Jump to content

Καθάρισμα Πλαστικών Φυτών Απο Άλγη


Recommended Posts

Έχω κάποια διακοσμητικά φυτά και πέτρες που έχουν γέμισή άλγη (μαύρη). Είναι λίγο δύσκολο κάθε φορά γεμίζει να καθαρίζω με το χέρι φυλλαράκι φυλλαράκι. Υπάρχει άλλος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

βγαλτα εξω,και πλακωσε τα κατω απο τη βρυση με καμμια σκληρη βουρτσα.

Link to comment
Share on other sites

Και μετά από αυτό που σου πρότεινε ο klaz δοκίμασε για λίγες μέρες tetra algostop depont!

Είναι χαπάκια που θα σε βοηθήσουν αρκετά!

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου algostop στο ενυδρειο μας, κανουν κακο αυτα τα χημικα στα ψαρια μας!

Φιλε Ebenos ψαξτει λιγο και θα δεις πως μιλαμε για δηλητηριο! :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω παρατηρήσει ότι άμα ξεκινήσεις με την άλγη δεν την ξεφορτώνεστε εύκολα. Υπάρχει τρόπος να κανεις το ενυδρείο σου όπως ήταν στην αρχή που ακόμα και το κάθε βοτσαλάκι ήταν πεντακάθαρο;

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη φιλτρανση, περισσοτερο φωτισμο, και να μην αμελουμε τις αλλαγες νερου!

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη φιλτρανση, περισσοτερο φωτισμο, και να μην αμελουμε τις αλλαγες νερου!

Όταν λέμε περισσότερο φως !!! Σε ένταση ή σε χρόνο;

Link to comment
Share on other sites

Το ζεμπρα ειναι μια καλη λυση, απο φωτισμο τη εχεις ποσα βατ και ποση ωρα την ημερα το αναβεις και για ποσα λιτρα ενυδρειο μιλαμε;

Link to comment
Share on other sites

Το ζεμπρα ειναι μια καλη λυση, απο φωτισμο τη εχεις ποσα βατ και ποση ωρα την ημερα το αναβεις και για ποσα λιτρα ενυδρειο μιλαμε;

Έχω 2 λάμπες 21W από τις 13-22 (9ωρες) και μετά μια μικρή μπλε μέχρι τις 1 . Το ενυδρείο μου είναι 180 lt

Link to comment
Share on other sites

Απο ωρες εισε οκ, μια λαμπιτσα ακομα ομως στα 20 βατ θα δεις διαφορα και δυο θα εξαληψεις το προβλημα.

Προσωπικα σε οσα ενυδρεια εχω δει και εχουν λιγα βατ ανα λιτρο εχουν παντα θεμα με την διατομικη αλγη.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά για το Αlgostop.

Περιέχει 22,7mg/g Monolinuron το οποίο ειναι τοξικό για τους υδάτινους οργανισμούς μια που ειναι παρασιτοκτόνος δηλητήριο και εαν γινει χρήση για μεγαλα διαστήματα μπορεί να εχουμε σοβαρές αρνητικες επιπτώσεις στους βιώσιμους οργανισμούς.

http://www.pesticideinfo.org/Detail_Chemical.jsp?Rec_Id=PC37652

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου algostop στο ενυδρειο μας, κανουν κακο αυτα τα χημικα στα ψαρια μας!

Φιλε Ebenos ψαξτει λιγο και θα δεις πως μιλαμε για δηλητηριο! :)

Νομίζω ότι γίνεσαι υπερβολικός!

Σε καμία περίπτωση καμιά εταιρία ενυδρειακων προϊόντων και πόσο μάλλον μια εταιρία σαν την tetra δεν θα χρησιμοποιούσε δηλητήρια στα προϊόντα της!

Πιστεύω πως γνωρίζεις ότι τα προϊόντα για να πιστοποιηθούν και να κυκλοφορήσουν στην παγκόσμια αγορά περνάνε από 1002 ελέγχους και δοκιμές πριν φτάσουν στον τελικό καταναλωτή! Αλίμονο και τα έστελναν έτσι!

Αυτό σημαίνει ότι η tetra και η κάθε tetra κάτω από τους ελέγχους που πραγματοποίησε διαπίστωσε ότι τα συστατικά του σκευάσματος κάτω από της συγκεκριμένες συνθήκες (ποσότητα, χρόνος χορήγησης κτλ) είναι απολυτός ασφαλείς για τους υδρόβιους οργανισμούς γιαυτο και προχώρησε στην παρασκευή του!

Επίσης το λινκ που μας πρόσθεσες αναφέρετε στην συγκεκριμένη ουσία ως χρήση σε γεωργικές εφαρμογές και το δηλώνει επικίνδυνο σε περίπτωση ανάμιξης του με πόσιμο νερό για τον άνθρωπο η σε περίπτωση ρύπανσης του νερού!

Για την ιστορία απλέ να σου αναφέρω ότι τα αλγοκτονα της tetra είναι τα πιο διαδεδομένα παγκοσμίως χωρίς να έχουν αναφερθεί επιπτώσεις στα ψάρια η στην βιολογία του ενυδρείου!

Επίσης από προσωπική μου εμπειρία σε πρόσφατη χρήση του συγκεκριμένου σκευάσματος σε ενυδρείο φίλου 120 λίτρων που ταλαιπωρούνταν πάνω από 8 μήνες με την μαύρη άλγη τα αποτελέσματα ήταν εκπληκτικά σε μόνο 4 εβδομάδες!

Όπως πολύ καλά γνωρίζεις η μαύρη άλγη είναι μια πολύ δύσκολη περίπτωση που κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για τον τρόπο αντιμετωπίσεις της! Δεν υπάρχει συνταγή να εξακολουθήσουμε και όλοι μας κινούμαστε πειραματικά!

Σίγουρα καλό θα ήταν να αποφεύγουμε τα χημικά και να προβαίνουμε σε πιο φυσικές μεθόδους στα ενυδρεία μας αλλά με αυτή την καταραμένη την μαύρη άλγη δεν έχεις και πολλά περιθώρια!

Link to comment
Share on other sites

Οπως νομιζεις φιλε, απλα και η ιδια εταιρια συνηστα προσοχη στην χορηγηση του στο τελος στις οδηγιες και οπως και να εχει μιλαμε για παρασιτοκτονο και προσωπικα δεν το συνηστω σε κανεναν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...