Jump to content

Νεος Στη Θαλασσα


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.μετα απο 5 μηνες λειτουργειας λεω να παρουσιασω και εγω το φτωχικο μου reef με λιγα μ****α κοραλλια.

το ενυδρειο ειναι το rio 240 χωρις sump,25 κιλα βραχο που μπηκε εξαρχης ζωντανος(απο συνχομπιστα μερικα κομματια βγηκαν ξεραθηκαν και ξαναμπηκαν) και 25 κιλα αραγονιτη.το σκιμμερ ειναι το deltec mce 600 με ανθρακα seachem και αντιφοσ. aqualight(χοντροκοκκος) στο media box.απο κυκλοφορια 3xtunze 6045 και μια sun-sun 5000λ/ω για αναταραξη της επιφανειας.

απο φωτισμο,μιας και στην αρχη ηταν για fo εμεινα με τις τ8(λευκη/ακτινικη) και προσθεθηκε αλλη μια στο στανταρ φωτιστικο 3χ38 με ανακλαστηρες.

εσχατως εβαλα τον eliwell 915 που ελεγχει τον θερμαντηρα και 4 ανεμιστηρακια στο καπακι.(26.5)

μετα απο το πρωτο γεμισμα με νερο και αλατι tropic marin ολες οι αλλαγες γινονται απο θαλασσα(100 λιτρα/εβδομαδα.

απο μετρησεις αλατοτητα 1024,αμμωνια/νιτρωδη 0,νιτρικα 5,φοσφωρικα0,1,

κοραλλια σινουλαριες/σαρκοφυτα και μια xenia

μερικες φωτο

reef001.jpg

Uploaded with ImageShack.us

reef002.jpg

Uploaded with ImageShack.us

reef003.jpg

Uploaded with ImageShack.us

reef004.jpg

Uploaded with ImageShack.us

reef005.jpg

By kostas78 at 2012-05-28

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 562
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλή συνέχεια απο εμένα ανέβασε τα κοραλάκια σου στους βράχους για να έχεις μια πιό ρεαλιστική εικόνα υφάλου!ο λευκός είναι κούκλος!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο όμορφο!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους για τα σχολια σας.τα κοραλλια σκεφτομαι να τους αλλαξω θεση γιατι ειναι καπως μαζεμενα μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σε στεναχωρησω.

Εχεις βαλει πολλα tangs για τα λιτρα σου.Θελουν πολυ χωρο,αλλα ειναι και πολυ ρυπογονα.

Το στησιμο μου αρεσει :)

Link to comment
Share on other sites

ηξερα οτι δεν θα το γλιτωνα το κραξιμο για την ποσοτητα και το ειδος των ψαριων :wacko: .ο ενθουσιασμος του πρωταρη βλεπεις....

χωρις να θελω να δικαιολογηθω τα ψαρια ειναι μικρα και μεχρι στιγμης δεν φαινεται να υπαρχει θεμα.εχω κατανου μολις αρχισουν να μεγαλωνουν να δωθουν μιας και η αληθεια ειναι πως παρολο το συγκρατημενο ταισμα και τις μεγαλες αλλαγες νερου δεν μπορω να μηδενισω τα φοσφωρικα

καλο ειναι να λεγονται και τα αρνητικα για να μην την πατανε και οι καινουργιοι(οπως εγω)

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

Μα δε σε κραζω.Ισα ισα,στο λεω τελειως φιλικα ωστε να εισαι προετοιμασμενος. :)

Link to comment
Share on other sites

το κραξιμο το λεω με την καλη εννοια και χιουμοριστικη διαθεση.(αυτος ο γραπτος λογος μερικες φορες ειναι οτι ναναι :blink: )

Link to comment
Share on other sites

ενα μεγαλο μπραβο και απο εμενα!

υπεροχο το ενυδρειο σου να το χαιρεσαι..και σου ευχομαι να το ξεχιλισεις απο κοραλλια! :)

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο και τα ψαρακια σου αψογα!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ και τους δυο σας.σιγα-σιγα θα προσθετω καποιο κοραλι(ατιμη κριση) για να <<γεμισει>> καλυτερα οπτικα.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρουν τα μαλακά κοράλλια δόξα το Θεό είναι γρήγορα στην ανάπτυξη τους και αρκετοί συμφορίτες θα σου δίνανε. Δεν χρειάζεται να αγοράζεις 30-40Ε το κοράλι, εκτός κι αν τα θες μεγάλα για να γεμίσεις το ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

αν και θα μου αρεσε να ειχα και κανα lps και sps στο ενυδρειο αυτο με το φωτισμο που εχω και την μη χρηση συμπληρωματων ειναι απαγορευτικο οποτε <<συμβιβαζομαι>> με τα μ****α(που δεν με χαλαει κιολας).δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα να ειναι μεγαλα αλλα επειδη μενω Μεσογεια και να ειχε να μου δωσει καποιος με τη βενζινη και τα διοδια ερχομαι μια η αλλη απο το να αγορασω καποιο κοραλλι.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πολυ πολυ ομορφο! πολυ ομορφο!

Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο είναι απόλαυση.

Μπράβο για την πολύ καλή και προσεγμένη υλοποίηση, πάρα πολύ όμορφο το αποτέλεσμα !!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πολυ πολυ ομορφο! πολυ ομορφο!

Βαλεντινο να σαι καλα.παρακολουθω το θεμα σου με το ριακτορα,δεν μπορω να βοηθησω(αρχαριος γαρ) αλλα ελπιζω να στρωσει το εργαλειο.

Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο είναι απόλαυση.

Μπράβο για την πολύ καλή και προσεγμένη υλοποίηση, πάρα πολύ όμορφο το αποτέλεσμα !!

να σαι καλα φιλε μου.ευχομαι καλη συνεχεια και για το δικο σου και να γινει τουμπανο.

Link to comment
Share on other sites

αρχισαν τα βρεφο-αλμυρο μαθηματα.(μπας και καλοπιασω καμια γυναικα του σπιτιου γιατι δεν τη βγαζω καθαρη)

reef006.jpg

Uploaded with ImageShack.us

reef007.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Χχαχαχαχαχαχα... στην πρώτη φωτο είναι σαν να θαυμαζει το κοράλλι και ξαφνικά πετάγεται το κλόουν και το τρομάζει!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα σε ολους.μιας και φτιαξαμε το φωτισμο και μπορω να βαλω κανα πιο απαιτητικο κοραλλι πρεπει δω και το θεμα των συμπληρωματων.μιας και δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη για ριακτορα η δοσομετρικη ειπα να το τρεξω με σκονες.

το kh με το reefbuilder παει καλα.με το biocalcium εχω ενα θεμα.μιας και δεν εχω σαμπ πρεπει να το ριχνω κατευθειαν στο ενυδρειο.

παρολο που το ριχνω σιγα σιγα και εχω στρεψει και ενα κυκλοφορητη ψηλα βλεπω οτι καποια ποσοτητα καθεται στα κοραλλια.λογικα θα εχω προβλημα..

υπαρχει εναλλακτικη λυση?ασβεστιο σε υγρο?μηπως να παρω υλικα για balling και να τα ριχνω χερατα?

τα φωτα σας παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κώστα

Για Kh και εγώ χρησιμοποιώ το reefbuilder και για ασβέστιο το advance calcium της seachem(σκόνη). Πολύ καλά και τα δύο και αναπληρώνουν ταυτόχρονα και το μαγνήσιο. Τα υγρά όπως θα έχεις δει δεν συμφέρουν οικονομικά. Οι δοσομετρικές βέβαια είναι μεγάλη ευκολία και μακροπρόθεσμα ποιο οικονομικές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...