Jump to content

Περίεργη Συμπεριφορά Severum


kokakis

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα.

Εχω 2 severum εδω και ενα χρόνο και τον τελευταίο καιρό εχουν αρχίσει περίεργες συμπεριφορές.

Εκει που είναι ήρεμα αρχίζουν μια σπαστική κίνηση λες και τα χτυπάει ρευμα....κατι σαν πάρκισον...δονουνται έντονα για λίγα δευτερόλεπτα και μετά ολα πάλι καλά!!!

Στο ενυδρείο εχω ακόμη ενα παπαγαλόψαρο που τα κυνηγάει συνεχώς και δεν τα αφήνει σε ηρεμία..μια ακόμη κιχλίδα και εναν καθαριστή.

Ευχαριστώ Κωνσταντίνος

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ζευγαρι και κανουν γλυκες. Βεβαια το να σου ζευγαρωσουν μαζι με τα υπολοιπα ψαρια μεσα λιγο δυσκολο. Εαν τα απομονωσεις μπορει να σου γεννησουν.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπε και ο φιλος Rik,το ζευγαρωμα ειναι το πλεον πιθανο.Δωσε μας καποιες πληροφοριες για το ενυδρειο σου παραπανω και καπoια φωτο ισως.

:)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι μικρό σε σχεση με τα ψάρια που εχω μέσα.Πρόκειται για ενα 80 ltr με εσωτερικό και εξωτερικό φίλτρο

Το εσωτερικό φίλτρο είναι resun magi-380 και το εξωτερικο είναι της eheim ecco pro 130

.Ειλικρινά αν είναι ερωτικά παιχνιδάκια αυτά χαίρομαι αφάνταστα.Μήπως έχετε κάποια ιδέα για να μπορέσω να τα ζευγαρώσω;;

Αν χωρίσω το ενυδρείο στην μέση με ενα πλεξι γκλάς θα ήταν εγκλημα χειρότερο λέτε;;;Εσείς τι προτέινετε;;;Αν χωρίσω το παπαγαλόψαρο το ενυδρείο το υπάρχον θα είναι αρκετό για την αναπαραγωγή τους;;;

Link to comment
Share on other sites

post-43744-0-78561900-1340527283_thumb.jpgpost-43744-0-17869400-1340527311_thumb.jpg

Αυτός είναι ο μακαρίτης (τον σκότωσε το παπαγαλοψαρο)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου.Το9 ενυδρειο,οπως ειπες,ειναι ηδη πολυ μικρο για να τα χωρισεις στη μεση.Μοναδικη πιθανοτητα θα ηταν,να μεινει το ζευγαρι μονο του.Αν βεβαια εισαι διατεθιμενος να κανεις κατι τετοιο.

:)

Link to comment
Share on other sites

αν μπώ στην διαδικασία να τα αφήσω μόνα τους...

1ον.αξίζει λέτε;;;εννοώ η γέννα θα είναι σίγουρη μετά ή και πάλι δεν ξέρουμε αν θα γίνει;;;

2ον. οταν λέμε όλα τα ψάρια εξψ εννοουμε ΟΛΑ ή μπορώ να βγάλω μόνο το επιθετικό που είναι το παπαγαλοψαρο και να αφήσω την κιχλίδα και τον καθαριστή;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου εγώ λέω όλα γιατί σε μία πιθανή γεννά το ζευγάρι θα δίνει πολύ επιθετικό με αποτέλεσμα να γίνουν μακαρίτες τα αλλά δύο ψάρακια!

Link to comment
Share on other sites

για να βάλω τον παπαγαλόψαρο μόνο του....που αυτό σημαινει αγορά καινουργιου ενυδρειου...τι λίτρα θα ήταν καλό να είναι το καινουργιο του σπίτι;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έπαιρνα ένα 300λτ ή μεγαλύτερο για όλα τα ψάρια. 80λτ απλά είναι λίγα. Αν γεννήσουν έχει καλός. Έχω 2 Σέβερουμ και πάντα κάνουν αυτα τα σπαστικά σαν παρκισον 3 χρόνια τώρα αλλα τα δικά μου κατα 80% ειναι και τα δυο αρσενικα. άλλαξε ενυδρείο να έχεις κάτι να χαίρεσε 80λτ είναι λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...