Jump to content

Διαρροή Ρεύματος?


Recommended Posts

Σήμερα όπως βούτηξα το χέρι μου στο ενυδρείο για να κάνω την καθημερινή αλλαγή ένιωσα ρεύμα στο ένα μου δάχτυλο ακριβώς εκεί όπου είχα κάνει μια μικρή πληγή (Επειδή έχω την κακή συνήθεια να τρώω τα νύχια μου).Τι είναι αυτό?Είναι όντως ρεύμα?Από που παίζει να έχω διαρροή ρεύματος?Φοβάμαι μην πάθουν τίποτα τα ψαρια.Παίζει να είναι από το φίλτρο (fluval g6) επειδή μετράει αγωγιμότητα να δίνει ρεύμα στο νερό?Έχει κανεις καμια ιδέα τι να κάνω στην προκειμενη περίπτωση?Βούτηξα ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι μέσα στο νερό αλλα τίποτα....δεν ανάβει.

Έγινε επεξεργασία - StefanosS
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα τι ειναι.Αρχικα να πω πως το δοκιμαστικο εκεινο δεν δουλευε σωστα.Αφου εβαλα ενα αλλο μεσα και αναψε αρχισα να βγαζω ενα ενα τα πραγματα απο πανω για να δω ποτε θα σβησει.Τελικα φταιει ο εξωτερικος θερμοστατης.Ενας hydor in-line 300w.Τι κανω σε αυτην την περιπτωση?Πεταμα και καινουργιος θερμοστατης?

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν παει πραγματικα καλα.Παιζει να φταιει το πολυμπριζο ή κατι αλλο?Εβγαλα τον εξωτερικο θερμοσταση για αποψε και εβαλα εναν αλλον εσωτερικο και το δοκιμαστικο αναβε παλι.Μετα εβαλα παλι τον εσωτερικο στην πριζα και δεν αναβε το κατσαβιδι ενο την πρωτη φορα αναβε.Πραγματικα δεν ξερω τι γινεται και τα εχω παιξει.Ξερει κανεις τι μπορει να ειναι αυτο και γιατι μια αναβει το κατσαβιδι και μια οχι?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα στο ενυδρειο ειναι συνδεμενα οτι ητανε και στην αρχη τα παντα ολα με την ιδια ακριβως σειρα στις ιδιες ακριβως πριζες και δεν υπαρχει διαρροη......Να συμπληρωσω οτι και ο ενας και ο αλλος θερμοστατης οπου διχνουν οτι εχουν διαρροη μπηκαν στην ιδια πριζα πανω στο πολυμπριζο.Τωρα ο εξωτερικος θερμοστατης δουλευει κανονικα χωρις καμια διαρροη και αν συνδεσω τον εξωτερικο τοτε το κατσαβιδι αναβει.....Λετε να τα εχει παιξει το πολυμπριζο ή η πριζα?Να ζητησω συγνωμη για τα τοσα πολλα ποστ που εχω κανει ας τα ενωσει καποιο μοντ αλλα πανω στον πανικο μου εγραφα ασταματητα γιατι ετσι και παθουν τιποτα τα δισκια θα φουνταρω απο το μπαλκονι >.<

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν παρω ενα τετοιο μετασχηματιστη χεμπερδεψα?Σορρυ που ρωταω αλλα με τα ηλεκτρολογικα ειμαι εντελος ασχετος.Τελικα και οι 2 θερμοστατες το κανουν μονο οταν ειναι αναμενοι για να ζεστανουν μολις φτασει το ενυδρειο 29 μπουπ τελος η διαρροη.Και ερχομαι τωρα στο βασικοτερο ερωτημα.Ο λογος που καταλαβα οτι υπαρχει διαρροη ηταν οτι ειχα τραυμα αλλιως περα βρεχει.Υπαρχει πιθανοτητα να παθουν κατι τα ψαρια?Αν και δεν το νομιζω γιατι τον θερμοστατη τον εχω 5 μηνες και τα ψαρια ειναι μια χαρα.Επισης μπορει το κατσαβιδι να αναβει και με πολυ μικρη διαρροη?Δεν θελω να μπω σε τρεχαματα αν δεν συντρεχει λογος

Link to comment
Share on other sites

Τη να σου πω φιλε μου, και εγω ασχετος ειμαι αλλα πιστευω πως εαν διαβασης και τα 2 θεματα θα βγαλεις τα συμπερασματα σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω πραγματικα εχω χασει τα αυγα και τα πασχαλια.Σαφης αποψη και ροτα προφανως δεν υπαρχει.Δηλαδη ειναι στο χερι μου οτι θελω κανω?Παντως και απο αλλα αρθρα που εψανχα ολη νυχτα (Δεν εχω κλεισει ματι ακομα) λενε πως αν υπαρχει σοβαρη διαρροη ρευματος τα πρωτα που θα πεθανουν ειναι τα ασπονδυλα και εγω εχω και apple snail k bamboo shrimp μεσα και πανε μια χαρα.Δεν ξερω εχω μπερδευτει πολυ.Τωρα οσο για το μετασχηματιστη αυτο που δεν καταλαβα ειναι να τον παρω οκ αλλα ο μετα θα σβησει το ριμαδι το κατσαβιδι η θα μου κανει ψυχολογικο πολεμο?

Link to comment
Share on other sites

Επισης αν ξερει καποιος φιλος λιγο ποιο σχετικος απο μενα την γειωση τελικα για ποιον την κανω?Για μενα η για τα ψαρια?Γιατι αν τα ψαρια καθε φορα που ειναι τραυματισμενα ειναι μονιμο σε ενα μινι ηλεκτροσοκ αυτο ειναι χοντρη μ........ :nerd:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια γείωση αδελφέ. Ανοξείδωτη βίδα ενωμένη με καλώδιο το οποίο καταλήγει στην γείωση της πρίζας σου. Μέσα στο φόρουμ άμα ψάξεις υπάρχει και το σχετικό thread. Τραβάει όλη την διαρροή.

Link to comment
Share on other sites

To ιδιο ειναι?Δεν νομιζο και ουτε εγω το νιωθω κανονικα.Μονο τωρα και αυτο λογο της πληγης.Επισης μην με παρεξιγησεις αλλα ο ενας λεει βαλε γειωση ο αλλος λεει αν βαλεις και γινει κατι θα τα τηγανισεις.Εγω ποιον πρεπει να ακουσω?Και αν σε ακουσω και βαλω γειωση μετα αν τα ψαρια γινουν φλαμπε την ευθυνη ποιος θα την παρει?Γιατι μεχρι τωρα περναει δεν περναει ρευμα αυτα ειναι μια χαρα και φαινετε.Οποτε αν πραγματικα δεν τους προκαλω πονο δεν θελω να αλλαξω κατι.Επισης οπως σου ειπα αυτο το παρατηρισα με 2 διαφορετικους θερμοστατες.Δεν ξερω τι ακριβως συμβαινει και δεν θελω να αλλαξω κατι εκτος και αν υπαρχει πραγματικα σοβαρος λογος.Για αυτο ρωτησα.Την γειωση για ποιον την κανω για μενα η για τα ψαρια?Αν ειναι για τα ψαρια οκ πασο Αν ειναι μονο για δικη μου ασφαλεια δεν θελω

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, πρωσοπικα ειμαι της αποψης να εντοπισεις ποια συσκευη δημιουργη προβλημα και να την καταργησεις για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Αν ειναι μεσα στην εγγυηση, πας το αλλαζεις και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα ηλεκτροφόρο χέλι τότε, να φορτίζεται σε καθημερινή βάση. Αστειέυομαι φυσικά. Την γείωση θα την βάλεις για ασφάλεια δική σου καί των ψαριών σου. Άν καταλαβαίνεις εσύ ρεύμα , που είσαι ένας πολύ μεγαλύτερος οργανισμός απο τα ψάρια, σκέψου πώς θα το καταλαβαίνουν τα ψάρια σου. Το ρεύμα το καταλαβαίνεις ευκολότερα σε πληγές στα χέρια σου και γενικότερα σε πληγές. Μου έχει τύχει σε παλιό σπίτι χωρίς γείωση ενώ έκανα μπάνιο!!

Τώρα άμα είναι ιδέα σου και δέν μπορείς να το ξεχωρίσεις, τί να σου πώ άλλο? Και άν δέν πιάνουν τα χέρια σου, πάρε μια έτοιμη γείωση, σάν αυτήν εδώ.

http://www.aquaclubdesign.com/aquaclubdesidn-aqualife-aaarth-protection-aaoaauaee-aaasuoc-aaioaenaasio.html

Φλαμπέ θα τα κάνεις τα ψάρια άν ρίξεις το πολύμπριζο μέσα στο ενυδρείο, οπότε δύσκολο μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα ευχαριστω.Μια τελευταια ερωτηση γιατι οπως σας ειπα μου το κανουν 2 θερμοστατες και μου καθετε καπως υπαρχει περιπτωση να φταιει και το πολυπριζο?Θα παω που θα παω σε μαγαζι με ηλεκτρολογικα αν ειναι να παρω και ενα πολυπριζο να καθαρισω

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο το βλέπω το πολύπριζο, και κάπως διαολεμένη σύμπτωση να έχεις πρόβλημα και στους 2 θερμοστάτες. Έχεις κάτι άλλο μέσα στο ενυδρείο σου, πχ αντλία?

Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι τιποτα.2 φιλτρα εξωτερικα fluval g6,fluval 205 μια αεραντλια και τον εξωτερικο θερμοστατη αυτος ειναι ολος ο εξοπλισμος.Λες να εχει σχεση ο μετρητης αγωγιμοτητας που εχει το g6?Τωρα μπορει να λεω μπαρουφες αλλα διξτε κατανοηση στον ασχετο :P

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν ειχε εβγαλα το φιλτρο απο την πριζα και παλι τα ιδια :/

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σχεδον παντα υπαρχει αυτος ο ηλεκτρισμος στα ενυδρεια μας.δεν χρειαζεται να τρελλαθεις.βαλε μια γειωση να ξεμπερδευεις.σε οποιο ενυδρειο χωρις γειωση και να δοκιμασω με ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι θα αναψουν ολα......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...