Jump to content

Τι Να Βαλω Σε 45L Με Γαριδεσ;


Recommended Posts

Εχω ενα 45 λιτρο ενυδρειο που εχω φτιαξει για τη "μανα ειναι μονο μια". :D

Φιλοξενει red cherry και 3 μικρα platy.

Το νερο ειναι βρυσης.Σκληρο δηλαδη.

Φυτα εχει μεσα πολυσπερμα και κερατοπετρις.Ευκολα πραγματα.Ουτε διοξειδια ουτε τιποτα.

Αν βγαλω τα Platy καθοτι ολα αρσενικα και σε λιγο καιρο θα χτυπανε τις γαριδες τι προτεινετε σε αυτες τις τιμες νερου που μπορω να βαλω ωστε και οι γαριδες να μην φυγουν αδιαβαστες μπαμ μπαμ αλλα και η μανα να χαιρεται λιγο ψαρι;

Εκτος απο γκαπυ και μονομαχο.

Ετσι να σας δυσκολεψω λιγο. :bigemo_harabe_net-75:

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

2 με 3 garra rufa :bigemo_harabe_net-74: ,και δωρεαν καθαρισμος χεριων...100%εγγυημενο.

Link to comment
Share on other sites

2 με 3 garra rufa :bigemo_harabe_net-74: ,και δωρεαν καθαρισμος χεριων...100%εγγυημενο.

:hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: να πω τη μανα μου να ανοιξει μανικιουρ πεντικιουρ η "η γαριδα".

Eλα σοβαρευτειτε λεμε. :bigemo_harabe_net-75:

Link to comment
Share on other sites

δες κανα κοπαδοψαρι ρε να βαλεισ 4-5 να εισαι κομπλε νεον τετρα ασ πουμε :P

Link to comment
Share on other sites

δες κανα κοπαδοψαρι ρε να βαλεισ 4-5 να εισαι κομπλε νεον τετρα ασ πουμε :P

Σε Ph8;Δε νομιζω μπαμπη.ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ τασο ηθελα να πω. :P

Ασε που εμαθα οτι αρωσταινουν ευκολα. :P

Link to comment
Share on other sites

Σε Ph8;Δε νομιζω μπαμπη.ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ τασο ηθελα να πω. :P

Ασε που εμαθα οτι αρωσταινουν ευκολα. :P

η θεσσαλονικη δεν εχει τοσο πεχα απο οσο ξερω....αν δεν μπορεις να το κατεβασεις,η μονη επιλογη σου ειναι γκαπυ,πλατυ μαζι με γαριδες

Link to comment
Share on other sites

Σε Ph8;Δε νομιζω μπαμπη.ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ τασο ηθελα να πω. :P

Ασε που εμαθα οτι αρωσταινουν ευκολα. :P

η θεσσαλονικη δεν εχει τοσο πεχα απο οσο ξερω....αν δεν μπορεις να το κατεβασεις,η μονη επιλογη σου ειναι γκαπυ,πλατυ μαζι με γαριδες

Kαι ομως γιαννη εδω που εχω μετρησει εχει 8 μπορει και παραπανω.Μετρηση με Yγρα τεστ sera.

Το κακο με τα platy τα οποια μου αρεσουν σαν ψαρια πολυ ειναι οτι μεγαλωνουν αρκετα και τις red cherry τις χτυπανε.Οχι τις ενηλικες βεβαια αλλα τις μικρες τις τσακιζουν αν τις βρουν.

Τα γκαπυ λογω μεγεθους χτυπανε τις γαριδες;Ξερει κανεις;

Ειναι και μικρο το ενυδρειο για να το κανω κιχλιδες.Χωρις τις γαριδες φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

ασχημο ψαρι....σου αρεσε εσενα δηλαδη..?

Link to comment
Share on other sites

Τι θα λεγατε για Gymnocorymbus ternetzi;

δεν θα προτιμουσα αυτα διοτι θελουν πολλα λιτρα για ενα κοπαδι...επισης μπορεις να βαλεις zebra danio ή αλλο ειδος danio

Link to comment
Share on other sites

Μια ωραια σκεψη θα ηταν μερικα white cloud η μερικα pseudomugil gertrudae. Τα πρωτα που σου προτεινα θελουν χαμηλοτερη θερμοκρασια,μεχρι 26

Link to comment
Share on other sites

πανω δεν αρωσταινουν φιλε εμενα με χτυπαει απλωσ ενα κυμα γκαντεμιασ!χωρισ πλακα παντως εχεισ περιορισμενεσ επιλογεσ!!!ασε που αν σκεφτεσε ζωοτοκα αυτα ζευγαρωνουν σαν τρελα και η μανα σου δεν θα ξερει τι να τα κανει!ενασ λογοσ που δεν εβαλα ξιφοφορουσ εινια αυτος αλλιως τους λατρευω!

Link to comment
Share on other sites

ασχημο ψαρι....σου αρεσε εσενα δηλαδη..?

χαχαχαχα.Δε με τρελανε.Ασε που αν με ρωτησει η μανα μου πως το λενε και της πω "ΧΗΡΑ" μπορει και να πεταξει το ενυδρειο.χαχαχαχα

δεν θα προτιμουσα αυτα διοτι θελουν πολλα λιτρα για ενα κοπαδι...επισης μπορεις να βαλεις zebra danio ή αλλο ειδος danio

Ζεβρακια ειχα παλια και γινονται θηρια.Ασε που δε θα μεινει γαριδα ουτε για δειγμα.Αλλο danio ε;

Τι λες για cpd;Καπου διαβασα οτι ζουν σε ph απο 6-8 αλλα τοσο μεγαλο ευρος μου φανηκε περιεργο.Το διαβασα σε ενυδρειακο site που ειχε το προφιλ του και λεπτομερειες.

Μια ωραια σκεψη θα ηταν μερικα white cloud η μερικα pseudomugil gertrudae. Τα πρωτα που σου προτεινα θελουν χαμηλοτερη θερμοκρασια,μεχρι 26

Τα rainbow ειναι πολυ ομορφα αλλα δεν εχω πετυχει πουθενα στο σαλονικα.Τα white cloud δε τα ξερω (αν και παει καπου το μυαλο μου).

πανω δεν αρωσταινουν φιλε εμενα με χτυπαει απλωσ ενα κυμα γκαντεμιασ!χωρισ πλακα παντως εχεισ περιορισμενεσ επιλογεσ!!!ασε που αν σκεφτεσε ζωοτοκα αυτα ζευγαρωνουν σαν τρελα και η μανα σου δεν θα ξερει τι να τα κανει!ενασ λογοσ που δεν εβαλα ξιφοφορουσ εινια αυτος αλλιως τους λατρευω!

Μη μασας ρε.Θα μπορουσε να τυχει στο καθενα.Δεν ηταν κατι που εκανες εσυ λαθος.Δε με απασχολουν τοσο οι γεννες(τα χαριζω) οσο η συμπεριφορα των ψαριων απεναντι στις γαριδες.

Έγινε επεξεργασία - panos_d7
Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινω αλλο ενα ειδος ψαριου....4 με 5 emperor tetra!τελεια χρωματα και συμπεριφορα....θα παρω κι εγω

Link to comment
Share on other sites

Ζεβρακια ειχα παλια και γινονται θηρια.Ασε που δε θα μεινει γαριδα ουτε για δειγμα.Αλλο danio ε;

Τι λες για cpd;Καπου διαβασα οτι ζουν σε ph απο 6-8 αλλα τοσο μεγαλο ευρος μου φανηκε περιεργο.Το διαβασα σε ενυδρειακο site που ειχε το προφιλ του και λεπτομερειες.

θα μπορουσες να βαλεις τετοια

Έγινε επεξεργασία - Giannakis27
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα τετρα δε τα εχω δει καπου γιαννη.Αν τα πετυχεις σε καποιο μαγαζι στειλε κανενα πμ να τα δω απο κοντα.

Μαλλον για cpd με κοβω που εχουν και ωραια χρωματα.Το μονο μειονεκτημα αυτων των ψαριων πιστευω οτι ειναι το μεγεθος τους.

Το αλλο κακο ειναι οτι ερχεται καλοκαιρι και ισως τρεναρω την αγορα γιατι με τις θερμοκρασιες που εχει το σπιτι της μανας ειναι μονο μια :D φοβαμαι μη χαθει καποιο.

Αν ηταν για μενα δε θα το συζητουσα.

Προχτες της εδιεξα φωτο απο μονομαχους και μου λεει πωπω τι κακομουτσουνο ψαρι ειναι αυτο. :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

μην βαλεις τιποτα μεσα.....το βλεπεις απο σεπτεμβριο.δες πως θα σου φανει χωρις ζωντανα μεσα....

Link to comment
Share on other sites

μην βαλεις τιποτα μεσα.....το βλεπεις απο σεπτεμβριο.δες πως θα σου φανει χωρις ζωντανα μεσα....

Μαλλον ετσι θα γινει κωστα.Το αφηνω οπως εχει,να μεγαλωσουν ακομα λιγο τα πλατυ,να υποχωρησουν οι ζεστες και μετα μαλλον θα βαλω cpd.Αν υπαρχει ακομα το ενυδρειο. :lol:

Παντως ευχαριστω για τις προτασεις. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

'Eχε υπόψιν σου όμως ότι τα CPD είναι πολύ πιο επικίνδυνα από τα πλάτυ για τα νεογέννητα γαριδάκια.

Link to comment
Share on other sites

'Eχε υπόψιν σου όμως ότι τα CPD είναι πολύ πιο επικίνδυνα από τα πλάτυ για τα νεογέννητα γαριδάκια.

Nαι το διαβασα και μου φανηκε λιγο περιεργο λογω μεγεθους.Αλλα για να το λενε ετσι θα ειναι.Εχω 3 cpd στο μεγαλο ενυδρειο μου που φιλοξενει και εκεινο red cherry και θα τα παρακολουθησω.Αν χτυπανε μονο το γοννο παει και ερχεται.Σιγουρα καποια γαριδακια θα ξεφυγουν.Υπαρχουν αρκετα φυτα μεσα για κρυψωνες.

Παντως ειναι ομορφα τα ατιμα ετσι;Ειδικα τα αρσενικα.

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι τα cpd ειναι πολυ ντροπαλα ψαρια και δεν θα τα βλεπεις και πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι τα cpd ειναι πολυ ντροπαλα ψαρια και δεν θα τα βλεπεις και πολυ..

Οσο αφορα γενικοτερα συμπεριφορες ψαριων κανεις δε μπορει να πει σιγουρα πραγματα.

Το εχω διαβασει και αυτο που λες αλλα στο δικο μου ενυδρειο καταριφθηκε.Αν σου πω οτι σουλατσαρουν πιο πολυ απο ολα;Και εχω μονο 3 ετσι;

Παντα ελεγα οτι το καθε ενυδρειο ειναι μοναδικο.Και για τη cuba μου λεγαν παλια που ειχα τα μισα φωτα και χωις υποστρωμα οτι δε αναπτυχθει και οι εικονες απο τις παρουσιασεις μου τα λενε ολα.

Link to comment
Share on other sites

Celestial pearl danio CPD

Google it.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...