Jump to content

NASO TANG


Recommended Posts

Εγώ από τα παραπάνω καταλαβαίνω ότι είχα δίκιο σε αυτά που έλεγα για ότι ισχύει στους ανθρώπους πως ισχύει και για τα ψάρια. Παρότι αναφέρει ότι θα ενίσχυε καθημερινά τη τροφή με βιταμίνες προσωπικά, τελικά καταλήγω πως σε καθημερινή βάση πρέπει να ενισχύουμε με σκόρδο και βιταμίνη C και 2-3 φορές την εβδομάδα με πολυβιταμίνες του τύπου KENT Ζoo. Συμφωνείτε?

Ωραιος Ανδρεα...βεβαια τα εχει πει πολλες φορες στο forum της και ειναι ενας απο τους λογους που επεμενα :excl:

Πιστευω οτι οι βιταμινες τυπου KENT Zoe δεν εχουν τοσο υψηλες περιεκτικοτητες ωστε να υπαρχει προβλημα... Μεχρι και στο ενυδρειο σου λενε να τις ριχνεις χυμα 2 φορες την εβδομαδα (δεν το κανω)...ετσι και αλλιως μονο Βιταμινη Α νομιζω περιεχει απο τις "επικυνδηνες" αλλα ετσι και αλλιως ειναι προιον επιστημονων που αν ειχε τετοια προβληματα να εισαι σιγουρος οτι θα τα ανεγραφε πανω !

Βεβαια δεν ειναι ετσι και αλλιως απαραιτητο να βαζεις καθε μερα αλλα προσωπικα εχω δει εξαιρετικα αποτελεσματα...κατι ξερει η Kelly :thumbup::)

Φυσικα και η τακτικη που αναλυεις ειναι μια χαρα και μπορεις ανετα να την ακολουθησεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ακριβως τα ιδια συμπτωματα με το Naso του Τασου εχει και ο δικος μου... μετα απο 6 μηνες σε τελεια κατασταση, χθες σταματησε να τρωει και ειναι ατονος και κακοκεφος.... καμια αλλαγη στα χρωματα ή εξωτερικο σημαδι...το μονο που παρατηρω ειναι ενα εξωγκομα στη μια μονο πλευρα κοντα στην κοιλια του χωρις διαφορα στα χρωματα... Ολα τα αλλα ψαρια και μετρησεις του ενυδρειου ειναι μια χαρα... την Πεμπτη εκανα αλλαγη νερου περιπου 20% αλλα δεν νομιζω να ειναι αυτο το προβλημα καθως δεν επηρρεαστικε κατι αλλο αλλα και το νερο το ετοιμαζα 3 μερες και ηταν πολυ καλα φτιαγμενο...

Σημερα τον επιασα και τον εβαλα στην καραντινα και ξεκινησα θεραπεια με furan-2 ... δεν ξερω ποσο θα αντεξει ακομα αλλα εχετε κατι αλλο να προτεινεται ?

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να είναι κάτι πρόσκαιρο, περαστικά.

Τι έγινε ίωση έπεσε με τους naso ;)

Μακαρι να ξερα... ειναι η καποιο ενδοπαρασιτο (εξ' ου και ο "ογκος" στην μια πλευρα της κοιλιας) ή δυσκοιλιοτιτα ισως λογο λιγης αλγης στην διατροφη (αλλα παρα ειναι σοβαρο το προβλημα) ή καποιος ογκος :D (αν και πολυ αποτομα κατερευσε το ψαρι)...

Δεν ξερω πραγματικα... ... ... να ξαναπω οτι επειδη εκανα μετρησεις τωρα ειναι καλυτερες απο παντα τον τελευταιο καιρο...

Link to comment
Share on other sites

άλλαξες κάτι στη διατροφή τους το τελευταίο διάστημα?

εύχομαι περαστικά του ;)

Οχι, οχι...τιποτα απολυτως.... δεν πιστευω οτι ειναι θεμα αλλαγης τροφης... ουτε καν καινουργια συσκευασια δεν ανοιξα... και βεβαια εχω πολυ πιο "ευαισθητα" ψαρια που ειναι μια χαρα... φτου, φτου, φτου !

Link to comment
Share on other sites

Οχι, οχι...τιποτα απολυτως.... δεν πιστευω οτι ειναι θεμα αλλαγης τροφης... ουτε καν καινουργια συσκευασια δεν ανοιξα... και βεβαια εχω πολυ πιο "ευαισθητα" ψαρια που ειναι μια χαρα... φτου, φτου, φτου !

Υπαρχουν καποια tangs που μπορουν να δεχθουν ανετα ποιο πολυ προτεινη απο αλλα στη διατροφη τους. Βεβαια αυτο το δειχνουν με το να χασουν καπως τα εκπληκτικα χρωματα τους αλλα οχι με θανατο εκτος ποια εαν ο ιδιοκτητης αδιαφορηση. Αλλα στην περιπτωση του Naso μου κανει εντυπωση. Ο Ναso του Μανου ηταν απο τους ποιο ομορφους και ισος καλοθρεμενους Naso που εχω δει..Με τα ολα του στη διατροφη. Ποικιλια εχει, καλη διατροφη εχει, βιταμινες εχει, χωρο εχει, καλο νερο εχει. Στρες δεν εχει. Τι να πω...

Μηπως λοιπη κατι απο την διατροφη τους ή θελουν πρασιναδα σε ποιο μεγαλη ποσοτητα και δεν το ξερουμε? Οταν λεω πρασιναδα δεν λεω αποξηραμενη αλγη, αλλα φρεσκια αλγη μεχρι μαρουλι, αγγουρι και αρακα βρασμενο. Στις αφρικανες κανουν θαυματα. Στα δικα μου tangs το αγγουρι ειναι απιστευτος μεζες. Εκαν λιγο καιρο να παρουν μπρος, αλλα οταν πηραν το μαδαγανε σε μιση ωρα.

Βεβαια πολυ ςκοσμος τονιζει την αναγκη για πολυ καλη οξυγωνωση στο ενυδρειο του οταν υπαρχει naso. To τονιζουν πολυ γνωστες και ειδικοι και μου κανει εντυπωση. Γιατι σε αλλο ψαρι δεν εχω δει τετοιες αναφορες σε αυτη την συχνοτητα. Μηπως ειναι θεμα οξυγωνου και ροης? Μηπως θελει πολυ καλη οξυγωνωση αυτο το ψαρι τελικα, πολυ πανω απο το μεσο ορο? Ειδωμεν.

Ο Daniel Knop (ο γνωστος για τα αρθρα του, βιβλια του παγκοσμια αλλα και τα προιοντα του-Κnop) εχει ενα κοπαδι με Naso στο μεγαλο ενυδρειο του. Το ενυδρειο του ενω το εχω δει σε περιοδικα και βιβλια δεν το εχω βρει ακομα καπου στο ιντερνετ. Οποιος εχει την υπομονη ας κοιταξει.

Τα οποια διαδυχτιακα στοιχεια βρηκα...

Διαφημιση μεν για την deltec αλλα θα δειτε την αναφορα για το ενυδρειο του και τα ποιο μικρα που τα εχει σε κυκλωμα ολα.

http://www.deltecusa.us/ecocoolers/ecoComment.php

From Wikipedia, the free encyclopedia

http://en.wikipedia.org/wiki/Daniel_Knop

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφια αυτη ειναι απο το περιοδικο Coral τευχος Αυγουστου-Σεπτεβριου 2005. Ευχαριστω το μελος του aquazone panosb, που μου δανεισε καποια περιοδικα και πραγματικα ειναι διαμαντια.

To περιοδικο το οποιο περα απο τα αρθρα, την γερμανικη εκδοση την βγαζει ο Knop.

http://www.coralmagazine.com/

post-5-1170718056_thumb.jpg

Δειτε το μεγεθος του ενυδρειου στα αριστερα και τα υπολοιπα "υπο-ενυδρεια". Αμα το αγαπας το χομπι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Η καλή οξυγόνωση είναι πολύ σημαντική για όλα τα Tang και ιδιαίτερα για τον Achilles.

Δεν νομίζω ότι αυτό είναι η αιτία του κακού, γιατί θα επιρέαζε και τα υπόλοιπα Tangs,

Όσον αφορά με την κυκλοφορία και οξυγόνωση του ενυδρείου του Μάνου, το οποίο έχω δει από κοντά, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι χαθηκε ;) Το βρηκα το πρωι νεκρο στην καραντινα... ισως να στρεσαριστικε παραπανω με τη μεταφορα αλλα κατι επρεπε να κανω...

Το μονο που ανακαλυψα χθες το βραδυ αργα μεσω Internet θα ηταν και μια δοκιμη για δυσκιλιοτητα (με EPSON salts) που ομως δεν δικαιολογει τον ογκο που εμφανιστηκε στην ΜΙΑ μονο πλευρα της κοιλιας του...

Απο οταν ειδα οτι σταματησε να τρωει, ηταν ατονο, και καθοταν στο ιδιο μερος και σχεδον στο βυθο ημουν σιγουρος οτι δεν θα παει καλα :D

Η μεταφορα στην καραντινα και το furan ηταν απελπιδες προσπαθειες...

Αν σας ερθει καμια ιδεα ας την γραψετε εδω για να γλυτωσουμε αναλογα περιστατικα στο μελλον...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά με τα τόσα κρούσματα που έχω ακούσει μία νεκροτομή σε ιχθυολόγο ίσως είναι η μοναδική λύση για μελλοντική προστασία. Τώρα είναι κάτι που έχουν οι naso, σύνδρομο αιφνίδιου θανάτου, τι να πω κρίμα.

Ενα τόσο όμορφο ψαράκι και να έχουν τέτοιο πρόβλημα ;)

Αλήθεια γιατί δε βάζεις μία ερώτηση στην Kelly να δούμε αν έχει ακούσει κάτι?

Μάνο έκανες ότι μπορούσες, το επόμενο θα σου ζήσει πολλά πολλά χρόνια :D

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά με τα τόσα κρούσματα που έχω ακούσει μία νεκροτομή σε ιχθυολόγο ίσως είναι η μοναδική λύση για μελλοντική προστασία. Τώρα είναι κάτι που έχουν οι naso, σύνδρομο αιφνίδιου θανάτου, τι να πω κρίμα.

Ενα τόσο όμορφο ψαράκι και να έχουν τέτοιο πρόβλημα ;)

Αλήθεια γιατί δε βάζεις μία ερώτηση στην Kelly να δούμε αν έχει ακούσει κάτι?

Μάνο έκανες ότι μπορούσες, το επόμενο θα σου ζήσει πολλά πολλά χρόνια :D

Εκανα ερωτηση στην Kelly και περιμενω απαντησεις...αν καποιος θελει να το δει (αν και θα γραψω και εδω τα σχετικα) ας παει εδω: http://forum.marinedepot.com/Topic59702-10-1.aspx

Επειδη ομως υποψιαζομαι την απαντηση της ξεκιναω, ετσι και αλλιως, αλλο θεμα για την αποπαρασιτοποιηση (deworming) εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8509

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

H Kelly απαντησε κατι σχετικο με αυτο που υποψιαζομουν γενικοτερα:

have not heard of any specific ailment in tangs but from what you are describing my first thought was intestinal blockage - either caused by something foreign or unnatural that was ingested or intestinal worms/parasites.

Did you still have the tang - if so any chance you or someone can do a necropsy ?

Μεταφραζω:

Δεν εχω ακουσει για καποια ασθενεια συγκεκριμενα των Tangs αλλα απο οτι περιγραφεις η πρωτη μου σκεψη ειναι οτι ηταν καποιο μπλοκαρισμα των εντερων - ειτε εξ' αιτιας καποιου ξενου ή αφυσικου σωματος που χωνευτικε είτε λόγο εντερικν σκουληκιων/παρασιτων.

Εχεις ακομα το tang - εαν ναι μπορεις εσυ ή καποιος αλλος να κανει μια νεκροψια ?

------------

Δυστυχως δεν το εχω το ψαρι ακομα...το μετανιωσα αφου αυτο θα ηταν το πιο σωστο αλλα το πρωι που το ειδα δεν ειχα μυαλο για ψυχραιμες σκεψεις...

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω με σχετική βεβαιότητα τα εξής

.. και το kole tang παρουσίασε τα ίδια συμπτώματα

και το flame angel ….

σταμάτησαν να τρώνε για δυο μέρες …με τα ίδια συμπτώματα .. κακόκεφα ψάρια που κρυβόντουσαν στα βράχια..

την τρίτη μέρα άρχισαν πάλι να τρώνε και παραμένουν μια χαρά.. φτου.. φτου .. φτου..

..όταν έχει στρώσει το ψάρι για μήνες και πάει καλά .. είναι μεγάλη η στεναχώρια και ο προβληματισμός αν το χάσεις έτσι ξαφνικά…

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να αναφερω τον προβληματισμο μου, για το εαν τα ψαρακια μας παιρνουν την σωστη διατροφη τους μακροπροθεσμα. Δεν αναφερομαι σε βιταμινες τοσο, οσο οτι καποια ψαρια μπορει να θελουν περισοτερη πρασιναδα απο αλλα, αλλα να θελουν ποιο πολυ προτεινη απο αλλα και παει λεγοντας. Κατι που οδηγει σε ανισσοροποιες στην διατροφη τους, και σταδιακη εξασθενηση του ανοσοποιητικου τους συστημστος. Αργα αλλα σταθερα και στην πορεια συμβαινουν τετοιες καταστασεις.

Παρομοια φαινομενα εχουν οι αφρικανες. Εξηγουμε. Οι αφρικανες mbuna ειναι (σχετικα) αυστηρα φυτογαγες. Εαν τις δωσεις περισοτερη προτεινη απο αυτη που πρεπει αναλογικα με την φυτικη τροφη εχουμε καποια φαινομενα περιεργα.

Παραδειγμα.

Melanochromis Auratus. Με ελειψη σωστης τροφης για φυτοφαγα χανει το περιφημο μαυρο χρωμα του(το αρσενικο) στην πορεια, αλλα δεν εχει αλλο προβλημα εκτος ποια αν παμε στα ακρα.

Pseudotropheous demasoni. Με ελειψη σωστης τροφης για φυτοφαγα, χανει καπως την λαμψη στα χρωματα του αλλα οχι το χρωμα του κσι εαν συνεχιστει, παθαινει στην πορεια malawi bloat που ειναι κατι αντιστοιχο και χωρις θεραπεια το εχασες.

Tropheus. Ολη η οικογενεια. Με ελειψη παλι σωστης πρασιναδας δεν χανει τα χρωματα του αλλα ξαφνικα δεν τρωει και αρχιζει να φουσκωνει ελαφρια. Χωρις την καταλληλη θεραπεια πεθαινει συντομα.

Οταν δεις τα πρωτα σταδια σε αυτα τα ψαρακια και τα αρχισεις για παραδειγμα αγγουρι στην διατροφη τους πριν σταματησουν να τρωνε βεβαια, βλεπεις πως ξαφνικα αρχιζουν να ξεπριζονται και να περνουν τα πανω τους μερα με την ημερα.

Και αναφερομαι σε τροφη σε φυτοφαγα οπως ειναι τα tangs, γιατι τα flakes καλα ειναι, αλλα δεν εχουν το πρασινο το φρεσκο που θα κρατησει μακρυα τους ερεθισμους στο εντερο τους με τις οποιες συνεπειες.

Να αναφερω επισης πως οταν τα φυτοφαγα τα ταιζεις παραπανω προτεινη, τοτε εχουν απιστευτη αναπτυξη αναλογικα με τα αλλα, αλλα τα πιθανα προβληματα τα ανεφερα πριν. Κατασταση που εχω δει και στις αλγοφαγες και φυτοφαγες αφρικανες αλλα και στα φυτοφαγα και φυκοφαγα tangs.

Eιναι ενα θεμα που καιρο το σκεφτομουνα αλλα δεν ειχε τυχη να ελθει η ευκαιρια για να το θεσω. Βλεπω παρα πολλες ομοιοτητες και λογο εμπειριας σε φυτοφαγα σαν τα tangs το θετω για περαιτερω συζητηση..

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...