Jump to content

Το καμάρι μου!


filoxenos

Recommended Posts

Τις τελευταίες μέρες προβληματιζόμουν αρκετά σχετικά με το ξανα-στήσιμο του πρώτου μου ενυδρείου, το οποίο πρόσφατα είχα ξηλώσει για να το καθαρίσω και να το ανακαινίσω. Και προβληματιζόμουν γιατί και τα “πετράτα” ενυδρεία μ’ αρέσουν (στυλ αφρικάνες)… και φυτεμένο θέλω να είναι… και τα διάφορα ξύλα (μοπάνι κλπ) τα βλέπω και τρελαίνομαι… και και και… Αλλο θέμα ήταν ότι ήθελα να έχει σχετικές εύκολες παραμέτρους νερού για να μην προβληματίζομαι πολύ με το ρΗ και τις σκληρότητες, αλλά και για να έχω μεγάλη ποικιλία ψαριών που θα μπορούσαν να φιλοξενηθούν. Τέλος, επειδή θα έμπαινε και αυτό σε μια γωνιά στο σαλόνι, είπα κι εγώ μια φορά να κάνω ένα ενυδρείο με προσεγμένο look, μπας και γλιτώσω από τα παράπονα των υπολοίπων της οικογένειας, που βλέποντας διάφορα "μουράτα" ενυδρεία σε φωτογραφίες, με κατηγορούσαν για… ζουγκλοποιό! (όλα μου τα ενυδρεία είναι γεμάτα άλγες και με καθόλου προσοχή και φροντίδα στο aquascaping… Το μόνο που πρόσεχα μέχρι σήμερα είναι η σωστή διαβίωση των ψαριών, καθ’ ότι πιστεύω ότι τα ενυδρεία είναι για τα ψάρια και όχι για τους ανθρώπους…).

Ετσι λοιπόν μάζεψα ότι υλικά είχα, συγκέντρωσα χαλίκια, πέτρες και κλαδέματα από όλα τα άλλα, πήρα και δυο κομμάτια ξύλο μοπάνι (ένα μεγάλο από την αποθήκη που το φύλαγα και ένα μικρό από άλλο ενυδρείο), ετοίμασα κουβάδες, λεκάνες και όλα τα σχετικά συμπράγκαλα και έκανα κατάληψη στο σαλόνι, Χριστουγεννιάτικα… Επί 7 ώρες έγινε ο χαμός! Βάλε και άλλη μία να καθαρίσω χαλιά, τραπέζια κλπ, σύνολο ένα ολόκληρο μεροκάματο! Όμως αυτές τις ώρες στήθηκε το ενυδρείο στη θέση του, ξεπλύθηκε καλά το χαλίκι, οι πέτρες, τα ξύλα και ότι άλλο θα έμπαινε μέσα, κλαδεύτηκαν και περιποιήθηκαν τα φυτά, τοποθετήθηκαν άπειρες φορές όλα μέχρι να βρεθεί η κατάλληλη θέση, γέμισε νερό το τανκ, μεταφέρθηκε αρκετή βιολογία από εν λειτουργία καθαρά ενυδρεία και μετά από 2 ώρες μπήκαν και τα πρώτα ψάρια, για να μπορέσουν να κρατήσουν τη βιολογία ζωντανή. Ετσι λοιπόν όταν κάθισα στην απέναντι πολυθρόνα για να δω τι έκανα, ήμουνα αρκετά κουρασμένος… Όμως το αποτέλεσμα απέναντί μου, με αποζημίωσε σε τέτοιο βαθμό που μόνο κούραση δεν ένοιωθα…

Επιτέλους!

Το πρώτο ενυδρείο μου με κάπως προσεγμένο aquascaping ήταν γεγονός! Ετσι, θα γλίτωνα και από τις γκρίνιες ότι οι γυάλες μου είχαν τα μαύρα τους τα χάλια - κυριολεκτικά όμως, λόγω υπερβολικά μακρύτριχης ΒΒΑ (!) αλλά και λόγω εντελώς απρόσεχτης γενικότερης εμφάνισης… Δυστυχώς βλέπετε, δεν εκτιμάται ανάλογα η προσπάθεια που εστιάζεται μόνο στην ποιότητα των συνθηκών για τη σωστή διαβίωση των ψαριών, αλλά μπαίνει και το θέμα του “σαλονιού”… Πάντως αυτή τη φορά, άκουσα πολύ καλά σχόλια και κριτικές από όσους το είδαν και έτσι θα ξεκουραστούν τ’ αυτιά μου για κάμποσο καιρό… Βέβαια η αλήθεια είναι ότι και ‘μένα μου άρεσε το αποτέλεσμα αρκετά και έτσι αποφάσισα αυτό το ενυδρείο να προσπαθήσω να το διατηρήσω χωρίς άλγες ή άλλα προβλήματα εμφάνισης φυτών κλπ, για όσο περισσότερο μπορέσω. Ελπίζω μόνο να τα καταφέρω…



Περιγραφή:

- Ενυδρείο DIY διαστάσεων 71 x 24,5 x 36 (~ 50 λίτρα νερό).

- Φίλτρο εσωτερικό Resun 200 L/H με μπλε σφουγγάρι και λίγο κεραμικό μακαρόνι (στρωμένο).

- Θερμαντήρας 50 W.

- Λάμπες 2 Gro Lux 18άρες 60 cm (η μία θα αλλαχτεί με Aquastar αργότερα).

- Από φυτά έχω βάλει: Anubias barteri var. Barteri (ανούμπια), Anubias barteri var. Nana (ανούμπια νάνος), Cabomba caroliniana, Ceratophyllum demersum (κερατόφυλλο), Cryptocoryne x willisii (κρυπτοκορίνα), Egeria densa (elodea), Hygrophila difformis (“ντοματιά”), Lobelia cardinalis, Vesicularia dubyana (java moss), Echinodorus cordifolius και αργότερα σκοπεύω να προσθέσω Microsorum pteropus “narrow” και Hydrocotyle leucocephala, ανάλογα με το πως θα πάει... Ξεκίνησα και λίπανση με καθημερινή χρήση Flourish excel, Flourish potassium & Ferreal, σε μικρές ποσότητες και βλέπουμε. Ισως αργότερα βάλω DIY co2 ανάλογα με την εξέλιξη των φυτών και των… άλγεων! Τις λάμπες τις ανάβω για 8 ώρες με χρονοδιακόπτη με προοπτική να τις ανεβάσω στις 10 αργότερα.

- Στο θέμα των ψαριών προβληματίστηκα αρκετά στο τι θα βάλω και τελικά κατέληξα να το ξεκινήσω με 4 μικρά νεαρά αρσενικά γκάππυς (Poecilia reticulata) για να μου κρατήσουν τη βιολογία του φίλτρου αλλά και την διάσπαρτα σκορπισμένη στο νερό, τα οποία όμως θα βγουν αργότερα όταν θα μπουν οι κύριοι κάτοικοι του ενυδρείου. Αυτοί σκέφτομαι να είναι 6-7 ροδόστομοι (ή καρδινάλιοι), 4 apple snails και 4-5 γαριδούλες για να κατοικηθούν και οι σπηλιές… Για τις άλγες κατέφυγα στη λύση που ακούει στο όνομα Otocinclus, καθότι πανέμορφα αλλά και μικρόσωμα ψαράκια, που θα μπορέσουν κάλλιστα να ζήσουν σε αυτό το ενυδρείο, κάνοντας και καλή δουλειά. Εβαλα λοιπόν τα 3 πρώτα και θα προσθέσω άλλα 2 αργότερα. Ηθελα και corydoras μέσα αλλά αυτά θα μου ξήλωναν την εύθραυστη java εν ριπή οφθαλμού και εγώ θέλω να τη δω να απλώνεται σε όλο το χαλίκι... Εξάλλου δεν μπορούν να μπουν και τα πάντα σε μόνο 50 λίτρα νερό!

- Το χαλίκι είναι κυρίως διαμέτρου 1,0 mm αλλά σε μια μικρή περιοχή πίσω από το μοπάνι έχω βάλει και λίγο χοντρό. Οι πέτρες δεν είναι ασβεστολιθικές πλην μιας μεγάλης άσπρης που μπήκε όμως επίτηδες μπας και κρατήσει σε ικανοποιητικό επίπεδο την ανθρακική. Φυσικά αν χρειαστεί θα… μετακομίσει.

Αρκετά όμως σας ζάλισα με το θεωρητικό κομμάτι, γι’ αυτό ας περάσουμε τώρα και στο… δια ταύτα! Ελπίζω να σας αρέσει το καμάρι μου..! :)





Link to comment
Share on other sites

:)

πολύ καλή η δικαιολογία και αιτιολογία δημιουργίας αυτού του ενυδρείου σου!!!

..μα τι καθαρό ενυδρείο..τα τζάμια λάμπουν!! ..άλγη μηδέν!! :D φτου φτου..

και τα συνδύασες όλα..και ξυλαράκια, και φυτακια, και πετρουλες..συν καθαρό,συν προσεγμένη εμφάνιση..

ότι πρέπει για σαλόνι!!

με'γεια το "σαλονατο"..προσπάθησε να το διατηρήσεις έτσι ομως.. :P

..άντε και καλή ξεκούραση!! :D

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική δουλιά μπράβο και από μένα ( θα μας πεις το κόλπο με της καταπληκτικές φωτογραφίες ταχύτητα, διάφραγμα κτλ )

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο αποτέλεσμα! Πολύ καλή δουλειά, όπως πάντα!

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια πολύ όμορφο και πολύ προσεγμένο!! :)

θα ήθελα να μάθω και εγώ για τη java moss.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που τελικά αρέσει και σε κάποιους άλλους πλην εμού... :)

Σχετικά με τις φωτογραφίες, η μηχανή όπως έχω πει και σε παλιότερο ποστ, είναι μια απλή μικρή ψηφιακή (NIKON Coolpix 2100). Το αποτέλεσμα πάντως οφείλεται και λίγο στις στοιχειώδεις γνώσεις που έχω περί φωτογραφίας, αλλά και στις πολλές λήψεις που κάνω μέχρι να πετύχω το αποτέλεσμα που θέλω.

Τώρα, η java moss ήταν μια μικρή τουφίτσα που είχα φυλάξει σε διαφανές πλαστικό δοχείο πριν από 4-5 μήνες. Αλλαζα το νερό κάθε εβδομάδα, έριχνα και μερικές σταγόνες διάφορα λιπάσματα όποτε το θυμόμουν και την είχα σε σημείο με φως, ώστε να αναπτύσσεται σιγά-σιγά για τη στιγμή που θα χρειαστεί (αυτό το κάνω και με άλλα φυτά εδώ και πολύ καιρό, ώστε να έχω πάντα "φυτώριο"). Ετσι τώρα που τη χρειάστηκα είχε γεμίσει σχεδόν το δοχείο και κατάφερα και γέμισα το σημείο που ήθελα. Χρειαζόταν κανονικά και άλλη αλλά που θα πάει, θα μεγαλώσει...

Ο τρόπος που την έπιασα είναι πολύ απλός άμα το σκεφτείς... :D

Αφου πρώτα την καθάρισα σχολαστικά με ένα ψιλό καλαμάκι από τα ξερά και χαλασμένα κομματάκια της, την στριφογύρισα λίγο στο νερό του δοχείου να μπερδευτεί ώστε να μην διαλύει εύκολα και παίρνοντας μεγάλες τούφες τις ακουμπούσα στην επιφάνεια των χαλικιών, τις άπλωνα όσο μπορούσα πιο ομοιόμορφα και έσπρωχνα μέσα με το δάκτυλό μου διάφορα σημεία της απλωμένης τούφας, ώστε να πιαστεί λίγο μέσα στο χαλίκι. Σιγά-σιγά γέμισα τις περιοχές που ήθελα και μετά έριξα και από πάνω πολύ λίγο χαλίκι στα σημεία που "φούσκωνε", για να κρατηθεί καλύτερα.

Το βασικό τώρα είναι να μην έχεις τέτοια ζωντανά μέσα που μπορούν να πάνε και να την χαλάσουν (SAE, CAE, corydoras, pleco, κιχλίδες κλπ). Ηθελα πάρα πολύ να βάλω μέσα μερικά από τα κορυντοράκια μου ή κάποιον από τους pleco που έχω ή το ζευγαράκι των ramirezi, αλλά αν το έκανα θα τη μάζευα συνεχώς από την επιφάνεια... Ετσι κατέλληξα στη λύση των Otocinclus που και όμορφοι είναι και καλή δουλειά κάνουν με την άλγη και δεν την χαλάνε. Και τα υπόλοιπα ψάρια είναι βασικό να μην είναι άλλα βυθόψαρα ή κιχλίδες... Σε λίγο καιρό δε, που θα έχει πιάσει καλύτερα και στο χαλίκι, θα απλώσει και θα πυκνώσει περισσότερο, δείχνοντας ακόμα καλύτερα. :D

Link to comment
Share on other sites

Βγάλτε τον filoxenos από το ενυδρείο... ήρθε η πρωτοχρονιά :)

Πολύ καλή δουλειά filox μου αρέσει πάρα πολύ η "καμάρα" που κάνει το ξύλο και τα φυτά όπως τα έχεις βάλει.

Πολύ καλό και... καθαρό!

Link to comment
Share on other sites

παντος εμενα δε μου αρεσει τοσο πολυ ειναι περιεργες οι αναλογιες....

μικρο ενυδρειο

πολυ μεγαλες ριζα ξυλου που δε δενει καλα με το υπολοιπο ενυδρειο

και ο πετρες μου φενονται λιγο περιεργες

επισης το σχημα των φυτων δε μου ταιριαζουν και παλι με το ξυλο και τις πετρες

καλη ιδεα το aquascape δε λεω αλλα καπος διαφορετικο αν ηταν θα φενοταν πιο φυσικο πηστευω

παντος τα ψαρια σου ειναι πολυ ομορφα

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια και απο εμενα για αυτην την πανεμορφη δημιουργεια σου.Παρα πολυ ομορφο.και παλι μπραβο σου. :):D:D:P

Link to comment
Share on other sites

filoxenos εκτος απο το ταλεντο που εχεις στο γραψιμο εισαι και τελειος στις κατασκευες και διακοσμισεις :)

Πολυ καλος μπραβο :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από 15 ημέρες αποφάσισα και έβγαλα τελικά τα γκάππυ και πρόσθεσα άλλα 5 πανέμορφα μικρά όττο, καθώς και μια γαρίδα amano (Caridina japonica). Εχουν μεγαλώσει λίγο τα φυτά και ΠΟΛΥ το κερατόφυλλο! (το έχω κλαδέψει 3 φορές σε μεγάλα κομάτια). Η java moss έχει γίνει αρκετά πλούσια κάτω, αλλά θα χρειαστεί κι άλλο ακόμα για να καλύψει όση επιφάνεια χρειάζεται. Το DIY co2 βοηθάει αρκετά πάντως και παραδόξως παρατηρώ ότι έχει αρκετά σταθερή ροή εδώ και κάμποσες μέρες. Οι κάπως προσεγμένες και μετρημένες δόσεις λιπασμάτων έχουν βοηθήσει να μην γεμίσει άλγες - μέχρι στιγμής - το ενυδρείο, με εξαίρεση την "πλάτη" του ξύλου, που όντας πολύ κοντά στις λάμπες έχει αρχίσει να το... στρώνει! :thumbup: Μ' αρέσει πάντως που πρασινίζει εκεί, αν και απ' ότι είδα η γαρίδα έχει αντίθετη άποψη...

Το πρώτο πρόβλημα είναι ότι γέμισε το ενυδρείο με δεκάδες - ίσως εκατοντάδες - σαλιγκάρια Planorbis corneus και φοβάμαι ότι θα αρχίσουν οι τρύπες στα φύλλα (αν δεν έχουν αρχίσει ήδη). Και το κακό είναι ότι δεν μπορώ να βρω ικανοποιητικό τρόπο να τα αντιμετωπίσω μαζικά... Μάλλον από αύριο θα αρχίσω να τα ρουφάω ένα-ένα με το σωληνάκι μόλις τα βλέπω να κυκλοφορούν, σε μια προσπάθεια να ελαττώσω τον πληθυσμό όσο γίνεται περισσότερο (έβαλα μαρούλι και δεν έβγαλα παρά μόνο 6...).

Οι Otocinclus είναι καταπληκτικά ψάρια παιδιά και όταν έχουν όλο το ενυδρείο αποκλειστικά στη διάθεσή τους, κοπαδιάζουν με ένα παράξενο τρόπο δημιουργώντας πολύ όμορφες εικόνες... Σε κάποια φάση πέτυχα χθες το βράδυ 8 από αυτούς, να κολυμπούν αργά ο ένας πίσω από τον άλλο σε όλο το μήκος του ενυδρείου μπροστά στο τζάμι, δημιουργώντας μια υπέροχη καμπύλη τροχιά... Μέχρι που σταμάτησαν σαν στρατιωτάκια πάνω στο κρύσταλλο κολλημένοι με τις βεντούζες τους και το ρεύμα του νερού να παρασέρνει απαλά τις ουρές τους ομοιόμορφα...!

Απίθανο θέαμα ήταν! :)

Το επόμενο που θα γίνει θα είναι η αλλαγή του κίτρινου φόντου με κάποιο αρκετά πιο ανοιχτό, γιατί αυτό μάλλον το βαραίνει πολύ... Επίσης θα γίνουν μερικές μικρές αλλαγές στα φυτά, για να δέσει πιο καλά η τελική εικόνα.

Εχει πολύ δρόμο ακόμα το καμάρι μου... :excl:

Link to comment
Share on other sites

παντος εμενα δε μου αρεσει τοσο πολυ ειναι περιεργες οι αναλογιες....

μικρο ενυδρειο

πολυ μεγαλες ριζα ξυλου που δε δενει καλα με το υπολοιπο ενυδρειο

και ο πετρες μου φενονται λιγο περιεργες

επισης το σχημα των φυτων δε μου ταιριαζουν και παλι με το ξυλο και τις πετρες

καλη ιδεα το aquascape δε λεω αλλα καπος διαφορετικο αν ηταν θα φενοταν πιο φυσικο πηστευω

παντος τα ψαρια σου ειναι πολυ ομορφα

Έλα, τώρα, τι λες; Ωραιότατο είναι!!! Τουλάχιστον 8 στα 10. Ίσα-ίσα, ακριβώς επειδή είναι μικρό το ενυδρείο, γίνεται πιο εντυπωσιακή η προσπάθεια. Εγώ, τουλάχιστον, δίνω συγχαρητήρια και "βλέπω και μαθαίνω"... :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου, όπως άλλωστε το έχουμε αναφέρει.

Για σκέψου τη λύση μερικών Στριφομούνκις - dwarf loach, για τον έλεγχο των σαλιγκαριών.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο μου δεν σου κρύβω ότι φοβάμαι να βάλω οτιδήποτε άλλο μέσα, μήπως και αρχίσουν τα σκαψίματα ή γενικά μου χαλάσουν τη java moss, την οποία καταβάλω προσπάθεια, πρώτον να πιάσει και δεύτερον να απλώσει σωστά στα σημεία που θέλω. Φεύγει με το παραμικρό και πιστεύω ότι θα χρειαστεί περίπου 1 μήνα για να "δέσει" καλά και να σταθεροποιηθεί. Ασε που δεν θέλω να έχει άλλα ψάρια μέσα πλην των ottos... Αν μπει κάτι θα είναι πολύ δύσκολο μετά να βγει χωρίς να χαλάσει το ενυδρείο...

Σήμερα έκανα αλλαγή νερού και ψιλοκαθάρισμα και είδα ότι αρκετά μεγάλη ποσότητα σαλιγκαριών - καμιά πενηνταριά! - απομακρύνθηκε σχετικά εύκολα με αναρρόφηση από το αλφαδολάστιχο που χρησιμοποιώ για σκούπα...

Νομίζω ότι με υπομονή και επιμονή θα καταφέρω να περιορίσω τον αριθμό τους. Σε αντίθετη περίπτωση θα το ξανασκεφτώ σοβαρά για τα dwarf loach.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Δεν άντεξα, το "πείραξα" λίγο σήμερα και κάτι έγινε μάλλον, ε?

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν άντεξα, το "πείραξα" λίγο σήμερα και κάτι έγινε μάλλον, ε?

:)

Εγινε πολυ φωτηνοτερο καλη ιδεα να αλλαξεις το φοντο πισω!

Link to comment
Share on other sites

Κατεμε πιο ωραιο ηταν πριν ... :)

Link to comment
Share on other sites

:)

πολύ καλή η δικαιολογία και αιτιολογία δημιουργίας αυτού του ενυδρείου σου!!!

..μα τι καθαρό ενυδρείο..τα τζάμια λάμπουν!! ..άλγη μηδέν!! :thumbup: φτου φτου..

και τα συνδύασες όλα..και ξυλαράκια, και φυτακια, και πετρουλες..συν καθαρό,συν προσεγμένη εμφάνιση..

ότι πρέπει για σαλόνι!!

με'γεια το "σαλονατο"..προσπάθησε να το διατηρήσεις έτσι ομως.. :wub:

..άντε και καλή ξεκούραση!! :excl:

Bravo Filoxene me auti sou tin energeia parotruneis kai tous kainourgious, opou min exontas megala aquariums apelpoizontai, nomizontas pos oti exei mege8os einai kai omorfo.Esu omos apedeixes to anti8eto.Auto pou exo natoniso eina pos eisai ena paradeigma pros mimi(meto kalo panta)Kai perimenoume polla akomi apo esena opos becke`Blue Zaire k.t.l. Kali sunexeia :wub::wub::wub::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια filoxenos!!Παντα με μερακι!!! Εχεις δωσει πολυ καλες λυσεις!

Παντα τετοια! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου filoxene :lol: ομορφη δουλειά

Συνεχεισε ετσι και θα σε παρει τηλεφωνο ο Amano :bowdown:

Ειδα οτι εχουμε ενα κοινι φυτο τη Lobelia cardinalis εχω διαβασει αλλα στη πραξει δε ξερω τωρα την έβαλα πως σου πάει δειχνει σημάδια ανάπτυξεις ?

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω όλους σας για τα καλά λόγια που λέτε, αν και θεωρώ υπερβολικά κάποια από αυτά. Και να υποσχεθώ και στον ΠΟΠΟ ότι την επόμενη φορά θα προσπαθήσω να το στήσω με τέτοιο τρόπο ώστε να αρέσει και σ' αυτόν. :lol::bowdown:

...Ειδα οτι εχουμε ενα κοινι φυτο τη Lobelia cardinalis εχω διαβασει αλλα στη πραξει δε ξερω τωρα την έβαλα πως σου πάει δειχνει σημάδια ανάπτυξεις ?

Τη lobelia cardinalis την είχα αρκετό καιρό σε άλλο ενυδρείο χωρίς την απαραίτητη προσοχή. Εχει χαλάσει 2-3 φορές, ξαναγεννήθηκε όμως τη τελευταία στιγμή από τις στάχτες της (τη πρόλαβα στο "τσακ"). Θέλει αρκετό φως, co2 και προσοχή για να πάει καλά αυτό το φυτό, το οποίο όμως είναι πανέμορφο. Την έχω δει να αναπτύσσεται σχετικά γρήγορα σε κατάλληλες συνθήκες, όπως την έχω δει και να "κοιμάται" για πολύ καιρό και τελικά να χαλάει, όταν βρέθηκε σε λάθος συνθήκες. Δεν θα την χαρακτήριζα εύκολο φυτό, όχι όμως και ιδιαίτερα δύσκολο.

Εχω σκοπό να προσπαθήσω να δημιουργήσω φυτώριο με κάποια κλαδεματάκια της γιατί μου αρέσει αρκετά η παρουσία της στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...