Jump to content

παρουσιαση ενυδρειου malawi


GEORGETAX

Recommended Posts

pH:8

Γενική σκληρότητα (GH):19

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):11

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):12.5 ( δικτύου )

Αλλαγές νερού:30 - 35 % / εβδομάδα

Θερμοκρασία: 26

Διαστάσεις: 100*30*40 100 lit

Ψάρια :4 Labidochromis caeruleus

αυτο παιδια ειναι και το δικο μου ενυδρειακι.εκανα οτι μπορουσα .θελω πολλα να μαθω ακομα αλλα ειναι μια αρχη και σιγα σιγα θα γινει πολυ καλυτερο.παρακαλω για τις παρατηρησεις σασ συμβουλεσ σας :):D:D:Ppost-2192-1167847047_thumb.jpgpost-2192-1167847120_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!!

Προσωπικά μου αρέσει πολύ.Οι πέτρες είναι φοβερές!

Άμα το 'πρασινίσεις' και λιγάκι με ανούμπιες και βαλισνέριες θα γίνει τέλειο!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης βάλε μιά σκουρόχρωμη αφίσα για background.

Θα δείξει ακόμα πιό ωραίο!!!!

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να το γραψω θα μπει απο πισω καποια αφισα η μαυρο χαρτονι τισ επομενεσ ημερεσ

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειμαι ειδικος στις αφρικανες το ενυδρειο σου ειναι πολυ ωραιο!!

Ισως με μερικες πετρες ακομα να δειξει πολυ καλυτερο.

Παντος ΜΠΡΑΒΟ για την προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο!! Καλη συνεχεια!! :):D

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο το ενυδρειο σου!!!

Που ειναι κρυμμενα τα μηχανηματα(φιλτρο-αεραντλια...) εχεις κανει καλη δουλεια.

μπορει στην θεση σου να εβαζα καμοια πετρα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία σύνθεση με θαυμάσιες πέτρες!

Αν και δεν είμαι γνώστης, θα συμφωνήσω ότι ίσως χρειάζονται μερικές πέτρες ακόμα. Δεν γνωρίζω, όμως τι γίνεται με το βάρος.

Ερωτήσεις:

Τα ψάρια γιατί είναι ακροβολισμένα και σε θέση μάχης?

Μήπως πρόκειται για ζευγάρι στα δεξιά?

Αν ναι, ποιό είναι το μέλλον του αριστερού?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες οι πέτρες που έχεις βάλει!!! Ωραίο το στίσημο! :) Πες μας όμως λίγο για το setup σου.

Link to comment
Share on other sites

jimpapas το φιλτρο ο θερμοστατης κ.τ.λ.ειναι εσωτερικα.μεσα στο μαυρο κουτι.ειναι το ενυδρειο που εδινε η carrefour.

ειναι η αρχή πετρες θα μπουνε και αλλεσ και θα δειξει σιγα σιγα καλυτερο,προσπαθησα να μην το κανω τυποποιημενο αλλα οσο μπορουσα πιο φυσικο.ελπιζω να τα καταφερα στο περιπου με τισ πολυ λιγεσ γνωσεις μου.

φυσικα ειμαι πολυ αρχαριος και δεν εχω πανω απο 2 μηνεσ που αρχισα να ασχολουμε.

κ. ΨΑΛΤΗ ΝΙΚΟ για τα ψαρια ακομα ειμαι σε φαση πιου καθομαι και παρατηρω αυτα που εχω διαβασει και προσπαθω να τα καταλαβω καποια πραγματα.τωρα απο οτι εχω καταλαβει ενασ ειναι ο ισχυροσ αρσενικος και φαινεται στην φωτο.τα χρωματα του εχουν αλλαξει παρα πολυ εχουν γινει πιο εντονα απο οτι τα αλλα. αρσενικα και θυληκα ποιο ειναι τι ακομα δεν μπορω να καταλαβω.ελπιζω σε λιγουσ μηνεσ να το δουμε τι παιζεται.αλλα μαλλον πρεπει να ειμαι με 3 αρσενικα και 1 θηλυκό( αυτο που φοβόμουν ετσι δεν ειναι malawi????????) :D:P αλλα ποτε δεν ξερεισ με αυτα τα ψαρια θα δειξει.υπομονη εχω οποτε εχουμε καιρο ακομα.

συμβουλες σας παρακαλω και παρατηρησεις τι πρεπει να προσεξω κ.τ.λ. καλοδεχούμενες :):D

Link to comment
Share on other sites

ειναι η αρχή πετρες θα μπουνε και αλλεσ και θα δειξει σιγα σιγα καλυτερο,προσπαθησα να μην το κανω τυποποιημενο αλλα οσο μπορουσα πιο φυσικο.ελπιζω να τα καταφερα στο περιπου με τισ πολυ λιγεσ γνωσεις μου.

φυσικα ειμαι πολυ αρχαριος και δεν εχω πανω απο 2 μηνεσ που αρχισα να ασχολουμε.

Μια χαρα τα καταφερες. :D:)

Link to comment
Share on other sites

jimpapas το φιλτρο ο θερμοστατης κ.τ.λ.ειναι εσωτερικα.μεσα στο μαυρο κουτι.ειναι το ενυδρειο που εδινε η carrefour.

ειναι η αρχή πετρες θα μπουνε και αλλεσ και θα δειξει σιγα σιγα καλυτερο,προσπαθησα να μην το κανω τυποποιημενο αλλα οσο μπορουσα πιο φυσικο.ελπιζω να τα καταφερα στο περιπου με τισ πολυ λιγεσ γνωσεις μου.

φυσικα ειμαι πολυ αρχαριος και δεν εχω πανω απο 2 μηνεσ που αρχισα να ασχολουμε.

κ. ΨΑΛΤΗ ΝΙΚΟ για τα ψαρια ακομα ειμαι σε φαση πιου καθομαι και παρατηρω αυτα που εχω διαβασει και προσπαθω να τα καταλαβω καποια πραγματα.τωρα απο οτι εχω καταλαβει ενασ ειναι ο ισχυροσ αρσενικος και φαινεται στην φωτο.τα χρωματα του εχουν αλλαξει παρα πολυ εχουν γινει πιο εντονα απο οτι τα αλλα. αρσενικα και θυληκα ποιο ειναι τι ακομα δεν μπορω να καταλαβω.ελπιζω σε λιγουσ μηνεσ να το δουμε τι παιζεται.αλλα μαλλον πρεπει να ειμαι με 3 αρσενικα και 1 θηλυκό( αυτο που φοβόμουν ετσι δεν ειναι malawi????????) :P;) αλλα ποτε δεν ξερεισ με αυτα τα ψαρια θα δειξει.υπομονη εχω οποτε εχουμε καιρο ακομα.

συμβουλες σας παρακαλω και παρατηρησεις τι πρεπει να προσεξω κ.τ.λ. καλοδεχούμενες :D:D

φιλε Γιωργο ΜΠΡΑΒΟ....!!!!! :)

πολυ ωραια συνθεση και εχεις και μεγαλο ταλεντο στο να κρυβεις σωληνακια κτλ.

απ'οτι βλεπω ο χωρος σου ειναι περιορισμενος για πολλες ακομα πετρες και ισως πρεπει να εκμεταλευτεις και το κεντρο του ενυδρειου σου.

απ'οτι ειδα μοιραστηκαν και οι περιοχες και τα labido σου διαλεξαν ηδη τις πετρες τους γι'αυτο και ειναι ακροβολισμενα!

οσο για τα φυλα προφανως φανηκε ο κυριαρχος αρσενικος. μην ξεχναμε πως καμια φορα τα χρωματα των αρσενικων ατονουν οταν ειναι δευτερα ή τριτα αρσενικα μετα τον κυριαρχο. οποτε συμπερασματα ακομα δε μπορουν να βγουν αλλα μεσα απο παρατηρηση θα δεις πολλα. π.χ. ακομα και τα ατονισμενα χρωματα ενος αρσενικου τονιζονται προσκαιρα οταν απειληθει, οταν μπλεχτει σε καυγα, και οταν προσπαθει να κανει επιδειξη στο θυληκο με σκοπο να ζευγαρωσει. οταν μεγαλωσουν λιγο και αρχισουν τα ερωτικα παιχνιδια θα δεις ξεκαθαρα και με μεγαλυτερη σιγουρια ποια ειναι τα κοριτσακια και ποια τα αγορακια!!

παντως μπραβο για την προσπαθεια και το αποτελεσμα! ^_^

Έγινε επεξεργασία - Malawi
Link to comment
Share on other sites

α, και κατι ακομα. εχεις κανει πολυ καλα που εχεις δωσει υψος στις πετρες, αλλα τις πετρες που στηριζονται σε μικρη επιφανεια ή εκεινες που στηριζονται ψηλα πανω σε αλλες να τις προσεχεις γιατι μολις αρχισει το σκαψιμο δε θα μπορεις να πιστεψεις τι θα γινει... ακομα και πολυκατοικια θα εριχναν τα θηρια και δεν ειναι υπερβολη. σε επομενο στησιμο που θα κανεις αναλογο, καλο ειναι να τις εχεις κολλησει προτου τις βαλεις, με σιλικονη για να αυξησεις το βαθμο δυσκολιας στις αφρικανες και την ασφαλεια του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και αυτο το ξεχασα ε?απο το αγχος μου να το παρουσιασω τα ξεχασα ολα.τισ εχω κολλησει καλα τις πετρες με σιλικονη δεν ειμαι για πειραματα. :):D:D δλδ ποτε αρχιζει το σκαψιμο?ακομα δεν αρχισε?ωχ ωχ εχω να δω πολλα ακομα και αυτο ειναι που μου αρεσει :P;)^_^

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και αυτο το ξεχασα ε?απο το αγχος μου να το παρουσιασω τα ξεχασα ολα.τισ εχω κολλησει καλα τις πετρες με σιλικονη δεν ειμαι για πειραματα. :D:D:P δλδ ποτε αρχιζει το σκαψιμο?ακομα δεν αρχισε?ωχ ωχ εχω να δω πολλα ακομα και αυτο ειναι που μου αρεσει ;)^_^:thumbup:

οχι αγχος!!! το σκαψιμο θα αρχισει και δεν θα τελειωνει... εσυ μπορει να τους το χαλας και το πρωι να το ξαναβρισκεις σκαμμενο (σου θυμιζει το γιοφυρι της Αρτας? :rasp: )

μπορει να δεις πετρες να στηριζονται στο πουθενα αλλα αν τις εχεις κολλημενες δεν εχεις να φοβασαι τιποτα. βεβαια να το παρακολουθεις , αφρικανες ειναι αυτες :)

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να βάλω μέσα στο ενυδρείο μου και 1 apple snails? τι λετε?θα υπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο πολύ ωραίο!!!

στυλάτο το ενυδρείο σου, με άποψη...

καλή συνέχεια και καλούς απογόνους .. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

το σκαψιμο θα αρχισει και δεν θα τελειωνει... εσυ μπορει να τους το χαλας και το πρωι να το ξαναβρισκεις σκαμμενο (σου θυμιζει το γιοφυρι της Αρτας? :hysterical: ):thumbup:

Τι μπορούν να κάνουν 5 γεωφάγοι σε μια νυχτα

post-3609-1189081886_thumb.jpg

:hysterical:

post-3609-1189082029_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και που εισαι ακομα εχω δει κουλα σκαψιματα απο αφρικανες :thumbup:

σίγουρα έχουν εξαφανίσει 4εκ πάχους άμμου σε επιφάνεια 35x40 :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

νέο aquacaping διάφορες προσπαθειες

DSC00793.jpg

DSC00567.jpg

DSC00566.jpg

Καλημερα!!

Πολυ καλο το στησιμο του ενυδρειου σου.

Επισης θελω να ρωτησω αν σε αυτα τα λιτρα μπορεις να βαλεις μεχρι 7-8 κιχλιδακια.

Ευχαριστω!!! :)

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου το καλύτερο είναι να έχεις 1 αρσενικό και 3 θηλυκά.

αν μιλάμε φυσικά για το συγκεκριμένο είδος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...