Jump to content

tropica φυτα


jimioys

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΛΕΝΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΛΑΡΙΣΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 120 Λ. ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ ΜΕΣΑ.

ΕΧΩ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ.

ΛΑΜΠΑ ΦΥΤΩΝ.

ΤΑ ΤΕΣΤ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ.

ΤΙ ΨΑΡΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΝΕ ΤΑ ΦΥΤΑ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε Δημητρη.Μπορεις να βαλεις τα παντα εκτος απο κιχλιδες γιατι τα τρωνε και πλακοστομους γιατι τα ξερηζωνουν.Παντως συμβουλευω να προτιμησεις κοπαδακια μικρων ψαριων οπως καρδιναλιους,ροδοστομους γιατι κανουν ωραια αντιθεση με τα φυτα ειδικα οταν θα ειναι πολυ πυκνο το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Επισης βαλε αρκετα γλυφτακια(οτοκικλους αφινις) που παραμενουν μικρα για να σου καθαριζουν την αλγη.Καλη συνεχεια στο φυτεμενο σου και μην το εγκαταλειψεις ποτε.Καθε φυτεμενο ειναι ωραιο και εχει τον δικο του χαρακτηρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω μόνο να συμπληρώσω. Εάν θέλεις να Βάλης κηχλήδες υπάρχουν φυτά που η κηχλήδες δεν τα πειράζουν. Αναφέρω μερικά.

Όλα τα είδη Anubias

Όλα τα είδη Crinum

Ehinodorus horemanii ο πράσινος και ο κόκκινος

Ehinodorus uruguayensis

Lagenandra ovata

Microsorium pteropus

Aponogeton rigidifolius

Bolbitis heudelotii

Επίσης άμα θέλεις μπορείς να Βάλης και την κιχλιδα Pelvicachromis pulcher

Είναι από της λίγες που δεν πολύτρώνε φυτά και είναι από της πιο ήρεμες κιχλιδες.(πάντα σε σύγκριση με της άλλες). Την έχω ιδιαίτερη αδυναμία και είναι μια μικρή και όμορφη κιχλίδα.

post-2663-1167343709_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

aquamania Δημοσιεύθηκε 28/12/2006, 23:31:28

Γεια σου φιλε Δημητρη.Μπορεις να βαλεις τα παντα εκτος απο κιχλιδες γιατι τα τρωνε και πλακοστομους γιατι τα ξερηζωνουν.

Ειχα απο την αρχη πλεκοστομους και πριν 15 ημερες εβαλα αρκετα φυτα!!Θα αντιμετωπισω προβλημα με τη συμεριφορα των πλεκο?? Μεχρι σημερα τα φυτα ειναι στη θεση τους εκτος απο τη java moss που την εχουν παει βολτα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

aquamania Δημοσιεύθηκε 28/12/2006, 23:31:28

Ειχα απο την αρχη πλεκοστομους και πριν 15 ημερες εβαλα αρκετα φυτα!!Θα αντιμετωπισω προβλημα με τη συμεριφορα των πλεκο?? Μεχρι σημερα τα φυτα ειναι στη θεση τους εκτος απο τη java moss που την εχουν παει βολτα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε Δημητρη.Μπορεις να βαλεις τα παντα εκτος απο κιχλιδες γιατι τα τρωνε και πλακοστομους γιατι τα ξερηζωνουν.Παντως συμβουλευω να προτιμησεις κοπαδακια μικρων ψαριων οπως καρδιναλιους,ροδοστομους γιατι κανουν ωραια αντιθεση με τα φυτα ειδικα οταν θα ειναι πολυ πυκνο το ενυδρειο σου.

:D

αν θέλεις το ενυδρείο σου να χαρακτηρίζεται φυτεμένο και δίνεις μεγαλύτερη

βαρύτητα στην υγεία των φυτών σου, καλό είναι να βάλεις κοπαδακια από μικρά

ψαράκια που θα το αναδείξουν καλύτερα..

cardinals είναι η καλύτερη λύση.. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα σίγουρα είναι τα μικρά ψάρια που πάνε σε κοπάδια, αν σκέφτεσαι για κιχλίδες (μετα πόνου, βασάνων κ πολλά ευρώ) σου συνιστώ να βάλεις πλατύφυλλα φυτά. Οτιδήποτε άλλο βάλεις ή θα το ξεπατώσουν ή θα το φάνε... Να ξέρεις ακόμα οτι τα πλατύφυλλα φυτά αντέχουν περισσότερο κ έχουν ανάγκη απο λιγότερο CO2. (Προσωπική μου άποψη). Κάλό θα είναι επίσης ότι φυτά πάρεις να τα βάζεις ανα 2 κοντά κοντά (αναπτύσονται καλύτερα - μιλάμε για κιλχλίδες πάντα τα αγγελόψαρα κυνηγιούνται και τα χτυπάνε, τα severum κτλ τους αρέσει να κρύβονται). Αν πάλι θές να βάλεις κ σμηνόψαρα κ κιχλίδες βάλε τα ή όλα μαζί ή πρώτα τα σμηνόψαρα κ μετά τις κιχλίδες (θα σου συνιστούσα μικρά ή μεσαία ψάρια όχι μεγάλα).

Καλή αρχή :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...