Jump to content

Χρυσόψαρα για τροφή?


olimpiakakias

Recommended Posts

to na taizi kanis xrisopsara sto piranxa tou ine kalo?giati akousa pos to soma tous apotelite pio poli apo nero,lipos ki ligi karotini

TO 8eoro kako banauso apan8ropo akardo adiko...................Gia pio logo afou uparxoun katepsigmenes trofes

Link to comment
Share on other sites

Οι κατεψυγμένες δεν είναι απο ζώα;

Η καρδιά που δίνουμε στους δίσκους δεν είναι από μοσχάρι πχ;

1.Το μοσχάρι εκτρέφεται για να χρησιμοποιείται σαν τροφή.(καρδιά που ταΐζουμε τους δίσκους)

2.Τα χρυσόψαρα εκτρέφονται για να κοσμούν ενυδρεία.

Και στις 2 περιπτώσεις έχουμε εκμετάλλευση ζώων.

Μόνο που στην πρώτη περίπτωση έχουμε την εκμετάλλευση του μοσχαριού

για να τραφεί ένα εκμεταλλευμένο ζώο.Περίπου 2 φορές εκμετάλλευση

για αυτόν που ταΐζει τους δίσκους του με καρδιά.

Εν τούτοις προτίμησε κάτι που ενδύκνειται για piranhas...

Link to comment
Share on other sites

Stin fusi isxeioun aloi kanones alla se ena aquarium 100,200,500litra to xrusopsaro den exei kamia epilogi para mono na fago8ei ki esu na kaneis to kefi sou.Exeis dei grigorotero psari apo ta piranhas;Ego oxi.Parepiptontos tous Discus mou den tous taeizo kardia Mosxariou.

Link to comment
Share on other sites

1.Στην φύση το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό.Ως προς αυτό δεν βρίσκω κάτι παρά φύσιν...

2.Λες πως στην φύση ισχύουν άλλοι κανόνες.Επομένως υπάρχουν άλλοι κανόνες που διέπουν τα ενυδρεία μας;

3.Λες πως δεν ταΐζεις καρδιά του δίσκους σου υποννοώντας τί; Την αγάπη σου στα μοσχάρια;

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλούσα να πέσουν οι τόνοι.

Στην φύση ψάρια όπως τα pirania βοηθάνε στο να διατηρούνε και να αυξάνονται τα δυνατά γονίδια άλλον ειδών. Συνήθως τρώνε άρρωστα ψάρια η γέρικα που έχουν λίγο χρόνο ζωης και με αυτόν τον τρόπο διατηρείτε μια ισορροπία σε σχέση με τον θηρευτή και το θήραμα. Ένα υγειές ψάρι στον βιότοπο του έχει εναλλακτικές στο να ξεφύγει από τον θηρευτή του.Στο ενυδρείο κάτι τέτοιο είναι αδύνατο είτε μιλάμε για 100 η 10000 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Οι κατεψυγμένες δεν είναι απο ζώα;

Η καρδιά που δίνουμε στους δίσκους δεν είναι από μοσχάρι πχ;

1.Το μοσχάρι εκτρέφεται για να χρησιμοποιείται σαν τροφή.(καρδιά που ταΐζουμε τους δίσκους)

2.Τα χρυσόψαρα εκτρέφονται για να κοσμούν ενυδρεία.

Και στις 2 περιπτώσεις έχουμε εκμετάλλευση ζώων.

Μόνο που στην πρώτη περίπτωση έχουμε την εκμετάλλευση του μοσχαριού

για να τραφεί ένα εκμεταλλευμένο ζώο.Περίπου 2 φορές εκμετάλλευση

για αυτόν που ταΐζει τους δίσκους του με καρδιά.

Εν τούτοις προτίμησε κάτι που ενδύκνειται για piranhas...

Δηλαδή από ολόκληρο το μοσχάρι πέρνουν μόνο την καρδιά και το υπόλοιπο το πετάν στα σκουπίδια?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από ολόκληρο το μοσχάρι πέρνουν μόνο την καρδιά και το υπόλοιπο το πετάν στα σκουπίδια?

Το διατυπώνω αλλιώς:

1.Το μοσχάρι εκτρέφεται για να χρησιμοποιείται και σαν τροφή για διακοσμητικά ψάρια.(καρδιά που ταΐζουμε τους δίσκους)

Θα παρακαλούσα να πέσουν οι τόνοι.

Δε νομίζω να ανεβηκαν ρε συ Θανάση.

Συνήθως τρώνε άρρωστα ψάρια η γέρικα που έχουν λίγο χρόνο ζωης.

1.Παρουσιάζεις ένα θηρευτή σαν ένα ψαράκι που απλά τα τρώει τα μελλοθάνατα ψάρια.Άρα ένα ακίνδυνο για τα υπόλοιπα ψάρια ψάρι.

2.Αν ήμουν ζώο(περισσότερο απ'όσο είμαι) και πεινούσα θα προτιμούσα

ένα γέρικο ή λαβωμένο θήραμα αλλά αν δεν βρισκόταν κάτι τέτοιο τί θα έκανα;

Θα καθόμουν χωρίς τροφή;

Καλή χρονιά σε όλους...

Link to comment
Share on other sites

Το διατυπώνω αλλιώς:

1.Το μοσχάρι εκτρέφεται για να χρησιμοποιείται και σαν τροφή για διακοσμητικά ψάρια.(καρδιά που ταΐζουμε τους δίσκους)

Δε νομίζω να ανεβηκαν ρε συ Θανάση.

1.Παρουσιάζεις ένα θηρευτή σαν ένα ψαράκι που απλά τα τρώει τα μελλοθάνατα ψάρια.Άρα ένα ακίνδυνο για τα υπόλοιπα ψάρια ψάρι.

2.Αν ήμουν ζώο(περισσότερο απ'όσο είμαι) και πεινούσα θα προτιμούσα

ένα γέρικο ή λαβωμένο θήραμα αλλά αν δεν βρισκόταν κάτι τέτοιο τί θα έκανα;

Θα καθόμουν χωρίς τροφή;

Καλή χρονιά σε όλους...

Οπότε νομίζω ότι δεν είναι το ίδιο η τροφή με τα ζωντανά χρυσόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, έχουμε να κάνουμε με διαφορετικά πράγματα.

Στην πρώτη περίπτωση, εκτρέφεις ένα ζώο και όταν έρθει η ώρα του, σφαγιάζεται ή εκτελείται, με σχετικά "ανώδυνο" τρόπο, ώστε να παρασκευαστεί και να γίνει τροφή για τον άνθρωπο ή και για τα ζώα.

Στην δεύτερη περίπτωση, όμως, πετάς ένα ζωντανό οργανισμό στους θηρευτές και κατασπαράσσεται από τα δαγκώματα, με ανελέητο κυνηγητό.

Η μαρτυρική, θανατική καταδίκη του οργανισμού, είναι δεδομένη, χωρίς να του δύνεται η ευκαιρία να αμυνθεί με τα φυσικά αμυντικά όπλα του, που στην συγκεκριμένη περίπτωση, είναι η φυγή ή το τρύπωμα σε κρυψώνες.

Ένας υγιής οργανισμός, έχει πιθανότητες να γλιτώσει στη φύση, ενώ γέρικοι, άρρωστοι ή γενικά εξασθενημένοι οργανισμοί, έχουν, αντίστοιχα, πολύ λιγότερες πιθανότητες.

Στο ενυδρείο όμως?

Δεν νομίζετε, ότι υπάρχει κάποια διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

1.Στην φύση το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό.Ως προς αυτό δεν βρίσκω κάτι παρά φύσιν...

2.Λες πως στην φύση ισχύουν άλλοι κανόνες.Επομένως υπάρχουν άλλοι κανόνες που διέπουν τα ενυδρεία μας;

3.Λες πως δεν ταΐζεις καρδιά του δίσκους σου υποννοώντας τί; Την αγάπη σου στα μοσχάρια;

OXI APLA EPEIDI AGAPAO TOUS DISCUS MOU.AN 8es na xereis i kardia den einai aparetiti gia ti diatrofi tous.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, έχουμε να κάνουμε με διαφορετικά πράγματα.

Στην πρώτη περίπτωση, εκτρέφεις ένα ζώο και όταν έρθει η ώρα του, σφαγιάζεται ή εκτελείται, με σχετικά "ανώδυνο" τρόπο, ώστε να παρασκευαστεί και να γίνει τροφή για τον άνθρωπο ή και για τα ζώα.

Στην δεύτερη περίπτωση, όμως, πετάς ένα ζωντανό οργανισμό στους θηρευτές και κατασπαράσσεται από τα δαγκώματα, με ανελέητο κυνηγητό.

Η μαρτυρική, θανατική καταδίκη του οργανισμού, είναι δεδομένη, χωρίς να του δύνεται η ευκαιρία να αμυνθεί με τα φυσικά αμυντικά όπλα του, που στην συγκεκριμένη περίπτωση, είναι η φυγή ή το τρύπωμα σε κρυψώνες.

Ένας υγιής οργανισμός, έχει πιθανότητες να γλιτώσει στη φύση, ενώ γέρικοι, άρρωστοι ή γενικά εξασθενημένοι οργανισμοί, έχουν, αντίστοιχα, πολύ λιγότερες πιθανότητες.

Στο ενυδρείο όμως?

Δεν νομίζετε, ότι υπάρχει κάποια διαφορά?

:):D:D:P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...