Jump to content

Appistogramma ramirezi


deva

Recommended Posts

Ρωτήστε ότι θέλεται για το είδος και θα σας απαντήσω με λεπτομέρειες για οτιδήποτε θελεται να μάθετε γι'αυτό.

post-2781-1167577589_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mikrogeophagus ramirezi

Ονομασία: Apistogramma ramirezi.

Αλλες ονομασίες: Papilochromis ramirezi, Papiliochromis ramirezi.

Ονομασία σε άλλες γλώσσες: Butterfly cichlid, Ramirezi Dwarf, Ram cichlid, Ramirezi, Sommerfuglecichlide, Sudamerikanischer, Schmetterlingsbuntbars.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί αυτά που είδα εγώ δεν είχαν τόσο έντονα χρώματα (είναι βέβαια πολύ μικρά ακόμη και πιθανόν να μην έχουν παρει ακόμη χρώμα?) Το απόγευμα θα ανεβάσω φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Για να σου βγάλου χρώματα πρέπει να έχεις πολύ καλες συνθήκες βιότοπου, και να είναι είτε σε κατάσταση αναπαραγωγής, φλερτ, είτε σε μάχη για την προστασία του ζεύγαριού τους ή της περιοχής τους, ακόμη και ο φωτισμός παίζει μεγάλο ρόλο. Οτι χρειαστείς για το συγκεκριμένο είδος μη διστάσεις να ρωτήσεις, έχω εξαντλήσει το θέμα. Ρίξε μια ματιά (φότο) στο Καλως ήρθατε στο θέμα μου Χαιρετισμός

Link to comment
Share on other sites

και ποιες ειναι οι ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΒΙΟΤΟΠΟΥ

επισης μπορω να βαλω 2 αρσενικους με 4θυληκες σε ενα ενυδρειο 120λιτρα με πολλα φυτα???

στο ιδιο νενυδρειο εχω

9 ενον

5αρλεκινους

2red eye tetra

και 3 sae

Link to comment
Share on other sites

Συνθήκες στο φυσικό περιβάλλον: ph 5,5-6,5 , γενική σκληρότητα 0-2dGH, θερμοκρασία 22-32C.

Συνθήκες στο ενυδρείο: ph 6,5-7,5 , γενική σκληρότητα 12dGH , θερμοκρασία 25-32C.

Με αυτές τις συνθήκες και τα ψάρια που έχεις θα ξεχωρίσουν δύο ζευγάρια, οι θυληκές αρχικά θα δίνουν μάχες για την κατάκτηση των αρσενικών, και μετά τα ζευγάρια προστατεύουν, το ταίρι τους από επίδοξους τρίτους και την περιοχή τους.

Μετά αν θέλεις να προχωρήσεις σε γέννα τα ξαναλέμε.

ΥΓ: το είδος στο φυσικό του περιβάλλον ζεί περίπου δύο χρόνια αλλά με τις παραπάνω συνθήκες μπορεί να φτάσει και τα τέσσερα.

Link to comment
Share on other sites

ναι

παω φουλ για γεννα

ο στοχος μου ειναι να δω αυγα και μετα μωρα και μετα να μην εχω να τα κανω

το θεμα ειναι οτι ειναι μακρηπτερηγα το ειδος που εχω κ δε ξερω πος να τα ξεχορισω αφου ολα στο τανκ μου φενονται αρσενικα και ολα στο μαγαζι απο οπου τα πηρα παλι αρσενικα

το καλο ειναι οτι μου ειπαν να παω την παρασκευη κ θα μου εχει βρει καποιες θυληκες

Link to comment
Share on other sites

ναι

παω φουλ για γεννα

ο στοχος μου ειναι να δω αυγα και μετα μωρα και μετα να μην εχω να τα κανω

το θεμα ειναι οτι ειναι μακρηπτερηγα το ειδος που εχω κ δε ξερω πος να τα ξεχορισω αφου ολα στο τανκ μου φενονται αρσενικα και ολα στο μαγαζι απο οπου τα πηρα παλι αρσενικα

το καλο ειναι οτι μου ειπαν να παω την παρασκευη κ θα μου εχει βρει καποιες θυληκες

Link to comment
Share on other sites

Αν τα πήρες από τον Σπύρο, η παρτίδα που είχε ήταν όλα αρσενικά.

Θηλυκά ψάχνω κι εγώ...

Link to comment
Share on other sites

τελοσπαντον ναι απο εκει τα πηρα

το θεμα ειναι οτι ενα απο τα δικα μου εχει τα κοιλιακα του πτερυγια μικρα οποτε μπορι να ειναι και θυλικια

το θεμα ειναι οτι αυτα που εχει το μαγαζι ειναι απο οτι μου ειπε μακρυπτερηγα και δε ξεχωριζουν απο τα πτερυγια γτ ειναι μακρια και στα δυο απο τι κοιλια μου ειπε που αν φανει ειναι το πιο αξιοπιστο σημαδι αλλα θα περημενω μεχρι την παρασκευη που θα παω να ξαναδω

(filoxene αν βρω θα σου πω κ αν βρεις καπου στο παγκρατι η στο κεντρο ενημερωσε με )

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας!

Φίλε ΠΟΠΟ αν δώσεις τις συνθήκες ενυδρείου που σου είπα θα ξεχωρίσουν τα ζευγάρια μόνα τους, αν δεν γίνει αυτό είναι δύσκολο να βάλεις ζευγάρι για αναπαραγωγή, όταν το ζευγάρι δεν διαλέξει το ένα το άλλο τότε ο αρσενικός γίνεται βίαιος και επιθετικός προς το θηλυκό, όμως μην ανυσηχείς, με αυτές τις συνθήκες θα ξεχωρήσει ζευγάρι (αν υπάρχει) και πίστεψέ με είναι πολύ εύκολο να τα διακρίνεις.

Τώρα για τα μακρύπτερα, είναι μάλλον προϊόν αιμομιξίας και μπορεί να έχουν και άλλα προβλήματα όπως να είναι επηρεππής σε αρώστιες ή να πεθαίνουν σύντομα, μην προτιμούνται.

Σου στέλνω φοτο του ζευγαριού όπου φαίνεται καθαρά η αναπαραγωγηκή θηλή του θηλυκού και του αρσενικού, φαίνεται η διαφορά. επίσης φαίνεται καθαρά το κόκκινο στην κοιλίά του θηλυκού ενώ το αρσενικό έχει μόνο πορτοκαλί.

Εγώ έχω γέννα 50 ημερών σε άριστη κατάσταση, έχω φότο στο Καλώς ήρθατε με θέμα Χαιρετισμός.post-2781-1168445697_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρωτήστε ότι θέλεται για το είδος και θα σας απαντήσω με λεπτομέρειες για οτιδήποτε θελεται να μάθετε γι'αυτό.

καλησπερα deva..θελω να ζητησω τη συμβουλη σου πανω σε θεμα σχετικα με τα rams..εχω 4 rams σε 56L κοινωνικο..

ειχα 2 (αρσενικα προφανως) γιατι κυνηγουσαν συνεχεια το ενα στο αλλο..απο το μαγαζι που τα πηρα μου ειπαν να προσθεσω και 2 ακομα (θηλυκα) για να ηρεμησουν..το αποτελεσμα:τα πρωτα την πεφτουν συχνα στα καινουργια..δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι θηλυκα..το ενα μερικες φορες απανταει στις μονομαχιες,οι οποιες περιοριζονται μεν σε σπρωξιματα και λιγο κηνυγητο αλλα νομιζω οτι επιρρεαζουν την ψυχολογια ολων των ψαριων..

την συμβουλη σου τη χρειαζομαι στο εξης:επειδη αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει δυνατοτητα για αλλο ενυδρειο,σκεφτομαι να δωσω μερικα..να κρατησω 2??η μηπως 1??θα ειναι επιθετικο το ενα μονο του προς αλλα ειδη?τα ειδη που φιλοξενουνται στο ενυδρειο μου φενονται στην υπογραφη μου.

συγγνωμη αν σε ζαλισα..σε ευχαριστω προκαταβολικα..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε το πρώτο που θα ήθελα να μου πείς είναι οι παράμετροι του νερού για να μπορέσω να σε βοηθήσω, επίσης καμιά φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ. Πάντως τα rams είναι ούτος ή άλλως προστατευτικά όσον αναφορά την περιοχή τους και το ταίρι τους. Βασικό είναι να ξεχωρίσουν φυσικά ζευγάρια και να κρατήσεις μόνο ένα ζευγάρι για τα λίτρα που έχεις

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε το πρώτο που θα ήθελα να μου πείς είναι οι παράμετροι του νερού για να μπορέσω να σε βοηθήσω, επίσης καμιά φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ. Πάντως τα rams είναι ούτος ή άλλως προστατευτικά όσον αναφορά την περιοχή τους και το ταίρι τους. Βασικό είναι να ξεχωρίσουν φυσικά ζευγάρια και να κρατήσεις μόνο ένα ζευγάρι για τα λίτρα που έχεις

καλησπερα και παλι..

εχουμε και λεμε,

ph=7

ανθρ/κη σκληροτητα=3-6dKH

NO3=25mg/l

θερμοκρασια 26 βαθμ.Κελσιου

φωτο του ενυδρειου υπαρχουν εδω:

στο τελευταιο post ειναι και τα 4 rams,το καθενα ξεχωριστα..αν μπορεις να καταλαβεις αν υπαρχει θηλυκο στην παρεα θα βοηθουσες πολυ..ελπιζω να σου εδωσα οσα χρειαζεσαι για να βγαλεισ συμπερασματα..οτι αλλο θες απλα το ζητας..

σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου και την βοηθεια σου.. ;):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε όμορφα και υγειή rams. Τώρα όσον αφορά το φύλλο, λίγο πιο πάνω υπάρχει φότο που αν κανεις zoom θα δείς καθαρά τις διαφορές των φύλλων τόσο στην αναπαραγωγηκή θηλή όσο και στο χρώμα της κοιλιάς (κόκκινο-θηλυκό, πορτοκαλί-αρσενικό) επίσης στις παραμέτρους του νερού πολύ βασική είναι η γενική σκληρότητα, μόλις μπορέσεις πάρε μια μέτρηση, έχει σημασία. Οι υπόλοιπες μετρήσεις σου είναι πολύ καλες.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε όμορφα και υγειή rams. Τώρα όσον αφορά το φύλλο, λίγο πιο πάνω υπάρχει φότο που αν κανεις zoom θα δείς καθαρά τις διαφορές των φύλλων τόσο στην αναπαραγωγηκή θηλή όσο και στο χρώμα της κοιλιάς (κόκκινο-θηλυκό, πορτοκαλί-αρσενικό) επίσης στις παραμέτρους του νερού πολύ βασική είναι η γενική σκληρότητα, μόλις μπορέσεις πάρε μια μέτρηση, έχει σημασία. Οι υπόλοιπες μετρήσεις σου είναι πολύ καλες.

καλησπερα και παλι..

σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια..ειναι πραγματικα πανεμορφα ψαρια και με προσωπικοτητα!ομως 4 ειναι πολλα για τα λιτρα μου και αποφασισα μεσα στη βδομαδα τα 2 να μετακομισουν σε ενα ενυδρειο φιλου (με ιδιες μετρησεις) για να τους δωσω περισσοτερο χωρο..το ενυδρειο μου εχει αρκετες κρυψωνες,οποτε και να τυχει να μην εχω 2 ζευγαρια,και μου μεινουν 2 αρσενικα,ελπιζω να μην εχω προβληματα..

τωρα οσον αφορα τη γενικη σκληροτητα,αυτη ειναι: >7 και σιγουρα <10 (εχω aquavital multistick).

απο αυτα που εχω διαβασει γενικοτερα μεχρι τωρα,πρεπει να ειναι στα επιθυμητα επιπεδα..ευχαριστω και παλι,και περιμενω τυχον διωρθωσεις ή υποδειξεις.. :D;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να περιμένεις λίγο καιρό να ξεχωρήσει πρώτα κάποιο ζευγάρι και μετά να μετακινήσεις τα άλλα, αν το κάνεις αυτό και θέλεις να συνεχίσεις μπορούμε μετά να πάμε σε αναπαραγωγή. Οτι και αν αποφασίσεις και ότι απορία και αν έχεις ρώτησε ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

Φόλε deva καλησπέρα. Θα ήθελα να σε ρωτήσω ορισμένα πραγματάκια σχετικά με τις γέννες από

τα ramirezi σου.

1. Σε τι ενυδρείο τα είχες;

2. Τι άλλα ψάρια είχες μέσα;

3. Τι τιμές είχες σε PH, KH, GH;

4. Τι τροφές τους έδινες;

Έχω 2 ζευγάρια ραμιρέζι. Ένα ζευγάρι μόνο του σε 50lt κ ένα σε 125lt κοινωνικό.

Το ζευγάρι στο 50lt είχε την Παρασκευή την πρώτη του γέννα.

Δυστυχώς χθές το βράδυ εξαφανίστηκαν τα αυγά.

Ελπίζω την επόμενη φορά να τα πάνε καλύτερα.

Πάντως είναι τρομερά ψάρια κ η συμπεριφορά τους είναι τρομερή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να περιμένεις λίγο καιρό να ξεχωρήσει πρώτα κάποιο ζευγάρι και μετά να μετακινήσεις τα άλλα, αν το κάνεις αυτό και θέλεις να συνεχίσεις μπορούμε μετά να πάμε σε αναπαραγωγή. Οτι και αν αποφασίσεις και ότι απορία και αν έχεις ρώτησε ελεύθερα.

νομιζω πως τα 2 ειναι μαζι,διοτι δεν εχω παρατηρησει το παραμικρο "πειραγμα" μεταξυ τους εδω και μερες..και βρισκονται αρκετη ωρα διπλα..δεν εχω αναλογη εμπειρια για να καταλαβω αν ειναι ζευγαρι,παντως μαλλον θα κρατησω αυτα τα 2..οσο για αναπαραγωγη,θα ηθαλα να εξασφαλισω πρωτα ενα δευτερο ενυδρειο ειδικα για τα rams για να μην εχω προβληματα με τα υπολοιπα ψαρια..ελπιζω να καταφερω καποια στιγμη να φτασω σε αναπαραγωγη,αργοτερα ομως,διοτι θεωρω τον εαυτο μου αρχαριο ακομα..θα χρειαστω σιγουρα τις συμβουλες σου,και σε ευχαριστω εκ των προτερων..η γενικη σκληροτητα ειναι ενταξει με βαση τις μετρησεις του προηγουμενου post?σε ευχαριστω και παλι.. ;):D

ΓΙΑΝΝΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλώς φίλε, ελπίζω να είναι ζευγάρι και σου εύχομαι να χαίρεσαι το ενυδρείο σου στο έπακρο, ότι πληροφορίες χρειαστείς θα είμαι εδώ. Ενυδρείο αναπαραγωγής που χρησιμοποίησα επανειλημένα είναι ένα μικρό 15lt.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Παιδιά γειά σας!

Φίλε ΠΟΠΟ αν δώσεις τις συνθήκες ενυδρείου που σου είπα θα ξεχωρίσουν τα ζευγάρια μόνα τους, αν δεν γίνει αυτό είναι δύσκολο να βάλεις ζευγάρι για αναπαραγωγή, όταν το ζευγάρι δεν διαλέξει το ένα το άλλο τότε ο αρσενικός γίνεται βίαιος και επιθετικός προς το θηλυκό, όμως μην ανυσηχείς, με αυτές τις συνθήκες θα ξεχωρήσει ζευγάρι (αν υπάρχει) και πίστεψέ με είναι πολύ εύκολο να τα διακρίνεις.

Τώρα για τα μακρύπτερα, είναι μάλλον προϊόν αιμομιξίας και μπορεί να έχουν και άλλα προβλήματα όπως να είναι επηρεππής σε αρώστιες ή να πεθαίνουν σύντομα, μην προτιμούνται.

Σου στέλνω φοτο του ζευγαριού όπου φαίνεται καθαρά η αναπαραγωγηκή θηλή του θηλυκού και του αρσενικού, φαίνεται η διαφορά. επίσης φαίνεται καθαρά το κόκκινο στην κοιλίά του θηλυκού ενώ το αρσενικό έχει μόνο πορτοκαλί.

Εγώ έχω γέννα 50 ημερών σε άριστη κατάσταση, έχω φότο στο Καλώς ήρθατε με θέμα Χαιρετισμός.post-2781-1168445697_thumb.jpg

Αυτα ειναι ζευγαρι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

υπάρχει περίπτωση τα ramirezi να γίνουν επιθετικά προς αλλα ψαρια όπως green neon tetra η corydoras panda????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...