Jump to content

Παρακαλω Θα Ηθελα Την Γνωμη Σας!!


Recommended Posts

Καλημερα καλο μηνα και καλο καλοκαιρι!!εχω καποιες ερωτησεις και θα ηθελα την γνωμη σας!

τα τελευταια 2 χρονια τρεχω ενα 50 λτ μη φητεμενο κοινοβιο ενυδρειακι!

τα ψαρακια που φιλοξενω

4 lemon tetra

2 molly ballon

2 corydoras (1albini,1leopard)

2 zebra danio

1 pleco

θα παρω καινουργιο ενυδρειο112 λ!και τωρα στο ζουμι.Τι ψαρακια να βαλω ακομα?να βαλω και αλλα tetra?

μπορω να βαλω gourami μεσα?φανταζομαι δεν μπορω να βαλω σκαλαρια!

Επισεις δεν εχω ιδεα απο φυτα τι ναβαλω?

και κατι τελευταιο ειναι καλο το ενυδρειο που θα παρω ?θελει εχτρα φιλτρανση? γιατι εχει δικο του εσωτερικο φιλτρο!!

ευχαριστω για τον χρονο σας!

post-49783-0-13681500-1338710978.txt

Έγινε επεξεργασία - audiodrum
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

αν και δεν εχω πολυ εμπειρια θα σου πω απλα τη γνωμη μου...νομιζω οτι στα 50λ τα ψαρακια που αναφερεις ειναι πολλα!!εχω τον ιδιο αριθμο ψαριων σε 110λ!!και παλι μου φαινονται πολλα!ειδικα το πλεκο που μεγαλωνει πολυ!για την ωρα θα σου λεγα να μην παρεις αλλα να στρωθει το καινουργιο ενυδρειο και αν σου φαινεται αδειο τοτε προσθετεις κανενα ακομα...τι παραμετρους εχεις τωρα στο ενυδρειο σου και τι φιλτρο εχεις γιατι μπορει να ειναι μικρο για το καινουργιο ενυδρειο και να χρειαζεσαι μεγαλυτερο ...κοιτα εγω εχω μεσα γκουραμι με μολλυ κ πλατυ κ το πλεκο κ ολα καλα με τα ψαρακια ,και απο οσο μου ειπαν κ στο watter inn χθες οτι αν δεν τσακωνονται δεν υπαρχει προβλημα να τα βγαλω τα γκουραμι ...απλα δεν τρωνε την ιδια τροφη με τα αλλα (φυλλαρακια )ουτε το φαι του πλεκο θελουν αλλη τροφη ...απο φυτα ξεκινα με κερατοφυλλο και μος που ειναι το πιο ευκολο...ελπιζω αν βοηθησα λιγο ας δουμε τι θα πουν και οι υπολοιποι...

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που εχεις ειναι λιογο ασυνδετα μεταξη πχ τα τετρα με το πλεκο .Καλητερα σκεψου περιπου τι ειδους ψαρια θες απο αυτα που (πχ κοπαδοψαρα κραταμε τετρα ,ψαρια βυθου το το πλεκο και corydoras δεν ξερω απο λιτρα τι θελουν.) εχεις και πραξε τις αναλογες προστοαθερεσης

Έγινε επεξεργασία - thoba
Link to comment
Share on other sites

ισως ναι ! να ειναι πολλα αλλα οι συνθηκες του νερου και οι μετρισεις μου ειναι μια χαρα ρουτηνα με μεγαλη προσοχη οσο αφορα ταισμα ,αλλαγες νερου,σκουπα,βιταμινες και πιστευω οτι τα ψαρακια ειναι μια χαρα παω ομωσ σε ποιο μεγαλο για να ναι ποιο καλα ακομα!δεν θα μπορουσα να τα αφησω εκει μεγαλονουν κιολας!!

οσο αφορα το compatibility των ψαριων μια χαρα τα tetra me to pleco γιατι οχι και τα zebra δεν εχω προβληματα επισεις τα corydoras ειναι βυθου!!!ρωταω για να ξερω και να μαθενω προς θεου δεν το παιζω ξυπνιος!!!τα gourami να τα βαλω η οχι να παιξω με ποιο μικρα ψαρια παλη?

Link to comment
Share on other sites

Τα γκουραμι να μην τα βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

ok!φανταζομαι θα ειναι ποιο επιθετικα,!κι επειδη δεν ειχα ποτε φυτα τωρα εχω ph7.5/8.00 με τα φυτα αλλαζει?σκεφτομουν να βαλω αμμο για υποστρομα ποια φυτα ειναι υδανικα?αυτα !ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ph το εχεις αρκετο καιρο γιατι το βλεπω πολυ υψηλο.

Θα ηταν καλυτερα να το εχεις ποιο χαμηλα εστω μεχρει 7.3

Link to comment
Share on other sites

και πως το ρυχνω!?με τυρφη ?ειναι δυσκολο ?διαβαζω αναλογα πραγματα στο φορουμ και εχω προβλιματιστει!ειναι ακριβη μεθοδος!?πρεπει να βγαλω λιγη βιολογια και να συμπληρωσω τυρφη και μετα δεν θα ξαναναιβει?καποιος αλλος τροπος?απο αλλου ξεκινισε η κουβεντα αλλου πηγαμε.αλλα μου φενεται με το χομπυ αυτο μπορεις να συζητασ μερες και νυχτες σαν τους πολιτικους μας.μονο που εμεις μπορουμε να καταλοιξουμε καπου αυτοι με τιποτα!!με τιποτα ομως!!!ευχαριστω για τις αποψεις σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...