Jump to content

Πρόβλημα με το φύλλωμα των Φυτών


Recommended Posts

Τις τελευταίες μέρες άρχισα να παρατηρώ κάποια στίγματα στα φύλλα του Μιcrosorum pteropus. Δεν έδωσα ιδιάιτερη σημασία, ΛΑΘΟΣ μου, γιατί έτρεχα με το φίλτρο μου. Σήμερα τα πράγματα είναι χειρότερα, Μπορεί να μου πει κάποιος αν είναι εξαιτίας έλλειψης μολυβδαίνιου. Στέλνω φώτο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δώσεις πλήρες πληροφορίες για της συνθήκες του ενυδρείου σου ώστε να βοηθηθούν η συνχομπιστες να σου δώσουν πιο σωστές απαντήσεις.

Γιατί έτσι ξερά χωρίς στοιχεία θα μπορούσε ο καθένας να πει ένα σωρό… Για αυτό δώσε στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μας πληροφοριες οπως το τι λαμπες εχεις,ποσες ωρες

τις αναβεις,καθε ποτε ριχνεις λιπασμα,σιδηρο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δύο λάμπες, μία 18W και μία 20W. Πρέπει να είναι και οι δύο Daylight, και λέω πρέπει γιατί ήταν αυτές που είχε μέσα όταν το αγόρασα (record 110 juwel). Ο φωτισμός είναι ανοιχτός από της 7:00 το πρωϊ μέχρι της 22:30 το βράδυ. Έχω χρησιμοποιήσει λίπασμα της Sera για το υπόστρωμα καθώς και ταμπλέτες flore plus επίσης της Sera. Τις ταμπλέτες τις χρησιμοποιώ κάθε 14-15 μέρες (6 ταμπλέτες κάθε φορά για περίπου 115lt). Σίδηρο δεν έχω χρησιμοποιήσει. Συγνώμη για την ταλαιπωρία, αλλά είμαι αρχάριος και δεν ήξερα ότι χρειάζονται όλες αυτές οι πληροφορίες. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το φυτο αυτο πρεπει να στερεωνεται σε πετρα η ξυλο γιατι αν φυτευτει στο υποστρωμα σαπιζει η ριζα του.

Η διαρκεια φωτισμου σου ειναι παρα πολυ μεγαλη .8-10 ωρες ειναι αρκετες για τη φωτοσυνθεση.

Πιστευω οτι θα εχεις προβλημα με αλγη αν δεν τον μειωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το φυτο αυτο πρεπει να στερεωνεται σε πετρα η ξυλο γιατι αν φυτευτει στο υποστρωμα σαπιζει η ριζα του.

Η διαρκεια φωτισμου σου ειναι παρα πολυ μεγαλη .8-10 ωρες ειναι αρκετες για τη φωτοσυνθεση.

Πιστευω οτι θα εχεις προβλημα με αλγη αν δεν τον μειωσεις.

Έχω αφαιρέσει τα φυτά μου από το υπόστρωμα και τα έχω στερεώσει σε κομμάτια πέτρας με την βοήθεια μπετονιάς. Έδω και τρείς μέρες τα στίγματα άρχισαν να υποχωρούν. Οι ρίζες είχαν αρχίσει να σαπίζουν. Αφαίρεσα τις κατεστραμένες και φαίνεται ότι όλα πάνε καλά. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που βοηθησα αλλα δεν χρειαζονται ευχαριστιες .

Εξαλλου για αυτο υπαρχει αυτο το σπουδαιο φορουμ για να βοηθαει ο ενας τον αλλον. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...