Jump to content

Καθαρισμος Βυθου


Recommended Posts

Ολα θα πανε καλα μην ανησυχεις :) Εξαλλου τα παιδια σου ειπαν τι ακριβως πρεπει να κανεις. ειμαι σιγουρος οτι ολα θα ειναι οκ :bigemo_harabe_net-64: . Καλη επιτυχεια κ ενημερωσε μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια! Αποφασισα οτι θελω να κανω σωστη και υπευθυνη δουλεια κι οχι να παρω δυο ψαρακια για να τα σκοτωσω, οποτε κανω ακριβως οτι μου ειπατε και δε θα βαλω ακομα ψαρια, το στρωνω με βακτηρια. Τωρα εχω ενα αλλο θεμα. Εριξα βακτηρια (βιολογικο υγρο φιλτρου) τελευταια φορα χτες το απογευμα στις 7. Το μπουκαλακι γραφει επανω οτι για να ξεθολωσει το νερο θα χρειαστει απο 4 εως 24 ωρες αναλογα με το βαθμο μολυνσης του. Την πρωτη φορα που ειχα ριξει ειχε ξεθολωσει ακριβως στις 4 ωρες!Ομως τωρα το πρωι, μετα απο 13 ωρες το νερο παραμενει αρκετα θολο...Τι σημαινει αυτο; Υπαρχει σιγουρα καποια μολυνση η μπορει να ετυχε; και τι πρεπει να κανω τωρα; Να το ξεστησω και να τα αρχισω ολα απο την αρχη;;;Δε θελω να καθυστερησω τοσο να φερω σπιτι τα ψαρακια μου...Ευχαριστω για την απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα annaki. Μην τε ξεστησεις ο,τι δουλεια εχεις κανει θα χαθει! Αν ακολουθησες σωστα τις οδηγιες του σκευασματος θα ξεθολωσει το νερο. Οταν λενε μολυνση στο μπουκαλακι προφανως εννοουνε την αμμωνια.

Μια λεπτομερεια που δεν θυμαμαι αν σου ανεφεραν τα παιδια πιο πανω, οταν καθαριζεις το φιλτρακι μετα απο τις αλλαγες νερου (αργοτερα αυτα οχι τωρα) να το ξεπλενεις παντοτε σε νερο ενυδρειου σε μια λεκανιτσα πολυ καλα πλυμενη χωρις ιχνος απορρυπαντικων.

Και μια τελειως φιλικη προταση. Μηπως ειναι καλυτερα επειδη ειναι μονο 20 λιτρα να βαλεις εναν μονομαχο . Τα γκαπυ μπορει και να ασφυκτιουν σε τοσο μικρο χωρο και πιθανοτατα θα γινει και χαμος απο γεννες. Ενας μονομαχος (αρχοντας σε 20 λτ σε σχεση με τα ποτηρακια!) μια ανουμπια κι ενα μικροσορουμ (τα πιο πανευκολα φυτα !) και θα ειναι ενα κουκλι! Κανε μια αναζητηση εδω μεσα και θα βρεις πολυ ωραια ενυδρειακια για να παρεις μια ιδεα.

Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια! Αποφασισα οτι θελω να κανω σωστη και υπευθυνη δουλεια κι οχι να παρω δυο ψαρακια για να τα σκοτωσω, οποτε κανω ακριβως οτι μου ειπατε και δε θα βαλω ακομα ψαρια, το στρωνω με βακτηρια. Τωρα εχω ενα αλλο θεμα. Εριξα βακτηρια (βιολογικο υγρο φιλτρου) τελευταια φορα χτες το απογευμα στις 7. Το μπουκαλακι γραφει επανω οτι για να ξεθολωσει το νερο θα χρειαστει απο 4 εως 24 ωρες αναλογα με το βαθμο μολυνσης του. Την πρωτη φορα που ειχα ριξει ειχε ξεθολωσει ακριβως στις 4 ωρες!Ομως τωρα το πρωι, μετα απο 13 ωρες το νερο παραμενει αρκετα θολο...Τι σημαινει αυτο; Υπαρχει σιγουρα καποια μολυνση η μπορει να ετυχε; και τι πρεπει να κανω τωρα; Να το ξεστησω και να τα αρχισω ολα απο την αρχη;;;Δε θελω να καθυστερησω τοσο να φερω σπιτι τα ψαρακια μου...Ευχαριστω για την απαντηση!

Ποιο σκεύασμα βακτηρίων έκανες χρήση?

Μήπως το sera bionitrivec?

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεθολωσει μην ανυσηχείς!!! Και εμένα στην αρχή αργούσε αλλα όσο περνάει ο καιρός και το ενυδρειο θα στρώσει.

Εμένα χρειάστηκε 1 μήνα και κάτι ώστε να πάρω σωστές μετρήσεις. Αμμωνία νιτρωδη νιτρικα.

Υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μιας και λέγαμε εδώ για καθαρισμό και αλλαγές νερού.

Επειδή δεν έχω κάποιο βαρέλι για να προετοιμάσω το νερό της αλλαγής παρα μια λεκανίτσα την οποία γεμίζω σε 2 δόσεις.... μπορώ να χρησιμοποιήσω βραστό νερό μια μικρή ποσότητα μέχρι να δώ με το θερμόμετρο την επιθυμητή θερμοκρασια;

Γιατί απο θερμοσυφωνα είπαμε δεν κάνει λόγω ύπαρξης σκουριάς...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μιας και λέγαμε εδώ για καθαρισμό και αλλαγές νερού.

Επειδή δεν έχω κάποιο βαρέλι για να προετοιμάσω το νερό της αλλαγής παρα μια λεκανίτσα την οποία γεμίζω σε 2 δόσεις.... μπορώ να χρησιμοποιήσω βραστό νερό μια μικρή ποσότητα μέχρι να δώ με το θερμόμετρο την επιθυμητή θερμοκρασια;

Γιατί απο θερμοσυφωνα είπαμε δεν κάνει λόγω ύπαρξης σκουριάς...

Νομίζω ότι μπορείς, εγώ έτσι το κάνω και στο βαρέλι. Γεμίζω με κρύο νερό από τη βρύση και προσθέτω τόσο ζεστό ώστε να φτάσω τη θερμοκρασία που θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλτατε dpap αυτο μπορεις να το κανεις και με ενα θερμοστατη που θα τον εχεις ρυθμιση στην θερμοκρασεια που θες

Link to comment
Share on other sites

Φιλτατε dpap αυτο μπορεις να το κανεις και με ενα θερμοστατη που θα τον εχεις ρυθμιση στην θερμοκρασεια που θες

Σαφώς ! :) Απλώς επειδή ο φίλος δεν έχει βαρέλι (φαντάζομαι ούτε έξτρα θερμοστάτη) , παρέθεσα τη δική μου μεθοδολογία ;)

Link to comment
Share on other sites

Σωστα ειναι και αυτο που λες συγουρα μια αμμεση λυση.

Link to comment
Share on other sites

το στρωσιμο εμενα κρατησε 40 μερες περιπου δεν ειναι στανταρ ποσο καιρο θα κανει.... μολις τα νιτρωδη γινουν μηδεν.... τοτε θα στρωσει!! υπομονη.... το στρωσιμο ειναι το ευκολο μετα να δεις οταν θα μπεις στο χορο.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα

Οταν κάνω αλλαγή στό νερο 20% μετα παρατηρω οτι τα φυτα είναι γεμάτα φυσάλιδες πάνω τους και το ξυλο σαν να ξασπρισμενο.

Γιατι συμβαίνει αυτο; Παιζει ρόλο ποσο αντίχλωριο βάζεις π.χ.; η είναι φυσιολογικό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχεση το αντιχλωριο.ειναι φυσιολογικο στις αλλαγες να υπαρχει περισσεια οξυγονου φιλε μου.

Sent from my mobile phone

Link to comment
Share on other sites

Αυτο συμβαινει επιδη ειναι πεπεισμένο μέσα σωλήνες το νερο... Αν το αφησεις σε μια λεκάνη για καμία ωρα και το βαλεις μετα θα δεις οτι δεν θα τ εχει...

Link to comment
Share on other sites

Για αλλη μια φορα πήρα τις απαντήσεις μου και προσθεσα στις γνώσεις μου κάτι ακόμα. Σας ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...