Jump to content

ΣΑΘΡΑ ΦΥΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 24 ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΤΕΜΑ


Recommended Posts

Αγαπητά μέλη σας χαιρετώ και σας εύχομαι χρόνια πολλά,

Εδώ και καιρό αντιμετωπίζω πρόβλημα με την ανάπτυξη των φυτών μου. Τα φυτά κιτρίνιζαν τα φύλλα τους και σε πολλά απο αυτά δημιουργούντουσαν τρύπες, κυρίως στις Ανούμπιες. Οι valessineries κόντυναν σχεδόν μέχρι το χαλίκι διότι οι άκρες τους γινόντουσαν καφέ και φαινόντουσαν σαν να σάπιζαν. Έχθες αγόρασα ένα echinodorous bleheri και το φύτεψα περίπου στις 15:00. Το απόγευμα εβγαιναν φυσαλίδες οξύγονου απο τα φύλλα του. Θεώρισα οτι τα φυτά μου άρχισαν να ισοροπούν, Σήμερα το πρωί είδα το φυτό στην κατάσταση που φαίνεται στην συνημμένη φωτο.

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες άρχισα να ρίχνω Σίδηρο, Κάλιο και Βιταμίνες για φυτά της KENT. Επίση βάζω ταμπλέτες TERRA BONA της BRUSTAMANN καθώς επίσης και MIKROSAL της BRUSTAMANN. Έχω σύστημα CO2 DIY. Το ενυδρείο είναι 2 ετών, έχειι ωφέλιμο νερό 200 Lit, έχει σχετικά λίγα ψάρια, έχει δύο φίλτρα EHEIM 2213. Λάμπες 1 tropical Plant & 1 Aqua Glo. Το φώς είναι αναμένο απο 08:00-09:00 & 16:00 - 24:00. Αλλαγές νερού 25 Lit ανά βδομάδα. Οι μετρήσεις του νερού είναι οι ακόλουθες.

PH 7

KH 5 dKH

GH 9 dKH

NO3 20 mg/Lit

FE 0.25 mg/Lit

PO4 4 mg/Lit

Δεν χρησιμοποιώ Α/Ο. post-1421-1167491135_thumb.jpg

Φιλικά

Mike

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=26

Περίπτωση 4

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω. Το μόνο που σκεφτομαι είναι να συνεχίσω την λίπανση και να δώσω λίγο παραπάνω χρόνο στα φυτά μήπως χρειάζεται να προσαρμοστούν.

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπτώματα τουλάχιστον όπως φαίνεται μοιάζουν με έλλειψη σιδήρου. Η μετρήσεις σου όμως δείχνουν ότι το επίπεδο σιδήρου είναι καλώ.

Με τη έκανες της μετρήσεις;

Υπάρχει μια περίπτωση το σίδερο από fe2 που χρησιμοποιούν τα φυτά να μετατράπηκε σε fe3 το οποίο δεν μπορεί να απορροφηθεί από τα φυτά.

Συνήθως η μετατροπή αυτή ευνόητε όταν το ενυδρείο μας είναι υπεροξυγονωμένο.

Επίσης τα συμπτώματα μοιάζουν και με αυτά που προκαλεί η έλλειψη βορίου.

Και βλέπω χρησιμοποιείς πολλά διαφορετικά λιπάσματα τα οποία βέβαια δεν γνωρίζω τα συστατικά τους. Η γνώμη μου είναι βαλε ένα λίπασμα που να περιέχει όλα τα συστατικά που χρειάζονται τα φυτά.

Άμα δεν έχεις προβλήματα αλγης τότε φώτιζε το ενυδρείο σου 10-12 ώρες π.χ. από 9-21 αυτό που κάνης με μια ώρα το πρωί και οχτώ το βράδυ είναι λάθος. Τα αποπροσανατολίζεις έτσι τελείως.

Της λάμπες πόσο καιρό της έχεις;

Και αλλαγές νερού κάθε πότε κάνης;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο να καταστέφονται σε τόσο μικρό διάστημα....Δεν υπάρχει περίπτωση να προέρχεται από έλλειψη κάποιου συστατικού.Τουλάχιστον όχι σε τόσο σύντομο χρόνο.

Τί κατοίκους έχεις μέσα στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Τί κατοίκους έχεις μέσα στο ενυδρείο?
:)

Tι εχεις? ειχα παρομοιο προβλημα με σενα και μαλιστα σε ιδιο φυτο..αλλα αιτια ηταν ενας πλεκοστομος που ειχα μεσα, οταν εσβηναν τα φωτα εκανε επιδρομη κατω απο τα φυλλα και τα εκανε ετσι..μεσα στις τρυπες!

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες άρχισα να ρίχνω Σίδηρο, Κάλιο και Βιταμίνες για φυτά της KENT. Επίση βάζω ταμπλέτες TERRA BONA της BRUSTAMANN καθώς επίσης και MIKROSAL της BRUSTAMANN.

Το mikrosal το χρησιμοποιουσα και εγω αλλα δεν ειχα δει καμια τεραστια διαφορα!

Εχεις υποστρωμα - λιπασμα στο τανκ σου?

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΗΣΤΟ

* Μετρήσεις κάνω με test SERA FE. Νομίζω οτι παίρνει να αυξηθεί λίγο παραπάνω το σίδηρο.

* Τελευταία κλείνω το οξυγόνο την ημέρα και το ανοίγω το βράδυ για να μήν έχω απότομη μείωση του PH από

το CO2

* To MIKROSAL περιέχει Βόριο σε περιεκτικότητα 9,% και κάποια άλλα ιχνοστοιχεία. Ίσως πρέπει να να

χρησιμοποίησω μια συγκεκριμένη σειρά λιπασμάτων.

* Λάμπες άλλαξα πρίν απο ένα μήνα και τις 2 .

* Αλλαγές νερού κάνω 25 LIT κάθε βδομάδα.

HUSKY JIM

* Σε 200 Lit έχω 1 αγγελόψαρο σχετικά μεγαλούτσικο, 8 cardinal tetra, 4 red nose, 1 πλακόστομο, 2 clown, 4

cory cat.

VELLEREFOND

* Ενδιαφέρουσα η θεωρία με το πλακόστομο. Έχθες το βράδυ τον είδα που είχε πάει πάνω στα φύλλα. Δεν

είμαι σίγουρος οτι είναι αυτό. Τα φύλλα φαίνονται σαν να ξεθοριάζουν, να γίνονται διάφανα και να χάνουν

τον ιστό τους. Εσύ πώς το αντιμετώπισες? Οι vallesineries γιατί έσουν γίνει κοντες. (συνημμένο)

* Υπόστρωμα δεν έχω. Μόνο χαλικάκι χοντρό. Το ενισχύω με ταμπλετες TERRA BONNA.

Να συμπληρώσω οτι σήμερα το απόγευμα το συγκεκριμένο φυτό απελευθέρωνε οξυγόνο με μικρές φυσαλίδες.

Επίσης μέσα στο ενυδρείο έχω κάποια πολύ ενοχλητικά μικρά στρογγυλά καφετί σαλιγκάρια και δεν ξέρω πως να τα ξεφορτωθώ. Δεν νομίζω οτι κάνανε την ζημια αυτά.

Φιλικά

Μιχάλης

post-1421-1167523654_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και ομως μπορει τα σαλιγκαρια να σου κανουν τις τρυπες στα φυλλα,πιαστα με το χερι και πετατα.

Link to comment
Share on other sites

Ένας άλλος τρόπος για να τα συγκεντρώσεις είναι να βάλεις ένα φύλλο μαρούλι είναι πολύ ποιο μαλακό από τα φύλλα των φυτών σου με αποτέλεσμα να τα δελεάσεις

Link to comment
Share on other sites

* Ενδιαφέρουσα η θεωρία με το πλακόστομο. Έχθες το βράδυ τον είδα που είχε πάει πάνω στα φύλλα. Δεν

είμαι σίγουρος οτι είναι αυτό. Τα φύλλα φαίνονται σαν να ξεθοριάζουν, να γίνονται διάφανα και να χάνουν

τον ιστό τους. Εσύ πώς το αντιμετώπισες? Οι vallesineries γιατί έσουν γίνει κοντες. (συνημμένο)

Φιλε μου ΔΙΚΗ μου αποψη ειναι οτι φταει ο πλεκο..και σε συνδιασμο με τα σαλιγκαρια,σου καταστρεφει τα φυτα.. δεν πιστευω να ειναι ελειψη καποιου στοιχειου, γιατι η καταστροφη ηταν πολυ γρηγορη, αφαιρεσε τα σαλιγκαρια οσο μπορεις, και οσο για τον πλεκο προσπαθησε να τον εχεις χορτατο συνεχεια..αν συνεχισει.. μπορεις να τον πας πισω και να παρεις εναν αλλο που ΙΣΩΣ να μην σου τρωει τα φυτα..αν συνεχισει..βγαλτον τελειως και παρε μερικα apple snails για την αλγη σου.. κανουν τρομερη δουλεια και ειναι ακινδυνα για τα φυτα σου!Αυτα εκανα εγω παντος, :)

Για τα φυτα μου εγω χρησημοποιω το Ferropol της Jbl, 2 χρονια περιπου, και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, βεβαια εχω και υποστρωμα, αλλα με τις ταμπλετες που βαζεις πιστευω οτι εισαι οκ! Αυτες απο οτι ξερω πρεπει να τις φυτευεις κοντα στις ριζες των φυτων ετσι ειναι?

Αν θελεις να τσακωσεις τον δραστη παρε ενα φακο μετα απο 1-2 ωρες αφου κλεισουν τα φωτα και θα τον βρεις αναποδα στα φυλλα να τα ρουφαει..δυστυχως! :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ΔΙΚΗ μου αποψη ειναι οτι φταει ο πλεκο..και σε συνδιασμο με τα σαλιγκαρια,σου καταστρεφει τα φυτα.. δεν πιστευω να ειναι ελειψη καποιου στοιχειου, γιατι η καταστροφη ηταν πολυ γρηγορη, αφαιρεσε τα σαλιγκαρια οσο μπορεις, και οσο για τον πλεκο προσπαθησε να τον εχεις χορτατο συνεχεια..αν συνεχισει.. μπορεις να τον πας πισω και να παρεις εναν αλλο που ΙΣΩΣ να μην σου τρωει τα φυτα..αν συνεχισει..βγαλτον τελειως και παρε μερικα apple snails για την αλγη σου.. κανουν τρομερη δουλεια και ειναι ακινδυνα για τα φυτα σου!Αυτα εκανα εγω παντος, :)

Για τα φυτα μου εγω χρησημοποιω το Ferropol της Jbl, 2 χρονια περιπου, και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, βεβαια εχω και υποστρωμα, αλλα με τις ταμπλετες που βαζεις πιστευω οτι εισαι οκ! Αυτες απο οτι ξερω πρεπει να τις φυτευεις κοντα στις ριζες των φυτων ετσι ειναι?

Αν θελεις να τσακωσεις τον δραστη παρε ενα φακο μετα απο 1-2 ωρες αφου κλεισουν τα φωτα και θα τον βρεις αναποδα στα φυλλα να τα ρουφαει..δυστυχως! :D

Συμφωνω με αυτα που ειπε ο vellerefond απλα θελω να συμπληρωσω οτι χωρις υποστρωμα δουλεια δε γινεται οσα χαπια και να βαζεις.

Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα μα τα φυτα μου μικρεναν οπως λες και αποφασησα να βαλω υποστρωμα!

Απο τοτε το προβλημα μου ληθηκε!

Παρολο που μετα απο 4 με 6 εβδομαδες το υποστρωμα χανει τα θρεπτικα του στοιχεια και μετα χρειαζεται παλι να βαζουμε χαπια ωστοσο νομιζω οτι τα φυτα απλωνουν τις ριζες τους καλυτερα με την υπαρξει υποστρωματος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα πω ότι το πρόβλημα δεν είναι ο πλακοστομος ούτε σαλιγκάρια

Τα ψαριά δεν είναι ης θέση να κιτρινίσουν ένα φίλο το πολλή πολλή να το φάνε μια άκρη η να το ανοίξουν μια τρύπα. Το φύλο όμως παραμένει πράσινο μετά το φάγωμα όχι κίτρινο. Στην φότο δεν φαίνεται να είναι φάγωμα από ψάρι. Εξάλλου ή ανουμπια είναι σκληρό φυτό ακόμα και η κηχλήδες δεν το πειράζουν σαλιγκάρια σου αποκλείεται να είναι πολλά γιατί έχεις μέσα και το κλόουν. Θα κάνης λάθος άμα τα βγάλεις μιας και είναι η αγαπημένη τροφή του κλόουν.

Εξάλλου και η vallesineries δεν είναι φαγωμένες. Παρόλο αυτά δεν αναπτύσσονται.

Σαν πρώτη σκέψη με πέρασε και σε εμένα ότι θα φταίει το χαλίκι που έχεις γιατί βυθός χωρίς υπόστρωμα δεν γίνετε όταν χρησιμοποιούμε χαλίκι. Αλλά το πρόβλημα σου υπάρχει και στης ανουμπιες η οποίες δεν χρειάζονται ούτε υπόστρωμα ούτε χαλίκι και παρόλο αυτά έχουν τρύπες. Χμμμ….

Όταν είδα όμως στην φοτο ότι το Microsorium pteropus το έχεις φυτεμένο στο χαλίκι τότε υποψιάστηκα μήπως έχεις και της ανουμπιες φυτεμένες στο χώμα. Αυτά τα φυτά δεν κάνει να είναι φυτεμένα.

Ίσος για αυτό να είναι στην κατάσταση που βρίσκονται. Βαλε της ανουμπιες και το Microsorium pteropus σε κάποια ρίζα ή πέτρα. Βαλε υπόστρωμα στο βυθό (απαραίτητο για της vallesineries) άναψε της λάμπες το επαναλαμβάνω για 10-12 ώρες. Με λάθος φωτισμό μπορείς να στρεσάρεις τα φυτά και να τα αποπροσανατολίσεις. Αλλαγές νερού κάνουμε το λιγότερο 20%

Κάνε αυτά και πιστεύω θα λήθη το πρόβλημα σου. Εξάλλου το ανεβασμένο po4 δείχνει ότι τα φυτά δεν το απορροφούν άρα δεν αναπτύσσονται.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να ανεβασεις το CO2 σου πανω απο 20, ειτε με ενα ακομα μπουκαλι DIY ειτε (προτιμοτερο για τα λιτρα σου) με μπουκαλα, μειωτηρα και ΡΗ controller για σταθεροτητα στο ΡΗ.

Παραπανω αναφερεις οτι κλεινεις το οξυγονο την ημερα και το ανοιγεις το βραδυ, δηλ. χρησιμοποιεις αεραντλια;

Αν ναι μην την χρησιμοποιεις καθολου, ουτε μερα ουτε νυχτα.

Καλυτερα θα ηταν να εχεις και υποστρωμα αλλα εφοσον δεν εχεις, δεν σημαινει οτι δεν θα αναπτυχθουν τα φυτα εφοσον χρησιμοποιεις λιπασματα.

Έγινε επεξεργασία - PAST
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι από έλλειψη φωτισμού. Μετακίνησε το φυτό σε άλλη θέση που να είναι εκτεθειμένο στον φωτισμό και των δύο λαμπών. Προσέθεσε, αν δεν έχεις, ανακλαστήρες. Υπομονή για περίπου 15 ημέρες.

Επίσης βάλε στο πρόγραμμα για προσθήκη μιας ακόμα λάμπας, κατά προτίμηση Τ5.

Link to comment
Share on other sites

Έχθες αγόρασα ένα echinodorous bleheri και το φύτεψα περίπου στις 15:00. Το απόγευμα εβγαιναν φυσαλίδες οξύγονου απο τα φύλλα του. Θεώρισα οτι τα φυτά μου άρχισαν να ισοροπούν, Σήμερα το πρωί είδα το φυτό στην κατάσταση που φαίνεται στην συνημμένη φωτο.
Το πρόβλημα είναι από έλλειψη φωτισμού. Μετακίνησε το φυτό σε άλλη θέση που να είναι εκτεθειμένο στον φωτισμό και των δύο λαμπών. Προσέθεσε, αν δεν έχεις, ανακλαστήρες. Υπομονή για περίπου 15 ημέρες.

Επίσης βάλε στο πρόγραμμα για προσθήκη μιας ακόμα λάμπας, κατά προτίμηση Τ5.

Μπορει ενα φυτο να χαλασει σε μερικες μονο ωρες απο ελλειψη φωτισμου? Αν ειναι ετσι τα φυτα μας θα πρεπει να χαλανε οταν κλεινουμε το φως το βραδυ η οταν δεν αναβουμε το φως για μια ημερα?

Ποσα λιτρα ειναι το τανκ? και τι λαμπες εχεις μεσα?

Επιμενω οτι ο δραστης ειναι ο πλεκο.. ετσι ακριβως ηταν και τα δικα μου..τον εβγαλα και ησυχασα!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει ενα φυτο να χαλασει σε μερικες μονο ωρες απο ελλειψη φωτισμου? Αν ειναι ετσι τα φυτα μας θα πρεπει να χαλανε οταν κλεινουμε το φως το βραδυ η οταν δεν αναβουμε το φως για μια ημερα?

Ποσα λιτρα ειναι το τανκ? και τι λαμπες εχεις μεσα?

Επιμενω οτι ο δραστης ειναι ο πλεκο.. ετσι ακριβως ηταν και τα δικα μου..τον εβγαλα και ησυχασα!

Το νευδρείο είναι 200 Lit ωφέλιμο. Εχω δύο λάμπες. 1 Aqua Glo (Ελαφρώς γαλάζιο χρώμα) & 1 Sera Tropical Plant (Ρόζ). Έχουν και οι δύο ανακλαστήρες.

Λαμβάνω υπόψη μου όλα όσα γράφτηκαν απο τους συμμετέχοντες. Το θέμα είναι οτι υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις με αποτέλεσμα για να τις εφαρμόσω χρειάζομαι πολύ χρόνο και δυστυχώς πρέπει να τις κάνω μια - μια για να παρατηρήσω ποίο είναι το πρόβλημα τελικά.

Έχω την απόψη οτι όλα αυτά δεν είναι θέμα φωτισμού. Ο φωτισμός μπορεί να μην είναι άριστος αλλά είναι μέσα στα αποδεκτά πλαίσια.

Η έλλειψη υποστρώματος ίσως είναι μειονέκτιμα. Μπορώ να το παλέψω με σωστή λίπανση και χάπια.

Θεωρώ οτι είναι αρκετά δύσκολο να βάλω υπόστρωμα τώρα.

Ο πλέκο ίσως είναι ο δράστης, σε ορισμένες περιπτώσεις. Αυτος μπαίνει σε παρακολούθηση.

Μπορώ να κάνω ένα πείραμα. Να αγοράσω ένα ακριβώς ίδιο φυτό και να βάλω τον πλέκο σε ενυδρείο καραντίνας.Έτσι θα μάθω αν ο πλέκο είναι ο δράστης!!!

Αυτό που μπάινει σε ερωτιματικό είναι μήπως όλο το πρόβλημα ειναι θέμα χημείας νερού. Δεν γνωρίζω μήπως εκτός από τα test υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να το μάθω?

Φιλικά

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το προβλημα του φιλου ειναι συνδιασμος ολων οσων αναφερθηκαν ηδη.

Δηλαδη εχεις τα αναλογα W και Κ για τα λιτρα σου, το ειδος και την ποσοτητα των φυτων;

Χρησιμοποιεις αεραντλια; Σου διωχνει το λιγο CO2 που σου προσφερει το DIY μπουκαλι που εχεις.

Για τα λιπασματα δεν αναφερω γιατι αν δεν υπαρχουν οι σωστες παραπανω προυποθεσεις, οτι λιπασμα και να ριξεις ειναι δωρον αδωρο.

Ταυτοχρονα μπορει να δεχονται και επιθεσεις τα φυτα απο τον πλεκο η αλλο ψαρι και ευαλωτα οπως ειναι καταστρεφονται ευκολα.

Δες ενα ενα τα παραπανω και τι αλλαγες πρεπει να κανεις.

Ξεκινα απο τον φωτισμο και μετα απο καθε κινηση δινε λιγο χρονο στο συστημα σου να παρει μπρος.

Ποσα Watt και ποσα Kelvin ειναι οι λαμπες σου ακριβως;

Έγινε επεξεργασία - PAST
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το προβλημα του φιλου ειναι συνδιασμος ολων οσων αναφερθηκαν ηδη.

Δηλαδη εχεις τα αναλογα W και Κ για τα λιτρα σου, το ειδος και την ποσοτητα των φυτων;

Χρησιμοποιεις αεραντλια; Σου διωχνει το λιγο CO2 που σου προσφερει το DIY μπουκαλι που εχεις.

Για τα λιπασματα δεν αναφερω γιατι αν δεν υπαρχουν οι σωστες παραπανω προυποθεσεις, οτι λιπασμα και να ριξεις ειναι δωρον αδωρο.

Ταυτοχρονα μπορει να δεχονται και επιθεσεις τα φυτα απο τον πλεκο η αλλο ψαρι και ευαλωτα οπως ειναι καταστρεφονται ευκολα.

Δες ενα ενα τα παραπανω και τι αλλαγες πρεπει να κανεις.

Ξεκινα απο τον φωτισμο και μετα απο καθε κινηση δινε λιγο χρονο στο συστημα σου να παρει μπρος.

Ποσα Watt και ποσα Kelvin ειναι οι λαμπες σου ακριβως;

H μία λάμπα είναι 4900 Kelvin 38 W. Η aqua glo είναι 40 W και 18.000 Kelvin (Το Kelvin έχω επιφύλαξη αν είναι σωστά)!!!!!!!!!

Φιλικά

Mike

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια των 18000 Κ και το φασμα της συγκεκριμενης λαμπας δεν προσφερει τιποτα στα φυτα. Ειναι, για τα φυτα παντα, σαν να μην υπαρχει.

Χρησιμοποιειται στα θαλασσινα ενυδρεια.

Η πρωτη λαμπα στα 4900Κ ειναι η καλυτερη για τα φυτα.

Σαν πρωτη κινηση εγω θα αλλαζα την 18000Κ με μια οπως την αλλη.

Αν εχεις αρκετα φυτα μπορεις να βαλεις και 3η λαμπα. Ισως μια Daylight στα 6500Κ περιπου ή μια Freshwater Arcadia για να σπασει το ροζε χρωμα που θα εχει το ενυδρειο με δυο λαμπες στα 4900Κ.

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρώτη σκέψη με πέρασε και σε εμένα ότι θα φταίει το χαλίκι που έχεις γιατί βυθός χωρίς υπόστρωμα δεν γίνετε όταν χρησιμοποιούμε χαλίκι.

Φιλε μου μπορεις να μου πεις που το στηριζεις αυτο που λες ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχει κατάλληλη και ισορροπημένη λίπανση στη στήλη δεν είναι τόσο απαραίτητο το υπόστρωμα. Ακόμα και με απλό χαλίκι γίνεται η δουλειά. Τα προβλήματα δημιουργούνται συνήθως γιατί υπαρχουν πολύ λεπτές ισορροπίες μεταξύ λίπανσης και ιχθυοφόρτισης, συγκέντρωσης μούργας στο υπόστρωμα και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, να μην μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το πότε το υπόστρωμα θεωρείται ώριμο για τα φυτά και πότε τοξικό από τις υπερβολικές συγκεντρώσεις οργανικών. Επίσης η κακή/λάθος λίπανση στη στήλη ευνοεί την άλγη ενώ με καλό υπόστρωμα οι πιθανότητες ανάπτυξης άλγης είναι αρκετά λιγότερες. Απλά θα πρέπει στα φυτά με μεγάλες ρίζες (μεγάλα φυτά-μεγάλες απαιτήσεις) να βάζουμε ταμπλέτες βυθού για να τα βοηθάμε.

Για να εντοπίσουμε στο πρόβλημα του McMike θα κάνω μερικές παρατηρήσεις.

Καταρχήν λες ότι το ενυδρείο είναι στημένο 2 χρόνια. Ο βυθός κάθε πότε καθαρίζεται;

Παρατηρώ ότι τα PO4 σου είναι αρκετά ψηλά που δεν δικαιολογείται από τον αριθμό των ψαριών σου και το αντίστοιχο τάισμα. Αυτό δεν είναι τόσο πρόβλημα από μόνο του αλλά οδηγεί σε σκέψεις ότι προέρχεται από το υπόστρωμα και έχει συσσωρευτεί με τον καιρό. Σίγουρα με 10% αλλαγές την εβδομάδα δεν μειώνεται. Αντίθετα συσσωρεύεται όπως επίσης και άλλα στοιχεία που με τον καιρό μπορεί να γίνουν τοξικά.

Το φυτό στην πρώτη φώτο αποκλείεται να έγινε έτσι σε μία μέρα. Το πιθανότερο ήταν να είχε πρόβλημα από πριν και να χρειάζεται το χρόνο του. Τα φυτά σου σε γενικές γραμμές μου φαίνονται αδύναμα και αυτο μάλλον οφείλεται στο χαμηλό φωτισμό. Θα πρότεινα να ασχοληθείς κυρίως με το θέμα του φωτισμού, να κάνεις καλό καθαρισμό του βυθού και να κάνεις μεγαλύτερες αλλαγές νερού προσθέτωντας το ελάχιστο λίπασμα για να ανανεώνεται το νερό με τα απαραίτητα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα έρθω να συμφωνήσω με τον vellerefond. Αφού είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Μόνο που εγώ είμουν ποιο τυχερός ή ο πλεκοστομός μου πιο θρασύς και συνέχιζε να "ρουφά" τα φύλλα κ κατα τη διάρκει της ημέρας όπου κ τον έπιασα..

Όταν απομακρύνοταν απο το σημείο του εγκλήματος το φύλλο ήταν διαφανο. Με την απλή "διαδιακσία της αφής" διαπίστωσα ότι το φύλλο ήταν γερό (δεν είχε τρύπα) άλλα δεν είχε "χρώμα"... οπότε κ ο πλεκόστομος μετακόμισε σε έτερο ενυδρείο χωρίς φυτά για να να κόψει τις κακές συνήθειες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...