Jump to content

Ροζ φωτισμός και επίδραση στα φυτά


Wizard!

Recommended Posts

Καταρχήν καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους :)

Τις προάλλες κάηκε η λάμπα μου και αγόρασα μια καινούρια. Επειδή δεν υπήρχε διαθέσιμη κανονική (λευκού) πήρα μιά εναλλακτική που παράγει λίγο ροζ φωτισμό. Μετά από μερικές ημέρες, παρατήρησα ότι τα Polysperma που έχω φυτεμένα, αντί να προσπαθούν να ανέβουν στην επιφάνεια πλησιάζοντας προς το φως, κάθονται στον πάτο... :D

Υπάρχει περίπτωση να τα ενοχλεί αυτός ο φωτισμός? Τι διαφορά κάνει στα ψάρια και στα φυτά?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο. Μάλλον το φυτό χρειάζεται λίγο χρόνο για να προσαρμοστεί. Για να σιγουρευτούμε, κοίταξε στο κουτί της λάμπας αν αναγράφεται το φάσμα του φωτισμού που εκπέμπει όπως επίσης και τα kelvin. Αν έχει κορυφή στην κόκκινη περιοχή είναι μια χαρά. Μάρκα; Μοντέλο;

Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο. Μάλλον το φυτό χρειάζεται λίγο χρόνο για να προσαρμοστεί. Για να σιγουρευτούμε, κοίταξε στο κουτί της λάμπας αν αναγράφεται το φάσμα του φωτισμού που εκπέμπει όπως επίσης και τα kelvin. Αν έχει κορυφή στην κόκκινη περιοχή είναι μια χαρά. Μάρκα; Μοντέλο;

αν ειναι η tropical lamp που βγάζει ροζ φως, δεν έχεις πρόβλημα για τα φυτά!

απ'οσο γνωρίζω εκ πειρας..promotes plant growth!! :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν σας πώ ότι το πέταξα το κουτί... :)

βρε αδελφε...ας μην πνιγομαστε σε μια κουταλια νερο.....η λαμπα τι γραφει πανω της......????????? :D
Link to comment
Share on other sites

Το ρόζ χρώμα ξέρω είναι το κατάλληλο για τα φυτά(4.500 Κ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...