Jump to content

Προταση Led Diy Για Ενυδρεια Διαφορων Διαστασεων


nikostrex

Recommended Posts

Έχω διαβάσει και εγω για αρκετές περιπτώσεις στο RC που είχαν τρένο παθήματα και έφταιγε το ποντεσιομετρο

stupid iphone!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest shipdesigner

μπραβο φιλε μου πολλη ωραιο θεμα και πανω που ημουν ετοιμος να αγορασω ετοιμο φωτιστικο .. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Συνχομπίστες μου και εγώ αντιμετώπισα μια απότομη αυξομείωση στα λέντ όταν τα τοποθέτησα το ένα ποτενσιόμετρο έπαιζε.Δεν είναι καλό γιατί μπορεί να κάψει και τα λεντάκια και τον μετασχηματιστή.Στην αυτοψία που έκανα είδα οτι ακουμπούσε ένα ποδαράκι απο το ποτενσιόμετρο στο άλλο που είχα δίπλα.Οταν το έφτιαξα όλα δουλεύαν μια χαρά.

Εμένα πρόλαβε και μου έκαψε ένα led.

Είμαι σε συνεχή επαφή από εκεί που το αγόρασα και θα δούμε τελικά τι έφταιγε!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η πιο πρόσφατη δουλειά του Νίκου και την απολάμβανω στο 60 λίτρο γλυκού νερου.

Εγω θα ήθελα άτομα που έχει κάνει ο Νίκος παλιότερα φωτιστικά να ανεβάσουν φωτογραφίες και να μας πουν την εξέλιξη των φυτών τους απο τότε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπερα σε ολους, θελω να φτιαξω ενα φωτιστικο led και εχω παρα πολλες αποριες σχετικα με διαφορα θεματα ξεκινοντας απο θεματα συνδεσμολογιας κλπ κλπ, ξερει κανεις καποιο θεμα που να επεξηγει απακριβως πως γινεται κατι τετοιο για να μη βαρενω το θεμα αυτο με διαφορες ερωτησεις μου...!

Το λεω αυτο γιατι βλεπω διαφορα για dimmer και τεοτοια πραγματα και καταλαβαινω οτι δεν ειναι παιξε γελασε α φτιαξεις κατι τετοιο!

Ευχαριστω πολυ για την κατανοηση!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τα link πηρα σημαντικες πληροφοριες...

Αυτο ομως που δεν μπορεσα να καταλαβω ειναι ποσα led και τι χρωματος πρεπει να βαλω στο 200 ltr μου?

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιήσεις , Cree ή Luxeon 3w , με 90αρηδες φακούς , να υπολογίσεις την επιφάνεια που θέλεις να φωτίσεις να έχουν τα led απόσταση μεταξύ τους 5cm και η απόσταση του πρώτου και του τελευταίου led από τις άκρες του πλάτους 10-15 cm.

Όταν υπολογίσεις τα led που θα χρειαστείς , το 65 % θα είναι royal blue και white σε αναλογία 2 προς 1 , το 15 % hyper violet και true violet και το υπόλοιπο 20% cyan , true blue , red , lime pc amber .

Αυτά χοντρικά

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισε τι ζωντανα θες να εχεις. Θα παιζει ρόλο στο τελικό αριθμο των watt. Αν πας για σκληρά κοραλια, για 200 λιτρα θα σου πρότεινα γύρω στα 150-160 συνολικά watt. Σαν χρωματα στο πολυ περιπου, οι κατευθύνσεις του Σταμου ειναι μια καλη βαση να ξεκινήσεις το σχεδιασμό σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα

θα μπορουσα να ερθω σε επαφη μαζι σου με καποιο τροπο για μια κατασκευη που θελω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...