Jump to content

Είναι άρρωστος????


ARIMPOU

Recommended Posts

[Σήμερα τα πρωί ανακάλυψα ότι στο μονομαχο μου (που αγόρασα πριν μια βδομαδα) πρήστηκε η κοιλιά του.

Το ιστορικο (έστω και μικρο) δεν δειχνει να είχε κάτι όταν τον πήρα

Τον ταίζα κανονικα (γύρω στα 4 σκουλίκια blood worms) την ημέρα και κάθε δύο μέρες του έδινα και βιταμίνες σε μπαλάκια.

Είναι γενικα ευδιάθετος και έχει φτιαξει και μια φωλιά απο φυσαλίδες σε ένα σημείο του ενυδρίου του.

Εχθές το βράδυ του έδωσα βιταμίνες (1/5 απο το μικρό κουταλάκι που είχε η συσκευασία) και σήμερα το πρωί είδα ότι εχει πρηστει η κοιλιά του!

Διάβασα ότι μπορεί να είναι μια αρρώστια που ονομάζεται "dropsy" αν είναι τι μπορω να κάνω???

Υπαρχει περίπτωση απλα να μην του κάθισαν καλα οι βιταμινες και να του προκάλεσαν το πρήξιμο???

επισης να προσθέσω ότι δεν έχω φωτισμό στο ενυδρίο (υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτο???)

σε τι βοηθάει ο φωτισμός (δεν έχω φυτεμένο ενυδρίο)

Link to comment
Share on other sites

[Σήμερα τα πρωί ανακάλυψα ότι στο μονομαχο μου (που αγόρασα πριν μια βδομαδα) πρήστηκε η κοιλιά του.

Το ιστορικο (έστω και μικρο) δεν δειχνει να είχε κάτι όταν τον πήρα

Τον ταίζα κανονικα (γύρω στα 4 σκουλίκια blood worms) την ημέρα και κάθε δύο μέρες του έδινα και βιταμίνες σε μπαλάκια.

Είναι γενικα ευδιάθετος και έχει φτιαξει και μια φωλιά απο φυσαλίδες σε ένα σημείο του ενυδρίου του.

Εχθές το βράδυ του έδωσα βιταμίνες (1/5 απο το μικρό κουταλάκι που είχε η συσκευασία) και σήμερα το πρωί είδα ότι εχει πρηστει η κοιλιά του!

Διάβασα ότι μπορεί να είναι μια αρρώστια που ονομάζεται "dropsy" αν είναι τι μπορω να κάνω???

Υπαρχει περίπτωση απλα να μην του κάθισαν καλα οι βιταμινες και να του προκάλεσαν το πρήξιμο???

επισης να προσθέσω ότι δεν έχω φωτισμό στο ενυδρίο (υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτο???)

σε τι βοηθάει ο φωτισμός (δεν έχω φυτεμένο ενυδρίο)

Ισως μια φωτογραφία να βοηθούσε... Και μία περιγραφή του ενυδρείου, μετρήσεις νερού κλπ.

Εγώ έχασα δύο αρσενικούς πιθανότατα από Dropsy, ελπίζω ο δικός σου να μην έχει τέτοιο πράγμα... Είναι πολύ δύσκολο να σωθεί ένα ψαράκι με αυτή την ασθένεια :D

Μπορεί όμως να είναι απλά costipation, αν και η τροφή που του δίνεις δεν είναι υπερβολική σαν ποσότητα. Ισως όμως θα βοηθούσε να υπάρχει κάποια ποικιλία στην διατροφή του...

Τι βιταμίνες χρησιμοποιείς?

Ο φωτισμός πιστεύω πως δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο.

Αντίθετα το γεγονός ότι φτιάχνει φωλιά πιστεύω πως είναι καλό σημάδι :)

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζω μερικες φωτο μηπως και βοηθησουν περισσοτερο

Οποιος μπορει να με βοηθησει ...γιατι δεν εχω εμπειρια και δεν ξερω τι να κανω

PLEASE :):D:D:P;)

post-2402-1167898495_thumb.jpg

post-2402-1167898521_thumb.jpg

post-2402-1167898541_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζω μερικες φωτο μηπως και βοηθησουν περισσοτερο

Οποιος μπορει να με βοηθησει ...γιατι δεν εχω εμπειρια και δεν ξερω τι να κανω

PLEASE :D:D:P;)^_^

Προσωπική άποψη... δεν τα βλέπω τόσο τραγικά τα πράγματα! Σαν να έχει φάει καλά μου φαίνεται... και πολύ όμορφος! :)

Δες πως ήταν ο δικός μου:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=6431

Πολλοί συνιστούν μία μέρα την εβδομάδα "νηστεία"... ας μας δώσουν τα φώτα τους και οι εμπειρότεροι όμως.

Link to comment
Share on other sites

Ο ψαρακλας μου σε ευχαριστει για τα καλα σου λογια...

Μοιαζει στον δικο σου εεεεεε

Ελπιζω να ειναι οπως τα λες γιατι δεν θελω να τον χασω, με εχει ξετρελανει με τη συμπεριφορα του!!! :D

Ειμαι λιγο "χαζομπαμπας" αλλα πιστευω οτι ειναι πολυ εξυπνος :)

Link to comment
Share on other sites

Ο ψαρακλας μου σε ευχαριστει για τα καλα σου λογια...

Μοιαζει στον δικο σου εεεεεε

Ελπιζω να ειναι οπως τα λες γιατι δεν θελω να τον χασω, με εχει ξετρελανει με τη συμπεριφορα του!!! :thumbup:

Ειμαι λιγο "χαζομπαμπας" αλλα πιστευω οτι ειναι πολυ εξυπνος :D

Πράγματι οι μονομάχοι είναι εκπληκτικά ψαράκια, πέρα από την ομορφιά τους, και ο καθένας έχει την δική του προσωπικότητα! :D Και δυστυχώς είναι από τα πιο ταλαιπωρημενα ψαράκια (μαζί με τα χρυσόψαρα) λόγω των ηλίθιων θεωριών που κυκλοφορούν γι' αυτά :rasp::rasp::rasp:

Εγώ έχω μόνο μία μονομαχίνα αυτή την στιγμή, αλλά και αυτή είναι τρομερή! Μπορεί να μην είναι τόσο εντυπωσιακή όπως οι αρσενικοί αλλά είναι πολύ τσαχπίνα :P;)^_^ Κολλάω την μύτη μου στο τζάμι και αυτή είναι στο ένα εκατοστό και μου κουνάει την ουρά της, και δεν ξέρω ποιός παρατηρεί ποιόν... Την έχω εδώ και ενάμιση χρόνο και είναι καταπληκτικό ψαράκι :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...