Jump to content

NASO TANG


Recommended Posts

είμαι πολύ στεναχωρημένος για το χαμό του naso :):D ..

.. προχθές και εχθές δεν έφαγε τίποτα.. :D

.. σήμερα δεν εμφανίστηκε καθόλου.. :P

.. τον έβλεπα πολύ μελαγχολικό και άτονο. τα χρώματα του κανονικά.. . κανένα άλλο παράξενο σημάδι..

.. δεν μπορώ να καταλάβω τι έγινε..

.. ήταν από τα καλύτερα ψαράκια μου

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε Τάσο

Λυπάμαι πραγματικά για την απώλεια του ψαριού σου.

Λίγο πολύ όλοι μας έχουμε παρόμοιες εμπειρίες, από ανεξήγητες απώλειες ψαριών.

Πριν από χρόνια, είχα χάσει με παρόμοιο τρόπο ένα yellow mimic tang. Ήταν από τα πρώτα ψαράκια, που έβαλα στο ενυδρείο μου και είχε προσαρμοστεί τέλεια. Πολύ δραστήριο ψάρι και εξαιρετικός αφανιστής άλγης.

Ενώ δεν είχε το παραμικρό σημάδι κάποιου προβλήματος και είχε μεγαλώσει αρκετά, μετά αρκετά από χρόνια ζωής στο ενυδρείο μου, ξαφνικά εξαφανίστηκε και δεν το ξανάδα ποτέ.

Μια μυστηριώδης εξαφάνιση...

Ήταν μεγάλος ο Naso?

Τον είχες πολύ καιρό?

Παρατήρησες καθόλου απώλεια των χρωμάτων το τελευταίο διάστημα?

Link to comment
Share on other sites

τον είχα 5-6 μήνες ..περίπου στα 10 εκ.. μια χαρά ήταν .

.. και τις τελευταίες 2 μέρες δεν είχε πρόβλημα στα χρώματα του.. μόνο γενική ανορεξία.. κατατονία.. κολύμπαγε αργά και προτιμούσε να αράζει στις σπηλιές ..

τι να πω .. εύχομαι να μην είναι κάτι μεταδοτικό σε άλλα ψάρια…

δεν τον βρίσκω .. φαντάζομαι θα τον έχουν αναλάβει τα nazarius.. :):D ..

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτα ομορφο ψαρι και με τρομερη προσωπικοτητα...

Καταλαβαινω απολυτα την στεναχωρια σου αλλα δυστηχως και εγω δεν μπορω να καταλαβω με σιγουρια τι μπορει να φταει...

Μηπως καποιο ενδοπαρασιτο εκανε σιγα σιγα τη ζημια ολους αυτους τους μηνες ??? το θεωρω την πιο πιθανη ενδοχη...

Link to comment
Share on other sites

ήταν παχουλός και κεφάτος.. έτρωγε κανονικά..

.. τις τελευταίες μέρες ένα turbelle φυσούσε αέρα και γέμιζε το ενυδρείο φυσαλίδες..

.. λες να τον πειράξανε?

Link to comment
Share on other sites

Τάσο, λυπάμαι για την απώλεια του πανέμορφου Naso. Είχα μία εμπειρία με το ψάρι αυτό η οποία όμως κράτησε μόλις 7-8 ώρες. Με την εισαγωγή του στο tank ήταν τρομαγμένος, μετά όμως χαλάρωσε και χαρούμενος εγώ είπα ότι όλα πάνε καλά!!! Όμως ξαφνικά τον βρήκα πεθαμένο μέσα στο ενυδρείο. Βέβαια η δικιά σου περίπτωση είναι τελείως διαφορετική αφού το ψάρι ήτανε μήνες μέσα στο ενυδρείο…

Όσο για τις φυσαλίδες δεν νομίζω να τον επιρέασαν αυτές.

Link to comment
Share on other sites

είμαι πολύ στεναχωρημένος για το χαμό του naso :D:D ..

.. προχθές και εχθές δεν έφαγε τίποτα.. :P

.. σήμερα δεν εμφανίστηκε καθόλου.. ;)

.. τον έβλεπα πολύ μελαγχολικό και άτονο. τα χρώματα του κανονικά.. . κανένα άλλο παράξενο σημάδι..

.. δεν μπορώ να καταλάβω τι έγινε..

.. ήταν από τα καλύτερα ψαράκια μου

Κριμα Τασο για την απωλεια σου... ^_^ Ειναι πολυ λυπηρο να γινεται κατι τετοιο και να μην μπορεις να κανεις τιποτα για αυτο..

Απλα θα πρεπει αν δεχτουμε πως οπως και ο ανθρωπος, εαν δεν ειχε προοδευσει η ιατρικη θα πεθαιναμε για πραγματα που τωρα θεωρουμε λιγο..απλα και συνηθησμενα. Οπως σκωληκοειδητης κτλ. Στα ψαρια εαν παρουσιασουν οτιδηπωτε περιεργο, δεν μπορουμε να κανουμε καποια επεμβαση η κατι αλλο αφου δυστηχως ο μονος τροπος για να δεις τι εφταιξε με τον Naso σου ειναι η νεκροτομη... :thumbup: Ξερω ακουγετε ασχημο αλλα οταν κανουμε οτι μπορουμε για τα ψαρακια μας, μετα ειναι να πεσουμε σε υγιες κομματι το οποιο θα μπορεσει να ζησει για πολλα χρονια. Κατι που ισχυει σε ολους τους ζωντες οργανισμους σε αυτο το πλανητη. Μακαρι να ειμαστε ολοι οι χομπιστες σε ενα επιπεδο οπου ποια δεν θα εξαρτατε απο εμας (δηλαδη θα ειμαστε σωστοι) εαν στα ζωντανα μας δεν θα υπαρχουν απωλειες αλλα θα ειναι θεματα περα απο τις δυναμεις μας. :)

Link to comment
Share on other sites

Τάσο πραγματικά λυπάμαι για την απώλεια σου. :)

Ο Naso δυστυχώς είναι από τα tang με τα μεγαλύτερα ποσοστά αιφνίδιων θανάτων και έχει απασχολήσει αρκετούς χομπιστες παγκοσμίως ψάχνοντας το γιατί να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Τάσο σε καταλαβαίνω πολύ καλά γιατί με τη περιπέτεια που περνάω είμαι πολύ αγχωμένος. Είναι απίστευτο το δέσιμο που δημιουργείται με τα ψάρια και αυτό νομίζω γίνεται γιατί δημιουργείται μία έντονη γονική σχέση επειδή υπάρχει ολοκληρώτική εξάρτηση του ψαριού από εμάς, όχι μόνο στο φαί ακόμα και στο οξυγόνο που αναπνέει.

Οταν λοιπόν χάνεις ένα από τα ψαράκια σου δε χάνεις ευρώ ή ένα όμορφο στολίδι χάνεις ένα από τα παιδιά σου και λόγω της ολοκληρωτικής εξάρτησης, ψάχνεις να βρεις την αιτία στον εαυτό σου στο τι έκανες λάθος αν και πολλές φορές ξέρουμε πως δε μπορούμε να κάνουμε κάτι, όπως στη περίπτωση σου, παρ'όλα αυτά αναρωτιέσαι μήπως έφταιγαν οι φυσσαλίδες ή κάτι που άλλο που σου ξέφυγε. Ας μη ξεχνάμε κιόλας πως μπορεί να αγαπάμε όλα τα παιδιά μας υπάρχουν όμως και αδυναμίες :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='andreas2000gr' date='05/01/2007, 13:09:56' post='57919'Ας μη ξεχνάμε κιόλας πως μπορεί να αγαπάμε όλα τα παιδιά μας υπάρχουν όμως και αδυναμίες :D

Και οι Naso ειδικα ειναι η αδυναμια πολλων :)

Link to comment
Share on other sites

με μικρή επιφύλαξη μπορώ να πω ότι το ενυδρείο έχει προσβληθεί από παθογόνο οργανισμό.. :)

αιτία μπορεί να είναι η εισαγωγή και ο θάνατος ενός chelmon που κυνηγήθηκε από τον κίτρινο δαίμονα και το έχασα σε δυο μέρες η κάποιος βράχος νέου κοραλλιού? .. …….η τα βρωμοχερα μου

λίγες μέρες μετά το χαμό του naso βλέπω το kole tang να κάνει τα ιδία .. να κρύβεται και να μην τρωει.. ..

αυτό κράτησε ευτυχώς μια μέρα .. την επόμενη το είδα καλύτερα αλλά πάλι δεν έφαγε ορεξάτα.. ευτυχώς σήμερα είναι μια χαρά..

προχθές βλέπω και το flame angel με τα ίδια συμπτώματα… να κρύβεται και να μην βγαίνει για φαγητό … χθες ήταν πιο θαρραλέο αλλά πάλι δεν έφαγε .. σήμερα είναι μια χαρά πρώτο στο φαί..

σε κανένα ψάρι δεν παρατήρησα το παραμικρό στην εμφάνιση .. μόνο στη συμπεριφορά .. τα συμπτώματα ήταν τα ίδια..

από τότε που έχασα το naso προσέχω περισσότερο τις συμπεριφορές τους και αφήνω μικρά περιθώρια λάθους εκτίμησης ..

Link to comment
Share on other sites

Σκορδακι, βιταμινες, κουραγιο, υπομονη και θετικη σκεψη :)

Link to comment
Share on other sites

Μην πηγαίνει το μυαλό σου σε σενάρια επιστημονικής φαντασίας.

Προσπάθησε να θυμηθείς τι άλλαξες τον τελευταίο καιρό στο ενυδρείο σου. Μήπως την ροή του νερού και γενικότερα της όλης κυκλοφορίας. μήπως έκανες κάποια μεγάλη ή και μέτρια ανακατάταξη στο βράχο σου, ανακάτεμα άμμου.....μήπως...

Θεωρώ, βέβαια ότι οι τιμές των παραμέτρων του νερού σου και οι προγραμματισμένες εργασίες συντήρησης, ζουμιά κλπ δεν έχουν μεταβληθεί.

Σκέψου, ότι θεωρείς απίθανο και ίσως βρεις αιτίες.

Μέχρι τότε, όπως είπε ο Μάνος σκορδαλιά, βιταμίνες και ξερό ψωμί.

Εύχομαι να συνέλθουν σύντομα τα ψαράκια σου και να μην προκύψει τίποτα το δυσάρεστο

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσε μια διακύμανση του ph 8,05 σε 8,38 μέσα σε 10 ώρες να έχει τέτοια αποτελέσματα?

όταν θυμάμαι μετράω νιτρικά φωσφορικά.. δεν έχω..

ανακάτεμα άμμου έχω έντονο από τα 3 derasa που όταν <ξεφυσάνε > ανοίγουν λάκκους … και κάτι πρέπει να κάνω..

άλλο ενδεχόμενο το καινούριο κουτί formula two που δεν είναι made in usa αλλά Ταϊλανδέζικο εντός ημερ. λήξης :excl:

.. μήπως είμαι υπερβολικός όταν βάζω σκορδοζούμι στα flakes ?

.. και να τους προκάλεσα ζημιά.. :)

.. τι άλλο να σκεφτώ.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσε μια διακύμανση του ph 8,05 σε 8,38 μέσα σε 10 ώρες να έχει τέτοια αποτελέσματα?

όταν θυμάμαι μετράω νιτρικά φωσφορικά.. δεν έχω..

ανακάτεμα άμμου έχω έντονο από τα 3 derasa που όταν <ξεφυσάνε > ανοίγουν λάκκους … και κάτι πρέπει να κάνω..

άλλο ενδεχόμενο το καινούριο κουτί formula two που δεν είναι made in usa αλλά Ταϊλανδέζικο εντός ημερ. λήξης :excl:

.. μήπως είμαι υπερβολικός όταν βάζω σκορδοζούμι στα flakes ?

.. και να τους προκάλεσα ζημιά.. :)

.. τι άλλο να σκεφτώ.. :thumbup:

Δεν νομίζω, ότι οι διακυμάνσεις του ΡΗ είναι εκτός ορίων ασφαλείας, ούτε ότι οι tridacnas δημιουργούν κάποιο πρόβλημα.

Έχω όμως ενδοιασμούς στην ποσότητα του σκόρδου που χρησιμοποιείς.

Αυτή την ενέργεια την κάνεις τώρα τελευταία ( ίσως τον τελευταίο μήνα, δεν εννοώ, κατ΄ ανάγκη, τις τελευταίες μέρες) ή το συνηθίζεις από πάντα ή τέλος πάντων από πολύ παλιά?

Το ρωτάω αυτό, γιατί έχω διαβάσει πως το τάισμα με σκόρδο πρέπει να γίνεται μια φορά την εβδομάδα και κατ' άλλους κάθε δέκα πέντε ημέρες.

Ειδικά για τους δίσκου, που έχω εμπειρία, στις έτοιμες σκορδοτροφές αναφέρει στις οδηγίες, ότι πρέπει να ταΐζονται ΜΟΝΟ μια φορά την εβδομάδα με το συγκεκριμένο είδος τροφής.

Αναζητώντας πληροφορίες, πάνω σε αυτό, διάβασα κάπου, ότι οι υπερβολικές δόσεις σκόρδου, προκαλούν το στέγνωμα του δέρματος των δίσκων, λόγω αναστολής έκκρισης της προστατευτικής τους βλέννας. Το αποτέλεσμα είναι να στρεσάρονται τα ψάρια, με ότι παρενέργειες μπορεί να επιφέρει αυτό, με εντελώς αντίθετα αποτελέσματα, από αυτά, που θα περιμέναμε.

Βέβαια άλλο οι δίσκοι και άλλο τα θαλασσινά ψάρια. Επειδή όμως και τα δύο είναι ψάρια και έχουν τον ίδιο μηχανισμό προστασίας του δέρματός τους, πιθανά να υπάρχει κάποια συσχέτιση.

Για ψάχτο λίγο. Προσωπικά νομίζω ότι δεν πρέπει να γίνεται καθημερινή χορήγηση σκόρδου με το τάισμα, για προληπτικούς λόγους.

Για παράδειγμα, εσύ με το καθημερινό σου φαγητό, θα έπαιρνες και μια ισχυρή δόση αντιβίωσης για να μην αρρωστήσεις???

Link to comment
Share on other sites

Νικο πολυ ενδιαφερων το θεμα που θετεις αφου ταιζω καθημερινα και σκορδο (seachem) και βιταμινες Kent και βλεπω εξαιρετικα αποτελεσματα στα ψαρια μου...μερικα απο τα οποια θεωρουνται "δυσκολα". Δεν εχω διαβασει πουθενα κατι αντιθετο οσο αφορα τα θαλασσινα ψαρια ενω αντιθετα εχω διαβασει και ακουσει για καθημερινη χρηση βιταμινων, σκορδου κτλ... Οπως καταλαβαινεις με "καιει" ιδιαιτερα το θεμα αν και εχω τις καλυτερες εντυπωσεις απο τη συγκεκριμενη μεθοδο διατροφης :)

Link to comment
Share on other sites

Για πόσο καιρό Μάνο ακολουθείς αυτή την τακτική? Γιατί εάν γίνεται πάνω από 3-6 μήνες έχουμε ένα καλό οδηγό νομίζω.

Πάντως μιλάμε φαντάζομαι όχι μόνο για το σκόρδο αλλά και για τις βιταμίνες. Αν και πιστεύω πως οι βιταμίνες γενικά πρέπει να αποφεύγονται σε καθημερινή βάση γιατί μεταβολίζονται στο συκώτη και επίσης ορισμένες που δεν μεταβολίζονται κατευθείαν στα ούρα, όπως η βιταμίνη c, μένουν αθροιστικά στο ψάρι και μπορεί να δημιουργήσουν δυσλειτουργίες. Νομίζω όμως πως η βιταμίνη c εξαιρείται γιατί ο οργανισμός χρησιμοποιεί αυτό που χρειάζεται και το υπόλοιπο το αποβάλλει και δεν μένει αθροιστικά. Λίγο πολύ αυτά συμβαίνουν στον άνθρωπο γιατί όχι και στα ψάρια?

Αλήθεια εαν περισσέψει λίγο σκορδαλιά να την ρίξω μέσα :)

Link to comment
Share on other sites

Για πόσο καιρό Μάνο ακολουθείς αυτή την τακτική? Γιατί εάν γίνεται πάνω από 3-6 μήνες έχουμε ένα καλό οδηγό νομίζω.

Πάντως μιλάμε φαντάζομαι όχι μόνο για το σκόρδο αλλά και για τις βιταμίνες. Αν και πιστεύω πως οι βιταμίνες γενικά πρέπει να αποφεύγονται σε καθημερινή βάση γιατί μεταβολίζονται στο συκώτη και επίσης ορισμένες που δεν μεταβολίζονται κατευθείαν στα ούρα, όπως η βιταμίνη c, μένουν αθροιστικά στο ψάρι και μπορεί να δημιουργήσουν δυσλειτουργίες. Νομίζω όμως πως η βιταμίνη c εξαιρείται γιατί ο οργανισμός χρησιμοποιεί αυτό που χρειάζεται και το υπόλοιπο το αποβάλλει και δεν μένει αθροιστικά. Λίγο πολύ αυτά συμβαίνουν στον άνθρωπο γιατί όχι και στα ψάρια?

Αλήθεια εαν περισσέψει λίγο σκορδαλιά να την ρίξω μέσα :)

Ανδρεα την συγκεκριμενη διατροφη την ακολουθω περιπου 6 μηνες... ουσιαστικα δηλαδη απο οταν εβαλα ψαρια ξανα μετα την ολοκληρωτικη καταστροφη που ειχα παθει. Πιστευω οτι στο θεμα των ψαριων ειδικα τα παει αρκετα καλα το ενυδρειο καθως απωλειες δεν υπαρχουν (φτου, φτου) και η εμφανιση των ψαριων ειναι πολυ καλη. Φυσικα διαβαζοντας τα παραπανω, οπως παντα δηλωνω ανοιχτος σε οποιαδηποτε αποψη, παρατηρηση, γνωση ωστε να αλλαξω το μοντελο αυτο. Για παραδειγμα αυτο που λες για τις βιταμινες ειναι σοβαρο και ισως πρεπει να σκεφτω την μειωση τους... το σκορδο απο την αλλη ειναι κατι εντελως φυσικο και ισως να μην ενοχλει...

Το ψαχνω και εγω οπως ολοι σε αυτο το χομπι!

Link to comment
Share on other sites

Μάνο δεν το ψάχνεις καλύτερα, μιας και είσαι Αγγλομαθής.

Καμιά σχετική ερώτηση σε ξένο μεγάλο forum????¨

Link to comment
Share on other sites

σε ένα φλιτζανάκι του καφέ βάζω flakes και μετά μερικές σταγόνες garlic guard saechem

.. μετά από λίγο έχει μουσκέψει τόσο του μοιάζει με λάσπη .. και ταΐζω 2-3 φορές την εβδομάδα έτσι.. μια μέρα έβαλα και σε ξεπαγωμένη κατεψυγμένη τροφή

θα αποφύγω διατροφικές καινοτομίες για να είμαι πιο ήσυχος..

Link to comment
Share on other sites

Μάνο δεν το ψάχνεις καλύτερα, μιας και είσαι Αγγλομαθής.

Καμιά σχετική ερώτηση σε ξένο μεγάλο forum????¨

Για μενα το καλυτερο ξενο forum ειναι το Marine Depot...και για το συγκεκριμενο θεμα το forum της Puffer Queen (Kelly Jedlicki) καθως γνωριζεις ποιος σου απανταει (ειδικα το ΤΕΑΜ= Calfo, Borneman, Shimek, Jedlicki, Marini, Pro) ... Δεν εχω θεσει εγω ερωτηση αλλα εχει ηδη αρκετα σχετικα θεματα που υποστηριζουν αυτα που κανω και που εχω διαβασει... Ενα που βρηκα προχειρο ειναι http://forum.marinedepot.com/Topic40522-4-1.aspx οπου η Kelly απανταει αν ειναι κακη η καθημερινη χρηση σκορδου (Seachem Garlic Guard) το παρακατω:

other than the garlic smellSmile.gif.....no problems. (εκτος απο την μυρωδια του σκορδου, κανενα προβλημα)

Επισης η Tippytoex που απανταει ειναι επαγγελματιας clown breeder, προεδρος συλλογου reefαδων κτλ

Υπαρχουν πολλα ακομα αναλογα Posts και αναφορες και οχι μονο εκει (πχ σε podcast του Talkingreef αναφερεται ο ιδιος τροπος ταισματος 2 φορες την ημερα...)

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με την απωλεια του ψαριου και του θαλλασινου νερου απλα ηθελα να καταθεσω και την δικη μου εμπειρια με δισκους.Οτι εδω και 5 μηνες ταιζα την d-allio plus της tropical που εχει σκορδο και μαλιστα σε μεγαλο ποσοστο καθε μερα και μαλιστα μπορει ορισμενες φορες και δυο φορες την μερα και μοσχοκαρδια που ειχα φτιαξει συνολικα 1 κιλο ειχα αλεσμενες βεβαια 4 σκελιδες σκορδο και ταιζα αυτη την τροφη 3 με 4 φορες την εβδομαδα και οι δισκοι ποτε δεν αρρωστησαν και το χρωμα τους τελειο οσοι ηρθαν να τους δουν ελεγαν οτι τα χρωματα τους ηταν εντονα και γενικως καλα λογια.Επλιζω να βοηθησα λιγο στην συζητηση σας.Αληθεια θα μπορουσες νικο ψαλτη να μας παραθεσεις το αρθρο που διαβασες σχετικα με αυτα που λες για τους δισκους.Οτι πληροφορια καλοδεχουμενη το χομπι απαιτει διαρκη ψαξιμο

Έγινε επεξεργασία - pan
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με την απωλεια του ψαριου και του θαλλασινου νερου απλα ηθελα να καταθεσω και την δικη μου εμπειρια με δισκους.Οτι εδω και 5 μηνες ταιζα την d-allio plus της tropical που εχει σκορδο και μαλιστα σε μεγαλο ποσοστο καθε μερα και μαλιστα μπορει ορισμενες φορες και δυο φορες την μερα και μοσχοκαρδια που ειχα φτιαξει συνολικα 1 κιλο ειχα αλεσμενες βεβαια 4 σκελιδες σκορδο και ταιζα αυτη την τροφη 3 με 4 φορες την εβδομαδα και οι δισκοι ποτε δεν αρρωστησαν και το χρωμα τους τελειο οσοι ηρθαν να τους δουν ελεγαν οτι τα χρωματα τους ηταν εντονα και γενικως καλα λογια.Επλιζω να βοηθησα λιγο στην συζητηση σας.Αληθεια θα μπορουσες νικο ψαλτη να μας παραθεσεις το αρθρο που διαβασες σχετικα με αυτα που λες για τους δισκους.Οτι πληροφορια καλοδεχουμενη το χομπι απαιτει διαρκη ψαξιμο

Δυστυχώς δεν έχω διαβάσει κάποιο άρθρο, που να αναφέρεται στις πιθανές παρενέργειες από καταχρηστική κατανάλωση σκόρδου.

Οι όποιες πληροφορίες μου, αποτελούν τις υποδείξεις Γερμανού παραγωγού δίσκων, του οποίου το όνομα δεν έχω συγκρατήσει, σε Έλληνα εισαγωγέα. Συγκεκριμένα ανέφερε, ότι πρέπει να χορηγείται σκόρδο με την τροφή, μόνο κάθε δεκαπέντε ημέρες, για τους λόγους που προανέφερα.

Κατόπιν αναζητώντας περισσότερες πληροφορίες, βρήκα κάτι σχετικό, σε συζητήσεις στο DPH, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να θεωρηθούν, σαν υπεύθυνες απόψεις.

Η συγκεκριμένη τροφή, που αναφέρεις, γράφει στις οδηγίες, ότι πρέπει να χορηγείται 2-3 φορές την εβδομάδα, χωρίς βέβαια να διευκρινίζει αν είναι απαγορευτική η ημερήσια χορήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα το καλυτερο ξενο forum ειναι το Marine Depot...και για το συγκεκριμενο θεμα το forum της Puffer Queen (Kelly Jedlicki) καθως γνωριζεις ποιος σου απανταει (ειδικα το ΤΕΑΜ= Calfo, Borneman, Shimek, Jedlicki, Marini, Pro) ... Δεν εχω θεσει εγω ερωτηση αλλα εχει ηδη αρκετα σχετικα θεματα που υποστηριζουν αυτα που κανω και που εχω διαβασει...

Λοιπόν της έθεσα της Puffer Queen (Kelly Jedlicki) το προβληματισμό μου σχετικά με τη καθημερινή χρήση βιταμινών, εκτός βιταμίνης c , και ιδού τι μου απάντησε...

I would enrich the food daily with a good fish vitamin. The problems with most prepared fish food is it is lacking in the essentials. Pellet or flake food often sit on shelves or are exposed to temperature extremes which affects the nutritional values of the food.

Vitamins B and C are water soluble so toxicity usually isn't an issue as they will be excreted by the kidneys.

Fat soluble vitamins A, D, E & K are metabolized by the liver and can be overdosed or be toxic in high concentrations.

Εγώ από τα παραπάνω καταλαβαίνω ότι είχα δίκιο σε αυτά που έλεγα για ότι ισχύει στους ανθρώπους πως ισχύει και για τα ψάρια. Παρότι αναφέρει ότι θα ενίσχυε καθημερινά τη τροφή με βιταμίνες προσωπικά, τελικά καταλήγω πως σε καθημερινή βάση πρέπει να ενισχύουμε με σκόρδο και βιταμίνη C και 2-3 φορές την εβδομάδα με πολυβιταμίνες του τύπου KENT Ζoo. Συμφωνείτε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...