Jump to content

Τριχοειδής Αλγη


neokles

Recommended Posts

Αγαπητοί φιλοι χρόνια πολλά,

Μέτρηση PO4 (φωσφορικά): 3 (η κλιμακα του τεστ σταματάει εδώ, άρα μπορεί να μιλάμε και για παραπάνω)

Μέτρηση Fe (σιδήρος): -

Μέτρηση ΝΟ3 (νιτρικά): 12,5

Μέτρηση kH (ανθρακική σκληρότητα): 8

Μέτρηση pH: 8,4

Έχεις τύρφη στα φίλτρα σου (ΝΑΙ/ΟΧΙ): ΟΧΙ

Έχεις CO2 (DIY/μπουκάλα): ΝΑΙ (μπήκε πριν από 5 μέρες)

Πόσο CO2 υπάρχει διαλυμένο στο νερό σου (ppm): ΕΛΑΧΙΣΤΟ

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου:

Τι λάμπες έχεις (μάρκα, Watt, Kelvin): Sylvania 18W

Πόσες ώρες ανάβουν οι λάμπες: 12

Τι υπόστρωμα και χαλίκι έχεις: Απλό χαλίκι

Τι λιπάσματα χρησιμοποιείς και κάθε πότε: Τετρα PlantaΜin σύμφωνα με την δοσολογία του κατασκευαστή σε κάθε αλλαγή νερού + Tablets κάθε 3 μήνες (μπήκαν μόνο στο φύτεμα πριν από 1 μήνα περίπου)

Τι φυτά έχεις και πόσα: Anubia bact, Microsorum bact

Περιγράψε μας την άλγη που έχεις: Τριχοειδής άλγη, Καφέ γλίτσα πάνω στα φύλλα της Anubia και στα τζάμια

Αν υπάρχει φωτογραφία θα βοηθούσε - Η κατάσταση δεν είναι και τόσο άσχημη, υπάρχει αρκετή τριχοειδής άλγη αλλά όχι σε βαθμό που να μη φαίνονται τα φυτά. Είναι εμφανής σε όλα τα φυτά

Το σημαντικότερο πρόβλημα είναι το ΦΙΛΤΡΟ ΒΥΘΟΥ. Αυτό όμως προς το παρον δεν βγαίνει (δεν λειτουργεί η τρόμπα αλλά όσο να το κάνεις είναι εστία φωσφορικών), λόγω προβλημάτων υγείας που με εμποδίζουν να πάρω τόσο δραστικά μέτρα

Η έξαρση έγινε όταν πήρα (επιτέλους) μια καινούργια λάμπα προκειμένου να βοηθήσω τα φυτά. Με το που μπήκε, η άλγη χορεύει συρτάκι. :D

Μετά από έλεγχο φωσφορικών (αντί για μπλε που είναι το maximum (3) το τεστ έγινε σχεδόν μαύρο :) ) έκανα αλλαγή νερού και

προσθεσα αντιφωσφορικο υλικο στο φίλτρο

θεραπεία με protalon 707 (είμαι στην 5η μερα)

χορηγηση CO2

Είσοδος Algae Eater (SAE - έπαθε την πλάκα του μόλις μπήκε ελπίζω μην τα τινάξει από το πολύ φαγητό)

Σχολαστικός καθαρισμός βυθού με σκούπα.

Σκέφτομαι αν δεν μειωθεί το PO4 μέσα στην εβδομάδα, να ανοίξω το φίλτρο βυθού και στην έξοδό του θα βάλω αντιφωσφορικό υλικό. Έτσι το PO4 από τις επικαθίσεις κάτω από τον πυθμένα δεν θα διαλύεται σε όλο το νερό αλλά θα κατευθύνενται στην τρόμπα όπου θα φιλτράρεται. Ίσως όμως να μην έχει τα αποτελέσματα που θέλω μια που δεν υπάρχει εγγύηση ότι το υλικό να θα προλαβαίνει να απορροφήσει όλο το PO4. Εσείς τι λέτε;

Άλλη σκεψη είναι η ενδυνάμωση του φωτισμού (με Τ5) προκειμένου να φτάσουμε το 0,6watt ανα λίτρο και η εισαγωγή φυτών ταχείας ανάπτυξης.

Προβληματίζομαι πάντως και με τις μετρήσεις. Σύμφωνα με αυτές (pH 8.4 KH 8) το διαλυμένο CO2 είναι ελάχιστο (>1,8mg/lt). Μετά από πόσο καιρό θα δώσει αποτελέσματα η χορήγηση CO2; (φυσαλίδες πολλες (τουλάχιστον 1 κάθε λεπτό) η οποία διαχέεται με τρόμπα διάχυσης και παραμάνει αρκετά δευτερόλεπτα στην στήλη του νερού. Θα δω μείωση του pH ή αύξηση του KH?. Οι αλλαγές νερου βοηθάνε ή κάνουν ακριβώς το αντίθετο; Οι μετρήσεις γίνονται με υγρά τεστ του Tropica Marin. Ιδιαίτερα για pH και KH δεν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία.

Αν μειώσω το pH με κάποιο χημικό ή φυσικό τρόπο αυτό δεν σημαίνει ότι αύξησα το CO2 έτσι δεν είναι;

Μετά από 2 αλλαγες νερου (15% και 30%) ο χρωματισμός του PO4 test (αν και άνοιξε λιγάκι το χρώμα) παραμάνει καθαρα στο 3+

Τα υπόλοιπα ψάρια (περαν του SAE) είναι:

Clown

Redtail shark

Angelfish

3 neon

Any ideas?

Ξαναλέω ότι το φίλτρο βυθού ΔΕΝ μπορεί να βγεί τουλάχιστον προς το παρον.

Ευχαριστώ πολύ, :D

Link to comment
Share on other sites

Πολλή φαΐ βρε αδερφέ στο ενυδρείο σου. Βαλε το γρηγορότερο φυτά ταχείας ανάπτυξης μέσα στο ενυδρείο. Αυτά που έχεις είναι βραδείας ανάπτυξης και δεν σου καταναλώνουν το λίπασμα. Μην ρίχνεις τίποτα από λίπασμα μέσα και ανέβασε το CO2 στης 10 φυσαλίδες ανά λεπτό και μέτρα το μετά από 24ώρες μεσημέρι όμως. Μείωσε τον φωτισμό στης 8 ώρες. Και άμα οργιάζει όπως λες η άλγη κάνε και καμιά θεραπεία με ζιζανιοκτόνο (κατά της άλγης).

«Αν μειώσω το pH με κάποιο χημικό ή φυσικό τρόπο αυτό δεν σημαίνει ότι αύξησα το CO2 έτσι δεν είναι;» και όμως έτσι είναι. Για αυτό κιόλας έχεις λίγο CO2 στο ενυδρείο σου. Για να καταλάβεις χωρίς πολλές χημικές εξηγήσεις. Όταν έχουμε 8,4 ph και 8 kh τότε είναι φυσιολογικό να έχεις 1,8mg/lt εάν παράδειγμα ρίξεις το ph στο 7 τότε θα έχεις 25mg/lt εάν ρίξεις το kh στο 5 τότε θα έχεις 16mg/lt. Ιδανικό για ένα ενυδρείο είναι μεταξύ 10-20 mg/lt. Βέβαια αυτό εξαρτάτε και από τον πληθυσμό των φυτών. Για αυτό κατέβασε άμεσα το ph σου. Από τη βρύση τη νερό βγάζεις έκανες μετρήσεις;

Βαλε και καμιά ρίζα μέσα να σου ρίξει λίγο το ph. Kαι το Co2 ρίχνει το ph.

Με φίλτρα βυθού δεν είχα ποτές, και δεν έχω καθόλου εμπειρία με αυτά. Ίσος άλλος να γνωρίζει περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Χρήστο (Χρόνια πολλά και για την γιορτή σου)

Δηλάδή αν βάλω pH down αυτόματα ανεβαίνει το CO2? Δηλαδή και αυτά τα σκευάσματα με αυτό τον τρόπο ρίχνουν το pH; Χρησιμοποιούν όλα τον ίδιο τρόπο;

Έχω βάλει πρόσφατα 2 ρίζες και λέω να μην βάλω άλλες γιατί ήδη είναι αρκετά μεγάλες :), σκέφτομαι όμως αν είναι να πειράξω το νερό (ναι 8.4 δίνει και το δίκτυο) να ρίξω ένα κουταλάκι μαγειρική σόδα για να ανεβάσω το KH. Έχω και ζουμί για το pH απλά η σόδα μου φάινεται πιο "αθώα" (αν και κάτι λένε για τα σίγανα ποτάμια... :D )

Θα περιμένω λίγο ακόμα πάντως ας μην κάνω σπασμοδικές κινήσεις (υπομονηηηη :D ). Να δούμε τι θα κάνει και το CO2.

Η άλγη μετά το protalon707 φαίνεται να μην βγαίνει εκ νεου και να υποχωρεί αργά αργά. Το θέμα είναι όταν φύγει (πρώτα ο Θεος) να μην ξαναβγεί.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ για τις συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζουμε ph down, τύρφη κλπ. τότε ο πίνακας υπολογισμού CO2 μέσω pH/KH δεν ισχύει (που ούτως ή άλλως δεν είναι αξιόπιστος). Για το χαλίκι ή άλλα διακοσμητικά σου πόσο σίγουρος είσαι ότι δεν ανεβάζουν το ph; Αν ρίξεις σόδα εκτός από το KH θα ανεβάσεις και το pH, οπότε ξέχνα το.

Θα πρότεινα να περιορίσεις το τάισμα, να κάνεις αλλαγές νερού κάθε 3 μέρες από 30% έως ότου δεις το test για PO4 να δείχνει χαμηλότερες τιμές και στη συνέχεια να προγραμματίσεις να βγάλεις κάποια στιγμή το φίλτρο βυθού. Αυτό θα βοηθήσει πολύ στο καθάρισμα του βυθού μέσω της σκούπας. Επίσης να βάλεις όσο πιο πολλά φυτά μπορείς. Το CO2 θα βοηθήσει αρκετά φτάνει να βγάζει, γιατί τώρα με τα κρύα περιορίζεται η παραγωγή από το μίγμα μαγιάς-ζάχαρης. Όσο για τα προιόντα τύπου protalon έχω εκφράσει τις αντιρρήσεις μου σε άλλο θέμα.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζουμε ph down, τύρφη κλπ. τότε ο πίνακας υπολογισμού CO2 μέσω pH/KH δεν ισχύει (που ούτως ή άλλως δεν είναι αξιόπιστος). Για το χαλίκι ή άλλα διακοσμητικά σου πόσο σίγουρος είσαι ότι δεν ανεβάζουν το ph; Αν ρίξεις σόδα εκτός από το KH θα ανεβάσεις και το pH, οπότε ξέχνα το.

Ωπ! Αυτό σκέφτηκα και είπα να ρωτήσω Thanks!

Θα πρότεινα να περιορίσεις το τάισμα, να κάνεις αλλαγές νερού κάθε 3 μέρες από 30% έως ότου δεις το test για PO4 να δείχνει χαμηλότερες τιμές και στη συνέχεια να προγραμματίσεις να βγάλεις κάποια στιγμή το φίλτρο βυθού Edit (neokles) xaxaxaxa :P . Αυτό θα βοηθήσει πολύ στο καθάρισμα του βυθού μέσω της σκούπας. Επίσης να βάλεις όσο πιο πολλά φυτά μπορείς. Το CO2 θα βοηθήσει αρκετά φτάνει να βγάζει, γιατί τώρα με τα κρύα περιορίζεται η παραγωγή από το μίγμα μαγιάς-ζάχαρης. Όσο για τα προιόντα τύπου protalon έχω εκφράσει τις αντιρρήσεις μου σε άλλο θέμα.

Το τάισμα αν το περιορίσω θα πρέπει να μην ρίχνω καθόλου :D

Οι αλλαγές νερου σίγουρα θα βοηθήσουν για το PO4 αλλά μήπως έτσι πάει τζάμπα το CO2?

Φυτά ήθελα να είναι η πρώτη κίνηση. Έχω όμως 18W για 80lt και με 0,225W/lt πρέπει να κάνω κάτι με τον φωτισμό, και με την ζέστη που αυτός θα δημιουργήσει :D

Ευχαριστώ και πάλι Ψαχνω να βρω άκρη. Κάθε ιδέα είναι ευπρόσδεκτη :)

Έγινε επεξεργασία - neokles
Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις μονο anumbia και microsorum pteropus αυτα τα φυτα δεν χρειαζονται λιπασμα(αραια και που).

Επισης βαλε μερικα φυτα γρηγορης αναπτυξης οπως σου ειπε ο Χριστος(π.χ κερατοφυλλο,egeria densa).

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις μονο anumbia και microsorum pteropus αυτα τα φυτα δεν χρειαζονται λιπασμα(αραια και που).

Επισης βαλε μερικα φυτα γρηγορης αναπτυξης οπως σου ειπε ο Χριστος(π.χ κερατοφυλλο,egeria densa).

Είναι λετε σωστή περίοδος τώρα να αυξήσω φωτισμό και να βάλω φυτά;

Εχω μπει στη πρίζα να βάλω μερικά έχω όμως αμφιβολία αν θα την βγάλουν καθαρή (Με 0,225w/lt δεν νομιζω)

Αν βάλω κι άλλη μία λάμπα η ζέστη θα είναι αρκετή ιδιαιτερα το καλοκαιρι ενω και παλι ενα τμήμα του ενυδρειου δεν θα φωτίζεται επαρκώς (λόγω σχεδιασμού του καπακιου)

Link to comment
Share on other sites

Είναι λετε σωστή περίοδος τώρα να αυξήσω φωτισμό και να βάλω φυτά;

Συμπληρώνω (sorry): Τώρα που έχω προβλήματα με άλγη;

Link to comment
Share on other sites

Με τα υπάρχοντα φυτά που έχεις δεν χρειάζεσαι ακόμα δεύτερη λάμπα. Ξεκίνα να βάζεις γρήγορης ανάπτυξης φυτά πρώτα, να βγάλεις στη συνέχεια το φίλτρο βυθού και μετά συζητάμε για περισσότερο φωτισμό...

Link to comment
Share on other sites

Με τα υπάρχοντα φυτά που έχεις δεν χρειάζεσαι ακόμα δεύτερη λάμπα. Ξεκίνα να βάζεις γρήγορης ανάπτυξης φυτά πρώτα, να βγάλεις στη συνέχεια το φίλτρο βυθού και μετά συζητάμε για περισσότερο φωτισμό...

Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους που χρονιάρες μέρες ασχολήστε με την άλγη μου :)

Θα βάλω λοιπον φυτά (άλλο που δεν ήθελα).

Αλλά βρε παιδί μου... τώρα 6 μέρες με το CO2 δεν έπρεπε να φανεί μια διαφορά; ένα κάτι; λίγο ΚΗ περισσότερο, λίγο pH λιγότερο; Το καημένο βγάζει φυσαλίδες αρκετες μέσα στο λεπτό

(Σας είπα; το PO4 παραμένει στο 3+)

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν ρίξεις το ph και δεν εξαφανιστούν οι αλγης και δεν πέσει το po4 τουλάχιστον στο 1. Τότε δεν θα σπάσει αυτός ο φαύλος κύκλος που σου αναφέρω παρακάτω και δεν πρόκειται να αυξήσεις το co2 ακόμη και αν ρήξης ανθρακούχα ποτά. :D

1. Από την φύση υπάρχει μια ισορροπία μετάξι co2, kh, και ph σε υψηλό λιπών ph 8,4 και kh 8 τότε μπορεί (ας το πούμε απλά) να διαλυθεί μια συγκεκριμένη ποσότητα co2. (πάνω από 9 ph δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου co2).

2. Κάποια λίγα φυτά και οι αλγείς είναι ης θέση εάν δεν βρουν στο νερό αρκετό co2 για να τραφούν το διασπούν από το hydrogencarbon από αυτήν την διάσπαση μένουν τα άλατα που και αυτά με την σειρά τους ανεβάζουν το ph.

3. po4 είναι η αγαπημένη τροφή των αλγών. Κα ταυτόχρονα είναι ένα είδος puffer μεταξύ αλκαλικών και όξινων στοιχείων.

Συμπέρασμα: έχεις όλες της προϋποθέσεις για να έχεις αυξημένο ph και πολλή μειωμένο co2. με άλγη να βασιλεύει. :D

Η γνώμη μου είναι κατέβασε το ph τουλάχιστον κάτω από 7,5. Όπως διαπίστωσες και μόνος σου δεν έχει νόημα αυτήν την στιγμή να έχεις co2. Σταθεροποίησε πρώτα το ph και μετά βαλε το co2 και αρχινά με 10 φυσαλίδες το λεπτό αυτές η φυσαλίδες είναι ιδανικές για τα λίτρα σου. Αλλά επειδή έχεις DIY/μπουκάλα δεν μπορούμε να γνωρίσουμε άμα όλες η φυσαλίδες πιάνουν τόπο για αυτό κάνε έλεγχο και αναλόγως αυξάνεις μετά της φυσαλίδες.

Ιδανικός τρόπος για να κατεβάσεις το ph είναι η όσμωση. Υποθέτω ότι δεν έχεις και θα πρέπει να το κατεβάσεις με τύρφη. Δεν σου μένη άλλη λύση. Χημικά δεν βάζω ποτέ στο ενυδρείο μου για να κατεβάσουν το ph. Ιδιαίτερα στην δική σου περίπτωση. Κυκλοφορούν στην αγορά παρασκευάσματα με βάση τα δρύινα οξέα. Αυτά περιέχουν μέσα φωσφορικό οξύ και αυτό με την σειρά του αυξάνει τα φωσφορικά άλατα και αυτά την άλγη. Ορυκτά οξέα πάλη δεν κάνουν, διότι καταστρέφουν την ιονική ισορροπία και αυτή με την σειρά της αυξάνει την οσμωτική πίεση.

Ιδανικά είναι άμα βρεις άσπρη τύρφη, αυτή θα σου κάνη την δουλειά.

Μας λες ότι έχεις po4 3+ όταν το μαξημουν είναι 1. Για να καταναλωθεί αυτό το γεύμα θέλεις πολλά φυτά γρήγορης ανάπτυξης. Ειδάλλως θα σου ξαναεμφανιστεί η άλγη.

Αλλά πάνω από όλα άμα δεν βγάλεις την αιτία των προβλημάτων σου από την μέση σε βλέπω να γίνεσαι χημικός για να ισορροπήσεις το ενυδρείο σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική απάντηση. Δεν είναι και κακό να πάρει κανεις μια αντίστροφη όσμοση, προβληματίζομαι βέβαια τι θα γίνει με το KH (7 από το δίκτυο).

Πάντως για το φυτά (πάω να πάρω) έχω μια αμφιβολία. Πόσο PO4 μπορεί να καταναλώσει ένα (δύο τρία) φυτό(α), με βάση μάλιστα την ελάχιστη φωτοσύνθεση που θα κάνει με τόσο μικρό φωτισμό;

Έγινε επεξεργασία - neokles
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

UPDATE :)

Λοιπον έκανα τα εξής!

Αλλαγή νερού (28/12/06)

Αγορά και τοποθέτηση εξωτερικού φίλτρου. Λειτουργεί παράλληλα με το εσωτερικό μέχρι να αναπτυχθούν τα απαραίτητα βακτηρίδια.

Τοποθέτηση τύρφης στο φίλτρο

Τοποθέτηση αντι-PO4 στο φίλτρο

Τοποθέτηση 4 φυτών ταχείας ανάπτηξης. Μέσα σε 5 μέρες έχουν πάρει 3-6 εκατοστά και μάλιστα με τον χαμηλό φωτισμό που ανέφερα!!

Χρονοδιακόπτης. 11 ώρες την ημέρα η φωτοπερίοδος.

Αποτελέσματα:

Μετά την ολοκλήρωση της θεραπείας με protalon707 η άλγη μειώθηκε σημαντικά. Δεν εξαλήφθηκε ενώ έκανε την εμφάνισή της στα νέα φυτά.

Δεν βελτιώθηκαν οι ενδείξεις (ph 8.4 & PO4 3.0) Πιθανώς οι τιμές να ήταν πάνω από αυτά τα νούμερα μια που οι κλίμακες των test σταματάνε εκεί.

Επόμενα βήματα:

Επανάληψη θεραπίας με protalon707 για να αποφευχθεί νέο ξέσπασμα

Δοκιμή άντλησης σαπισμένων τροφών και περιτωμάτων κάτω από το φίλτρο βυθού

Δοκιμή αφαίρεσης φίλτρου βυθού.

Αγορά αντιστροφης όσμοσης

Αύξηση φωτισμού στα 0,4-0,6 watt/lt

Γνώμες;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ή τα έκανα όλα τόσο καλά και σας "ψάρωσα" ή τα έκανα όλα λάθος και σας απογοητευσα! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις προτάσεις μου τις έκανα παραπάνω. Οι πληροφορίες που μας δίνεις είναι ελλειπείς οπότε δεν έχουμε σαφή εικόνα. Έβαλες τύρφη, πόση; Πόσες αλλαγές έχεις κάνει και σε τι ποσοστό που δεν κουνήθηκαν τα φωσφορικά; Όπως και να το κάνεις το αντιφώσφορο είναι πιο ακριβό από το νερό που αλλάζουμε και φρεσκάρουμε συνολικά το σύστημα. Με τι τεστ μετράς και τι τιμές βγάζει το νερό της βρύσης; Το 8,4 είναι πολύ υψηλό pH και πιθανόν κάτι στο ενυδρείο το ανεβάζει. Το ενυδρείο από ότι κατάλαβα τρέχει αρκετό καιρό και η μαζεμένη μούργα στο υπόστρωμα δημιουργεί σοβαρά προβλήματα.

Από ότι φαίνεται τα φυτά είναι μάλλον λίγα (και χωρίς ρίζες) για να αντιμετωπίσουν το οργανικό φορτίο. Μια φώτο του ενυδρείου θα βοηθούσε ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Έχεις δίκιο για την έλλειψη στοιχείων

Λοιπόν 8.4 έρχεται από το δίκτυο (ολεεε)

PO4 από το δίκτυο δεν έχει καθόλου (ή σχεδόν καθόλου)

Η αλλαγή που έγινε ήταν 30%. Όπως και όλες τις προηγούμενες εβδομάδες.

Ξέχασα επίσης να πω ότι έγινε και σκούπισμα (την επόμενη φορά σφουγγάρισμα :) )

Προσπάθησα να τραβήξω νερό από την έξοδο του φίλτρου για να δω αν είναι κάτω από το 8.4 αλλά δυστυχώς το τεστ (Tropica Marin) είναι 8.4. Αυτό σημαίνει 2 πράγματα. Είτε η τύρφη δεν κάνει τίποτα είτε κάνει αλλά το pH είναι πάνω από το 8.4. Βέβαια παίζει και το σενάριο του Χρήστου που λέει ότι με τόσο υψηλό PO4 το pH δύσκολα κατεβαίνει. Η τύρφη είναι τώρα μία εβδομάδα μέσα στο φίλτρο.

Για την AO ποια είναι η γνώμη σου;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή είσαι και έχει η βρύση pH 8.40; GH έχεις μετρήσει; Έχεις δοκιμάσει να μετρήσεις με κάποιο άλλο test ή ph meter; Το ότι είναι γνωστής εταιρίας το τεστ δεν λέει τίποτα, μπορεί να έχει λήξει, να ξέχασες ανοικτό το αντιδραστήριο κλπ. Χρειάζεται σίγουρα διπλό τσεκάρισμα για να μην ξεκινάμε από λάθος βάση.

Ποιο πάνω σου πρότεινα να κάνεις αλλαγές νερού κάθε 3 μέρες από 30%. Αν κάνεις μία κάθε βδομάδα, απλά συντηρείς τα φωσφορικά στο ~3. Δεν προβλέπεται να πέφτουν εφόσον οφείλονται στα οργανικά του βυθού.

Σκούπισμα ελπίζω να έκανες σε βάθος και όχι επιφανειακά. (με δεδομένο το φίλτρο βυθού, μάλλον δεν πήγες μέχρι το τζάμι ε:)

Η τύρφη αν έχεις σκληρό νερό θα εξασθενεί πολύ γρήγορα. Άσε που θέλει και αρκετή για να κάνει καλή δουλειά. Πάντως μην περιμένεις να κάνει και θαύματα. Το pΗ ακόμα και με υψηλές τιμές po4 (>2) μπορεί να πέσει πολύ εύκολα με CO2 φτάνει να έχεις σχετικά χαμηλή ανθρακική σκληρότητα. Απλά να σου πω ότι εγώ με po4:1.5-2 (με προσθήκη) έχω ΚΗ=3 pH=6.3

Με την α/ο θα ρίξεις KH, GH στο μηδέν και μετά θα πρέπει να εμπλουτίζεις το νερό της αλλαγής με διάφορα άλατα. Το pH μπορεί να πέσει αλλά στα φωσφορικά δεν θα δεις αποτέλεσμα αν δεν πάρεις κάποια δραστικά μέτρα, τα οποία έχω αναφέρει παραπάνω.

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή είσαι και έχει η βρύση pH 8.40; GH έχεις μετρήσει; Έχεις δοκιμάσει να μετρήσεις με κάποιο άλλο test ή ph meter; Το ότι είναι γνωστής εταιρίας το τεστ δεν λέει τίποτα, μπορεί να έχει λήξει, να ξέχασες ανοικτό το αντιδραστήριο κλπ. Χρειάζεται σίγουρα διπλό τσεκάρισμα για να μην ξεκινάμε από λάθος βάση.

N. Ψυχικο

Δεν εχει λήξει δεν το ξεχασα ανοιχτο ειναι καινουργιο. εκανα παραγγελια ph meter και το περιμενω

Ποιο πάνω σου πρότεινα να κάνεις αλλαγές νερού κάθε 3 μέρες από 30%. Αν κάνεις μία κάθε βδομάδα, απλά συντηρείς τα φωσφορικά στο ~3. Δεν προβλέπεται να πέφτουν εφόσον οφείλονται στα οργανικά του βυθού.

Σωστός απλά το αφήνω για να μην ρίξω τα Νιτρικά πολύ χαμηλά

Σκούπισμα ελπίζω να έκανες σε βάθος και όχι επιφανειακά. (με δεδομένο το φίλτρο βυθού, μάλλον δεν πήγες μέχρι το τζάμι ε:)

Σωστά. Μέχρι το τζάμι όχι, μέχρι τα τουβλα ναι!

Η τύρφη αν έχεις σκληρό νερό θα εξασθενεί πολύ γρήγορα. Άσε που θέλει και αρκετή για να κάνει καλή δουλειά. Πάντως μην περιμένεις να κάνει και θαύματα. Το pΗ ακόμα και με υψηλές τιμές po4 (>2) μπορεί να πέσει πολύ εύκολα με CO2 φτάνει να έχεις σχετικά χαμηλή ανθρακική σκληρότητα. Απλά να σου πω ότι εγώ με po4:1.5-2 (με προσθήκη) έχω ΚΗ=3 pH=6.3

CO2 έχω ένα σύστημα με μείγμα από κάτι με διαχύτη. Οταν λες θα εξασθενεί πολύ γρήγορα τι εννοεις?

Με την α/ο θα ρίξεις KH, GH στο μηδέν και μετά θα πρέπει να εμπλουτίζεις το νερό της αλλαγής με διάφορα άλατα. Το pH μπορεί να πέσει αλλά στα φωσφορικά δεν θα δεις αποτέλεσμα αν δεν πάρεις κάποια δραστικά μέτρα, τα οποία έχω αναφέρει παραπάνω.

Αν βάζω μισο ΑΟ μισό βρύση σε κάθε αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Μου βγήκε ο πάτος αλλά...

Έβγαλά το φίλτρο βυθού. :):excl::thumbup:

μου πήρε 2 ωρες

30% αλλαγή νερού

καθαρισμός εξωτερικού φίλτρου (αφού είχε τραβήξει τα πολλά)

Αύριο θα πάρω καινούργια λιπάσματα για τα φυτά γιατί τα έβγαλα και τα έβαλα εκ νέου με το χαλίκι να έχει ανακατευτεί. Σύντομα προγραματίζεται νέο σκούπισμα. Όλα αυτά βέβαια αν τα ψάρια είναι ζωντανά το πρωί :wub:

Σε μια βδομάδα πρέπει να έχει ξεκαθαριστεί το θέμα. Θα σας κρατώ ενήμερους (είναι ένα είδος ψυχοθεραπείας

Link to comment
Share on other sites

Update 2 :)

Λοιπόν πέρασε και το ΣΚ και έγινε άλλη μία αλλαγή 30%. Το νερό που βγήκε ήταν το προϊόν του σκουπίσματος. Ότι ήταν κάτω από το φίλτρο βυθού έχει εναποτεθεί στο χαλίκι το οποίο αν και φαίνεται πεντακάθαρο είναι βέβαιο ότι έχει πολύ πράμα.

Οι μετρήσεις δεν έχουν βελτιωθεί παρά τις αλλαγές και το νέο αντιPO4 υλικό που μπήκε. Η τύρφη παραμένει στην θέση της αλλά αποτελέσματα δεν περιμένω μια που οι αλλαγές νερού είναι πολλές και κοντά η μία με την άλλη. Επόμενη αλλαγή την Τετάρτη.

Παραγγέλθηκε ΑΟ

:thumbup:

Φωτισμό δεν προχωράω ακόμα μια που αν αυξήσω τώρα τον φωτισμό θα αυξήσω και την άλγη. Θα πάω στα 0,6W/lt μόλις η τιμή των PO4 πιάσει το 1.

Καθιερώνω την Τρίτη σαν “no light no food day” (Νηστεία – Της Αναλήψεως :wub: )

Γνώμες :wub::excl:

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι, υστερα απο μεγαλες μαχες με τις αλγες, να βαλεις πολλα φυτα ταχειας αναπτυξεως (εγω εβαλα μετα απο συμβουλες φιλων του aquazone, κερατοφυλλο και πιστια), καθολου λιπασματα, μερικα ανσιστρους, να ελαττωσεις το ταϊσμα και τις ωρες φωτισμου κατω απο 10 και μερικες μεγαλες αλλαγες νερου εως 50%....

ετσι οι τιμες σου θα σταθεροποιηθουν και θα περιοριστουν οι αλγες.

σε εμενα επεσαν τα νιτρικα απο 50 σε 5 ενα μηνα μετα την εισοδο των φυτων ενω το αποτελεσμα των φυτων και ιδιαιτερα το νουφαρο πιστια ειναι εντυπωσιακο.

δεν χρησιμοποιησα παροχη διοξειδιου του ανθρακα, ουτε αντιφωσφορο, ουτε τυρφη.

καλη τυχη και υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα σε όλους

Γράφω προκειμένου να σας ευχαριστήσω για μια ακόμη φορά για το ειλικρινές ενδιαφέρον σας.

Λοιπόν νομίζω ότι μετά από αρκετά ευρώ… εεεεμ θέλω να πω μετά από αρκετή δουλειά τα πράγματα κυλάνε προς το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Έγινε η πρώτη αλλαγή με νερό από ΑΟ (μισό ΑΟ μισό βρύση) και ήδη βλέπω το pH να έχει πέσει κατά 0.2. το PO4 τώρα είναι στο 2, ενώ θα σταματήσει και η διαρκής επιβάρυνση από την συμπλήρωση του εξατμιζόμενου νερού με νερό βρύσης. :thumbup:

Μπήκαν λάμπες Τ5 συνολικής ισχύος 48watt. Θα μπουν σταδιακά (1 ώρα χτες, σήμερα 1 και μισή κοκ ανάλογα με το τι θα κάνει η άλγη). Έτσι θα φτάσουμε να έχουμε μια φωτοπερίοδο 8-10 ώρες (σήμερα είναι 11) με την πρώτη και τελευταία στα 18watt και τις υπόλοιπες στα 48watt (προβλέπονται 5-10 λεπτά ένθεν και ένθεν αλληλοεπικάλυψη προκειμένου να μην σβήσει εντελώς το φως από διαφορά στην ώρα).

Άλλα 2 φυτά φιλοξενούνται πλέον (Limnophila aquatica & Myriophyllum tuberculatum) και μένει ένα κερατόφυλλο (αν και το έχω γρουσουζιά :) ) για να συμπληρωθεί το aquascape!

Τα ψαράκια πλέον έχουν εξοικειωθεί με τα φυτά και τα καθαρίζουν (ή τα τρώνε) σχολαστικότατα ιδιαίτερα από την εποχή που έβγαλα και το τελευταίο πλαστικό φυτό.

Σε λίγο με βλέπω να συμπληρώνω φώσφορο :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...