Jump to content

SOS.ΣΤΗΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΙΟΥ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΥΟ ΑΠΟ ΤΟ CARREFOYR 120 LT. ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΛΙΠΑΣΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΟ ΤΟ ΧΑΛΙΚΙ. ΕΦΤΙΑΞΑ ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ PET MOY EDOSE MONO ENA ΥΓΡΟ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΤΟ 1/3.Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΝΥΔΡΥΟ ΕΒΑΛΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΦΑΚΕΛΑΚΙΑ ΝΑΤΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑΤΡΙΟ 2 ΠΟΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΕΠΕΜΕΝΕ ΑΥΤΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑΤΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑΤΡΙΟ 2 ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΤΣΙ ΧΨΡΙΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΨΑΡΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΘΑΛΛΑΣΙΕΣ ΠΕΤΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΥΟ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ.

ΕΠΙΣΗΣ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΑΣΠΡΟ ΣΥΝΕΦΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ .ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΩΛΕΜΗΣΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΗΚΟΒΛΗΘΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι περιπου στην ιδια κατασταση με εσενα (μονο που εγω διαβασα πρωτα και μετα ξεκινησα)

κανονικα δεν πρεπει να βαλεις ψαρια μαζι με το νερο την πρωτη φορα, θα πρεπει να φτιαχτουν οι αποικιες με τα βακτηριδια για να λυσεις το προβλημα με την αμωνια (η οποια προερχεται απο τα περιτωματα των ψαριων)

η πιο σωστη για εμενα λυση (προσεξε ειμαι ασχετος ετσι:) ειναι με αμμωνια και ισως ενα ζουμι με βακτηριδια τιποτε αλλο

και δεν ταλαιιπωρεις τα ψαρια σου (με κινδυνο τον θανατο) και σου δινει αρκετο χρονο να διαβασεις και αλλο εδω μεσα για να αποφασισεις τι θα αγορασεις μετα

διαβασε εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5266 για τα πρωτα σου βηματα και το στρωσιμο

για να λαβεις απαντηση για το υγρο που σου δωσαν πρεπει να μας πεις τι υγρο ειναι (τι γραφει απο εξω)

οσον αφορα την θολουρα το ειχα και εγω αλλα μετα απο 2-3 ημερες τα αιωρουμενα μικροσωματιδια κατσαν και το νερο ειναι εξαιρετικα διαυγες

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΥΟ ΑΠΟ ΤΟ CARREFOYR 120 LT. ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΛΙΠΑΣΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΟ ΤΟ ΧΑΛΙΚΙ. ΕΦΤΙΑΞΑ ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ PET MOY EDOSE MONO ENA ΥΓΡΟ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΤΟ 1/3.Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΝΥΔΡΥΟ ΕΒΑΛΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΦΑΚΕΛΑΚΙΑ ΝΑΤΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑΤΡΙΟ 2 ΠΟΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΕΠΕΜΕΝΕ ΑΥΤΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑΤΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑΤΡΙΟ 2 ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΤΣΙ ΧΨΡΙΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΨΑΡΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΘΑΛΛΑΣΙΕΣ ΠΕΤΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΥΟ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ.

ΕΠΙΣΗΣ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΑΣΠΡΟ ΣΥΝΕΦΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ .ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΩΛΕΜΗΣΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΗΚΟΒΛΗΘΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΥΟ ΑΠΟ ΤΟ CARREFOYR 120 LT. ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΛΙΠΑΣΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΟ ΤΟ ΧΑΛΙΚΙ. ΕΦΤΙΑΞΑ ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ PET MOY EDOSE MONO ENA ΥΓΡΟ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΤΟ 1/3.Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΝΥΔΡΥΟ ΕΒΑΛΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΦΑΚΕΛΑΚΙΑ ΝΑΤΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑΤΡΙΟ 2 ΠΟΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΕΠΕΜΕΝΕ ΑΥΤΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑΤΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑΤΡΙΟ 2 ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΤΣΙ ΧΨΡΙΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΨΑΡΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΘΑΛΛΑΣΙΕΣ ΠΕΤΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΥΟ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ.

ΕΠΙΣΗΣ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΑΣΠΡΟ ΣΥΝΕΦΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ .ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΩΛΕΜΗΣΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΗΚΟΒΛΗΘΕΙ.

Καλως ηρθες.

Για να ετοιμαστει ενα οποιοδηποτε ενυδρειο γλυκου νερου μεχρι να φιλοξενησει ψαρια χρειαζεται:

α. Αντιχλωριο

β. Υγρα τεστ ΝΗ4/3, ΝΟ2, ΝΟ3

Στην συνεχεια στρωνουμε το ενυδρειο (ουσιαστικα το φιλτρο του ενυδρειου). Τους τροπους θα τους διαβασεις στο λινκ που σου εδωσε ο orck.

Επιγραμματικα αναφερω τους 3 τροπους και τι επιπλεον χρειαζεται:

1.Με χρυσοψαρα η αλλα ψαρια αντοχης.

Δεν προτεινεται γιατι τα ψαρια ταλαιπορουντε, παθαινουν βλαβες στα βραγχια απο την παρατεταμενη παραμονη τους σε συνθηκες οπου υπαρχει αμμωνια και ειναι πολυ πιθανον να πεθανουν κατα την διαρκεια. Ειναι βαρβαρη μεθοδος και καποιος που την χρησιμοποιει ξεροντας τις συνεπειες, κατα την προσωπικη μου αποψη, ειναι τουλαχιστον αναισθητος. :)

2.Με χρηση αμμωνιας.

Χρειαζεται καθαρη υγρη αμμωνια ( αγοραζεται απο φαρμακειο) και προαιρετικα ετοιμα βακτηρια (πετ σοπ).

Η μεθοδος αυτη προτεινεται αν δεν υπαρχει η δυνατοτητα για την επομενη μεθοδο.Διαρκει περιπου 1 μηνα.

3.Με τοποθετηση ειδη στρωμενων υλικων φιλτρου η μπολιασμα με αυτα.

Χρειαζεται υλικα φιλτρου απο ετοιμο ενυδρειο. Αμεση μεθοδος.

Σε ολες τις μεθοδους βαζουμε σταδιακα μικρο αριθμο ψαριων αρχιζοντας με 2-3 ψαρακια.

Εκτος απο την μεθοδο 3 δεν υπαρχει αλλος τροπος, ακομα, να βαλεις ψαρια στις 7 ημερες οτι υγρο η κατασκευασμα χρησιμοποιησεις και μην δινεις σημασια τι λενε στα μαγαζια. Εκτος λιγων εξαιρεσεων τα υπολοιπα η δεν γνωριζουν η δεν ενδιαφερονται.

Στον φιλο σου πιθανον να εδωσε ετοιμα βακτηριδια.

Για το ασπρο συνεφο και τις πετρες θα σου απαντησουν αλλοι σιγουρα.

Διαβασε προσεκτικα τα αρθρα και τα διαφορα ποστ στο φορουμ και θα παρεις τις απαντησεις σου.

Καλη συνεχεια και αν κατι απο αυτα που θα διαβασεις στο φορουμ σου δημιουργησει αποριες, εδω ειμαστε.

Έγινε επεξεργασία - PAST
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΥΟ ΑΠΟ ΤΟ CARREFOYR 120 LT. ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΛΙΠΑΣΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΟ ΤΟ ΧΑΛΙΚΙ. ΕΦΤΙΑΞΑ ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ PET MOY EDOSE MONO ENA ΥΓΡΟ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΤΟ 1/3.Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΝΥΔΡΥΟ ΕΒΑΛΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΦΑΚΕΛΑΚΙΑ ΝΑΤΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑΤΡΙΟ 2 ΠΟΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΕΠΕΜΕΝΕ ΑΥΤΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑΤΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑΤΡΙΟ 2 ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΤΣΙ ΧΨΡΙΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΨΑΡΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΘΑΛΛΑΣΙΕΣ ΠΕΤΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΥΟ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ.

ΕΠΙΣΗΣ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΑΣΠΡΟ ΣΥΝΕΦΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ .ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΩΛΕΜΗΣΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΗΚΟΒΛΗΘΕΙ.

Γεια σου MPIMPLIAS και Χρόνια Πολλά!

Το "σύννεφο" δημιουργήθηκε μάλλον 1) από το λίπασμα που έριξες. Το ίδιο έπαθα κι εγώ στην αρχή και το έβγαλα (μεγάλη ταλαιπωρία). 2) Το χαλικάκι το έπλυνες πριν το στρώσεις στο βυθό; Θαλάσσιες πέτρες νομίζω πως δε μπορείς να βάλεις, ακόμη κι αν τις βράσεις.

Τα ενυδρεία τα συγκεκριμένα δεν θεωρούνται τα καλύτερα. Ειδικά το φίλτρο τους. Πρέπει να βάλεις δικά σου υλικά μέσα, όπως μακαρονάκι (siporax) που είναι βιολογικό υλικό για να αναπτυχθούν τα ωφέλιμα βατηρίδια.

Αν βάλεις χρυσόψαρα στα λίτρα αυτά δε μπορείς να ξεπεράσεις τα 4 με το ζόρι, γιατί το κάθε ένα, για να αναπτυχθεί σωστά, χρειάζεται 30 - 40 λίτρα νερού. Πρόσεξε να στρώσεις το ενυδρείο σου με καποιον από τους τρόπους 2) ή 3)που ανέφερε ο PAST και να κάνεις τα απαραίτητα τεστ...και ψαράκια μετά από μήνα. Αν από τώρα κάνετε εσύ κι ο φίλος σου τις σωστές κινήσεις, όλα θα πάνε τέλεια!Μόνο υπομονή! Καλή τύχη! :)

Έγινε επεξεργασία - Kornelia
Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες που υπάρχουν στη θάλασσα συνήθως είναι ασβεστολιθικές, οπότε δεν κάνουν για το ενυδρείο σου. Εκτός και αν τα ψάρια που θα φιλοξενήσεις είναι της λίμνης Malawi. Τώρα για το στρώσιμο του ενυδρείου το θεωρώ απίθανο σε 1 εβδομάδα να είναι έτοιμο να δεχθεί ψάρια. Πολύ φοβάμαι ότι θα έχεις απώλειες και είναι κρίμα. Η διαδικασία του στρωσίματος είναι μια περίοδος υπομονής και περισυλλογής. Εγώ αυτή τη στιγμή στρώνω ένα ενυδρείο 240lt. Το ξεκίνησα χθες το βράδυ. Επειδή ως γνωστόν η λαχτάρα να ετοιμαστεί είναι μεγάλη προσπαθώ να ξεχνιέμαι κάνοντας δίαφορες άλλες εργασίες που έχουν να κάνουν με το ενυδρείο, όπως η προετοιμασία των ξύλων που είναι να μπουν μέσα, η αγορά και τοποθέτηση διάφορων φυτών και βέβαια σχεδόν καθημερινές μετρήσεις. Μπορεί να πάρει και 1 μήνα να στρωθεί, αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

H διαδικασία του στρωσίματος χρειάζεται υπομονή...... !!!.... και καλό είναι να γίνεται χωρίς ψάρια.

Όσο για το άσπρο σύννεφο που αναφέρεις, πιθανόν να πρόκειται για μια όχι ανησυχητική παρενέργεια της χρήσης βακτηριδίων. Αν όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε το σύννεφο θα υποχωρήσει σε μια με δυο ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

ax biblia biblia den akoys ton filo soy ton niko h tos xristoforo poy exw dipla moy....kata arxas eisai serreos kai oxi salonikios...ekei den exeis kalo nero ela sthn serres .... :) edw sto aggistro exoyme kalo nero....pera apo thn palaka twra pw paei estrwse katholoy?pote tha ertheis serres?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...