Jump to content

Προταση Led Diy Για Ενυδρεια Διαφορων Διαστασεων


nikostrex

Recommended Posts


να εισαι καλα σε ευχαριστω :)

καταρχην αν πας στην επιλογη Bridgelux θα σου συνιστουσα 8 led (4λευκα,4μπλε)
αν η επιλογη σου ειναι cree τοτε θελεις 3λευκα,3μπλε

το Driver που μπορεις να χρησιμοποιησεις και για την χρηση που το θελεις ειναι αυτό
 

dead link removed

το τροφοδοτικο αυτο ειναι απο 3εως 12 led 3watt δεν ειναι ομως Dimmable!
εδω θα σου δωσω μια ομορφη λυση που θα ειναι και εντυπωσιακη στην ολη κατασκευη σου αλλα και πρακτικη....
http://www.ledmania....ed-12v-24v.html
ειναι ενα ασυρματο dimmer που χαμηλωνεις και αυξανεις την ενταση απο 0% εως 100% και την κρατας εσυ εκει που θες!!!

θα χρειαστης ενα απο αυτο και θα το χρησιμοποιησης στα λευκα !!
το αλλο driver (τα μπλε led) δεν χρειαζονται να ειναι Dimmable!!

και αν θες να το παρεις απο ελλαδα το Dimmable δες εδω
http://www.stavriano...oducts_id=11355
και αν τα led η επιλογη σου ειναι cree απο ελλαδα παλι

dead link removed


YΓ.(ας βοηθησουμε και τα ελληνικα μαγαζια τωρα στη κριση που εχουμε....ειμαστε ελληνες και πρεπει να ειμαστε ενωμενη.......)

πιστευω να βοηθησα :)


Ευχαριστώ για την αναλυτική σου απάντηση.

Με βάση τα παραπάνω αν κατάλαβα καλά, θα έχω δυο κανάλια από τον driver (ένα για τα royal blue και ένα για τα λευκά) και στα λευκά θα παρεμβάλω το dimmer για να αυξομειώνω την ένταση.
Θα μπορούσα αντί να βάλω το dimmer που μου προτείνεις, να χρησιμοποιήσω κάτι τέτοιο http://www.stavriano...oducts_id=10882;
Από την στιγμή που η συνδεσμολογία θα είναι παράλληλα, τα 700mah από τον driver δεν θα πέσουν στο μισό; Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την αναλυτική σου απάντηση.

Με βάση τα παραπάνω αν κατάλαβα καλά, θα έχω δυο κανάλια από τον driver (ένα για τα royal blue και ένα για τα λευκά) και στα λευκά θα παρεμβάλω το dimmer για να αυξομειώνω την ένταση.

Θα μπορούσα αντί να βάλω το dimmer που μου προτείνεις, να χρησιμοποιήσω κάτι τέτοιο http://www.stavriano...oducts_id=10882;

Από την στιγμή που η συνδεσμολογία θα είναι παράλληλα, τα 700mah από τον driver δεν θα πέσουν στο μισό;

ναι μπορεις να βαλεις αυτο http://www.stavriano...oducts_id=10882;

στο αλλο driver που θα χρησιμοποιησεις στα (μπλε) δεν χρειαζεται γαι εμενα να βαλεις dimmer

βεβαια αν θελεις να το κανεις δεν θα ειναι αρνητικο

θα χρειαστης στο καθε καναλι (driver) ξεχωριστο dimmer αν θες να πας στην επιλογη τον 2 dimmer...

επειδη οπως σωστα εγραψες τα 700mah που εχουν στην εξοδο τα τροφοδοτικα αν χρησιμοποιησης μονο ενα θα πεσουν στα 350ma αρα και η ενταση τον led!

2 driver θα χρειαστης ετσι και αλλιως απλα η διαφορα ειναι αν θες να κανεις το ενα η και τα δυο Dimmable

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου για την βοήθεια, μου έλυσες τα χέρια :thaman: .

Link to comment
Share on other sites

να εισαι καλα :)

Έγινε επεξεργασία - nikostrex
Link to comment
Share on other sites

Bρε παιδια επειδη θελω να βαλω και εγω dimmer το παραπανω ειναι χειροκινητο η ρυθμιζεται με χρονοδιακοπτη.Θελω ενα dimmer που να μην ειναι χειροκινητο,εχετε να μου προτεινετε καποιο?

Link to comment
Share on other sites

Bρε παιδια επειδη θελω να βαλω και εγω dimmer το παραπανω ειναι χειροκινητο η ρυθμιζεται με χρονοδιακοπτη.Θελω ενα dimmer που να μην ειναι χειροκινητο,εχετε να μου προτεινετε καποιο?

ειναι αναλογα το driver που θα χρησιμοποιησης ...

αν για παραδειγμα εχεις αυτο

 

aquastyleonline.com/products/MeanWell-LPC

τοτε μπορεις να βαλεις ασυρματο dimmer που πιανει σε πολυ μεγαλη αποσταση δες αυτο

http://www.ledmania.gr/el/dimmers/rf-dimmer-t-led-12v-24v.html

τωρα αν τα driver ειναι αυτα

http://www.aquastyleonline.com/products/Maxwellen-LED-Dimmable-Driver-%2812%252d20%29x3w.html

η αυτα

http://www.aquastyleonline.com/products/MeanWell-ELN%252d60%252d48D.html

τοτε η λυση ειναι σε χειροκινητο potentiometer

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα το φωτιστικο μου εχει 80 led 3w μοιρασμενα ανα 16 σε πεντε ψυχτρες.Αναβουν πρωτα οι δυο μαζι(2και4) και στην συνεχεια οι αλλες τρεις μαζι(1,3 και 5).Τωρα ο ηλεκτονικος που μου το εφτιαξε μου εβαλε αν καταλαβαινω και καλα στις τρεις ψυχτρες που αναβουν μαζι απο ενα τροφοδοτικο MW ELN-30-15 και για τις αλλες δυο ενα μονο MW LPV-60-15.Μου εβαλε και κατι ασφαλειες που πανω γραφουν 5w 4,7ΩJ.Τα led δεν αναβουν στο 100% για να μην ζεσταινονται απο μπροστα

και μια φωτο

post-5174-0-26202300-1339943307_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Μια άσχετη ερώτηση.

Όσοι έχετε led έχετε παρατηρήσει κάποιο τρεμοπαιγμα στα led που να φταίει η ΔΕΗ;

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα το φωτιστικο μου εχει 80 led 3w μοιρασμενα ανα 16 σε πεντε ψυχτρες.Αναβουν πρωτα οι δυο μαζι(2και4) και στην συνεχεια οι αλλες τρεις μαζι(1,3 και 5).Τωρα ο ηλεκτονικος που μου το εφτιαξε μου εβαλε αν καταλαβαινω και καλα στις τρεις ψυχτρες που αναβουν μαζι απο ενα τροφοδοτικο MW ELN-30-15 και για τις αλλες δυο ενα μονο MW LPV-60-15.Μου εβαλε και κατι ασφαλειες που πανω γραφουν 5w 4,7ΩJ.Τα led δεν αναβουν στο 100% για να μην ζεσταινονται απο μπροστα

και μια φωτο

τα driver αυτα δεν ειναι dimmable MW ELN-30-15 , LPV-60-15

για αυτο το λογο σου εβαλε οδηγους( 5w 4,7ΩJ)

μπορεις να τα κανεις dimmable ασυρματα

με το παραπανω dimmer που σου εγραψα ειναι ευκολο στην τοποθετηση και εχει ενα controler χειρος που μπορεις να το ντιμαρης σε πολυ μεγαλη αποσταση και να το αφησεις εκει που εσενα σε καλυπτουν

Τάση: DC12V

Στατική Ισχύς: <1W

Έξοδος: 1 Channel ονομαστικό φορτίο Τρέχουσα: 8Α

Ισχύς εξόδου: 12v <96w - 24v <192w προσοχη μαξιμου τα 100 watt

Θερμοκρασία λειτουργίας: -20 ~ 60 ℃

Μέγεθος: L110 * W56 * H34 χιλιοστά

Βαρος: 100g G / W: 55g

Link to comment
Share on other sites

Μια άσχετη ερώτηση.

Όσοι έχετε led έχετε παρατηρήσει κάποιο τρεμοπαιγμα στα led που να φταίει η ΔΕΗ;

δεν εχω παρατηρηση κατι τετοιο να συμβαινει (τα τροφοδοτικα εχουν σταθεροποιητη τασης)

κοιτα λιγο το potentiometer μην τυχον εχει καποιο προβλημα δες αν ειναι καλα κολλημενο

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω παρατηρηση κατι τετοιο να συμβαινει (τα τροφοδοτικα εχουν σταθεροποιητη τασης)

κοιτα λιγο το potentiometer μην τυχον εχει καποιο προβλημα δες αν ειναι καλα κολλημενο

Θα το κοιτάξω,αλλά δεν το κάνει συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

κουνα λιγο τα καλωδια και δες αν ειναι ετοιμα να κοπουν αν ναι κολλησετα και καθαρισες

Link to comment
Share on other sites

τα driver αυτα δεν ειναι dimmable MW ELN-30-15 , LPV-60-15

για αυτο το λογο σου εβαλε οδηγους( 5w 4,7ΩJ)

μπορεις να τα κανεις dimmable ασυρματα

με το παραπανω dimmer που σου εγραψα ειναι ευκολο στην τοποθετηση και εχει ενα controller χειρος που μπορεις να το ντιμαρης σε πολυ μεγαλη αποσταση και να το αφησεις εκει που εσενα σε καλυπτουν

Τάση: DC12V

Στατική Ισχύς: <1W

Έξοδος: 1 Channel ονομαστικό φορτίο Τρέχουσα: 8Α

Ισχύς εξόδου: 12v <96w - 24v <192w προσοχη μαξιμου τα 100 watt

Θερμοκρασία λειτουργίας: -20 ~ 60 ℃

Μέγεθος: L110 * W56 * H34 χιλιοστά

Βαρος: 100g G / W: 55g

Οταν λες ασυρματα ενωεις πως την δουλεια πρεπει να γινετε μονο με το controller χειρος?Δεν μπορει δηλαδη να προγραματιστει και να δουλευει απο μονο του?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου maik78

το τρεμοπαιγμα εινα σε ολα τα led?

αν οχι τοτε δεν ειναι προβλημα δεη.

Σε όλα τα led.

Φαντάσου να κοιτάς μια λάμπα και να περνάει ένας ανεμιστήρας από μπροστά.Την σκιά που αφήνει.

Το θέμα είναι ότι δεν το έκανε,άρχισε πριν 3-4 ημέρες με τις ζέστες.

Για αυτό υποψιάζομαι την ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα δικα μου δεν τρεμοπαιζουν κοθολου.Μηπως σου ζεσταινονται απο μπροστα?

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες ασυρματα ενωεις πως την δουλεια πρεπει να γινετε μονο με το controller χειρος?Δεν μπορει δηλαδη να προγραματιστει και να δουλευει απο μονο του?

μια φθηνη και καλη λυση ειναι και αυτο εδω

αλλα δουλευει δυστυχως μονο με αυτο το τροφοδοτικο << ELN-60-48P driver>> ειναι κατι σαν arduino (ανατολη δυση)

 

rapidled.com/ddc-01-pwm-controller-w-remote-control/

υπαρχη και ποιο φθηνη εκδοση χωρις το κοντρολερακι

 

rapidled.com/ddc-01-pwm-controller/

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα δικα μου δεν τρεμοπαιζουν κοθολου.Μηπως σου ζεσταινονται απο μπροστα?

Έτοιμο φωτιστικό της Pacific Sun;

Link to comment
Share on other sites

Μια άσχετη ερώτηση.

Όσοι έχετε led έχετε παρατηρήσει κάποιο τρεμοπαιγμα στα led που να φταίει η ΔΕΗ;

εγώ το έχω παρατηρήσει αλλά δεν ξέρω αν φταίει η δεη ή το τροφοδοτικό μου

Link to comment
Share on other sites

εγώ το έχω παρατηρήσει αλλά δεν ξέρω αν φταίει η δεη ή το τροφοδοτικό μου

καλο ειναι για οσους εχουν diy φωτιστικο τα τροφοδοτικα να μην τα εχουν πνιγμενα(στριμωγμενα) σε μη καλα αεριζομενους χωρους

και ενα δευτερο κοιταξτε της επαφη μεταξυ του καλωδιου και του potentiometrou

Link to comment
Share on other sites

Λογικά τέτοια τρεμοπαίγματα κάνουν τα κακής ποιότητας ποτενσιόμετρα .

Δοκίμασε την ώρα που το κάνει να το κουνήσεις λίγο να δεις ότι σταματάει αν όχι πίεσε το λίγο προς τα μέσα.

Αλλιώς όπως είπε ο Νίκος δες αν έχει δες αν ξεκολλήσει το ποτενσιόμετρο η αν μπορείς να περάσεις τις κολλήσεις

του με το κολλητήρι.

Link to comment
Share on other sites

ντίμμερ δεν έχω παιδιά και το τροφοδοτικό είναι diy , όταν κουνάω το πηνίο μου κάνει το ίδιο τρεμόπαιγμα ίσως φταίει αυτό αλλά όταν το κάνει δεν το κουνάω για δεη μου κάνει , το πηνίο το έχω σε κλειστό χώρο και έχει αρκετή θερμοκρασία μπορεί να φταίει και αυτό ,το υπόλοιπο τροφοδοτικό το έχω επάνω στην ψήκτρα κολλημένο

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το 60λιτρο... το κολοφτιάξαμε και ο φωτισμός του απογειώθηκε...

Κάνω κάποιες δοκιμές και ετοιμάζω την παρουσίαση...

...δεν ποσταρα τυχαία σε αυτό το θέμα... :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει και εγω για αρκετές περιπτώσεις στο RC που είχαν τρένο παθήματα και έφταιγε το ποντεσιομετρο

Link to comment
Share on other sites

Συνχομπίστες μου και εγώ αντιμετώπισα μια απότομη αυξομείωση στα λέντ όταν τα τοποθέτησα το ένα ποτενσιόμετρο έπαιζε.Δεν είναι καλό γιατί μπορεί να κάψει και τα λεντάκια και τον μετασχηματιστή.Στην αυτοψία που έκανα είδα οτι ακουμπούσε ένα ποδαράκι απο το ποτενσιόμετρο στο άλλο που είχα δίπλα.Οταν το έφτιαξα όλα δουλεύαν μια χαρά.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...