Jump to content

Νέος - Αρχάριος έφτασε...


Kanetidis

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Με λένέ Άρη και έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 110lt της juwel, φυτεμένο με guppies και καρδινάλιους. Έχω ένα εξωτερικό φίλτρο της Eheim (2013) και ένα μικρό εσωτερικό βιολογικό της Aqua Szut (super-mini). Πάντα μου άρεσαν τα ενυδρεία τώρα όμως μου δόθηκε η ευκαιρία να αποκτήσω ένα δικό μου. :) Με την όρεξη και το μεράκι που έχω, καθώς και με την βοήθεια σας ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά. Το ενυδρείο μου το έστρωσα με οδηγίες που βρήκα στο aquazone. Ομολογώ ότι με βοήθησε πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Άρη!

Καλώς ήρθες και καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες Αρη στο AquaZone!!

Μπορεις να κανεις και μια παρουσιαση με φωτογραφια!!

Δυστηχως θα πρεπει να σου πω οτι τα cardinal με guppy

δεν ταιριαζουν μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Με λένέ Άρη και έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 110lt της juwel, φυτεμένο με guppies και καρδινάλιους. Έχω ένα εξωτερικό φίλτρο της Eheim (2013) και ένα μικρό εσωτερικό βιολογικό της Aqua Szut (super-mini). Πάντα μου άρεσαν τα ενυδρεία τώρα όμως μου δόθηκε η ευκαιρία να αποκτήσω ένα δικό μου. :) Με την όρεξη και το μεράκι που έχω, καθώς και με την βοήθεια σας ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά. Το ενυδρείο μου το έστρωσα με οδηγίες που βρήκα στο aquazone. Ομολογώ ότι με βοήθησε πάρα πολύ.

:D καλως ηρθες φιλε

Link to comment
Share on other sites

καλως ηλθες και καλη χρονια :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και εύχομαι να πάνε όλα καλά με το ενυδρείο σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες Αρη στο AquaZone!!

Μπορεις να κανεις και μια παρουσιαση με φωτογραφια!!

Δυστηχως θα πρεπει να σου πω οτι τα cardinal με guppy

δεν ταιριαζουν μεταξυ τους.

:D

καλως ήλθες στο ΑΖ..

καλή συνέχεια!! :)

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε Kanetidis ... :)

Καλη διαμονη .... :D

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες Αρη στο AquaZone!!

Μπορεις να κανεις και μια παρουσιαση με φωτογραφια!!

Δυστηχως θα πρεπει να σου πω οτι τα cardinal με guppy

δεν ταιριαζουν μεταξυ τους.

Από το petshop που τα πήρα τα είχαν μαζί και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα συμβίωσης. Τώρα με προβλημάτισες :D . Λες να έχω πρόβλημα στο μέλλον;

Υ.Γ. Φωτογραφίες στο άμεσο μέλλον ειδικά από κάποια guppies που έχω. Δεν ξέρω αν έχετε δει το japanese pink white. Θα τα παίξετε :) Είναι ένας πανέμορφος κούκλος. (Ξέρω ξέρω παραλογίζομαι - τι άλλο να κάνω όμως όταν τον βλέπω :D )

Link to comment
Share on other sites

Από το petshop που τα πήρα τα είχαν μαζί και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα συμβίωσης. Τώρα με προβλημάτισες :) . Λες να έχω πρόβλημα στο μέλλον;

Σε ότι αφορά της συνθήκες νερού δεν έχουν πρόβλημα τα cuppy ζουν σε σκληρό και σε μαλακό νερό και σε θερμοκρασία 20-28.

Το πρόβλημα εστιάζετε στην επικρατούσα άποψη ότι δεν τοποθετούμαι ωοτόκα με ζωοτόκα μαζί. (την άποψη αυτήν την ασπάζομαι μερικός και εγώ).

Ίσος το πρόβλημα που μπορεί να προκύψει είναι το ότι οι καρδινάλιοι είναι ήρεμη κολυμβητές και συνήθως προσπαθούν να κρατήσουν το σχήμα του κοπαδιού.

Τα cuppy μέσα σε ένα ενυδρείο δεν καταλαβαίνουν τίποτα από κοπάδι. εάν έχεις ένα ζευγάρι δεν τρέχει τίποτα. Όταν όμως είναι πολλά (και εύκολα μπορούν να γίνουν πολλά), τότε με ας το πούμε τσαπατσούλικο κολύμπι τους θα ενοχλούν τους καρδινάλιους. Αλλά και κάθε άλλο ήρεμο ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...