Jump to content

ΣΑΘΡΑ ΦΥΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 24 ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΤΕΜΑ


Recommended Posts

Εαν εχεις clown στο ενυδρειο σου τις τρυπες στα φυλλα και το κοντεμα της valisneria μπορει να τα

εκαναν αυτοι.Στο λεω γιατι ειχα το ιδιο προβλημα μεχρι που "φυτεψα" ζεματισμενο φυλλο απο

σπανακι και το εχουν ξεσκισει.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μπορεις να μου πεις που το στηριζεις αυτο που λες ?

Θα προσπαθήσω να σου δώσω την απάντηση όσο συνοπτικά γίνετε διότι αλλιώς θα ξεφύγουμε από το θέμα. Παρατηρώντας την φωτογραφεία του φίλου μας διαπίστωσα ότι χρησιμοποιεί χοντρό χαλίκι και σε χοντρό χαλίκι χωρίς υπόστρωμα δεν μπορεί να δημιουργηθεί σωστά ένα φυτό. Η συνθήκες στο χοντρό χαλίκι είναι τέτοιες που δεν ευνοούν την ανάπτυξη των φυτών. Στο χοντρό χαλίκι χωρίς υπόστρωμα δεν μπορούν να συγκρατηθούν τα θρεπτικά συστατικά. Σε αυτήν την περίπτωση βάζουμε φυτά τα οποία απορροφούν τα συστατικά τους από το φύλλωμα και χρησιμοποιούν της ρίζες σαν στήριγμα το χοντρό χαλίκι έχει και άλλα μειονεκτήματα.

Μπορούμε με πήρα και καλές συνθήκες νερού. Ταμπλέτες λιπάσματος στο χαλίκι και λίπασμα σε υγρή μορφή να το διατηρήσουμε φυτά. Αλλά σωστή ανάπτυξη δεν θα έχουμε. Και προτού μπούμε στην περίπλοκη για τους αρχάριους αυτήν την διαδικασία, ρωτώ γιατί να μην τα απλοποιήσουμε τα πράγματα βάζοντας ένα σωστό υπόστρωμα.

Με χοντρό χαλίκι μπορούμε επίσης να δημιουργήσουμε συνθήκες για να αναπτυχθούν τα φυτά αλλά αυτές η συνθήκες κρύβουν άλλα. Μειονεκτήματα.

Ανάπτυξη φυτών επίσης μπορούμε να έχουμε σε ψιλό χαλίκι 1-3mm χωρίς υπόστρωμα. Εκεί η συνθήκες είναι λίγο διαφορετικές.

Τώρα κάποιος θα σκεφτεί. Από που τα κατέβασε όλα αυτά; Και είναι σωστά αυτά που λέει; Και άφησα και πολλά ανοιχτά ερωτήματα! Προτού με κρίνετε περιμένατε λιγάκι. Σκοπεύω σε κάποια φάση να δημοσιεύσω εδώ στο φόρουμ ένα σχετικό άρθρο με πλήρης ανάλυση του θέματος με επιστημονικές μελέτες που γίνανε στα φυτά τόσο στο ενυδρείο όσο και στην φύση.

Εξάλλου δεν είδα ένα καλοφυτεμένο ενυδρείο σε κανένα site που να χρησιμοποιεί αποκλειστικά χοντρό χαλίκι

Καλοδεχούμενες και άλλες παρατηρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμενουμε με πραγματικο ενδιαφερον αναλυτικα τη μελετη σου καποια στιγμη :)

Απλα μια μικρη παρατηρηση, ειχα ενυδρειο φυτεμενο με ισως και πιο χοντρο χαλικι απο αυτο χωρις υποστρωμα με καλο φωτισμο ομως και λιπανση και τα φυτα μου δεν ειχαν κανενα απολυτος προβλημα αναπτυσοντουσαν μια χαρα και εχω και αλλα παραδειγματα ενυδρειων με τις παραπανω συνθηκες ... γιαυτο και μονο η ερωτηση μου ....

Φιλικα

Dartman

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμενουμε με πραγματικο ενδιαφερον αναλυτικα τη μελετη σου καποια στιγμη :)

Απλα μια μικρη παρατηρηση, ειχα ενυδρειο φυτεμενο με ισως και πιο χοντρο χαλικι απο αυτο χωρις υποστρωμα με καλο φωτισμο ομως και λιπανση και τα φυτα μου δεν ειχαν κανενα απολυτος προβλημα αναπτυσοντουσαν μια χαρα και εχω και αλλα παραδειγματα ενυδρειων με τις παραπανω συνθηκες ... γιαυτο και μονο η ερωτηση μου ....

Φιλικα

Dartman

Ένα χοντρό χαλίκι έχει πολλή μεγάλα διάκενα το νερό μπορεί εύκολα να εισχωρήσει έως τον πάτο. Αποτέλεσμα, το νερό που βρίσκετε στον πάτο είναι οξυγονωμένο. Πάνω στο χαλίκι εγκαταστάθηκαν τώρα τα αερόβια βακτηρίδια και αρχίζουν την διάσπαση του ΝΟ2 σε ΝΟ3. Αυτήν την αυξημένη δραστηριότητα τα φυτά δεν την αρέσουν. Και ή ανάπτυξη τους είναι αργή ή και καθόλου. Σε κάποιο όμως χρονικό διάστημα το οποίο δεν αργή πολλή στο χοντρό χαλίκι, κλίνουν ή πόροι στο κάτω στρώμα του χαλικιού από διαδικασίες αποσυνθέσεις φύλων, τροφής, ταμπλέτες κ.τ.λ. Τα διάκενα μικραίνουν ή και βουλώνουν, ταυτόχρονα το νερό εισχωρεί όλο και πιο δυσκολία στα κάτω στρωματά του χαλικιού. Η δραστηριότητα των αερόβιων βακτηριδίων ελαττώνετε και δίνουν την σκυτάλη στα αναερόβια βακτηρίδια. Η συνθήκες τώρα είναι ιδανικές για την ανάπτυξη των φυτών. Άθελα μας λιπών δημιουργήσαμε ένα υπόστρωμα όπου μπορούν τα φυτά να επιβιώσουν. Αυτή είναι η έννοια ότι χωρίς υπόστρωμα δεν γίνετε. Εάν έτυχε να αλλάξεις από ένα τέτοιο ενυδρείο το χαλίκι του θα παρατήρησες μια καφέ ας το πω γλίτσα. Αυτό είναι το υπόστρωμα που δημιουργήθηκε. Μέχρι όμως να δημιουργηθεί τραβάμε τα χίλια δυο δείνα. Για αυτό λιπών επιμένω στους αρχάριους να τοποθετούν υπόστρωμα. Για να αποφύγουνε τέτοιες δοκιμασίες.

Εάν σε ένα χοντρό χαλίκι φυτέψουμε ένα φυτό και το τοποθετήσουμε από κάτω μια ταμπλέτα στην ουσία του τοποθετούμε ένα μήνη υπόστρωμα για να μπορεί να αναπτυχθεί. Ή μέθοδοι αυτή όμως κρύβουν κινδύνους υπερλίπανσης. Και μόνη μας μετά δυσκολεύουμε την συντηρήσει του ενυδρείου να φάρμακα από εδώ να ταμπλέτες εκεί να μετρήσω τον φωτισμό να προσέξω τα νιτρικά κ.ο.κ.

Στο δικό μου ενυδρείο με σωστό υπόστρωμα, σίδηρο βιταμίνες δεν γνωρίζω τη είναι! όποτε θυμάμαι ρίχνω και λίγο ζουμί λίπασμα έτσι μια φορά τον μήνα και αυτό όχι όσο λέει η δοσολογία αλλά πολλή λιγότερο τα φυτά οργιάζουν από την ανάπτυξη.

Πιστεύω άμα φυτέψουμε φυτά σε χοντρό χαλίκι και δεν τοποθετήσουμε ταμπλέτες δεν θα έχουμε σωστή ανάπτυξη έως ότου αυτόδημιουργηθεί υπόστρωμα.

Αλλά άμα έχεις άλλες γνώσης θα χαιρόμουνα να της ακούσω μπορεί βρε αδερφέ η δικές μου να είναι απαρχαιωμένες. Εξάλλου για αυτό ήμαστε εδώ για να βοηθήσουμε αλλά και για να βοηθηθούμε. Είμαι πάντα ανοιχτός σε όλους και αν κάνω λάθει δεν κωλώνω να τα παραδεχτό και να ζητώ και συγγνώμη άμα χρειαστεί

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ όλους,

Παρόλο που προσπαθώ να σας διαβάζω καθημερινά δεν αντάλλαξα απόψεις μαζί σας διότι προχθές γεννήθηκε η κόρη μου και όπως καταλαβαίνεται μονοπόλησε το ενδιαφέρον μου.

Θα επανέλθω αναλυτικότερα. Απλώς σας αναφέρω τι διαπίστωσα απο το πείραμα που έκανα.

Αποφάσισα να βάλω ένα βράδυ ένα μαρουλόφυλλο για να μαζέψω εύκολα αρκετά σαλιγκάρια. Έκπληκτος οταν σηκώθηκα το πρωί διαπίστωσα οτι το μαρούλι είχε γίνει κόσκινο!!!!!!!!!!! Ακριβώς όπως και το echinidorous bleheri. Αμέσως έψαξα να βρώ τον πλέκο, του οποίου το στόμα ήταν καταπράσινο και επίσης τα κακά του ήταν και αυτά πράσινα. Επίσης ένα μικρό το μαρούλι το οποίο επέπλεε ήταν και αυτό φαγομένο. Σας πληροφορώ οτι και το αγγελόψαρο έφαγε μαρουλοσαλάτα. Επίσης και τα δικά κακά ήταν πράσινα. Άρα σίγουρα το φυτό δεν μπορεί να κατάντησε έτσι μόνο του μέσα σε ένα βράδυ.

Συμφωνω οτι υπάρχουν και άλλο παράγοντες που φταίνε για την κακή ανάπτυξη των φυτών.

Όπως φωτισμός και λοιπά.

Θα προχωρήσω σε αλλαγές και θα σας ενημερώνω σταδιακά.

Φιλικά

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

:):D Φιλε Μιχαλη να σου ζησει η κορακλα!!!!! :D:P

Να τη χαιρεσαι!!!

Οσο για τα φυτα σου.. ^_^

Συνεχισε.. :thumbup::rasp:

και θα βρεις τον ή τους δραστες! :rasp::rasp::blink:

Σου αναφερω απλα..οτι αν το αγγελοψαρο μαθει να τρωει πρασιναδα..κλαφτα μετα!

Το εχω αντιμετωπισει και αυτο..δεν το εβγαλα βεβαια..αλλα ειδα και επαθα να το ξεγελασω! :thumbup::thumbup:

Και παλι να σου ζησει!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια να σου ζήσει η κορούλα :D:D:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...