Jump to content

PLEASE ΔΙΣΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ!!!


Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.....!!!!!!ΚΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!Πριν μια βδομαδα εβαλα 4 δισκους στο ενυδρειο μου 594 λιτρων ολα πηγαιναν καλα,τα ψαρια προσαρμοστηκαν αμεσως,τρωνε κανονικα ολα και δειχνουν ιδιαιτερα ευδιαθετα.πριν 2 μερες παρατηρησα οτι ο ενας δισκος ειχε στην ραχη του ενα ασπρο πραγματακι που μοιαζει σαν βαμβακι τοσο μικρο οσο το πανω μερος μιας βελονας.,και το ενα πτερυγιο του ειναι σαν ψιλοαλιωμενο..????!!! :):D:D:P τι ειναι βρε παιδια και εχω σκασει.....?????το ψαρι κινητε και τρεφαιτε κανονικα!και δειχνει πολυ καλα......

υποψιν το ph 6.4

gh 7

kh 2

nitrite nitrat 0

ammonium o.o5mg/l

post-2098-1167765087_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

post-2098-1167765417_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Άν και από τις φωτό δέν φαίνεται καλά θα σου πρότεινα να αρχίσεις μία ελαφρά θεραπεία με Melafix και Pimafix και να τον παρατηρείς για τυχόν υποτροπή... :)

Link to comment
Share on other sites

Άν και από τις φωτό δέν φαίνεται καλά θα σου πρότεινα να αρχίσεις μία ελαφρά θεραπεία με Melafix και Pimafix και να τον παρατηρείς για τυχόν υποτροπή... :D

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 80 LITR αλλα οι δεικτες; ειναι στο full...........να το βαλω εκει η να την κανω την θεραπεια στο 600αρι.....?????ευχαριστω!! :)

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 80 LITR αλλα οι δεικτες; ειναι στο full...........να το βαλω εκει η να την κανω την θεραπεια στο 600αρι.....?????ευχαριστω!! :)

Δεδομένου ότι το 80άρι δέν είναι στρωμένο θα σου πρότεινα να τον αφήσεις στο μεγάλο για να αποφύγεις και το στρές.Έτσι και αλλιώς η θεραπεία που σου πρότεινα είναι αρκετά 'ελαφριά'. :D

Link to comment
Share on other sites

Kalo 8a einai stin poria to 80 nato stroseis kai na to kratiseis san karantina, allo na kaneis ferapeia sta 600 ki allo sta 80, skepsou ta exoda alla otan ena psari exei problima giati na tin plironoun kai ta alla,ostoso mia UV lampe argotera 8a sou fanei xrisimi.

Link to comment
Share on other sites

Kalo 8a einai

Επιβάλλεται θα έλεγα...

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, η καλύτερη θεραπεία, σε αυτήν την περίπτωση, είναι η βελτίωση της βιολογικής επεξεργασίας του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι το 80άρι δέν είναι στρωμένο θα σου πρότεινα να τον αφήσεις στο μεγάλο για να αποφύγεις και το στρές.Έτσι και αλλιώς η θεραπεία που σου πρότεινα είναι αρκετά 'ελαφριά'. :thumbup:

KΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! :D Πηγα σημερα και πηρα melafix και ερειξα(θα συνεχισω να ρειχνω για 7 ημερες????) αλλα απο την ξενερα που εφαγα πηγα ^_^ και πηρα ph controller american marine inc pinpoint και co2 και σε λιγες μερες και μηχ. αντιστροφης οσμοσης... :)

ευχαριστω για τις συμβουλες σου ελπιζω να πιασουν τοπο.... ;):rasp::D:P

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...