Jump to content

καλώς ηρθαααα


Recommended Posts

Γεια σε ολους!!!

Σε σχεση μετα φυτα αυτα που εχω παρει ειναι σε ξυλο μονα τους και αυτα εχουν σαπισει παρα πολυ!!

Αυτα που εχω φυτεψει ειναι 2 και δεν εχουν παθει το ενα τιποτα το αλλο μικροπραγματα...

Τεσπα σημερα μαλλον θα παω να παρω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο θελω να ρωτησω......... οταν το φερω θα βαλω πετρουλες λιπασμα θα βαλω το ιδιο νερο που ειχε το παλιο? δεν θα πρεπει να βαλω φαρμακα κ παλι απ την αρχη ε? :)

Μπορειτε να μου πειτε ακριβως τη πρεπει να κανω?

πανω απο 100λ σκεφτομαι να παρω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξερω τι πρεπει να κανω απλα να βαλω το ιδιο νερο? η να στρωσω το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους ειναι καλη προσφορα της juwel ενυδρειο 270ε με δωρο τη βαση 125 λιτρα? Να κανω την κινηση?

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους ειναι καλη προσφορα της juwel ενυδρειο 270ε με δωρο τη βαση 125 λιτρα? Να κανω την κινηση?

Γεια σου kristina ! Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά!

Και γω το ίδιο παίρνω στην ίδια τιμή περίπου. "Μη μασάς" ότι η βάση είναι δώρο και γω πήρα την ίδια τιμή με ξεχωριστή τιμή για το κάθε κομμάτι. Κάνε την κίνηση! Καλύτερη τιμή δε νομίζω ότι θα βρεις. :)

Link to comment
Share on other sites

sosososos εχω παρει 2 ξυλα και επιπλεουν μπορω να κανω για να βυθιστουν!!!!!!!!!!!!!

Νομιζα οτι θα βυθιστουν αλλα τα εχω παρει κ εδω και 2 μερες επιπλεουν

Οχι τιποτα αλλο τα εχω παρει κ ακριβα!!

Link to comment
Share on other sites

sosososos εχω παρει 2 ξυλα και επιπλεουν μπορω να κανω για να βυθιστουν!!!!!!!!!!!!!

Νομιζα οτι θα βυθιστουν αλλα τα εχω παρει κ εδω και 2 μερες επιπλεουν

Οχι τιποτα αλλο τα εχω παρει κ ακριβα!!

Καλημέρα και καλή χρονιά σε σένα και σε όλους! :)

Τι ξύλα είναι? Εγώ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα με όσα ξύλα mopani πήρα, μικρά ή μεγάλα πάνε κάτω σαν πέτρες!

Ισως μπορείς να τους βάλεις κάποιο βάρος πχ. κατάλληλες πέτρες κολλημένες με ειδική σιλικόνη για ενυδρεία...

Link to comment
Share on other sites

mopani ειναι κ τα δικα μου δεν μπορω να καταλαβω γιατι επιπλεουν

τα νευρα μου.......

Τεσπα κατι θα βρω να κανω ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

mopani ειναι κ τα δικα μου δεν μπορω να καταλαβω γιατι επιπλεουν

τα νευρα μου.......

Τεσπα κατι θα βρω να κανω ευχαριστω!

μην αγχωνεσαι με το ξυλο που επιπλεει.σιγα σιγα θα βυθιστει.επισης καλο θα ηταν να το βρασεις και μετα να το βαλεις στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Mia ωρα το εβρασα.. τιποτα!!!

Θα το αφησω μεχρι αυριο στο ενυδρειο ελπιζω το πρωι να εχει βυθιστει!!!

καληνυχτααααα.....

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω υπόστρωμα βυθού διάμετρος χαλικιού και πάχος βυθού παίζουν επίσης ρόλο. Και το αυξημένο ΝΟ3 και αυτό συμβάλει. Συνήθως το σάπισμα των φυτών έχει σύνθετες αιτίες.

Χρηστο απο τη αυξάνετε ΝΟ3 ποιες ειναι οι αιτιες δηλαδη!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχουν βυθιστει μεχρι αυριο θα τα παω πισω.

καλο βραδυ......

Link to comment
Share on other sites

Ανδεν εχουν βυθιστει μεχρι αυριο θα τα παω πισω.

καλο βραδυ......

Καλη χρονια.Μην τα πας πισω, θα αποροφησουν νερο και θα κατσουν στο βυθο.Εαν θελεις βαλε

απο μια πετρα στο καθενα οπως σου ειπαν.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω υπόστρωμα βυθού διάμετρος χαλικιού και πάχος βυθού παίζουν επίσης ρόλο. Και το αυξημένο ΝΟ3 και αυτό συμβάλει. Συνήθως το σάπισμα των φυτών έχει σύνθετες αιτίες.

Εχεις δικιο φιλε Χρηστο μου διεφυγαν τελειως αυτα

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο απο τη αυξάνετε ΝΟ3 ποιες ειναι οι αιτιες δηλαδη!

Το ΝΟ3 είναι ας το πούμε απλά η τελική μορφή μια χημικής διαδικασίας που συμβαίνει στο φίλτρο μας ή και στο βυθός μας.

Συνοπτικά τα ψάρια αποβάλουν ΝΗ3 (επίσης και τα υπολείμματα τροφής) το ΝΗ3 μετατρέπεται σε ΝΗ4.

Το ΝΗ4 τα βακτηρίδια του γένους Nitrosomonas με την βοήθεια του οξυγόνου το μετατρέπουν σε ΝΟ2.

Το ΝΟ2 τα βακτηρίδια του γενους Nitrobacter μετατρέπουν το ΝΟ2 σε ΝΟ3.

Το ΝΟ3 δύσκολα μπορεί να καταναλωθεί από αναερόβια βακτηρίδια. Και χρειάζεται μεγάλη επιφάνεια για να καταναλωθεί τα περισσότερα φίλτρα διαθέτουν μια σχετικά μικρή επιφάνεια για αυτήν την διαδικασία. Και για αυτόν τον λόγο κάνουμε αλλαγές νερού για να αφαιρέσουμε το περιττό ΝΟ3.

Συμπέρασμα το ΝΟ3 ανεβαίνει όταν: υπερταΐζουμε τα ψάρια (υπολείμματα τροφής), από υπερπληθυσμό ψαριών και από σάπια φύλλα στον βυθό. Για τον λόγο αυτό κοιτάμε να έχουμε μια σωστή ισορροπία μεταξύ αυτόν.

Το ΝΟ3 πρέπει να είναι μετάξι 10-20. Παρατηρήθηκε σε ενυδρεία που είχαν 30 και πάνω υπήρχε μια στασιμότητα της ανάπτυξης των φυτών και ανάλογα με της υπόλοιπες συνθήκες και την ευαισθησία των φυτών άλλοτε μεγάλωναν πολύ αργά άλλοτε καθόλου και άλλοτε σάπιζαν.

Μια τελευταία ερώτηση στην Χριστίνα

Το ΡΟ4 σε τη επίπεδα βρίσκεται. Σου το ρωτάω γιατί ένα αυξημένο ΡΟ4 μπορεί να μειώσει την απορρόφηση του Fe3 και του Zn. Με αποτέλεσμα τα φυτά να μην αναπτύσσονται σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Το ΝΟ3 είναι ας το πούμε απλά η τελική μορφή μια χημικής διαδικασίας που συμβαίνει στο φίλτρο μας ή και στο βυθός μας.

Συνοπτικά τα ψάρια αποβάλουν ΝΗ3 (επίσης και τα υπολείμματα τροφής) το ΝΗ3 μετατρέπεται σε ΝΗ4.

Το ΝΗ4 τα βακτηρίδια του γένους Nitrosomonas με την βοήθεια του οξυγόνου το μετατρέπουν σε ΝΟ2.

Το ΝΟ2 τα βακτηρίδια του γενους Nitrobacter μετατρέπουν το ΝΟ2 σε ΝΟ3.

Το ΝΟ3 δύσκολα μπορεί να καταναλωθεί από αναερόβια βακτηρίδια. Και χρειάζεται μεγάλη επιφάνεια για να καταναλωθεί τα περισσότερα φίλτρα διαθέτουν μια σχετικά μικρή επιφάνεια για αυτήν την διαδικασία. Και για αυτόν τον λόγο κάνουμε αλλαγές νερού για να αφαιρέσουμε το περιττό ΝΟ3.

Συμπέρασμα το ΝΟ3 ανεβαίνει όταν: υπερταΐζουμε τα ψάρια (υπολείμματα τροφής), από υπερπληθυσμό ψαριών και από σάπια φύλλα στον βυθό. Για τον λόγο αυτό κοιτάμε να έχουμε μια σωστή ισορροπία μεταξύ αυτόν.

Το ΝΟ3 πρέπει να είναι μετάξι 10-20. Παρατηρήθηκε σε ενυδρεία που είχαν 30 και πάνω υπήρχε μια στασιμότητα της ανάπτυξης των φυτών και ανάλογα με της υπόλοιπες συνθήκες και την ευαισθησία των φυτών άλλοτε μεγάλωναν πολύ αργά άλλοτε καθόλου και άλλοτε σάπιζαν.

Μια τελευταία ερώτηση στην Χριστίνα

Το ΡΟ4 σε τη επίπεδα βρίσκεται. Σου το ρωτάω γιατί ένα αυξημένο ΡΟ4 μπορεί να μειώσει την απορρόφηση του Fe3 και του Zn. Με αποτέλεσμα τα φυτά να μην αναπτύσσονται σωστά.

Οταν εχεις μηδενικά ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 λογικα δε θα πρεπει να ειναι το ΝΟ3 μηδεν?

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχεις μηδενικά ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 λογικα δε θα πρεπει να ειναι το ΝΟ3 μηδεν?

Ακριβός μηδέν ποτέ διότι από την φύση του το νερό περιέχει ΝΟ3 σε πολλή χαμηλά επίπεδα βέβαια. Εξάλλου μπορεί να δημιουργηθεί και από άλλες χημικές ενώσεις. Όλα αυτά δεν είναι σημαντικά για το ενυδρείο μας όμως

Τώρα άμα έχεις μηδενικά όπως λες ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 δεν πάει να πει ότι έχεις και μηδενικό ΝΟ3, μάλλον αυξημένο. Διότι αφού μηδενίστηκαν τα ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 πάει να πει ότι μετατράπηκαν σε ΝΟ3.

Ενυδρείο με φυτά και ψάρια είναι όμως αδύνατον να μην έχει έστω και λίγο ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2. είναι ένας συνεχής φυσικός βιολογικός κύκλος.

Υ.Γ. πάω να φάω μακαρόνια. :)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι εκανα μετρησεις...

Ν03=20

ΝΟ2=0

ΝΗ4\3=0

GH=5

KH=7

pH=7

Τωρα το P04 δεν ξερω τι ειναι. :D

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχω 0 ΝΟ2 Κ ΝΗ4\3 και

ΝΟ3 εχω 20?

Ειναι κακο το 20?

Να ρωτησω εχτες εκατσα κ διαβασα πολλα πραγματα σε σχεση με το ενυδρειο

και διαβασα οτι σε ενυδρεια με μεγαλο αριθμο ψαριων η αλλαγες νερου πρεπει να ειναι καθε 15 μερες ενω σε μικρα ενυδρεια καθε εναμιση μηνα.

Αγορασα πριν λιγο καιρο ενα ενυδρειο 125 λιτρα (το πηρα τελικα!!!!!) :)

και εχω 9 ψαρακια τα 3 ομως ειναι πολυ μικρα, καθε ποτε να κανω αλλαγη νερου?

Επισης επειδη εχω βαλει λιπασμα σκεφτομαι να φυτεψω αρκετα φυτα διαβασα ομως γιατην καλυτερη αναπτυξη των φυτων πρεπει να εχω τις λαμπες αναμενες 14 ωρες εχω τις εχω 8 μηπως γιαυτο μου σαπισαν?

Ακομη πηρα φιλτρο με μακαρονι για να βαλω κ αποικιες βακτηριων και το καινουργιο φιλτρο εχει κ πολλα σφουγγαρια μπλε απρο μαυρο, εχει κ πρασινο τι ειναι αυτο?

Θα βαλω κ φωτο σε λιγο καιρο οταν το τελειωσω...

ΑΑΑΑΑ ακομα τα ξυλα επιπλεουννννν..... :D

Σκεφτομαι να τα παω πισω θα μου τα αλλαξουν λογικα... και να παρω φυτα στη θεση τους...

Και κατι τελευταιο μεχρι ποσα ψαρακια μπορω να βαλω περιπου στο ενυδρειο μου μεχρι 20?

Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρείο με φυτά και ψάρια είναι όμως αδύνατον να μην έχει έστω και λίγο ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2. είναι ένας συνεχής φυσικός βιολογικός κύκλος.

Υ.Γ. πάω να φάω μακαρόνια. :D

Μαλλον εννοεις τοσο λιγο ωστε να μην μπορει να μετρηθει με τα τεστ που χρησιμοποιουμε γιατι αλλιως καποιο προβλημα εχει το ενυδρειο μου αφου σχεδον 1,5 χρονο τωρα τα τεστ ΝΗ4 και ΝΟ2 μου δειχνουν συνεχως 0.

Η μακαροναδα με κιμα; :) Καλη ορεξη :D

Σημερα το πρωι εκανα μετρησεις...

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχω 0 ΝΟ2 Κ ΝΗ4\3 και

ΝΟ3 εχω 20?

Ειναι κακο το 20?

Να ρωτησω εχτες εκατσα κ διαβασα πολλα πραγματα σε σχεση με το ενυδρειο

και διαβασα οτι σε ενυδρεια με μεγαλο αριθμο ψαριων η αλλαγες νερου πρεπει να ειναι καθε 15 μερες ενω σε μικρα ενυδρεια καθε εναμιση μηνα.

Που το διαβασες αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι εκανα μετρησεις...

Ν03=20

ΝΟ2=0

ΝΗ4\3=0

GH=5

KH=7

pH=7

Τωρα το P04 δεν ξερω τι ειναι. :D

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχω 0 ΝΟ2 Κ ΝΗ4\3 και

ΝΟ3 εχω 20?

Ειναι κακο το 20?

Να ρωτησω εχτες εκατσα κ διαβασα πολλα πραγματα σε σχεση με το ενυδρειο

και διαβασα οτι σε ενυδρεια με μεγαλο αριθμο ψαριων η αλλαγες νερου πρεπει να ειναι καθε 15 μερες ενω σε μικρα ενυδρεια καθε εναμιση μηνα.

Αγορασα πριν λιγο καιρο ενα ενυδρειο 125 λιτρα (το πηρα τελικα!!!!!) :)

και εχω 9 ψαρακια τα 3 ομως ειναι πολυ μικρα, καθε ποτε να κανω αλλαγη νερου?

Επισης επειδη εχω βαλει λιπασμα σκεφτομαι να φυτεψω αρκετα φυτα διαβασα ομως γιατην καλυτερη αναπτυξη των φυτων πρεπει να εχω τις λαμπες αναμενες 14 ωρες εχω τις εχω 8 μηπως γιαυτο μου σαπισαν?

Ακομη πηρα φιλτρο με μακαρονι για να βαλω κ αποικιες βακτηριων και το καινουργιο φιλτρο εχει κ πολλα σφουγγαρια μπλε απρο μαυρο, εχει κ πρασινο τι ειναι αυτο?

Θα βαλω κ φωτο σε λιγο καιρο οταν το τελειωσω...

ΑΑΑΑΑ ακομα τα ξυλα επιπλεουννννν..... :D

Σκεφτομαι να τα παω πισω θα μου τα αλλαξουν λογικα... και να παρω φυτα στη θεση τους...

Και κατι τελευταιο μεχρι ποσα ψαρακια μπορω να βαλω περιπου στο ενυδρειο μου μεχρι 20?

Ευχαριστω..

Kristina διαβασε με προσοχη αυτα που θα γραψω και κανε αυτα ακριβως που σου λεω/λεμε ....

Αλλαγες νερου ανεξαρτητα το ενυδρειο ποσο μεγαλο ειναι ποσα ψαρια εχει κλπ θα κανεις το 30% καθε βδομαδα .

Τις λαμπες του ενυδρειου θα τις αναβεις για 10 ωρες καθημερινα .

ΤΟ φιλτρο του καινουριου ενυδρειου θα πρεπει να το στρωσεις και πριν απο αυτο δε θα πρεπει να βαλεις μεσα ουτε μισο ψαρι .

Πρεπει πρωτα να διαλεξεις ποια ψαρακια σου αρεσουνε και μετα να σε ενημερωσουμε αν αυτα μπαινουν και αν ναι ποσα μπορεις να βαλεις ....

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι εκανα μετρησεις...

Ν03=20

ΝΟ2=0

ΝΗ4\3=0

GH=5

KH=7

pH=7

Η μετρήσεις σου δεν είναι άσχημες

Τωρα το P04 δεν ξερω τι ειναι. :D

ΡΟ4 είναι φώσφορο. Εάν είναι ανεβασμένο μπορεί να μειώσει την απορρόφηση του Fe3 και του Zn. κάτω από ορισμένες συνθήκες. Με αποτέλεσμα τα φυτά να μην αναπτύσσονται σωστά.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχω 0 ΝΟ2 Κ ΝΗ4\3 και

ΝΟ3 εχω 20?

Το ανάφερα πιο πάνω…έχεις μηδενικά όπως λες ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 δεν πάει να πει ότι έχεις και μηδενικό ΝΟ3, μάλλον αυξημένο. Διότι αφού μηδενίστηκαν τα ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 πάει να πει ότι μετατράπηκαν σε ΝΟ3.

Ειναι κακο το 20?

Όχι. Ιδανικά θα ήταν 15 αλλά και το 20 μην σε χαλάει.

Να ρωτησω εχτες εκατσα κ διαβασα πολλα πραγματα σε σχεση με το ενυδρειο

και διαβασα οτι σε ενυδρεια με μεγαλο αριθμο ψαριων η αλλαγες νερου πρεπει να ειναι καθε 15 μερες ενω σε μικρα ενυδρεια καθε εναμιση μηνα.

Συγγνώμη για την έκφραση είναι μπούρδες αυτά. Εκτός και αν κατάλαβες λάθος.

Αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα ανάλογα με τον πληθυσμό του ενυδρείου 20-30%.

Στα πολλή μεγάλα ενυδρεία με ειδικά αυτοσχέδια φίλτρα εκεί αλλάζει το πράγμα και η αλλαγές μπορεί να γίνονται κάθε μήνα η και 3 μήνες.

Αγορασα πριν λιγο καιρο ενα ενυδρειο 125 λιτρα (το πηρα τελικα!!!!!) :D

Καλά έκανες θα χαρούν τα ψαράκια σου και να ξέρης κανόνας μεγάλο ενυδρείο μικρά προβλήματα.

και εχω 9 ψαρακια τα 3 ομως ειναι πολυ μικρα, καθε ποτε να κανω αλλαγη νερου?

Επισης επειδη εχω βαλει λιπασμα σκεφτομαι να φυτεψω αρκετα φυτα διαβασα ομως γιατην καλυτερη αναπτυξη των φυτων πρεπει να εχω τις λαμπες αναμενες 14 ωρες εχω τις εχω 8 μηπως γιαυτο μου σαπισαν?

Εάν έχεις λεπτό χαλίκι (1-3mm) και εύκολα φυτά δεν είναι άκρος απαραίτητο το υποστρομα σε πιο χοντρό χαλίκι χρειάζεσαι καλλίτερα ένα υποστρομα.10-12 ώρες είναι ιδανικά. Μερικοί κάνουν και ένα μεσημεριανό διάλειμμα με των φωτισμό, άλλη πάλη δεν ανάβουν το φως για 3 μέρες όλα αυτά είναι σωστά το 14 είναι υπερβολή και το 8 είναι το όριο.

Ακομη πηρα φιλτρο με μακαρονι για να βαλω κ αποικιες βακτηριων και το καινουργιο φιλτρο εχει κ πολλα σφουγγαρια μπλε απρο μαυρο, εχει κ πρασινο τι ειναι αυτο?

Καλά θα κάνης να Βάλης βακτηρίδια. Τώρα τα χρώματα αλλάζουν από εταιρία σε εταιρία.

Και το κάνουν αυτό για λόγους ευκολίας για να ξεχωρίζεις το είδος του σφουγγαριού ώστε να τα βάζεις με την σωστή σειρά.

Θα βαλω κ φωτο σε λιγο καιρο οταν το τελειωσω...

ΑΑΑΑΑ ακομα τα ξυλα επιπλεουννννν..... ;)

Σκεφτομαι να τα παω πισω θα μου τα αλλαξουν λογικα... και να παρω φυτα στη θεση τους...

Ξαναβραστα για καμιά ώρα βαλτα σε ένα κουβά και γέμισε το με ζεστούτσικο νερό και βύθισε τα με κάποιο βάρος άστα έτσι για 24 ώρες. Αν δεν βουλιάξουν και τότε δεν γνωρίζω τίποτε άλλο

Και κατι τελευταιο μεχρι ποσα ψαρακια μπορω να βαλω περιπου στο ενυδρειο μου μεχρι 20?

Εξαρτάτε από το είδος το τελικό μέγεθος και της συνήθειες του ψαριού το πόσα ψάρια θα Βάλης

Ευχαριστω..

Μαλλον εννοεις τοσο λιγο ωστε να μην μπορει να μετρηθει με τα τεστ που χρησιμοποιουμε γιατι αλλιως καποιο προβλημα εχει το ενυδρειο μου αφου σχεδον 1,5 χρονο τωρα τα τεστ ΝΗ4 και ΝΟ2 μου δειχνουν συνεχως 0.

Η μακαροναδα με κιμα; :) Καλη ορεξη :P

Έτσι είναι τα τεστακια δεν μπορούν ανιχνεύσουν τα πολύ χαμηλά επίπεδα

Link to comment
Share on other sites

Ακριβός μηδέν ποτέ διότι από την φύση του το νερό περιέχει ΝΟ3 σε πολλή χαμηλά επίπεδα βέβαια. Εξάλλου μπορεί να δημιουργηθεί και από άλλες χημικές ενώσεις. Όλα αυτά δεν είναι σημαντικά για το ενυδρείο μας όμως

Τώρα άμα έχεις μηδενικά όπως λες ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 δεν πάει να πει ότι έχεις και μηδενικό ΝΟ3, μάλλον αυξημένο. Διότι αφού μηδενίστηκαν τα ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 πάει να πει ότι μετατράπηκαν σε ΝΟ3.

Ενυδρείο με φυτά και ψάρια είναι όμως αδύνατον να μην έχει έστω και λίγο ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2. είναι ένας συνεχής φυσικός βιολογικός κύκλος.

Υ.Γ. πάω να φάω μακαρόνια. :D

Σε περιπτωση υπερβολικής αύξησης ΝΟ3 και των αλλων τιμων ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 μιδενικες τι πρεπει να κανω?

Ειναι πολυ ανησυχητικό :)

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση υπερβολικής αύξησης ΝΟ3 και των αλλων τιμων ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 μιδενικες τι πρεπει να κανω?

Ειναι πολυ ανησυχητικό :)

Αλλαγες νερου γι' αυτο κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου γι' αυτο κανουμε.

Ευχαριστω PAST μαλλον πρεπει να κανω μεγαλητερες σε ογκο αλλαγες γιατι κανω πολυ συχνα :)

Link to comment
Share on other sites

Οπως προανεφερε ο Χρηστος αυξημενα ΝΟ3 παρουσιαζονται αν εχει υπεριχθυοφωρτωση (πολυ ουρια και περιτωματα), ταιζεις πολυ (μενει τροφη στο ενυδρειο και σαπιζει), μενουν σαπια φυλλα στο ενυδρειο.

Οποτε δημιουργειτε πολυ ΝΗ4, μετατρεπεται σε ΝΟ2 και καταληγει σε ΝΟ3 μεσω των βακτηριδιων του φιλτρου.

Θετικο ειναι οτι δεν εχεις ΝΗ4 και ΝΟ2 γιατι σημαινει οτι το φιλτρο σου δουλευει καλα. (οι αποικιες βακτηριδιων ειναι αρκετες και μετατρεπουν κατευθειαν την ΝΗ4 και τα ΝΟ2 σε ΝΟ3)

Απο την στιγμη που κανεις κανονικα τις εβδομαδιαιες αλλαγες του 30% και παλι εχεις αυξημενα ΝΟ3 κατι απο αυτα συμβαινει.

Μπορεις να "παιξεις" ειτε με τον χρονο, ποσοτητα αλλαγης νερου ειτε να ταιζεις λιγοτερο. Βοηθαει και η σκουπα βυθου.

Εγω παραδειγμα στο ενα ενυδρειο που εχω αρκετα ψαρια κανω αλλαγες νερου καθε 5 μερες γι΄ αυτον τον λογο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν καθε μηνα αλλαζω το νερο το 1/3

ειναι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...