Jump to content

Ενυδρειο Για Χελωνες.


Recommended Posts

Γεια σας σκεφτομαι να παρω χελωνακι και το πιο σημαντικο πραγμα που με απασχολει ειναι τα χρηματα που θα πρεπει να διαθεσω για το ενυδρειο!! Εαν εχετε τιμες στο μυαλο σας μοιραστειτε τες μαζι μου! Αρχικα.... ποσα περιπου λιτρα θελει ενα χελωνακι??? Αυτο με το 3πλασιο απο το υψος της χελωνας κτλ κτλ δεν με καλυπτει οσο αναφορα το ενυδρειο.... Να κατασκευασω ενυδρειο [ποσο περιπου θα βγει] ή να αγορασω ετοιμο?? Ειδα σε πετ σοπ ενυδρειακι 12 λιτρα 20 ευρω χωρις τιποτα αλλο μεσα... κανει?? Οι λαμπες που τοποθετουνται... εχω δει οτι τις κρεματε απο το ταβανιι... πουθενα αλλου δεν γινεται?? Ξερω οτι τα χελωνακια ειναι βρωμικα πλασματακια και οπως διαβασα θελουν φιλτρο... βρε παιδια με τοσα ουρα δεν θα ''μπουκωσει''??

Συγνωμη που σας ζαλισα απλα θα ηθελα να ενημερωθω πριν κανω καμια λαθος κινηση!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τα χελωνάκια που πολλοί πιστεύουν ότι είναι "εύκολα" και μη απαιτητικά, θέλουν πολύ φροντίδα και να τα αγαπάς πραγματικά για να ξεκινήσεις με αυτά.

Μόνο να σκεφτείς ότι ζουν 30-40 χρόνια και φτάνουν τους 20 με 25 πόντους μήκος φτάνει. Σκέψου πόσο ενυδρείο θα χρειαστείς τότε..... (2 μέτρα μήκος !!!)

Κατά τα λοιπά αν είσαι αποφασισμένος διάβασε αυτό http://www.aquazone....showtopic=68453

και συζητάμε ότι απορίες έχεις.

Έγινε επεξεργασία - Frangisk
Link to comment
Share on other sites

Τα εχω διαβασει οοοοοοοοοοοοοοοολα!!!!! Θελω πραγματικα να ασχοληθω με αυτα!!!!! Για αρχη λεω να το βαλω σε ενα 15 λιτρο που αγορασα προχθες!!! Εχει ενα φιλτρο με σφουγγαρι.. κανει?? Κατι αλλο τωρα..... για το σετ απ.... μπορω να βαλω οοοοτι πετρες θελω [για βραχακι] ασβεστολιθικες και μη ή θελουν κατι ιδιαιτερο?? Πηγα στο πετ σοπ και τις ειχε 20 ευρω η μια... ακριβες δεν ειναι??? Εχουν κατι κοκκινες βουλες στο προσωπο τους!!

Link to comment
Share on other sites

εχεις σκεφτει οτι ζουνε αρκετα χρονια και μεγαλωνουν επισης αρκετα?εαν μεγαλωσουν σκεφτηκες τι θα τις κανεις?

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και το σκεφτηκα... το ενυδρειακι θα το εχω οσο ειναι μικρη η χελωνα... δεν ηθελα να την βαλω στην χελωνιερα την πλαστικη που μου προτειναν στο πετ σοπ .... αυτες οι λαμπες τελικα που μπορουν να μπουν?? Μονο στο ταβανι??? Αυτο ειναι που με ανησυχει πιο πολυ απο ολα!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν ειδικα μανταλακια για χελωνιερες που πανω τους βιδωνει η λαμπα.

Link to comment
Share on other sites

λες να υπαρχει κατι τετοιο στο πετ σοπ?? Υπαρχει καμια φωτο να δω πως ειναι ή να το αναζητησω στο ιντερνετ..?

Link to comment
Share on other sites

περιπου για κατι τετοιο μιλαω αλλα υπαρχουν και με μανταλακι για στηριξη στο ενυδρειο...

http://www.petexperts.gr/product_detail.jsp?prdId=x20&extLang=

Link to comment
Share on other sites

ααααα!! Καταλαβα!!! Οποτε χρειαζομαι θερμοστατη λαμπα πετρουλες που να σκαρφαλωνει και την χελωνα!! Τιποτα αλλο εκτος απο αυτα που να ξεχασα?

Link to comment
Share on other sites

αντιχλωριο,βιταμινες,ασβεστιο,γαριδουλα τροφη....

διαβασε μεσα στα αρθρα τι θελουν οι χελωνες.

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω.ψαξε σε μεγαλα πετ και ρωτησε σχετικα.

Link to comment
Share on other sites

Τι προτεινετε να βαλω ως νησακι εκτος νερου?? Πετρα??? Κατι απο φελιζολ [πως γινεται αυτο [το διαβασα σε ενα αρθρο]?] Θα αρχισω σιγα σιγα το στησιμο του ενυδρειου!! Καμια φωτο απο δικα σας ενυδρεια με χελωνες??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και κάποιες έτοιμες εξέδρες με βεντούζες στα μαγαζιά σαν αυτή που πήρε ο antonis_xios

Link to comment
Share on other sites

Μερικες ακομα ερωτησεις που ισως τις θεωρησετε ''χαζες'' :)

-> Εαν για παραδειγμα το νερο στο 15λιτρο ειναι 5 εκατοστα και ουρησει το χελωνακι... θα κιτρινισει ολο το νερο?? Ελπιζω οχι... γιατι ειναι αντιαισθητικο... μπορει να αποφευχθει αυτο βαζοντας περισσοτερο νερο??

-> Αυτες οι λαμπες uv υπαρχουν σε σουπερ μαρκετ?? Μπορουν να τοποθετηθουν σε μια απλη λαμπα γραφειου?

Link to comment
Share on other sites

πιθανοτατα ισως κιτρινισει.θα πρεπει να το αλλαξεις.

οχι οι λαμπες αυτες μονο σε πετ σοπ τις βρισκεις.

πιθανοτατα θα μπαινει η βιδωτη σε φωτιστικο γραφειου αν αυτο εννοεις.το θεμα ειναι ομως ,το φωτιστικο θα αντεχει υγρασια αφου θα ειναι κοντα σε ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το κιτρινισμα με ανησυχει πολυ... ελπιζω με περισσοτερο νερο να μην ειναι ετσι..

Ναι ενοω βιδωτη γραφειου... θα ψαξω σε πετ σοπ.!

Κατι τελευταιοο... εχω ακουσει οτι ειναι καλυτερο να ταιζεις το χελωνακι εκτος ενυδρειου για να μην βρωμισει.... ισχυει κατι τετοιο?? Τι αποφευγεις με αυτο δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ισχυει κατι τετοιο.το χελωνακι δεν πρεπει να στρεσαρεται.

τα αρθρα εδω μεσα τα εχεις διαβασει καθολου?????????

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη εκανα μια γυρα στα πετ σοπ δεν ειχαν το ''νησακι'' που μου προτεινατε να παρω... ετσι κατεληξα στο να κατασκευασω ενα και αν δεν εγκριθει απο εσας να παραγγειλω απο ιντερνετ! Αυτο που εφτιαξα δεν ειναι ομορφο εμφανισιακα και δεν θα χρησιμοποιηθει απλα ελεγα αν θα μπορουσε απο το υλικο αυτο να κατασκευαστει η ΄΄στερια΄΄ ! Σκεφτομαι να υπαρχουν 3 βεντουζες απο τις οποιες θα περναει 1 καρφιτσα απο το καθενα ωστε να σταθεροποιηθει.... θα ηθελα ιδεες για να κατασκευασω κατι απο το υλικο αυτο αλιως παμε στην ετοιμη λυση!! Επισης αν καποιος γνωριζει φορουμ για νεροχελωνακι ας μου στειλει πμ να μην σας ζαλιζω!!

post-49888-0-82936900-1337516875_thumb.jpg

post-49888-0-80079200-1337516879_thumb.jpg

post-49888-0-21909000-1337516888_thumb.jpg

post-49888-0-04354800-1337516893_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα το δαγκωσουν και θα το φανε.ειναι ακαταλληλο.μια πλακε πετρα αρκει η καποια κατασκευη γεφυρας απο γυαλι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ζαλιζεις κανεναν μας...το υλικο που διαλεξες τι ειναι γιατι δεν μπορω να καταλαβω απο τις φωτοαν ειναι κατι σαν μαλακο σφουγγαρι απεφυγε το γιατι θα το φανε ή θα το χαλασουν με τα νυχια τους ...Την λυση της καρφιτας αππερηψε την γιατι και μπορει να τραυματιστει το ζωο,αλλα και θα σκουριαζουν...τις βεντουζες μπορεις να τις κολλησεις με ενυδρειακη σιλικονη.Επισεις αν θες κανε και μια ανζητηση ειτε τηλεφωνικη ειτε ιντερνετικη στα μαγαζια και της Αθηνας (εδω εχω δε τετοιες εξεδρες) και θα βρεις ακρη

Link to comment
Share on other sites

To υλικο δεν γνωριζω πως ακριβως λεγεται αλλα αποτελειται απο ''φουσκαλιτσες'' αυτα που βαζουν στα ηλεκτρονικα ειδη για να μην παθουν τιποτα... μαλλον θα μαζεψω καμια μεγαλη πετρα που θα ανεβαινει και θα την συνοδευουν και αλλα μικροτερα πετραδακια σαν σκαλιτσες.... γυρω λογικα θα υπαρχουν ψευτικα φυτα.... χαλικι δεν θα μπει αφου δεν θα εχω την δυνατοτητα να το πλενω καθε βδομαδα..!! Εγω φοβαμαι το θεμα της αισθητικης οσο αναφορα το νερο και την καθαριοτητα του... αν γινεται απο την πρωτη μερα κιτρινο θα μου ειναι πολυ δυσκολο το τοσο συχνο του καθαρισμα... mr_zoo εσενα κιτρινιζει το νερο απο τα ουρα της χελωνα γρηγορα? Μετα απο ποσο καιρο περιπου καθαρισμου του?? Το φιλτρο μπορει να αντιμετωπισει αποτελεσματικα αυτο το προβλημα??

Επισης για χελωνακι 2,5-3 εκ.. ποσο πρεπει να ειναι το υψος του νερου στο 15λιτρο?? θελω να ειναι σχετικα ψηλα για να μην βρωμιζει γρηγορα το νερο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...