Jump to content

Επιλογή pleco


Giatrope

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα τα φώτα των ειδικών για την επιλογή pleco ή την παραπομπή σε κάποιο σχετικό site.

Σκέφτομαι να αγοράσω έναν ακόμη pleco o οποίος όμως να μην μεγαλώνει πολύ (<12cm) και να "καθαρίζει" κυρίως ρίζες, ξύλα κλπ. Ο ήδη υπάρχον στο ενυδρείο είναι ο flash pleco L204 και θα ήθελα να έβρισκα κάποιον παρόμοιο. Δυστυχώς δεν έχω βρεί ακόμη κάποιο site να μου λύσει τις απορίες και να με καθοδηγήσει και επίσης στα pet shop ελάχιστοι κατέχουν τα περί των pleco. Τα φώτα σας, σας παρακαλώ. Ευχαριστώ προκαταβολικά. Να σημειώσω ότι θα μπεί σε δισκοενυδρείο με μπόλικα φυτάκια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση mr olimpiakakia, αλλα δεν νομίζω ο συγκεκρημένος να αντέξει στις θερμοκρασίες του δισκοενυδρείου που πρόκειται να μπεί. Είμαι ακόμη στην αναζήτηση... :)

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια στο παρακατω link εχει πολυ υλικο για διαβασμα

http://www.planetcatfish.com/core/index.php

Link to comment
Share on other sites

εδω θα βρεις γνωμες-εμπειριες απο χομπιστες:

http://www.aquahobby.com/e_home.php

πιστευω παντως οτι με τα bristlenose δεν θα εχεις προβλημα και σε υψηλες θερμοκρασιες 28-29, εφοσον ειναι σταθερες, διοτι προσαρμοζονται πολυ ευκολα.

εγω διατηρω ενα ζευγαρι sp3, το οποιο μου εχει δωσει και απογονους, ενω κανουν φοβερη δουλεια στο καθαρισμα των ενυδρειων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας παιδιά! Έχω καταλήξει σε 3-4 είδη panaque. Το ψάχνω λίγο ακόμα μέχρι να κάνω την παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η απόφαση πάρθηκε! Panaque L 271. Το μέγα κώλυμα είναι που και πως θα τον βρώ! Ρώτησα σε κανα δυο pet shop αλλά μου άρχισαν τα "μα" και "μου". Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να τον βρώ ή αν υπάρχει κάποιο pet shop με μεγάλη ποικιλία στους pleco??

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση πάρθηκε! Panaque L 271. Το μέγα κώλυμα είναι που και πως θα τον βρώ! Ρώτησα σε κανα δυο pet shop αλλά μου άρχισαν τα "μα" και "μου". Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να τον βρώ ή αν υπάρχει κάποιο pet shop με μεγάλη ποικιλία στους pleco??

Κάνε μια αναζήτηση στα καταστήματα που συμμετέχουν στο φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση πάρθηκε! Panaque L 271. Το μέγα κώλυμα είναι που και πως θα τον βρώ! Ρώτησα σε κανα δυο pet shop αλλά μου άρχισαν τα "μα" και "μου". Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να τον βρώ ή αν υπάρχει κάποιο pet shop με μεγάλη ποικιλία στους pleco??

Δέν έχει έρθει ποτέ ελλάδα το συγκεκριμένο L.Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τα Panaque Maccus L104! ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Δημήτρη ευχαριστώ που με έσωσες από άσκοπες βόλτες στην Αθήνα αναζητώντας το συγκεκριμένο pleco. Ωραίος ο maccus L 104 που προτείνεις. Θα τον αναζητήσω μαζί με τον L204. Ελπίζω να είμαι πιο τυχερός. Όσο για την επιλογή των συγκεκριμένων ψαριών, που αναρωτήθηκε ο Zorba the Freak, είναι λόγω του ότι δεν μεγαλώνουν πολύ, είναι συμβατοί με τους δίσκους, και είναι καλοί "καθαριστές" ξύλων. Συνεχίζεται η αναζήτηση λοιπόν...Ευχαριστώ και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...