Jump to content

χαιρετω τα μελη του φορουμ


Guest orck

Recommended Posts

Θα ηθελα να χαιρετησω ολα τα μελη του φορουμ

(αποφασισα να ανοιξω ενα καινουργιο θεμα για να μην κανω τις ερωτησεις μας μεσα σε αλλα θεματα αλλων παιδιων)

ειμαι καινουργιος στο χομπυ και τωρα ειμαι στα πρωτα σταδια του στρωσιματος του πρωτου μου ενυδρειου

εχω κανει φιλοτιμες προσπαθειες να διαβασω οσα περισοτερα μπορω για να μην εχω προβληματα στο μελον αλλα ολο και προκυπτουν αποριες

εχω αγορασει το ενυδρειο του Carefour (120λιτρα)

εχω τοποθετησει ενα κουβα (περιπου 5 κιλα) floredept, περιπου 20 κιλα χαλικι (ξεπλυμενο 4 φορες) 3-5χιλ, βιολογικο υλικο subtract pro

αποφασισα να κανω την διαδικασια με την αμωνια

εριξα την προηγουμενη παρασκευη αμωνια (περιπου 5ml/l) και περιμενα.... :):D

επισης εχω και ενα μπουκαλακι βακτηριδια sera και ριχνω (οχι συγκεκριμενη ποσοτητα περιπου 10ml καθε ημερα)

στο ενδιαμεσο εχω ριξει αλλες 3 φορες αμωνια για να κρατησω το επιπεδο στα 5ml

σημερα εκανα ενα τεστ και τα αποτελεσματα ειναι λιγο... περιεργα

nh3/nh4=5mg/l

no2=0.2ppm

no3=10mg/l

ph=8,5

με ανησυχει που στα ενδιαμεσα τεστ που εχω κανει ποτε δεν ειχα εκρηξη no2 (παντα εβγαινε 0.1)

και σημερα που μετρησα no3 ειδα οτι υπαρχουν

δεν ειναι λιγο νωρις μεσα σε μια εβδομαδα;

το ph 8,5 για neon, γατοψαρα, πλεκοστομος ειναι καλα;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πιθανοτητα τα ετοιμα βακτηρια που ριχνεις να μετατρεπουν καποια ΝΟ2 σε ΝΟ3. Μη δινεις σημασια στα ΝΟ3 προς το παρον. Μπορει να ανεβουν και τα ΝΟ2 και καποια ΝΟ3 ταυτοχρονα.

Μπορει επισης να εχει προβλημα το τεστ ΝΟ3. Δοκιμασε το στην βρυση ή με αποσταγμενο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να χαιρετησω ολα τα μελη του φορουμ

(αποφασισα να ανοιξω ενα καινουργιο θεμα για να μην κανω τις ερωτησεις μας μεσα σε αλλα θεματα αλλων παιδιων)

ειμαι καινουργιος στο χομπυ και τωρα ειμαι στα πρωτα σταδια του στρωσιματος του πρωτου μου ενυδρειου

εχω κανει φιλοτιμες προσπαθειες να διαβασω οσα περισοτερα μπορω για να μην εχω προβληματα στο μελον αλλα ολο και προκυπτουν αποριες

εχω αγορασει το ενυδρειο του Carefour (120λιτρα)

εχω τοποθετησει ενα κουβα (περιπου 5 κιλα) floredept, περιπου 20 κιλα χαλικι (ξεπλυμενο 4 φορες) 3-5χιλ, βιολογικο υλικο subtract pro

αποφασισα να κανω την διαδικασια με την αμωνια

εριξα την προηγουμενη παρασκευη αμωνια (περιπου 5ml/l) και περιμενα.... :P;)

επισης εχω και ενα μπουκαλακι βακτηριδια sera και ριχνω (οχι συγκεκριμενη ποσοτητα περιπου 10ml καθε ημερα)

στο ενδιαμεσο εχω ριξει αλλες 3 φορες αμωνια για να κρατησω το επιπεδο στα 5ml

σημερα εκανα ενα τεστ και τα αποτελεσματα ειναι λιγο... περιεργα

nh3/nh4=5mg/l

no2=0.2ppm

no3=10mg/l

ph=8,5

με ανησυχει που στα ενδιαμεσα τεστ που εχω κανει ποτε δεν ειχα εκρηξη no2 (παντα εβγαινε 0.1)

και σημερα που μετρησα no3 ειδα οτι υπαρχουν

δεν ειναι λιγο νωρις μεσα σε μια εβδομαδα;

το ph 8,5 για neon, γατοψαρα, πλεκοστομος ειναι καλα;

Κι εγώ είμαι στην φάση του στρωσίματος με αμμωνία σε ένα Rekord 110.

Στην αρχή έστηψα τα μικροσκοπικά σφουγκαράκια από το φίλτρο ενός μικρού ενυδρείου που έχω, αλλά δεν έβαλα και την καφέ "βρωμιά" που έβγαλαν. Νομίζω πως αυτό ήταν λάθος γιατί εκεί είναι όλο το ζουμί! Ανέβασα την θερμοκρασία στους 28 βαθμούς. Πρόσθεσα Sera Aqutan, 30 σταγόνες αμμωνίας και Sera Nitrivec.

Xρησιμοποιώ υγρά test της Sera και της API. Μέτρησα μία τιμή αμμωνίας ανάμεσα στο 1 και τα 5 ppm, πιο πολύ προς τα 5, NO2 = 0 ppm (φυσικά!), PH = 8

Συνέχισα να προσθέτω καθημερινά Nitrivec και να κάνω μετρήσεις. Τίποτα απολύτως δεν άλλαζε, η αμμωνία στα ίδια επίπεδα, τα νιτρώδη μηδέν! Αυτό το βιολί κράτησε για μια βδομάδα, κατά την διάρκεια της οποίας δεν έβαζα βέβαια άλλη αμμωνία...

Στο τέλος αποφάσισα να αλλάξω βακτηρίδια και έβαλα το STRESS ZYME της API. Και εκεί έγινε το θαύμα! :D Υστερα από λίγες μόνο ώρες μέτρησα τα πρώτα νιτρώδη!

Στην συνέχεια άρχησα να προσθέτω καθημερινά 15 - 20 σταγόνες αμμωνίας και να μετράω.

Αυτή την στιγμή η αμμωνία καταναλώνεται σχεδόν σε μία μέρα και τα νιτρώδη έχουν φτάσει γύρω στα 5 ppm! Αρα δεν νομίζω πως τα 0,2 ppm σου είναι έκρηξη, μακάρι να τα είχα εγώ από την πρώτη εβδομάδα!!! :)

Επίσης μετρώ και τα πρώτα νιτρικά, γύρω στα 10 ppm.

Αυτά για το στρώσιμο :D

Το PH 8,5 είναι υπερβολικό για neon και γατόψαρα (Corydoras?). Για τους πλεκόστομους δεν ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ ^_^

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πιθανοτητα τα ετοιμα βακτηρια που ριχνεις να μετατρεπουν καποια ΝΟ2 σε ΝΟ3. Μη δινεις σημασια στα ΝΟ3 προς το παρον. Μπορει να ανεβουν και τα ΝΟ2 και καποια ΝΟ3 ταυτοχρονα.

Μπορει επισης να εχει προβλημα το τεστ ΝΟ3. Δοκιμασε το στην βρυση ή με αποσταγμενο νερο.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εδω και δυο ημερες νομιζω οτι εχει στρωσει το ενυδρειο μου (υπενθιμιζω οτι μιλαμε για 120λιτρα)

το pH τελικα ειναι μαλλον κατι αναμεσα στο 7-7,5 (εχω και την φωτογραφια για να μου πειτε και την γνωμη σας) το ιδιο χρωμα μου βγαζει και το νερο της βρυσης

NΗ3/ΝΗ4=0

NO2=0.05

NO3>40 (βγαινει πολυ-κοκκινο)

δυστηχως δεν εχω ακομη τεστ για την γενικη και αλκαλικη σκληροτητα

σκεφτομαι να βαλω μεσα δυο μεσαια κομματια mopani (30cm) και ενα μικρο (15cm)

εχω ηδη δει κατι anubies που μου αρεσουν και σιγουρα θα αγορασω δυο

η βασικη ερωτηση ειναι σχετικα με τα ψαρια που πρεπει να βαλω μεσα

Clown Loath, Neon Tetra, SAE, Oto, Ancistrus sp.3, Corydoras albino

θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με τα ψαρια που σκεφτομαι και ποσα να αγορασω απο το καθε ειδος (και με ποια σειρα να μπουν μεσα)...

ολα αυτα που γραφω κολυμπανε γενικα στο μεσαιο επιπεδο και χαμηλα υπαρχει κατι που να μπορουσα να βαλω για το πανω μερος του ενυδρειου;

παρακατω ειναι οι φωτογραφιες απο τα τεστ (θελω την γνωμη σας μηπως μετραω με λαθος τροπο) και εαν ειναι λαθος τα υλικα του φιλτρου (απο πανω υαλοβαμβακας sera, μπλε σφουγγαρι, και 0,7λ subtrat pro

post-1556-1168783687_thumb.jpg

post-1556-1168783704_thumb.jpg

post-1556-1168783733_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

κανεις;

με ενδιαφερει πιο πολυ εαν συμφωνειται για το αν ταιριαζουν τα ψαρια, ποσα να βαλω, με ποια σειρα

μην τα παρω στην τυχη και μετα το μετανιωσω

εδω και δυο ημερες νομιζω οτι εχει στρωσει το ενυδρειο μου (υπενθιμιζω οτι μιλαμε για 120λιτρα)

το pH τελικα ειναι μαλλον κατι αναμεσα στο 7-7,5 (εχω και την φωτογραφια για να μου πειτε και την γνωμη σας) το ιδιο χρωμα μου βγαζει και το νερο της βρυσης

NΗ3/ΝΗ4=0

NO2=0.05

NO3>40 (βγαινει πολυ-κοκκινο)

δυστηχως δεν εχω ακομη τεστ για την γενικη και αλκαλικη σκληροτητα

σκεφτομαι να βαλω μεσα δυο μεσαια κομματια mopani (30cm) και ενα μικρο (15cm)

εχω ηδη δει κατι anubies που μου αρεσουν και σιγουρα θα αγορασω δυο

η βασικη ερωτηση ειναι σχετικα με τα ψαρια που πρεπει να βαλω μεσα

Clown Loath, Neon Tetra, SAE, Oto, Ancistrus sp.3, Corydoras albino

θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με τα ψαρια που σκεφτομαι και ποσα να αγορασω απο το καθε ειδος (και με ποια σειρα να μπουν μεσα)...

ολα αυτα που γραφω κολυμπανε γενικα στο μεσαιο επιπεδο και χαμηλα υπαρχει κατι που να μπορουσα να βαλω για το πανω μερος του ενυδρειου;

παρακατω ειναι οι φωτογραφιες απο τα τεστ (θελω την γνωμη σας μηπως μετραω με λαθος τροπο) και εαν ειναι λαθος τα υλικα του φιλτρου (απο πανω υαλοβαμβακας sera, μπλε σφουγγαρι, και 0,7λ subtrat pro

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως pH 7-7,5 δεν λεέι και πολλά η μία τιμή απέχει ΠΑΡΑ πολύ από την άλλη.

Επίσης τα ψάρια που λες θέλουν όλα σχετικά μαλακό νερό, οπότε χωρίς μετρήσεις σκληρότητας είναι δύσκολο να σου πούμε κάτι.

Να ξέρεις ότι όλα εκτός από τα ανσιστρους ζούνε σε κοπάδια οπότε θέλεις τουλάχιστον 5-6. Οι κλόουν και τα σae μεγαλώνουν αρκετά οπότε είναι δύσκολό να βάλεις κοπάδι.

Link to comment
Share on other sites

τοτε θα επανελθω με τεστ για την σκληροτητα

Δυστυχως pH 7-7,5 δεν λεέι και πολλά η μία τιμή απέχει ΠΑΡΑ πολύ από την άλλη.

Επίσης τα ψάρια που λες θέλουν όλα σχετικά μαλακό νερό, οπότε χωρίς μετρήσεις σκληρότητας είναι δύσκολο να σου πούμε κάτι.

Να ξέρεις ότι όλα εκτός από τα ανσιστρους ζούνε σε κοπάδια οπότε θέλεις τουλάχιστον 5-6. Οι κλόουν και τα σae μεγαλώνουν αρκετά οπότε είναι δύσκολό να βάλεις κοπάδι.

Link to comment
Share on other sites

Τα SAE φθανουν τα 10 cm.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...