Jump to content

Βαμμένα Ψάρια


Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει αν τα ψάρια για τα οποία έχω φωτογραφίες είναι βαμμένα?

Τα αγόρασα πρόσφατα με την εμπορική τους ονομασία "colour tetra".

Γιατί διάβασα κάτι σχετικό και ομολογώ δεν μου άρεσε καθόλου.

post-50016-0-75672900-1338242278_thumb.jpg

post-50016-0-29487100-1338242590_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι τα βαμμενα tetra white skirt ενω το κανονικο τους χρωμα ειναι το ασπρο http://www.google.gr...29,r:0,s:0,i:67

σωστος.

εχω και εγω 4 απο τα ροζ εδω και 3 χρονια. (τα ειχα παρει τοτε που δεν ηξερα τη τυφλα μου)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να μην είναι καλό για την υγεία των υπολοίπων ψαριών .

Έχω δολλάρια μέσα και το ένα από αυτά είναι οκτώ ετων και δεν θέλω να πάθουν τίποτα από\

κάτι μη φυσικό.

(Αν είναι να τα επιστρέψω στο pet-shop, δεν τα έχω ούτε μια εβδομάδα)

Link to comment
Share on other sites

αυτο φιλε μου δεν το ξερω αλλα καλύτερα πηγαίνετε πίσω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω δεν θέλω να επηρεαστεί το ενυδρείο από κάτι "ξένο"

Καμοία πρόταση για τι ψάρια να βάλω μαζί με τα δολλάρια?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι το θεμα να επηρεαστει κατι αλλο μεσα στο ενυδρειο φιλε μ......αλλα το οτι τα ψαρια αυτα τα βαφουν με χρωμα (με συριγγα η με laiser)....οπως καταλαβαινεις υποφερουν......

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι καλό και αν το γνώριζα δεν θα τα αγόραζα.

Ήθελα κάτι ακόμα να προσθέσω εκτός από τα δολλάρια αλλά δεν ήξερα τι να βάλω. Ποιά θα συμβιώνουν αρμονικά με αυτά δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλα θα κανεις , τωρα απο οτι βλεπω το ενυδρειο σου ειναι ακαταληλο για τα ψαρια που εχεις .Σε αυτα τα λιτρα μπορεις να βαλεις εναν μονομαχο +4 θυληκα η να βαλεις τα multifaskiatus ειανι απο τη λιμνη ταγκανικα και γενικα μικρόσωμα ψαρια η γαριδες μεσα στο forum εχει πολλα θεματα που μπορεις να βρεις, οτι αλλο θες απλα ρωτα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλα θα κανεις , τωρα απο οτι βλεπω το ενυδρειο σου ειναι ακαταληλο για τα ψαρια που εχεις .Σε αυτα τα λιτρα μπορεις να βαλεις εναν μονομαχο +4 θυληκα η να βαλεις τα multifaskiatus ειανι απο τη λιμνη ταγκανικα και γενικα μικρόσωμα ψαρια η γαριδες μεσα στο forum εχει πολλα θεματα που μπορεις να βρεις, οτι αλλο θες απλα ρωτα :bigemo_harabe_net-64:

δεν θα το προτεινα διοτι δεν ξερεις τι μπορει να συμβει π.χ. ο αρσενικος να σκοτωσει ολα τα θυληκα,τα θυληκα να σκοτωσουν τον αρσενικο και κτλ ειναι αναλογα με την συμπεριφορα

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε υπαχουν τακτικες που μπορεις να ακολουθησης με πολυ μεγαλη επιτυχια....και πανω απο ολα κρυψωνες

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να στησεις πανεμορφο ενυδρειο στα 60λ φιλε μ........ενα ζευγαρι apistogramma cacatuides ειναι πανεμορφα......ενα ζευγαρι ramirezi to idio......ενα κοπαδι με κορυντορας panta,bronze,paleatus κτλ......ενα κοπαδι με τετρα καρντιναλ...υπαρχουν παρα πολλα στησιματα και συνθεσεις...

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να στησεις πανεμορφο ενυδρειο στα 60λ φιλε μ........ενα ζευγαρι apistogramma cacatuides ειναι πανεμορφα......ενα ζευγαρι ramirezi to idio......ενα κοπαδι με κορυντορας panta,bronze,paleatus κτλ......ενα κοπαδι με τετρα καρντιναλ...υπαρχουν παρα πολλα στησιματα και συνθεσεις...

τα καρντιναλ θελουν μηκος 1 μετρο....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η αρχική ιδέα ήταν να προσθέσω neon γιατί είδα σε ενυδρείο φίλου ότι δεν είχαν κανένα πρόβλημα με τα δολλάρια, αλλά όσες φορές πήγα στο pet-shop δεν είχε.

Έτσι αγόρασα αυτά.

Όταν αναφέρεις "ένα ενα κοπαδι με τετρα καρντιναλ..." Για πόσα cardinal μιλάμε?

Έγινε επεξεργασία - vangelis01
Link to comment
Share on other sites

Οταν μιλαμε για κοπαδι εννοουμε για 6 ατομα και πανω!

Στην φυση οταν λεμε κοπαδια εννοουμε για μεγαλο πληθος ψαριων σε ενα ενυδρειο ομως αυτο το καθοριζουν τα λιτρα!

Τα cardinal ομως για να δειξουν την συμπεριφορα τους και για να ειναι μια χαρα σε ενα ενυδρειο θελουν πλατος για να κολυμπησουν!

Πλατος τουλαχιστον 1 μετρο!!!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ηθελες να πεις μηκος;;; Γιατι εγω προσωπικα δεν γνωριζω κανεναν φιλο που να εχει 1 μετρο πλατος στο ενυδρειο του και μαλιστα στο γλυκο νερο...

Εκ συντονιστου εν κινηση

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ηθελες να πεις μηκος;;; Γιατι εγω προσωπικα δεν γνωριζω κανεναν φιλο που να εχει 1 μετρο πλατος στο ενυδρειο του και μαλιστα στο γλυκο νερο...

Εκ συντονιστου εν κινηση

Ναι εχεις δικιο!! Μηκος εννουσα!!

Έγινε επεξεργασία - Savou
Link to comment
Share on other sites

Παρένθεση σε φίλο klaz και φίλο savou!

Μήκος και πλάτος σε αυτήν την περίπτωση είναι τα ιδία!rolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα πηγα σε τοπικό per shop και βρηκα κάτι moly τα οποία τα ονομαζε tattoo moly.

Δηλαδή ποσο καταφανεστατα να στο πλασαρουν πια;

Ήταν αυτα.

http://grandaquarium.blogspot.gr/2010/03/silver-sailfin-molly-tattoo.html

Έλεος!!!

Να μην αγοράζει κανείς μπας και βάλουν μυαλο

Link to comment
Share on other sites

Κανένας χομπιστας δεν θα πρέπει να αγοράζει τέτοιου είδους εκτρώματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, τι μέγεθος έχουν τα silver dollar σου; Αν και δε θέλω να βγω εκτός θέματος (off topic που λέμε στα ελληνικά :D ) τα ψαράκια αυτά θέλουν πολύ περισσότερα λίτρα από αυτά που έχεις και θα ένοιωθαν πολύ πιο άνετα αν ήταν λίγο περισσότερα.

Metynnis hypsauchen (Silver Dollar)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πάτησα γιατί εκ πρώτης όψεως φαινόταν φυσιολογικά τα χρώματα τους όχι όπως τα τελευταία που δημοσιέυτηκαν.

Καμοία γνώμη για τα νέον μαζί με δολλάρια?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λίτρα δε μπορείς να βάλεις τίποτα άλλο. Βέβαια ούτε τα δολλάρια θα πρέπει να μείνουν... :)

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα πηγα σε τοπικό per shop και βρηκα κάτι moly τα οποία τα ονομαζε tattoo moly.

Δηλαδή ποσο καταφανεστατα να στο πλασαρουν πια;

Ήταν αυτα.

http://grandaquarium...lly-tattoo.html

Έλεος!!!

Να μην αγοράζει κανείς μπας και βάλουν μυαλο

Τι θα δουν ακομα τα πανεμορφα γκριζοπρασινογαλαζια με λιγο καφε ματακια μου.Σε λιγο θα εκτυπωνουν και logo εταιρειων στα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Το ένα δολλάριο είναι αρκετά μεγάλο μιας και το έχω 8 χρόνια. Περίπου 10-12cm το μεγεθός του ενώ τα άλλα δύο είναι μικρά 4-5cm.

Τι ένυδρειο πρέπει να έχεις για δολλάρια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...