Jump to content

Τι σφουγγαρακια να χρησιμοποιησω?


Virus

Recommended Posts

Μολις αγορασα τον εξοπλισμο μου(ενυδρειο 170λτ,Eheim 2213)

Moυ ειπε το παλικαρι που αγορασα το φιλτρο για κανα 2 βδομαδες να αφησω μονο τα μπλε σφουγγαρακια στο φιλτρο και το μαυρο κ ασπρο του ανθρακα να τα βαλω πιο μετα!

Ετσι ειναι?

κ αν οχι ποια ειναι η σωστη διαδικασια για να το ξεκινησω?Ακομα δεν εχω ψαρια απλα ρωταω για το στρωσιμο του νερου(εχω ηδη διαβασει τα αρθρα)

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Εσυ να βαλεις το σφουγκαρι που λες , βιολογικο υλικο , και πανω πανω υαλοβαμβακα με την σειρα που σου λεω απο κατω προς τα πανω.Ανθρακα δεν χρειαζεσαι να βαλεις ουτε τωρα ουτε αργοτερα παρα μονο μετα απο θεραπεια δηλ αν αρρωστησουν τα ψαρια σου και χρειαστει να κανεις θεραπεια με φαρμακο πραγμα που σου απευχομαι.Και μην βιαστεις να βαλεις ψαρια ασε το ενυδρειο να στρωσει καλα και να κανει τον κυκλο του και μετα ψαρακια.Υποψιν το φιλτρο σου ειναι μικρο για το μεγεθος του ενυδρειου σου.Να ξερεις οτι το φιλτρο πρεπει να γυρναει τα λιτρα του ενυδρειου σου τουλαχιστον 3 φορες την ωραΚαλη συνεχεια :)

Έγινε επεξεργασία - pan
Link to comment
Share on other sites

Ωραια λοιπον οποτε δεν βαζω κανενα απο τα δυο σφουγγαρακια που εχει μεσα στο φιλτρο?Ουτε το ασπρο ουτε το μαυρο?

Κοιτα η αντλια θεωρω πως ειναι ενταξει γιατι θα το γεμισω με περιπου 150λ

Κ τι τεστ πρεπει α παρω τωρα στην αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Το ασπρο σφουγγαρι ειναι υαλοβαμβακας και θα το χρησιμοποιησεις.

Το μαυρο ειναι απο ενεργο ανθρακα και δεν χρειαζεται. Μην το χρησιμοποιησεις.

Τα μπλε σφουγγαρια με την παροδο του χρονου δουλευουν σαν μηχανηκα και σαν βιολογικα φιλτρα.

Καλυτερα παρε ενα λιτρο substrat pro που ειναι υλικο φιλτρου βιολογικο και βαλτο κατω, επειτα το μπλε σφουγγαρι και πανω το ασπρο.

Δες και εδω και εδω για να καταλαβεις καποια πραγματα για τα ειδη φιλτρανσης.

Για το στρωσιμο χρειαζεσαι υγρα τεστ ΝΗ4/3, ΝΟ2, ΝΟ3.

Έγινε επεξεργασία - PAST
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...