Jump to content

Αλλαγη σε δισκονερο?


nikopol

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Σε λιγες μερες θα χρειαστει να κανω την πρωτη αλλαγη στο νερο του ενυδρειου μου με δισκους.Τα λιτρα ειναι 240 και αυριο σκοπευω να αγορασω ενα βαρελι 80 λ για αποθηκευση νερου.Ρ/Ο δεν εχω προς το παρον θα προσπαθησω να αγορασω σε λιγους μηνες.Το προβλημα ειναι με ποιο τροπο πρεπει να ετοιμασω το νερο ωστε να μην επηρεαστουν οι παραμετροι του στο gh7 kh4 μετα απο φιλτραρισμα του νερου με τυρφη που ειχα κανει πριν λιγο καιρο.Το ph6.7 το κατεβασα με buffer seachem.Ποσες μερες πριν ειναι καλο να ετοιμασω το νερο,και ποια ειναι ακριβως τα βηματα που θα πρεπει ν'ακολουθησω ωστε να μην κανω καποια μοιραια κοτσανα??Σας παρακαλω οποιος εχει διαθεση ας βοηθησει...ειμαι λιγο μπερδεμενος :):D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Σε λιγες μερες θα χρειαστει να κανω την πρωτη αλλαγη στο νερο του ενυδρειου μου με δισκους.Τα λιτρα ειναι 240 και αυριο σκοπευω να αγορασω ενα βαρελι 80 λ για αποθηκευση νερου.Ρ/Ο δεν εχω προς το παρον θα προσπαθησω να αγορασω σε λιγους μηνες.Το προβλημα ειναι με ποιο τροπο πρεπει να ετοιμασω το νερο ωστε να μην επηρεαστουν οι παραμετροι του στο gh7 kh4 μετα απο φιλτραρισμα του νερου με τυρφη που ειχα κανει πριν λιγο καιρο.Το ph6.7 το κατεβασα με buffer seachem.Ποσες μερες πριν ειναι καλο να ετοιμασω το νερο,και ποια ειναι ακριβως τα βηματα που θα πρεπει ν'ακολουθησω ωστε να μην κανω καποια μοιραια κοτσανα??Σας παρακαλω οποιος εχει διαθεση ας βοηθησει...ειμαι λιγο μπερδεμενος :):D

Δες εδω ισως σε βοηθηση http://www.istellas.gr/aquarium/aq_water_r...se_osmosis.html

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο το εχω ειδη διβασει τι κανουμε ομως οταν δεν εχουμε R/O?

Η αλλη λυση ειναι τυρφη!θα βαλεις ενα φιλτρακι με τυρφη μεσα στο βαρελη που αγορασες για να πετυχεις τη σκληροτητα που θες!

Link to comment
Share on other sites

Η αλλη λυση ειναι τυρφη!θα βαλεις ενα φιλτρακι με τυρφη μεσα στο βαρελη που αγορασες για να πετυχεις τη σκληροτητα που θες!

:)

Η τύρφη θα πρέπει να είναι φρέσκια και μην ξεχάσεις το αποχλωριοτικό.

Αν το κρατήσεις δυο τρεις μέρες στη βαρέλα, όχι απαραίτητα και το φίλτρο με την τύρφη, το ΡΗ θα πέσει αρκετά, λόγω έλλειψης οξυγόνου.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στην χρησιμοποίηση των buffer, ανεβάζουν τα φωσφορικά σε απίστευτα επίπεδα αν δεν χρησιμοποιησεις αντιφώσφορο...

Εγώ παντως την πάτησα και από τότε δεν ξαναέβαλα...

Τύρφη στην προετοιμασία - CO2 με PH controller και πολλές μικρές αλαγές από τότε...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το buffer της Seachem (Σκόνη) έχει μέσα φωσφορικά - άρα και η χρήση αντιφωσφορου αναγκαία...

Πάντως γενικά καλό θα είναι να επιλέξεις άλλους τρόπους ρύθμισης του PH...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με μολις ρυθμησω τα οικονομικα μου θα ρυθμησω και το ph με controller βλεπεις τα χομπι μας πρεπει να τα πληρωνουμε ΠΟΛΥ ακριβα με τις τιμες που ακουω για R/O k ph controller.... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...