Jump to content

Απόψεις για συνδυασμό ψαριών


diman

Recommended Posts

Θα ήθελα να μου καταθέσετε την άποψή σας σχετικά απόφαση που θέλω να πάρω (ποια ψάρια θα βάλω στο ενυδρείο)

Καταρχάς έχω ένα μικρό 60 lit, γιατί οταν το πήρα δεν ήξερα (%#$^$&%^!#$% :) )

Ξέρω οτι είναι δύσκολο και μη βολικό για τις κιχλίδες τόσο μικρό ενυδρείο αλλά επιλέγω την μικρότερη εξ αυτών Pseudotropheus socolofi και άλλη μια Labidochromis sp. yellow. Μόνο 2 λόγω λίγων λίτρων και 1 labeo bicolor για καθαρισμό άλγης και τροφής στο βυθό του ενυδρείου. Θεωρητικά μπορούν να συμβιώσουν αυτά τα τρία ψάρια στα 60 αλλά και σε επίπεδο επιθετικότητας?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου καταθέσετε την άποψή σας σχετικά απόφαση που θέλω να πάρω (ποια ψάρια θα βάλω στο ενυδρείο)

Καταρχάς έχω ένα μικρό 60 lit, γιατί οταν το πήρα δεν ήξερα (%#$^$&%^!#$% :) )

Ξέρω οτι είναι δύσκολο και μη βολικό για τις κιχλίδες τόσο μικρό ενυδρείο αλλά επιλέγω την μικρότερη εξ αυτών Pseudotropheus socolofi και άλλη μια Labidochromis sp. yellow. Μόνο 2 λόγω λίγων λίτρων και 1 labeo bicolor για καθαρισμό άλγης και τροφής στο βυθό του ενυδρείου. Θεωρητικά μπορούν να συμβιώσουν αυτά τα τρία ψάρια στα 60 αλλά και σε επίπεδο επιθετικότητας?

8eoritika mporoun alla,to enudreio sou einai polu mikro gia ta psaria pou filoxeneis.APAGOREUTIKO 8a elega.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. εγω θα σου προτεινα 1 ζευγαρι ραμιρεζι στα 60 λιτρα.για αφρικανες δεν θα εβαζα σε αυτα τα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε καλημερα και χρονια πολλα.

πρωτα ριξε μια ματια εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=6453&st=0

που εχει πολλα χρησιμα να διαβασεις.

ενα γενικο συμπερασμα ειναι πως τα 60 λιτρα θα τα χρησιμοποιουσα (οπως και κανω) σαν γεννηστρα για τις αφρικανες.

οχι μονο λογω επιθετικης συμπεριφορας και αναγκης μεγαλου χωρου αλλα και επειδη σε ενα τετοιο μικρο χωρο περιοριζεται η αναπτυξη τους.

σου προτεινω να προσπαθησεις να κρατησεις ενα παντα χρησιμο ενυδρειο των 60 λιτρων (ως βοηθητικο) και να αποκτησεις ενα μεγαλυτερο για μονιμη στεγη στις κιχλιδες σου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν, θα ψάξω να βρω 2 θηλυκές και ένα αρσενικό mikrogeophagus ramirezi και θα προσθέσω και ένα labeo bicolor. Σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν, θα ψάξω να βρω 2 θηλυκές και ένα αρσενικό mikrogeophagus ramirezi και θα προσθέσω και ένα labeo bicolor. Σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας

για labeo διαβασε πρωτα http://www.fishprofiles.com/files/profiles/264.htm

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει αρκετά για αυτόν. Τον ξέρω οτι γίνεται σχετικά μεγάλος και είναι και επιθετικός. Δεν έχω αποφασίσει βέβαια 100% να τον βάλω αλλά τον θέλω. Υπάρχει περίπτωση να μην κάνει με τα zamirezi?

Link to comment
Share on other sites

κατα την αποψη μου ξεχνα το labeo.και μονο το γεγονος οτι μεγαλωνει αρκετα για μενα ειναι αρνητικο.γιατι να μην βαλεις 1 μικρο κοπαδακι απο καποιο ειδος tetra?

Link to comment
Share on other sites

Λόγω βιολογικής ισορροπίας! Τα labeo και υπολλείματα τροφών που πάνε στο βυθό τρώνε αλλά και άλγη. Γι' αυτό μου έχει κάτσει! Αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο ψάρι το οποίο καιμικρότερο είναι και πιο φιλήσυχο, πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

caridina japonica (κοινως γαριδες αμανο).τα κανουν ολα και συμφερουν!5 απο το ειδος αυτο ειναι οτι πρεπει για τα λιτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, για αρχή θα αρκεστώ σε αυτά. Ελπίζω να τα βρω σε κατάστημα του Ηρακλείου (δεν έχουμε και τεράστια ποικιλία όπως σε αυτά στην Αθήνα!). Ευχαρστώ για τις προτάσεις σου iliasf

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, για αρχή θα αρκεστώ σε αυτά. Ελπίζω να τα βρω σε κατάστημα του Ηρακλείου (δεν έχουμε και τεράστια ποικιλία όπως σε αυτά στην Αθήνα!). Ευχαρστώ για τις προτάσεις σου iliasf

να εισαι καλα φιλε.χρονια πολλα , καλη χρονια και περισσοτερα λιτρα!!και πανω απο ολα υπομονη και διαβασμα κατι που χρειαζεται στο χομπι μας. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και σε σένα! Σίγουρα κάποια στιγμή θα ασχοληθώ με μεγαλύτερο ενυδρείο. Προς το παρόν θα παίρνω εμπειρίες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...