Jump to content

Ερωτηση Για Καραντινα


Recommended Posts

Απο οτι εχω διαβασει η καραντινα πρεπει να ειναι μια τελειως αδεια γυαλα σωστα;

Και επισης καταλαβαινω οτι πρεπει να καθαριζεται σχολαστικα μετα απο καθε της χρηση.

Ωστοσω αν παρουσιαστει ξαφνικα ασθενεια δεν θα υπαρχει προβλημα με το γεγονος οτι δεν θα ειναι "στρωμενη" ;

Επισης ως προσ τη φιλτρανση τελικα τι πρεπει να κανουμε; Να υπαρχει καποιο φιλτρο με σφουγγαρι ή απλα κυκλοφορητης.

Αν ομως εχουμε φιλτρο του ενυδρειου της καραντινας το οποιο δεν λειτουργει οσο δεν τη χρησιμοποιουμε αρα θα ειναι και αστρωτο ! Οποτε θα υπαρχει αλλο ενα προβλημα για τα ηδη αρρωστα ψαρακια μας.

Κοινως μπερδευομαι :wacko:

Οποιος μπορει παιδια παρακαλω να απαντησει γιατι υπαρχει αμεση αναγκη!

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχω διαβασει η καραντινα πρεπει να ειναι μια τελειως αδεια γυαλα σωστα;σωστα.

Και επισης καταλαβαινω οτι πρεπει να καθαριζεται σχολαστικα μετα απο καθε της χρηση.

Ωστοσω αν παρουσιαστει ξαφνικα ασθενεια δεν θα υπαρχει προβλημα με το γεγονος οτι δεν θα ειναι "στρωμενη" ;οχι.και το εξηγω...

Επισης ως προσ τη φιλτρανση τελικα τι πρεπει να κανουμε; Να υπαρχει καποιο φιλτρο με σφουγγαρι ή απλα κυκλοφορητης.ενα απλο φιλτρο με σφουγγαρακι το οποιο το εχουμε μονιμα στο κανονικο μας ενυδρειο,με ετοιμη βιολογια οποτε χρειαστει.μετα απλως το μεταφερουμε στη καραντινα.

Αν ομως εχουμε φιλτρο του ενυδρειου της καραντινας το οποιο δεν λειτουργει οσο δεν τη χρησιμοποιουμε αρα θα ειναι και αστρωτο ! Οποτε θα υπαρχει αλλο ενα προβλημα για τα ηδη αρρωστα ψαρακια μας.σου το απαντησα ηδη.

Κοινως μπερδευομαι :wacko:

Οποιος μπορει παιδια παρακαλω να απαντησει γιατι υπαρχει αμεση αναγκη!

απλως μεταφερεις νερο απο το κανονικο ενυδρειο στην καραντινα μαζι με το φιλτρακι και εισαι ετοιμος μεσα σε 5 λεπτα.
Link to comment
Share on other sites

φιλτρακι εχει το 60αρι που θα κανω τελικα καραντινα. Αφηνω μεσα τα υλικα του σφουγγαρακι και σιποραχ κανονικα;

Οταν σταματησει η χρηση της καραντινας την αδειαζω και την καθαριζω σωστα; Το φιλτρο ομως με τα υλικα του πως το απολυμαινω;

Συγνωμη αν κουραζω αλλα πραγματα που για καποιους ειναι ρουτινα εγω που δεν τα εχω ξανακανει μου φαινονται βουνο. Ασε που φοβαμαι μην κανω καμια πατατα !

Link to comment
Share on other sites

φιλτρακι εχει το 60αρι που θα κανω τελικα καραντινα. Αφηνω μεσα τα υλικα του σφουγγαρακι και σιποραχ κανονικα;γιατι οχι?

Οταν σταματησει η χρηση της καραντινας την αδειαζω και την καθαριζω σωστα; Το φιλτρο ομως με τα υλικα του πως το απολυμαινω;το ξεπλενεις παρα πολυ καλα με νερο του ενυδρειου και ξανα μεσα στο κανονικο ενυδρειο.

Συγνωμη αν κουραζω αλλα πραγματα που για καποιους ειναι ρουτινα εγω που δεν τα εχω ξανακανει μου φαινονται βουνο. Ασε που φοβαμαι μην κανω καμια πατατα !

η καραντινα μπορει να ξεπλυθει με αφθονο νερο και ξυδακι.και αχρειαστη να ειναι να περιμενει ξανα...
Link to comment
Share on other sites

Κλαζ οταν λες για το φιλτρακι τησ καραντινας "ξανα μεσα στο κανονικο ενυδρειο" εννοεις να βαλω και αυτο το φιλτρο που ειναι μονο για το 60αρι (καραντινα) μεσα στο μεγαλο (24αρι) που εχω και αλλα 2 φιλτρα για να διατηρει βιολογια; Δηλαδη να μην μενει αχρησιμοποιητο οταν η καραντινα δεν θα δουλευει;. Δεν μπορει παρα το ξεπλυμα με νερο να διατηρησει μικροβια αφου δεν θα απολυμανθει με καποιο σκευασμα;

Και παλι σε ευχαριστω για το χρονο σου.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο σου ειπα απο την αρχη.

θα το εχεις και αυτο να δουλευει μαζι με τα αλλα(τα κανονικα φιλτρα του ενυδρειου σου) σαν υποστηριξη της καραντινας αν χρειαστει.ετσι θα εχεις γρηγορα κινητη βιολογια οταν χρειαστει η καραντινα.

εαν θελεις να εισαι 1000% σιγουρος αφου εχεις τελειωσει με την καραντινα,για να το ξαναβαλεις να μπολιαστει στο κανονικο σου ενυδρειο,μπορεις να βρασεις τα υλικα απο το φιλτρακι πριν τα ξαναβαλεις να αποκτησουν νεα βιολογια για την επομενη φορα.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Σε υπερευχαριστω ησουν διευκρινιστικοτατος!!!

θα τα τακτοποιησω ολα σημερα καλως εχοντων των πραγματων και ελπιζω να πανε ολα καλα .

Πολλα πολλα ευχαριστω. ^_^

Link to comment
Share on other sites

τιποτα φιλε μου.ολα θα πανε καλα.ενημερωσε μας στο αντιστοιχο θεμα που ανοιξες με την ασθενεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...