Jump to content

Απορία Για Amblygobius Phalaena


Skywalker

Recommended Posts

Θα ήθελα την γνώμη σας!

Έχω ένα reef 180 λίτρα, στο οποίο από κοράλλια έχω μια Euphyllia, μια fungia πορτοκαλή και ένα brain coral. Αναφέρω αυτά, γιατί βρίσκονται στον αραγωνίτη και θέλω να βάλω μια Phalaena. Από όσο έχω δεί ανακατεύει τον αραγωνίτη και τον πετάει από τα βράγχια της. Θα πρέπει να τα σηκώσω πιο ψηλά και αν ναι δώστε καμία ιδέα.

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά όλους και περιμένω τις συμβουλές σας.

post-48765-0-54028100-1338829550_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι να βαλεις καποιον αλλον γοβιο η καποιο ολοθουριο καλυτερα.

το συγκεκριμενο ψαρι ειναι εκσκαφεας.θα σου θαψει τα κοραλια μεσα στην αμμο....ειδικα τη φουνγκια....

Link to comment
Share on other sites

Θα σου κάνει το ενυδρείο μαντάρα.... θα σου γεμίσει παντού αραγωνίτη... σαν χιονισμένο τοπίο θα είναι !!!

Το κοσκίνισμα της άμμου δεν το κάνει πάντα τοπικά... πάει το αφήνει και αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα! Οπότε μάλλον το ξεχνάω.

Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε, που να καθαρίζει καλά αραγωνίτη και να είναι κ safe με όλα τα κοράλλια μου?

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι να βαλεις καποιον αλλον γοβιο η καποιο ολοθουριο καλυτερα.

το συγκεκριμενο ψαρι ειναι εκσκαφεας.θα σου θαψει τα κοραλια μεσα στην αμμο....ειδικα τη φουνγκια....

Link to comment
Share on other sites

ενα πολυ καλο goby και μικρο και διακριτικο ειναι ο Amblygobius hectori αλλα θελει καλοστρωμενο ενυδρειο γιατι δυσκολα θα δεχθει ετοιμη τροφη...

Link to comment
Share on other sites

Της ίδιας "κατηγορίας" είναι και αυτό.. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=71014 αλλά είναι μικρά σχετικά ψάρια και καλά θα ήταν ο αραγωνίτης να είναι λεπτόκοκκος.

Αυτό καθαρίζει την άμμο τοπικά... δεν κάνει βόλτες !!!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι κάπως φρέσκο...τρέχει 4 μήνες, έχει κάνει κύκλο και έχει περάσει διατομική. Τώρα είναι στην φάση που βγάζει διάφορες άλγες, οι οποίες σιγά σιγά υποχωρούν μόνες τους, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να κρατήσω το ψαράκι Jimmy996.

Δυστυχώς Aiolos ο αραγωνίτης μου δεν είναι λεπτόκοκος..Θα έχει κάποιο πρόβλημα το ψαράκι ή να κοιτάξω για κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο Αιολος :thumbup: , σχεδον αδελφακια θα τα ελεγα.....

απλα εγω μιλησα για το συγκεκριμενο μιας και το ειχα 2χρονια και ημουν ευχαριστημενος και μιλησα επι προσωπικης πειρας...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς λόγω του μεγέθους του το στόμα του δεν είναι αρκετά μεγάλο.... χρειάζεται λεπτόκοκκο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς λόγω του μεγέθους του το στόμα του δεν είναι αρκετά μεγάλο.... χρειάζεται λεπτόκοκκο.

Οκ.

Οπότε θα κοιτάξω για κάτι άλλο..

Αν δω κάτι και έχω απορία, θα ζητήσω και πάλι την γνώμη σας.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά και αυτά κάνουν δουλεία... είχα παλιότερα, αλλά δεν μπόρεσα να τα κρατήσω.. παρόλο που όλη μέρα έδειχναν να κοσκινίζουν την άμμο, συνέχεια αδυνάτιζαν και πέθαιναν από ασιτία !!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά και αυτά κάνουν δουλεία... είχα παλιότερα, αλλά δεν μπόρεσα να τα κρατήσω.. παρόλο που όλη μέρα έδειχναν να κοσκινίζουν την άμμο, συνέχεια αδυνάτιζαν και πέθαιναν από ασιτία !!!

Προφανώς Βαγγέλη λες για το Sexguttata.

Στο προηγούμενο ζευγάρι που είχα τα κατάφερα και έφαγαν φιλαράκι.

Αυτό που έχω τώρα, δεν τρώει με τίποτα και δυστυχώς αδυνατίζει.

@ Skywalker

Μπορείς να δοκιμάσεις και ένα orange spoted goby, αλλά είναι λίγο πιο "άτακτο".

Link to comment
Share on other sites

@ Skywalker

Μπορείς να δοκιμάσεις και ένα orange spoted goby, αλλά είναι λίγο πιο "άτακτο".

Όταν λές "άτακτο"?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λές "άτακτο"?

Μη ρωτας. :P Αν θελεις goby που να κανει δουλεια χωρις να σου κανει μανταρα το ενυδρειο,ειναι το sexgutata που σου εγραψα πιο πανω,και το signigobius biocelattus(two spot goby) το οποιο ειναι ομως δυσκολο στη διατηρηση του.Θελει πολυ καλα στρωμενο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Όταν λές "άτακτο"?

Καμιά φορά του την βαράει και αφού ρουφήξει αραγωνίτη, ανεβαίνει ψηλά και τον αφήνει.

Προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου αυτή η ατασθαλία που κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...