Jump to content

Λαθρεπιβατες - Η Λυση ?


Recommended Posts

το ενυδρειο μου εχει γεμισει σαλιγκαρια λαθρεπιβατες εχω βγαλει ολα τα ενηλικα αλλα εχω ακομα 100000000 μικρα που δεν πιανονται με το χερι

βρηκα αυτο

http://www.amazonios.gr/product_info.php?products_id=1802

τι λετε??

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα οχι σε χημεια.θα πεθανουν ολα τα σαλιγκαρια ακομη και αυτα που δεν βλεπεις κατω απο το χαλικι και θα φερουν αμμωνια.

καταπολεμησε τα με φυσικο τροπο.

anentome helena.σαλιγκαρια καννιβαλοι.κανε ερευνα εδω μεσα.εχει συζητηθει αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν βαζεις σαλιγκαρια helena να τα ξεπαστρεψουν?

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω το θέμα στη σωστή κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω 3 χελενα μεσα ...και δεν κανουν τιποτα .....νταξει δηλαδη και να κανουν ειναι τοσα πολλα τα σαλιγκαρια που δεν καταλαβαινω διαφορα με 3 σαλιγκαρια σε 110λ..μηπωσ αν βαλω και αλλα , αλλα μετα οταν κ αααν ξεφορτωθω τουσ λαθρεπιβατες τι θα τα ταιζω τα χελενα?? καθομουν και τα χαζευα και περνανε πανω απο τα μωρα λαθρεπιβατες και δεν τους δινουν σημασια..... :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Θα την κανουν την δουλεια την νυχτα.

Αργα βεβαια, αλλα τα τρωνε.

Ειναι μια λυση να ριξεις κι αλλα αν δεν μπορεις να περιμενεις, και οταν στο "αποστειρωσουν" η τα βαζεις σε αλλο ενυδρειο αν εχεις, η τα δινεις σε φιλο να του κανουν την δουλεια, και στα ξαναδινει οταν τα χρειαστεις.

Παντως μπορεις να τα αφησεις μεσα, και να τους ριχνεις μια στο τοσο καμια ταμπλετα.

Εγω που ειχα στο φυτεμενο το ιδιο προβλημα με εσενα, τα ειχα αφησει μεσα (πολλα) και δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λαθρεπιβάτες- η λύση!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29353

Για να ξέρεις για την επόμενη φορά!

Δυστυχώς τώρα μόνο helena!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο τα ειχε ηδη τα σαλιγκαρια ιταν το πηρα!!ψραια τοτε θα βαλω κ αλλα χελενα.ποσα σε αριθμοθα ταν ιδανικα?υλυπαρχει περιπτωση να φαγωθουν τα χελενα μεταξυ τους αντι να φανε τους λαθρεπιβαρες??

Link to comment
Share on other sites

Το σκεύασμα που αναφέρεις το έχω χρησιμοποιήσει τουλάχιστον 3 φορές σε 120λτ αφού είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εσένα... έβρασα τα ξύλα έπλυνα με βραστό νερό το χαλίκι, απολύμανα τα φυτά ... μετά από περίπου 2 εβδομάδες επανεμφανίστηκαν ... χρησιμοποίησα λοιπόν εντατικά το χημικό αλλά δεν ενθουσιάστηκα.

Τί εννοώ ... με το που πέφτει στο ενυδρείο τα σαλιγκάρια εξαφανίζονται - δεν νομίζω ότι τα σκοτώνει απλά τα θέτει σε κατάσταση καταστολής ... μόλις σταματήσεις να ρίχνεις ξαναβγαίνουν, βαρέθηκα λοιπόν και σταμάτησα. :turned: Εκανα μια καλή αλλαγή και έριξα μέσα 2 helena - επειδή η εισαγωγή τους συνέπεσε με την προσθήκη 2 puffer δεν μπορώ να είμαι σίγουρη ποιος ευθύνεται, η αλήθεια είναι όμως ότι πλέον βλέπω ελάχιστα (Για να ειμαι σαφής, σε καμία περίπτωση δεν σου προτείνω να πάρεις puffer για αυτόν τον λόγο άλλωστε δεν είμαι σίγουρη ποιος εκανε τελικά την βρώμικη δουλειά και επιπλέον τα δικά μου πέθαναν :nuke: ).

Σε 30λτ που είχα το ίδιο πρόβλημα το σκεύασμα απέδωσε για περίπου 6 μήνες ... μετά ξαναφάνηκαν.

Νομίζω ότι για να φτάσουν τα helena να κανιβαλίσουν θα πρέπει να μην υπάρχει ζωντανό σαλιγκάρι στο ενυδρείο (και πάλι δεν ξέρω αν θα το κάνουν), πράγμα που θεωρώ χλωμό να συμβεί αν η κατάσταση είναι οπως την περιγράφεις. Δυστυχώς δεν ειμαι σε θεση να σου πω πόσα θεωρούνται ιδανικά.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τελικα δεν φαγωθηκαν μεταξυ τους γιατι τα ειδα και τα 3 παλι να σουλατσαρουν στο ενυδρειο ισως απλα να ζευγαρωσαν...ο αριθμος των λαθρεπιβατων εχω την αισθηση οτι εχει μειωθει , αν και εχουν μεινει πλεον πολυ μικρα γιατι τα μικρα τα εχω αφαιρεσει με το χερι !!μαλλον θα βαλω και αλλα χελενα και βλέπουμε!η εικονα τωρα παντως δεν ειναι αντιαισθητικη οποτε εχω χαλαρωσει κ εγω :))

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχεις μέσα helena εγώ θα σου πρότεινα να μην βγάζεις σαλιγκαράκια με το χέρι. Άσε τα helena να κάνουν τη δουλειά τους :)

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση..τα σαλιγκαρια αυτα τρωνε τα αυγα των ψαριων?

Link to comment
Share on other sites

Τα Helena θα σου κάνουν την δουλειά και σωστά και χωρίς επιβάρυνση του ενυδρείου σου απο χημικά ή αύξηση της μόλυνσης απο τυχός ψόφια σαλλιγγάρια (αν ρίξεις χημικά και σκοτώσεις ΚΑΠΟΙΑ).

Εγώ στο 300άρι μου είχα ρίξει πριν κανένα χρόνο καμιά 20αριά και σήμερα πρέπει να έχει πάνω απο 200 !!!

Μέτρησα μια μέρα έτσι για πλάκα όσα έβλεπα (χωρίς να υπολογήσω τα κρυμμένα) και βρήκα 70-80 μόνον σταν μισό!!!. Φαντάσου τι έχει απο κάτω.

Και, παρ΄ όλα αυτά που σου περιγράφω, ακόμη βρίσκω λαθρεπιβάτες.

Νομίζω πως η διαφορά είναι στον κατα πολύ μεγαλύτερο ρυθμό αναπαραγωγής των λαθρεπιβατών.

Για τα λίτρα σου θα έλεγα να πάρεις (έχει και σχετικές αγγελίες στο forum) καμια 10-15αριά ακόμη και να μην ξανασχοληθείς με το θέμα.

Ακόμη και στην περίπτωση που θα ξεπαστρέψουν όλους τους λαθρεπιβάτες και θα μείνουν μόνα τους (πολύ απίθανο κατα την γνώμη μου) δεν τρώνε τα φυτά και είναι και ομορφότερα.

Καλή συνέχεια,

Κ

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση..τα σαλιγκαρια αυτα τρωνε τα αυγα των ψαριων?

Νομίζω πως είναι σχετικά σίγουρο πως τα σαλιγγάρια θα φάνε όλα τα αυγά των ψαριών, αν έχουν την ευκαιρία.

Σίγουρα τρώνε τα αυγά των corydoras μου που γεννάνε συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι σχετικά σίγουρο πως τα σαλιγγάρια θα φάνε όλα τα αυγά των ψαριών, αν έχουν την ευκαιρία.

Σίγουρα τρώνε τα αυγά των corydoras μου που γεννάνε συνέχεια.

αυττο το λεω γτ πριν βαλω το ζευγαρι μου για αναπαραγωγη..ειχα βγαλει ολους τους λαθρεπιβατες σχεδον και ειχα πιεσει λιγο το χαλικι μπας και σκοτωσω τα αυγα και απο τροφη εριχνα μονο 4 αποξηραμενα σκουλικια που τα ετρωγαν και δεν εμενε τροφη για τους λαθρεπιβατες...και απο την επομενη μερα δεν εβλεπα σαλιγκαρια (2-3)και μετα απο μια βδομαδα,δλδ εχθες,ειδα παρα πολλα μικρα σαλιγκαρακια σε μια ακρη και υπεθεσα οτι εμφανιστηκαν λογω αυγων των ψαριων...τεσπα

Link to comment
Share on other sites

Με ταμπλετες βυθου.μπορει να ειναι σαρκοφαγα τα χελενα αλλα σαν σαλιγκαρια ειναι και παμφαγα.

Εκ συντονιστου εν κινηση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ταμπλετα με μετρο αλλιως δεν θα κυνηγανε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτησω κατι γιατι εχω και εγω αρκετους λαθρεπιβατες, φυτα ειχα πριν ενα χρονο τα σαλιγκαρια εμφανιστηκαν οριν κανα μηνα.Αν δεν τα πειραξω υπαρχει προβλημα;το ενυδρειο ειναι 180λ.

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα δεν θα έχεις , το αισθητικό είναι υποκειμενικό. Μπορείς να βάλεις μια ομαδούλα Helena όπως θα διάβασες και εδώ στο θέμα. :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ έβαλα 2 helena (δύο!). Μετά από 2 μήνες δεν υπήρχε ούτε ένας λαθρεπιβάτης...μετά από 1 μήνα όμως γέμισα helena. Τώρα έχω εκατοντάδες και προχωράμε... και αναγκάζομαι να τα βγάζω με το χέρι. Τουλάχιστον αυτά δεν είναι άσχημα!

Έγινε επεξεργασία - yiazoo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...