Jump to content

Κοστολογιο Hqi Κι Αποριες Ευλογες


vales_red

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια! Με τρωγε ο κ..λος μου αυτες τις μερες και μπηκα στην αναζητηση διαφορων λυσεων για λαμπες μεταλου - HQI κτλ... Ειδα οτι υπαρχουν 3 ειδων αλλα αυτα ειναι λεπτομερειες...

Οι αποριες μου ειναι πολυ απλες και στο πολυ αρχικο σταδιο ακομα....

Για παραδειγμα ας παρουμε υποψιν ενα ενυδρειο 150λιτρων... αναλογια watt/λιτρα 1:1, οποτε επιλεγουμε να αγορασουμε ενα φωτιστικο Metal Ηalide 150w. Ταυτοχρονα ομως εχουμε και 4χ24W T5 οι οποιες αναβουν απο τις 14:00-22.30.

Οι αποριες μου ειναι 2...βασικα 2 ενδεχομενα...

1) Να αναβουν οι Τ5 κανονικα 14:00-22.30 (8.5hours) και η μεταλλου κανα 2ωρο στις 17.30-19.30 (2hours)? Στο απωγειο δλδ.. καταμεσημερο νταλλλλα ηλιος?

2) Η να αναβει μονη της η μεταλλου 15.00-22.00 (7hours)?

Πως μπορω να υπολογισω το κοστος του μηνιατικου ρευματος απο τις λαμπες μου? Υπαρχει κανας τυπος? δλδ συνολικα watt λαμπων x ωρες λειτουργιας x κοστος Kwh?

Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα.. μιας και ο τωρινός μου φωτισμός δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη..

Θα ήθελα επίσης από τους γνώστες να ακούσω και τα πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα του ενυδρείου χωρίς καπάκι..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βάλ καλησπέρα. Εγώ έχω 3 μετάλου από 150w και 2τ5 από 54w οι τ5 είναι 2 blue plus. Εγώ προσωπικά της ανάβω της μετάλου 7 ώρες από της 12 το μεσημέρι μέχρι της 7 το απόγευμα και της τ5 από της 2 το μεσημέρι μέχρι της 9 και μόλις σβήσουν και αυτές ανάβουν 2 λεντομπάρες που έχω για moon light.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ.... απλα εμενα με ενδιαφερει να μαθω αν μπορω τις μεταλλου να τις αναβω κανα 2ωρακι μονο και την δουλεια να την κανουν οι Τ5.... Εσυ με 3 μεταλου 150W ποσα πληρωνεις στη δεη?!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι θα σε καλύπτει! Εμένα μου έρχεται στα 220ευρο αλλά όλες της άλλες δραστηριότητες της κάνω βράδυ που έχω νυχτερινό!

Link to comment
Share on other sites

220? εγω ειμαι στα 110 και τσουζω...και ειδικα τωρα με τοaircondition? Κλαιν οι ρεγγες απο τωρα! Νυχτερινο δεν εχω...

Κανας τυπος υπολογισμου κοιστους ΔΕΗΣ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι και με 2 ενυδρεία και μου έρχεται τόσο!

Link to comment
Share on other sites

Είναι τουλάχιστον 1500watt. Αν βάλω ψηκτικο φωτιστικό σκιμερ σαμπ κυκλοφορίτες ριακτορες και περίπου τα ίδια πράγματα και στα 250λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

εγω πληρωνω απο 180-230 σε δεη αλλα σε αυτο περιλαμβανονται πολλα πλυντηρια-στεγνωτηρια που βαζει η γυναικα.

εχω 3φασικο-νυχτερινο(ασχετο με το ενυδρειο το νυχτερινο εν μερη..).

2χ 150 μεταλλα και 2χ54 τ5.μικρη pl φθοριου μπλε για φεγγαροφως...

τα μεταλλα αναβουν απο τις 5,30το απογευμα εως τις 11το βραδι.3 ωρες πριν,αναβουν οι τ5 και σβηνουν 1 ωρα μετα τα μεταλλα.

θερμοκρασια δεν ειδα πανω απο 27,5 με 8 8αποντους ανεμιστηρες ζαλμαν.εξατμιση περιπου 50 λιτρα το 6ημερο.

Link to comment
Share on other sites

γιατί βρε αγόρι μου να πάς σε μετάλλου :D ;Παλιά !! φτιάξε ένα φωτιστικό με λεντ θα έχεις τα 2/3 της κατανάλωσης και πιο πολύ φως , αν επιμένεις πάντως σίγουρα να επιλέξεις φωτιστικά τύπου καμπάνα και όχι τύπου pendant γιατί τα δεύτερα δεν απλώνουν σωστά το φως , σου μιλάω εκ πείρας γιατί πριν λίγο καιρό άλλαξα από μετάλλου σε λεντ

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ για το ποιο πολύ φως θα έχεις με τα λεντ! Και με τα μέταλλα έχεις φουλ ανάπτυξη στα κόραλια και είναι πάνω από όλα δοκιμασμένα και αξιόπιστα!

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ για το ποιο πολύ φως θα έχεις με τα λεντ! Και με τα μέταλλα έχεις φουλ ανάπτυξη στα κόραλια και είναι πάνω από όλα δοκιμασμένα και αξιόπιστα!

Link to comment
Share on other sites

αφού σου λέω μέταλλα είχα πριν 2χ150hqi+2χ54τ5 και τώρα 5χ50w και μεγαλώνουν πιο γρήγορα , αυτό για το πιο πολύ φως το λέω όχι για το πόσο φωτεινό φαίνεται το ενυδρείο γιατί ναι φαίνεται , η διαφορά με τα λεντ είναι ότι βγάζουν πολλά par με λίγα lumen δηλ τα κοράλλια μας φωτοσυνθέτουν πιο πολύ , στο μάτι όμως σου φαίνεται ένα τικ πιο σκοτεινό

Link to comment
Share on other sites

Απλά φίλε Κώστα παίζει ρόλο και το Ενυδρείο που έχεις εμένα π.χ δεν με καλύπτουν τα λεντ και λόγο ύψους! Απλά είναι ότι τα μέταλλα είναι σταθερή αξία τα λεντ έχουν ακόμα εξέλιξη μπροστά τους!

Link to comment
Share on other sites

Παιρνει ωραια τροπη το πραμα! πειτε κι αλλα! Δλδ με led εχω ιση αναπτυξη οπως με μεταλλα?

Link to comment
Share on other sites

Απλά φίλε Κώστα παίζει ρόλο και το Ενυδρείο που έχεις εμένα π.χ δεν με καλύπτουν τα λεντ και λόγο ύψους! Απλά είναι ότι τα μέταλλα είναι σταθερή αξία τα λεντ έχουν ακόμα εξέλιξη μπροστά τους!

για μενα απολυτως σωστο οπως και οι τ5.τα λεντ ειναι προφανως το μελλον αλλα εχουν ακομη πολυ μελλον μπροστα τους.ισως καποιοι θυμουνται τις πρωτες γεννιες λεντ που καποιοι βιαστηκαν να κανουν οικονομια και μετα απο λιγους μηνες τα ξλωσαν αφου σχεδον ολα ειχαν προβληματα.

απο την αλλη και για να πω και την αληθεια,χρονο με τον χρονο τα μεταλλα φυηνουν καθως ολο και πιο δυσκολα βρισκεις φθηνες λαμπες μεταλλου αφου και η ζητηση ολοενα και μειωνεται...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της απόψεις ότι δεν πρέπει να βιάζομαστε ας κάνουν το κύκλο τους πρώτα και αν πετύχουν οκ γιατί δεν είναι και τόσο οικονομικά στην αγορά τα λεντ!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της απόψεις ότι δεν πρέπει να βιάζομαστε ας κάνουν το κύκλο τους πρώτα και αν πετύχουν οκ γιατί δεν είναι και τόσο οικονομικά στην αγορά τα λεντ!

Mα οι Αμερικάνοι φίλοι μας χρησιμοποιούν LED πάνω απο 4 χρόνια.O Φωτισμός είναι μια παράμετρος που συνθέτει την επιτυχία ή όχι στο θαλασσινό ενυδρείο υφάλου.Για μένα είναι 4 τα συστατικά.Φωτισμός-Φιλτρανση-Κυκλοφορία.Πιο πάνω απο όλα είναι το Νεράκι..Το πιο βασικό συστατικό.Για το θέμα φωτισμού μιας και χρησιμοποιώ LED 6 μήνες τώρα θα τα πώ απλά.Την δουλειά σου την κάνεις με το παραπάνω και με τα LED και με τις μετάλλου και με Τ5.Τα αποτελέσματα τα βλέπεις παντού στο δίκτυο. Ζύγισε τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα που σου δίνει κάθε επιλογή και επιλέγεις.Να μην ξεφεύγουμε απο το θέμα.Και η επιλογή με 2 Hqi πάντως σε καλύπτει και είναι όντως εντυπωσιακή προσθήκη.Το πάντρεμα με τις Τ5 πώς θα το κάνεις?

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Απλά φίλε Κώστα παίζει ρόλο και το Ενυδρείο που έχεις εμένα π.χ δεν με καλύπτουν τα λεντ και λόγο ύψους! Απλά είναι ότι τα μέταλλα είναι σταθερή αξία τα λεντ έχουν ακόμα εξέλιξη μπροστά τους!

ναι σίγουρα έχουν δρόμο ακόμα Μάνο και δεν θέλω να πάρω και κανέναν στον λαιμό μου :bigemo_harabe_net-134: ας δούμε πως θα πάει σε αυτούς που βάλαμε 5-6 μήνες ακόμα και θα έχουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα .

Ας πω αυτά που έχω βγάλει εγώ από την χρήση στο δικό μου ενυδρείο , σε λίγο καιρό ίσως καταργήσουν τα άλλα είδη φωτισμού , πιο χαμηλή θερμοκρασία στο νερό ( ο ανεμιστήρας δουλεύει πολύ λιγότερο αν και είναι 200λίτρα περισσότερα) , η ανάπτυξη μισή φορά επάνω σίγουρα και μάλιστα ορισμένα φραγκς στάσιμα για καιρό έδειξαν να ασπρίζουν οι κορυφές τους μόλις 3 μέρες μετά την αλλαγή του φωτισμού , είμαι σίγουρος ότι μειώνουν την θνησιμότητα σε κοράλλια (ταλαιπωρημένα-στρεσσαρισμένα από την μεταφορά )ότι μπαίνει στο ενυδρείο μου απλά μεγαλώνει , ακόμα τα χρώματα ίσως είναι και καλύτερα από πριν το τρεμόπαιγμα του νερού είναι σαν τις μετάλλου , για το πόσο μπορεί να διεισδύει το φως στο νερό αυτό εξαρτάται από τον φακό που θα του φορέσεις , το δικό μου φωτιστικό φοράει 90 μοίρες και δεν έχω κάποιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ζύγισε τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα που σου δίνει κάθε επιλογή και επιλέγεις.Να μην ξεφεύγουμε απο το θέμα.Και η επιλογή με 2 Hqi πάντως σε καλύπτει και είναι όντως εντυπωσιακή προσθήκη.Το πάντρεμα με τις Τ5 πώς θα το κάνεις?

Γιαυτο ξεκινησα αυτο το θεμα για να παρω οσες περισσοτερες πληροφοριες και εμπειριες φιλων μπορω... Θα το ζυγισω απολες τις μεριες. 2 Hqi ειναι πολλες. Αν παιξω θα παιξω με μια 150w.

Κατι τετοιο θα ηταν το ιδανινοτατο: Hqi με build in 2-4 Τ5

http://reefbuilders.com/files/2008/05/sfiligoi-t5-hqi-zenith-light2.jpg

http://malawi-keller.ch/images/stories/Technik/HQI_LAMPE_1x250W.jpg

Αν απλα παρω μια Hqi τοτε θα την κρεμασω αναμεσα απο τα 2 φωτιστικα που εχω... αλλα μου φανταζει λιγο γυφτικο παζαρι...

Απλα κανω σκεψεις....

Του Klaz μου αρεσε παααρα πολυ... Αν βγαινει σε ποιο μικρο...πχ 80 cm μηκος..θα ηταν ιδανικο..

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικός Κλάζ...Αυτό το παιδί είναι μάλαμα...και εγώ το είδα πολύ ζεστά το θέμα με MH γιατί παίζουν διάφορα τέτοια στις αγγελίες.Πρίν πάρεις την τελική σου απόφαση όμως έλα και μια βόλτα να δείς το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικός Κλάζ...Αυτό το παιδί είναι μάλαμα...και εγώ το είδα πολύ ζεστά το θέμα με MH γιατί παίζουν διάφορα τέτοια στις αγγελίες.Πρίν πάρεις την τελική σου απόφαση όμως έλα και μια βόλτα να δείς το δικό μου.

Η τελικη αποφαση θα αργησει να παρθει... Δεν βιαζομαι καθολου...Αν κατσει καμια αγγελια απο το Θεό Hqi+T5 fixture για ενυδρειο 80cm θα το τσακωσω...αλλιως παιρνω γνωση για το επομενο που δεν θα αργησει να ερθει (το μονιμο πλεον). Εσυ Αλεξ τι εχεις Θυμισε μου να μην ψαχνω...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα καλα σας λογια φιλαρακια,αλλα σας ξαναλεω πως πλεον δυσκολα βρισκεις φτηνες και με σωστο φασμα λαμπες.

για να καταλαβετε τι λεω μια απο τις καλυτερες λαμπες μεταλλα για sps ειναι οι phoinix 12κ, εκ ιαπωνιας.οταν ομως τις βρισκεις μονο απο eshop εξωτερικου στα 60-70 ευρω την λαμπα + τα μεταφορικα,μιλαμε για ενα ποσο κοντα στα 140-150 ευρω για 2 λαμπες καθε χρονο.με τα τωρινα δεδομενα και αν εισαι και ανεργος,ειναι δυσκολο...

απο την αλλη εχω δοκιμασει να βαλω λαμπες φτηνες κινεζικες απο γνωστα ιντερνετικα μαγαζια κινας με περιπου 14 ευρω τη λαμπα.πληρης απογοητευση.εχω 4 λαμπες στο συρταρι,αγορασμενες για 14κ φασματα αλλα δυστυχως αντι να δεις το ασπρογαλαζιο που περιμενεις,βλεπεις χρωματα κιτρινοπρασινα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...