Jump to content

Fungus Cure Capsules - Aquarium Pharmaceuticals


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά, με γεμάτη αγκαλιά και υγεία για εμάς και τα ψαράκια μας.

Ψάχνωντας για θεραπεία fungus και fin rot, μου πρότειναν (στο pet-shop) να χρησιμοποιήσω Fungus Cure Capsules της Aquarium Pharm. Η δόση απ' ότι μου είπαν είναι 3 κάψουλες για περίπου 90 λίτρα νερό, δηλαδή 1 κάψουλα για 30 λίτρα. Στη συσκευασία όμως αναφέρει 1 κάψουλα για 19 περίπου λίτρα νερό (5 γαλόνια). Θεώρησα λοιπόν σωστό να ψάξω να βρω από το site της εταιρίας τη σωστή δοσολογία, αλλα και εκεί τα πράγματα είναι μπερδεμένα. Από το site (http://www.aquariumpharm.com/en_us/dealers/product_info.asp) κατέβασα ένα αρχείο excel, με τα στοιχεία για κάθε προϊόν της εταιρίας (όνομα, περιγραφή, δοσολογία κ.λπ.). Και εδώ λοιπόν αναφέρει:

...

Product Name : Fungus Cure™ Capsules

Product Size : Blister card of 8 capsules

Volume product treats or # of test : Add 1 capsule for every 5 gallons of aquarium water

Thumbnail Description : Effectively treats saprolegnia fungus infections (eye fungus, mouth fungus and fin and tail rot).

Product Description : Treats saprolegnia fungus infections. Symptoms appear as tufts of cotton or white patches on fish. Commonly known as mouth fungus, eye fungus, fin & tail rot and body slime. For use in freshwater aquariums. One capsule treats 10 gallons.

...

Αν κάποιος γνωρίζει ή έχει χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο προϊόν, ποια είναι η δόση που προτείνει ???

Link to comment
Share on other sites

..εγώ μια φορά που το χρησιμοποίησα για θεραπεία σε 30λιτρο έβαλα μια καψούλα..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μάλλον θα προτιμήσω τη μικρότερη δοσολογία (1 capsule/30 lt), όχι για οικονομία, αλλά επειδή φοβάμαι τις παρενέργειες της υπερδοσολογίας για τα υπόλοιπα ψαράκια. Και ελπίζω να δω αποτελέσματα. Αλήθεια, εσύ Αγγελική είχες δει βελτίωση με αυτή τη δοσολογία ?

Link to comment
Share on other sites

ναι,ευτυχώς είχα αποτέλεσμα..του'βαζα μια κάψουλα επί μια βδομάδα..

βέβαια καλό θα ταν να απομόνωνες το άρρωστο ψαράκι και να του έκανες θεραπεία μόνο του..

ακόμη κι έτσι όμως με παρεουλα και ανάλογα με τη πορεία που θα΄χει το ψαράκι, μπορείς να ρίχνεις στο ενυδρείο 3 caps/90lt για τις πρώτες μέρες και μετά να μειώσεις λίγο τη δόση..

καλή επιτυχία!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...