Jump to content

Λάμπες Τ5


Mitrizakis Nikos

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω πως γίνετε η συνδεσμολογία λάμπας Τ5; Από ότι ξέρω χρειάζεται ηλεκτρονικός μετασχηματιστής…; Αν ξέρει κανείς, παρακαλώ να μου πείτε για την συνδεσμολογία, τα υλικά καθώς και για το κόστος (περίπου).

Link to comment
Share on other sites

Νίκο η συνδεσμολογία εξαρτάτε από τον τύπο του μπάλαστ που θα αγοράσεις.Συνήθως σχεδόν σε όλα υπάρχει σχέδιο πάνω στο μπάλαστ.

Για τιμές εξαρτάτε πάλι από το πόσες λάμπες θα υποστιρίζει,πόσα βάττ και από το άν θα είναι dimmable ή όχι.Οι τιμές αρχίζουν από 15 εώς 50 ευρώ κατά μέσο όρο.

Επίσης θα χρειαστείς καλώδια και ακροφύσια για Τ5 (θα σε συμβούλευα να πάρεις εμπορίου από πετσόπ καθώτι στεγανά) τα οποία κοστίζουν γύρω στα 10 ευρώ το ζευγάρι (για μία λάμπα)

Μετά από αυτά θα χρειαστείς και τις λάμπες..... :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη τα στεγανά ακροφήσια και το Σάββατο θα είμαι Αθήνα για μία δουλειά και φυσικά θα επισκεφτώ το Water inn όπου θα πάρω και την λάμπα!!! Πες μου λίγο για το μπάλαστ. Πρέπει να είναι ηλεκτρονικό; Τι είναι το dimmable; Τα watt όπως και ο αριθμός των λαμπτήρων είναι γνωστός.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη τα στεγανά ακροφήσια και το Σάββατο θα είμαι Αθήνα για μία δουλειά και φυσικά θα επισκεφτώ το Water inn όπου θα πάρω και την λάμπα!!! Πες μου λίγο για το μπάλαστ. Πρέπει να είναι ηλεκτρονικό; Τι είναι το dimmable; Τα watt όπως και ο αριθμός των λαμπτήρων είναι γνωστός.

-Ναί καλό θα είναι να είναι ηλεκτρονικό.Προκαλεί λιγότερες φθορές στις λάμπες,είναι ελαφρύτερο και δέν θερμαίνεται όσο το κλασσικό.

-Το dimmable ballast έχει την δυνατότητα να δεχθεί ποτενσιόμετρο για να αυξομειώνεται η ένταση του φωτισμού.(δέν νομίζω ότι σου χρειάζεται).

-Πές τί και πόσες λάμπες θα βάλεις καθώς και πώς θα ανάβουνε για να σου πώ τί μπάλλαστ χρειάζεσε.Επίσης σε πιά περιοχή θα είσαι να σου βρώ κατάστημα κοντά.... :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μάλλον θα πάω για dimmable ballast διότι με ενδιαφέρει να κάνω λίγο τον κύκλο. Τώρα, δεν ξέρω αν θα συνδέσω τις ήδη υπάρχουσες λάμπες (2ΧΤ8, από 30W η κάθε μία) και την Τ5 ή να συνδέσω μόνο την μπλε ακτινική στο ηλεκτρονικό μπάλαστ. Τώρα όσο για το μέρος, είμαι Θεσσαλονίκη…

Link to comment
Share on other sites

1ον.Το ντιμάρισμα του φωτός ΔΕΝ γίνεται αυτόματα εκτός και άν έχεις αντιστοιχο μηχανισμό.

2ον.Το που θα είσαι εννοουσα το Σαββάτο που θα είσαι αθήνα....

:)

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στο μήκος των καλωδίων. Από πρoσvπική εμπειρία αναφέρω ότι αν πάρεις ballast "nο name" όπως έκανα εγώ και την πάτησα δεν γράφουν το μέγιστο μήκος του κάθε καλωδίου. Το ένα δούλεψε για μισή ώρα και το άλλο για τρείς, και μετά ΠΑΦ έπεσαν ασφάλειες κάηκαν τα ballast κλπ! Αντίθετα της Osram που αγόρασα αναφέρουν πάνω το μέγιστο μήκος κάθε καλωδίου. Όσο για τα καλώδια, τουλάχιστον εμένα με εξυπηρέτησαν καλύτερα τα μονόκλωνα. Αυτό θα το δείς άλλωστε και από το ballast.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ξεφεύγουμε αρκετά έτσι ε; Είναι δύσκολο να dimaro είτε και τις 3 λάμπες είτε μόνο την ακτινική; Εκτός από το dimmable ballast τι άλλο χρειάζομαι; Ανεβάζω πολύ το κοστολόγιο; Το Σάββατο θα πάω Water inn, αν έχει εκεί κοντά μαγαζί που θα μπορούσα να βρω τα καλούδια που μου προτείνεις, ευχαρίστως να πάω

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ξεφεύγουμε αρκετά έτσι ε; Είναι δύσκολο να dimaro είτε και τις 3 λάμπες είτε μόνο την ακτινική; Εκτός από το dimmable ballast τι άλλο χρειάζομαι; Ανεβάζω πολύ το κοστολόγιο; Το Σάββατο θα πάω Water inn, αν έχει εκεί κοντά μαγαζί που θα μπορούσα να βρω τα καλούδια που μου προτείνεις, ευχαρίστως να πάω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...