Jump to content

καλώς ηρθαααα


Recommended Posts

το μαυρο σφουγγαρι ειναι ανθρακας δεν χρειαζεται να το εχεις συνεχεια στο ενυδρειο σου παρα μονον οταν τελειωνεις θεραπειες με φαρμακα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

hellooooooo

Πηρα πριν λιγο καιρο της seachem to plant pack poy exei mesa kai

flourish

flourish iron

flourish excel

Διοτι βασικα δεν μπορω να παρω διοξειδιο του ανθρακα να το εχω στο δωματιο μου, ειναι επικινδυνο και επειδη τελευταια παιρνω αρκετα φυτα θελησα να παρω κ ποιο δυσκολα που θελουν διοξειδιο με αυτο που πηρα θα αντεξουν?

Εχω ακουσει καλα λογια για αυτη την εταιρια.

Και οποιος το εχει να μου πει καθε ποτε να το βαζω μου ειπαν 2 φορες τη βδομαδα... μου φανηκε υπερβολικο... ποιο σωστο νομιζω ειναι 2 φορες το μηνα..

Α και το φως το εχω 8 ωρες ανοιχτο νομιζω ειναι ενταξει για τα φυτα δεν θελει παραπανω ε?

ευχαριστωωωωω

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν θα έχεις διοξείδιο γιατί πήρες φυτά (ψιλό-δύσκολα σε απαιτήσεις φαντάζομαι, για να το λες) που χρειάζονται διοξείδιο??? ;)

Φωτισμός: Θέλει παραπάνω (ανάλογα τα φυτά βέβαια)....Αύξησε σταδιακά τον φωτισμό ανά μισή ώρα τη βδομάδα.. μέχρι να φτάσεις 10-12 ώρες...

Το plant pack φαντάζομαι πως δεν αντικαθιστά το διοξείδιο.

Ενυδρείο με πολλά φυτά και ειδικά με φυτά υψηλών απαιτήσεων....Φωτισμός και CO2 είναι μονόδρομος...

Έγινε επεξεργασία - tsikis
Link to comment
Share on other sites

Με τα λιπάσματα να ξέρεις ότι είναι καλύτερα αντί να ρίχνεις τη συνιστώμενη δόση κάθε μήνα ή κάθε 15 ημέρες, να το μοιράζεις στις αντίστοιχες ημερήσιες δόσεις και να ρίχνεις κάθε ημέρα το ανάλογο. Ετσι δεν περισσεύει για τις άλγες...

Υ.Σ.: Χοντρικά στα λέω... Για περισσότερες λεπτομέρειες θα χρειαστεί να διαβάσεις ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ στην ανάλογη κατηγορία του φυτεμένου.

Link to comment
Share on other sites

Βσικα 2 φυτα πηρα δυσκολα να τα δοκιμασω αν δω οτι δεν αντεχουν δεν θα ξαναπαρω. Αν και μου ειπαν οτι αυτο που πηρα to plant pack ειναι πολυ καλο και θα μου τα κρατησει. θα τα πουμεεεε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

helloooooooo συνχομπιστες μου!!

Τι κανετε? :thumbup:

Εγω ολα μια χαρα εκτος... απο 2 μικρες λεπτομερειες....

Λοιπον...Ολα πανε μια χαρα στο ενυδρειο μου(σχεδον) και η μετρησεις καλες και τα ψαρακια μου,

μια χαρα..

Εκτοςςςς απο τους γλυφτες.

Απο την αρχη που ειχα ξεκινησει να ασχολουμαι με το χομπι (απ το σεπτεμβριο δηλαδη) ειχα αγορασει 4 γλυφτες συνολικα ..και εχω μεινει με εναν τωρα ο 3 πεθανε πριν καμια εβδομαδα και δεν μπορω να καταλαβω γιατι!!

Αλλοι μου ειπανε οτι τα ψαρια στρεσαρονται ευκολα αλλοι οτι δεν τα ταιζω σωστα και πεθανε απο την πεινα (αυτο ειναι ακυρο γιατι προσεχω πολυ τη τρωνε)

κ αλλοι μου ειπαν οτι εχω βαλει πολλα φυτα και επειδη τα φυτα τραβανε οξυγονο πεθανε επειδη δεν ειχε αερα,,........( θα βαλω φοτο να μου πειτε εαν εχω βαλει πολλα φυτα αν ακαι δεν το νομιζω)

Και επειδη ψιλοκουφαθηκα με αυτα που μου ειπαν ενταξει δεν ειμαι εμπειρη τωρα κλεινω6 μηνες που ασχολουμε με αυτο το χομπι ηθελα να σας ρωτησω για ποιο λογο πεθαινει αυτο το συγκεκριμενο ειδος ψαριου.

Ενω τα αλλα ειναι μια χαρα καθε μερα τα κοιταζω για τηχον ασθενειες.

Βεβαια ξεχασα το ποιο σημαντικο δεν μπορω να κατεβασω το ph ειναι συνεχεια 8 me 8,5!!!!!!!!!! κ εριξα φαρμακο για να το ριξω και την αλλη μερα βρηκα το γλυφτη νεκρο.

Αν και τα υπολοιπα ηταν μια χαρα αρα δεν νομιζω να ηταν απο αυτο.

Ελπιχω να με βοηθεσετε.. :)

ευχαριστω

καλο βραδυ :band:

post-1907-1172616231_thumb.jpg

post-1907-1172616337_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Χριστίνα

Κατ' αρχή να σου δώσω τα συγχαρητήριά μου για το θεαματικό ενυδρείο σου. Πραγματικά έχω μείνει άφωνος για το αποτέλεσμα.

Τώρα όσον αφορά την απώλεια των ψαριών βυθού, η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι οφείλεται στα χαμηλά επίπεδα οξυγόνου, όπως πολύ σωστά σε ενημέρωσαν.

Μπορείς να διορθώσεις αυτό το πρόβλημα αν ανεβάσεις το εσωτερικό σου φίλτρο, αρκετά ψηλά, ώστε το νερό της εξόδου, να αναδεύει αρκετά την επιφάνεια του νερού.

Όπως βλέπω στην φωτογραφία, η επιφάνεια του νερού σου καλύπτεται από ένα ημιδιάφανο λεπτό στρώμα, το οποίο εμποδίζει την καλή οξυγόνωση του νερού. Αν προσέξεις ακόμα, οι φυσαλίδες του αέρα από την αερόπετρα, αργούν πολύ να "σκάσουν", γιατί παρεμποδίζονται από αυτήν τη μεμβράνη.

Το στρώμα αυτό, οφείλεται στην υψηλή συγκέντρωση CO2 και οργανικών, και η παρουσία του, είναι αρκετά επικίνδυνη, για τους ζωντανούς οργανισμούς, αφού δεν μπορούν να αναπνεύσουν σωστά. Ιδιαίτερα τα ψάρια του βυθού, τα οποία δεν μπορούν να βγάλουν το στόμα τους έξω από την επιφάνεια του νερού για να αναπνεύσουν.

Τέλος, δεν μπορώ να πιστέψω ότι το νερό σου έχει τόσο υψηλό ΡΗ. Πιστεύω ότι είναι λάθος αποτέλεσμα του τεστ, που χρησιμοποιείς. Θα σου πρότεινα πάντως να μην χρησιμοποιείς χημικά για να κατεβάσεις το ΡΗ, γιατί το αποτέλεσμα που θα δεις, θα είναι προσωρινό και θα είσαι αναγκασμένη να ρίχνεις, συνέχεια φάρμακα.

Η γνώμη μου είναι, να αφήσεις το σύστημά σου να ισορροπήσει εκεί που θέλει αυτό και να μην ασχολείσαι, εφόσον τα ψάρια δείχνουν υγιή και ευτυχισμένα.

Εύχομαι καλή συνέχεια και περιμένω ακόμα περισσότερες εξελίξεις στο ενυδρείο σου.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια Κ. Ψαλτη.

Ευχαριστω για τις πληροφοριες που μου δωσατε και αναρωτιεμαι αν καταλαβα καλα...

Βασικα καταλαβα οτι πρεπει να ανεβασω την εξοδο του αερα απ το εσωτερικο φιλτρο για να αναταρασει ποιο πολυ την επιφανεια.

Επισης κλεινω το βραδυ το οξυγονο διοτι κανει αρκετο θορυβο η αεροαντλια που εχω..Eλπιζω να μην φταει αυτο.

Τωρα σε σχεση με τα τεστ εχω αγορασει υγρα τεστ και παλι 8 μου εδειξε το ph και ΝΟ2=Ο

ΝΟ3=20 Τα αλλα ειναι καλα νομιζω.

Θα σας ξανα ενημερωσω συντομα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλά κατάλαβες, σχετικά με το φίλτρο.

Κάνεις όμως λάθος με τη λειτουργία της αεραντλίας. Τα φυτά σου χρειάζονται οξυγόνο το βράδυ, το οποίο αν δεν τους παρέχεται από την αεραντλία, τότε καταναλώνουν τα αποθέματα Ο2 του νερού, ενώ ταυτόχρονα απελευθερώνουν μεγάλες ποσότητες CO2.

Από ότι καταλαβαίνεις οι νυχτερινές συνθήκες, από πλευράς οξυγόνωσης, είναι εξαιρετικά επικίνδυνες για τα ψάρια σου.

Θα σε συμβούλευα να αντικαταστήσεις την τρόμπα αέρα, που έχεις, με μία άλλη , λιγότερο θορυβώδη, μάλλον καλύτερης ποιότητας, ώστε να κοιμάσαι και εσύ καλύτερα και τα ψαράκια σου να μην κινδυνεύουν.

Δοκίμασε να κάνεις τεστ ΡΗ πρωί-πρωί, προτού να ανάψουν τα φώτα του ενυδρείου σου και πες μου τι τιμή σου δίνει.

Και πάλι καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα κανω τα τεστ κ θα σας πω!!

Ευχαριστω κ παλι

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω τον κάθε χρήστη να θέτει όποια απορία έχει ελέυθερα και να μην διστάζει να ξαναθέσει το ίδιο ερώτημα αν δεν έχει καταλάβει κάτι!

Δεν υπάρχει επίσης καμία δέσμεση στο να απαντάνε οι χρήστες σε άλλους χρήστες και κατα συνέπεια θα παρακαλέσω όποιον νομίζει ότι δεν αξίζει να δίνει απαντήσεις σε συγκεκριμένο χρήστη να μην το κάνει!

Σας ευχαριστώ πολύ και λυπάμε πολύ για μερικά γεγονότα!

:rasp:

ορθοτατο το αρθρο σας οπως παντα.σαφως και δεν ειναι υποχρεωμενοι να απαντανε και πανω απο ολα με ασχημο τροπο.ταπεινη μου γνωμη ομως ειναι οτι καποια μελη εχουν απαντησει πολυ ασχημα σε δημοσιευσεις αλλων μελων και ενω θα επρεπε να εχουν αλλη....μεταχειριση απο τους moderator δεν τους εχει γινει καν παρατηρηση!!!!!!!!!αυτο το προβλημα συναιβει και σε δικη μου δημοσιευση οπου καποιος απαντησε με αχαρακτηριστο τροπο και δεν ειδα την παραμικρη προειδιποιηση.ταπεινη μου γνωμη και παλι ειναι η αυστηροτερη μεταχειρηση των μελων αυτων ετσι ωστε να μην μπορουν να το παιζουν εξυπνοι στις λογικα υπαρκτες αποριες των αλλων μελων.ΕΞΑΛΛΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΠΩΣ ΘΑ ΜΑΘΟΥΝ?????ταπεινη μου γνωμη και παλι και συγγνωμη για την ενοχληση.

φιλικα aquamania

Έγινε επεξεργασία - aquamania
Link to comment
Share on other sites

Eχεις δικιο φιλε aquamania δεν ειναι σωστο να μιλανε ετσι!!

Μην δινεις σημασια ομως!!

Λοιπον εκανα τα τεστ σημερα το πρωι και εδειξαν...

Ν03=10

ΝΟ2=0,2 (μου ανεβηκαν λιγο.. ειχα 0)

ΝΗ4=0

ΚΗ=7

pΗ=7

GH=10

Παρεπιπτωντος το ph μου κατεβηκε οταν εκανα αλλαγη νερου.

Νομιζω ειναι καλα τα αποτελεσματα.

Α!!!

Να ρωτησω....

Τα ψαρια ποσο ζουν ..... αν ζουν κ καλα περιπου?

Η το καθενα εχει και διαφορετικο μετρο ηλικιας?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΓΕΙΑ σε ολους! :wootwoot:

Τι κανετε? Εγω ολα μια χαρα κ τα ψαρακια μου μια χαρα επισης!!

Μεγαλωνουν!! :thaman:

Να ρωτησω επειδη θα φυγω το πασχα κ δεν θα ειναι κανεις σπιτι να ταιζει τα ψαρακια , πηγα να παρω ταιστρα αλλα μου ειπαν οτι επειδη θα λειψω μολις 7 μερες μου εδωσαν μια ταμπλετα και μου ειπαν οτι αυτη ειναι καλυτερη και εμποδιζει τα ψαρια να πεθανουν απο ασητια και τους παρεχει τα καταλληλα στοιχεια .

Ενω μια αυτοματη ταιστρα μπορει να κολλησει.

Εσεις τι λετε?

Ευχαριστω :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω δοκιμασει και τις δυο λυσεις παστηλιες και ταιστρα θα σου προτεινω την ταιστρα.Τις παστηλιες δεν τις προτιμουν τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω τα stics TetraMin Weekend χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω.

Βεβαια μου ειπανε οτι ειναι καλυτερες οι παστιλιες γιατι υπαρχει μια περιπτωση να μπλοκαρει η ταιστρα να βαλω και τα 2 να ειμαι σιγουρη?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την ταίστρα δεν είναι μήπως μπλοκάρει και δεν ρίχνει τροφή, αλλά μήπως μπλοκάρει και ρίχνει πολύ φαγητό.

Προσωπικά σου προτείνω να μην βάλεις ταίστρα.

Link to comment
Share on other sites

καλα οκ.

Θα βαλω παστιλια καλυτερα.

Ελπιζω να μην συμβει τιποτα δυσαρεστο.

Τα λεμεεεεεε

Link to comment
Share on other sites

καλα οκ.

Θα βαλω παστιλια καλυτερα.

Ελπιζω να μην συμβει τιποτα δυσαρεστο.

Τα λεμεεεεεε

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα μια χαρά φαίνεται το ενυδρείο σου! Το φυτό αριστερά με το πράσινο-άσπρο σπαθωτό φύλλο (δράκαινα) πρέπει να φύγει γιατί δεν κάνει για ενυδρείο και θα σαπίσει.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω αυτο.

Το εχω κρατησει επιτηδες να δω ποσο θα αντεξει.

Μου αρεσει που μου το πουλησαν και ως υδροβιο φυτο.......

Θα τα πουμεεεεεεεε

Link to comment
Share on other sites

Σου λέει ο άνθρωπος, πως το συγκεκριμένο φυτό δεν κάνει για το ενυδρείο...

Και του απαντάς:

Το ξερω αυτο.

Το εχω κρατησει επιτηδες να δω ποσο θα αντεξει.

Δεν μπορώ να καταλάβω!!! :thaman::thaman::wootwoot:;)

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το ίδιο συνέβη. Όταν έστρωνα το ενυδρείο μου πήγα να αγοράσω τα πρώτα φυτά και ο καταστηματάρχης (όχι και ιδιαίτερα γνώστης όπως πληροφορήθηκα ,δυστυχώς αργότερα) μου έδωσε μια δράκαινα ως ανθεκτικό φυτό ενυδρείου!!!

Η δράκαινα βγήκε και τώρα βρίσκεται σε μεγάλο βάζο με νερό ,και με προσθήκη υγρού λιπάσματος μεγαλώνει μια χαρά.

Α, κάνω και αλλαγή νερού στο βάζο κάθε εβδομάδα το 30%, έτσι για να προετοιμάζομαι για την αλλαγή του άλλου "βάζου".. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω τον κάθε χρήστη να θέτει όποια απορία έχει ελέυθερα και να μην διστάζει να ξαναθέσει το ίδιο ερώτημα αν δεν έχει καταλάβει κάτι!

Δεν υπάρχει επίσης καμία δέσμεση στο να απαντάνε οι χρήστες σε άλλους χρήστες και κατα συνέπεια θα παρακαλέσω όποιον νομίζει ότι δεν αξίζει να δίνει απαντήσεις σε συγκεκριμένο χρήστη να μην το κάνει!

Σας ευχαριστώ πολύ και λυπάμε πολύ για μερικά γεγονότα!

:thaman:

μη λυπαστε για αυτα τα γεγονοτα.τα μελη που χαλανε το κλιμα του ΑΖ δεν μας απασχολουν.εμεις απλα αγαπαμε,στηριζουμε το ΑΖ και μαθαινουμε απο αυτο.καλη συνεχεια!!!!

με εκτιμηση aquamania

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το ίδιο συνέβη. Όταν έστρωνα το ενυδρείο μου πήγα να αγοράσω τα πρώτα φυτά και ο καταστηματάρχης (όχι και ιδιαίτερα γνώστης όπως πληροφορήθηκα ,δυστυχώς αργότερα) μου έδωσε μια δράκαινα ως ανθεκτικό φυτό ενυδρείου!!!

Η δράκαινα βγήκε και τώρα βρίσκεται σε μεγάλο βάζο με νερό ,και με προσθήκη υγρού λιπάσματος μεγαλώνει μια χαρά.

Α, κάνω και αλλαγή νερού στο βάζο κάθε εβδομάδα το 30%, έτσι για να προετοιμάζομαι για την αλλαγή του άλλου "βάζου".. :thaman:

μερικοι καταστηματαρχες ειναι απεριγραπτοι.... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...