Jump to content

Ξυλο Σκαλαρια


Recommended Posts

Πολιτισμικό σοκ σε αυτό το ενυδρείο με τόσα ψάρια ρε Γιάννη! Χαχαχα!

Πάντως εγώ θα έλεγα ότι είσαι γενικά στα όρια από θέμα πληθυσμού, να ξέρεις όμως ότι η μονή λύση για να γλυτώσεις από τους τσαμπουκάδες είναι αυτή που σου είπα από την αρχή στο να αυξήσεις των αριθμό τους!

Τώρα το αν θα βγάλεις η θα κρατήσεις κάποια από τα υπόλοιπα είναι δικια σου επιλογή!

Συγνώμη αλλά μπορείς να μου αιτιολογήσεις το "οριακά", με 5 σκαλάρια και μερικά τέτρα είναι οριακά στα 300 λίτρα;;;;

εχω περιπου 3 λιτρα σιποραξ, σφουγγαρια , μηχανικο μακαρονι και 2000λτ κυκλοφορια.

ποσο ακομα????

Κοίτα τα 2000 λίτρα την ώρα κυκλοφορία δεν μου λένε κάτι από μόνα τους θεωρό όμως ότι καλό είναι να δουλεύουν 2 φίλτρα σε ένα ενυδρείο στο μέγεθος του δικού σου...

Link to comment
Share on other sites

εννοεις οτι εχω πολλα διαφορετικα ειδη??

Εννοώ ότι έχεις πιάσει όλα τα μέρη του κόσμου!

Από Αμερική σε Ασία και από Ασία σε Ινδία!!

Χαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά μπορείς να μου αιτιολογήσεις το "οριακά", με 5 σκαλάρια και μερικά τέτρα είναι οριακά στα 300 λίτρα;;;;

Καλησπέρα!

Ο φίλος Γιάννης έχει σοβαρό θέμα με την επιθετικότητα των σκαλαριων του! Αν έχεις παρακολούθηση το θέμα του θα γνώριζες ότι λίγο έλειψε να κάνουν ένα ροδοστομο κομματάκια οπότε κρίνετε απαραίτητο να αυξηθεί ο πληθυσμός τους από 5 και πάνω!

Συνεπώς τα 41+ ψάρια σε 300 λίτρα ε, είναι υπερβολή!!!

Link to comment
Share on other sites

το θέμα το έχω παρακολουθήσει αλλά και 105 να τα κάνει τα σκαλάρια οι ροδόστομοι τον ίδιο κίνδυνο θα διατρέχουν, αν εσύ είχες παρακολουθήσει θα γνώριζες ότι το κυρίως θέμα με τα σκαλάρια είναι μεταξύ τους για αυτό λέμε να αύξηση των αριθμό του κοπαδιού αν το πρόβλημα ήταν με τα άλλα ψάρια και τα σκαλάρια ήταν εντάξει δεν θα προτείναμε να αύξησή των αριθμό των σκαλαριών αλλά να βγάλει τα άλλα ψαράκια σε παρακαλώ αν δεν είσαι σίγουρος να μην προτείνεις λύσης που μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα και όσον αφορά τα πληθυσμό των ψαριών μου λες 41+ και από αυτά τα 36 είναι μικρόψαρα οπότε δεν είναι πολλά και είπε ότι τα 4 ινδιανάκια θα φύγουν οπότε 32 μικρόψαρα.

Έγινε επεξεργασία - Aquadominus
Link to comment
Share on other sites

Τα ινδιανακια είναι φιλοξενούμενοι για το καλοκαίρι αλλά χαλάρωσε ρε παιδιά....

Link to comment
Share on other sites

το θέμα το έχω παρακολουθήσει αλλά και 105 να τα κάνει τα σκαλάρια οι ροδόστομοι τον ίδιο κίνδυνο θα διατρέχουν, αν εσύ είχες παρακολουθήσει θα γνώριζες ότι το κυρίως θέμα με τα σκαλάρια είναι μεταξύ τους για αυτό λέμε να αύξηση των αριθμό του κοπαδιού αν το πρόβλημα ήταν με τα άλλα ψάρια και τα σκαλάρια ήταν εντάξει δεν θα προτείναμε να αύξησή των αριθμό των σκαλαριών αλλά να βγάλει τα άλλα ψαράκια σε παρακαλώ αν δεν είσαι σίγουρος να μην προτείνεις λύσης που μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα και όσον αφορά τα πληθυσμό των ψαριών μου λες 41+ και από αυτά τα 36 είναι μικρόψαρα οπότε δεν είναι πολλά και είπε ότι τα 4 ινδιανάκια θα φύγουν οπότε 32 μικρόψαρα.

Καλησπέρα και πάλι!

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά τι εννοώ!

Σαφώς και αναφέρομαι στην μεταξύ τους επιθετικότητα αρχικά, και μετέπειτα στην επιθετικότητα τους προς τα υπόλοιπα πιο αδύναμα ψάρια!

Εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=76775&view=findpost&p=678062

Εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=76775&view=findpost&p=678066

Και εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=76775&view=findpost&p=678075

νομίζω ότι είμαι ξεκάθαρος ότι αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο στην μεταξύ τους επιθετικότητα που εμφανίζουν!

Οπότε το συμπέρασμα που βγάζεις για τα λεγόμενα μου είναι λάθος!

Όπως και να έχει ο Γιάννης είναι ένας έμπειρος χομπιστας με εικόνα, κρίση και άποψη και αυτός θα κρίνει το καλύτερο για το ενυδρείο του!

Υ.Γ. προς τι όμως όλη αυτή η επιθετικότητα σου, και που ακριβός αυτό το οποίο πρότεινα στο να αυξηθεί ο πληθυσμός τους μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα ώστε να σε οδηγήσει στην παράκληση σου να προσέχω της απαντήσεις μου?

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. προς τι όμως όλη αυτή η επιθετικότητα σου, και που ακριβός αυτό το οποίο πρότεινα στο να αυξηθεί ο πληθυσμός τους μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα ώστε να σε οδηγήσει στην παράκληση σου να προσέχω της απαντήσεις μου?

Συγνώμη αν φάνηκα επιθετικός δεν ήταν αυτος ο σκοπός μου ίσως το περασμένο της ώρας... αυτο που εννοούσα λέγοντας να προσέχεις τι απαντήσεις σου αναφερόταν σε αυτο που μου έγραψες...

Ο φίλος Γιάννης έχει σοβαρό θέμα με την επιθετικότητα των σκαλαριων του! Αν έχεις παρακολούθηση το θέμα του θα γνώριζες ότι λίγο έλειψε να κάνουν ένα ροδοστομο κομματάκια οπότε κρίνετε απαραίτητο να αυξηθεί ο πληθυσμός τους από 5 και πάνω!

Έτσι όπως απαντάς φαίνεται σαν να προτείνεις την αύξηση του αριθμού των Σκαλαριών γιατί είναι επιθετικά προς τους ροδόστομους... το οποίο δεν ισχύει γιατί όσα σκαλάρια και αν βάλει αν είναι επιθετικά προς τους ροδόστομους η αύξηση του κοπαδιού μάλλον θα αυξήσει και τις επιθέσεις προς τους ροδόστομους, αν μας ρώταγε για την επιθετικότητα των σκαλαριών προς τους ροδόστομους θα του απαντούσα ότι δεν είναι και ο ποίο σωστός συνδυασμός αλλά από τη στιγμή που το θέμα αναφέρεται σε άλλο πρόβλημα δεν μου αρέσει να είμαι επικριτικός στις συνθέσεις των ψαριών, ούτε απόλυτος όπως κάποιοι που λένε καρδινάλιοι με δίσκους δεν πάνε, οπότε απαντάω μόνο στο πρόβλημα του συγκεκριμένου post όπως έχω ξαναγράψει σε άλλο post φίλου κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό και ο καλύτερος σύμβουλος είναι η πείρα μας εδώ όλοι λέμε την γνώμη μας στα προβλήματα κάποιων φίλων χωρίς να είμαστε απόλυτοι και εκείνοι θα αποφασίσουν τι θα κάνουν αλλά ακόμα και αν θα αποφασίσουν λάθος θα έχουν ακούσει και τον αντίλογο και την επόμενη φορά δεν θα κάνουν το ίδιο λάθος...

Και πάλι συγνώμη αν ακούστηκα επιθετικός κάθε άλλο, όλες μου οι απαντήσεις είναι φιλικές και πάντα μου αρέσει να είμαι διαλλακτικός και να ακούω και την γνώμη του άλλου γιατί μπορεί να έχει δει κάτι που εμένα να μην μου έχει συμβεί ποτέ. Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκες...

Έγινε επεξεργασία - Aquadominus
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν φάνηκα επιθετικός δεν ήταν αυτος ο σκοπός μου ίσως το περασμένο της ώρας... αυτο που εννοούσα λέγοντας να προσέχεις τι απαντήσεις σου αναφερόταν σε αυτο που μου έγραψες...

Έτσι όπως απαντάς φαίνεται σαν να προτείνεις την αύξηση του αριθμού των Σκαλαριών γιατί είναι επιθετικά προς τους ροδόστομους... το οποίο δεν ισχύει γιατί όσα σκαλάρια και αν βάλει αν είναι επιθετικά προς τους ροδόστομους η αύξηση του κοπαδιού μάλλον θα αυξήσει και τις επιθέσεις προς τους ροδόστομους, αν μας ρώταγε για την επιθετικότητα των σκαλαριών προς τους ροδόστομους θα του απαντούσα ότι δεν είναι και ο ποίο σωστός συνδυασμός αλλά από τη στιγμή που το θέμα αναφέρεται σε άλλο πρόβλημα δεν μου αρέσει να είμαι επικριτικός στις συνθέσεις των ψαριών, ούτε απόλυτος όπως κάποιοι που λένε καρδινάλιοι με δίσκους δεν πάνε, οπότε απαντάω μόνο στο πρόβλημα του συγκεκριμένου post όπως έχω ξαναγράψει σε άλλο post φίλου κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό και ο καλύτερος σύμβουλος είναι η πείρα μας εδώ όλοι λέμε την γνώμη μας στα προβλήματα κάποιων φίλων χωρίς να είμαστε απόλυτοι και εκείνοι θα αποφασίσουν τι θα κάνουν αλλά ακόμα και αν θα αποφασίσουν λάθος θα έχουν ακούσει και τον αντίλογο και την επόμενη φορά δεν θα κάνουν το ίδιο λάθος...

Και πάλι συγνώμη αν ακούστηκα επιθετικός κάθε άλλο, όλες μου οι απαντήσεις είναι φιλικές και πάντα μου αρέσει να είμαι διαλλακτικός και να ακούω και την γνώμη του άλλου γιατί μπορεί να έχει δει κάτι που εμένα να μην μου έχει συμβεί ποτέ. Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκες...

Εντάξει, ας σταματήσουμε την παρεξήγηση εδώ λοιπόν!

Νομίζω ότι ήμουν ξεκάθαρος και στο απέδειξα και με τα post μου ότι αναφερόμουν αποκλειστικά στα σκαλαρια και στην επιθετικότητας που αναπτύσσουν μεταξύ τους!

Μπορεί όντως να σε μπέρδεψα έτσι όπως το έγραψα αλλά σου είπα ότι το κατάλαβες λάθος! Για εμένα λήγει το θέμα και σου δηλώνω ότι δεν έχω παρεξηγηθεί!

Υ.Γ. ας αλλάξουμε θέμα και μιας και αναφέρθηκες και στην άλλη περίπτωση δλδ σε αυτή που τα σκαλαρια είναι επιθετικά προς τα υπόλοιπα ψάρια θα κάνω μια μικρή παρέμβαση και θα πω ότι υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες ακόμα και η αύξηση του πληθυσμού των σκαλαριων να μην λειτουργήσει αρνητικά και να μην αυξηθούν οι επιθέσεις προς τα μικρότερα!

Θέλω να πω ότι δεν είναι απαραίτητο ότι επειδή τα σκαλαρια θα είναι περισσότερα θα αυξηθεί και η επιθετικότητα τους ως προς τα αλλά ειδικά σε ένα μεγάλο ενυδρείο!

Έξαλλου υπάρχουν ενυδρεία που σκαλαρια με μικρότερα ψάρια συμβιώνουν για πολλά χρόνια χωρίς επιθέσεις!

Πραγματικά θα με ενδιέφερε η άποψη σου πάνω σε αυτό!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα πολύ μεγάλο ενυδρείο νομίζω ότι θα συμβίωναν αρμονικά αν δεν υπήρχε πρόβλημα εξ' αρχής, αλλά εξαρτάτε και από το είδος των σκαλαριών τα Altum ας πούμε δεν το συζητάμε θα έκαναν πάρτι εδώ δημιουργούν πρόβλημα ακόμα και σε Δίσκους πολλές φορές, εγώ τα Peruensis, 5 και μάλιστα 2 ζευγάρια, που έχω τα έχω στα 240 λίτρα με ένα κοπάδι Serpae Tetra και δεν έχω κανένα πρόβλημα δεν ξέρω αν ίσχυε βέβαια το ίδιο και με ροδόστομους από Σεπτέμβριο που θα κάνω μια αλλαγή και σκέφτομαι να βάλω ροδόστομους θα δούμε... Να ας πούμε όταν έκανα παρουσίασή το ενυδρείο με τα σκαλάρια και τα serpae κάποιοι μου είπαν ότι θα έχω πρόβλημα θα τσιμπάνε τις ουρές από τα σκαλάρια εγώ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα, για αυτό λέω κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό...

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχεσαι στα λόγια μου λοιπόν!

Είδες ότι και εσύ δεν είχες πρόβλημα στην συμβιώση με μικρότερα ψάρια και όχι σε παρά πολύ μεγάλο ενυδρείο ωστόσο τα τετρα με τους ροδοστομους δεν έχουν και μεγάλη διαφορα!

Είναι καθαρά θέμα τύχης να πετηχεις την ισορροπία μεταξύ τους, που σίγουρα θέλει πολλούς πειραματισμούς για να έχεις ολοκληρωμένη εικόνα!

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα πολύ μεγάλο ενυδρείο νομίζω ότι θα συμβίωναν αρμονικά αν δεν υπήρχε πρόβλημα εξ' αρχής, αλλά εξαρτάτε και από το είδος των σκαλαριών τα Altum ας πούμε δεν το συζητάμε θα έκαναν πάρτι εδώ δημιουργούν πρόβλημα ακόμα και σε Δίσκους πολλές φορές, εγώ τα Peruensis, 5 και μάλιστα 2 ζευγάρια, που έχω τα έχω στα 240 λίτρα με ένα κοπάδι Serpae Tetra και δεν έχω κανένα πρόβλημα δεν ξέρω αν ίσχυε βέβαια το ίδιο και με ροδόστομους από Σεπτέμβριο που θα κάνω μια αλλαγή και σκέφτομαι να βάλω ροδόστομους θα δούμε... Να ας πούμε όταν έκανα παρουσίασή το ενυδρείο με τα σκαλάρια και τα serpae κάποιοι μου είπαν ότι θα έχω πρόβλημα θα τσιμπάνε τις ουρές από τα σκαλάρια εγώ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα, για αυτό λέω κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό...

Tα θεωρω καλη επιλογη για σκαλαρια,με καποια επιφυλαξη βεβαια παντα.

Οι καρδηναλιοι πιθανοτατα να κυνηγηθουν.Θεωρητικα αν μεγαλωσουν μαζι,μπορει να συμβιωσουν αρμονικα.Ποτε δεν μπορει κανεις να ειναι απολυτα σιγουρος βεβαια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχεσαι στα λόγια μου λοιπόν!

Είδες ότι και εσύ δεν είχες πρόβλημα στην συμβιώση με μικρότερα ψάρια και όχι σε παρά πολύ μεγάλο ενυδρείο ωστόσο τα τετρα με τους ροδοστομους δεν έχουν και μεγάλη διαφορα!

Είναι καθαρά θέμα τύχης να πετηχεις την ισορροπία μεταξύ τους, που σίγουρα θέλει πολλούς πειραματισμούς για να έχεις ολοκληρωμένη εικόνα!

Ναι δεν είχα πρόβλημα με serpae tetra - "ινδιανάκια" όχι με ροδόστομους και καρδινάλιους δεν έχουν καμιά σχέση ούτε σε μέγεθος ούτε σε συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν είχα πρόβλημα με serpae tetra - "ινδιανάκια" όχι με ροδόστομους και καρδινάλιους δεν έχουν καμιά σχέση ούτε σε μέγεθος ούτε σε συμπεριφορά.

εχεις δικιο... τα ινδιανακια ειναι αλανια....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω σοβαρές επιφυλάξεις για τους καρδινάλιους (άλλωστε στη φύση είναι τροφή των σκαλαριών...)

παλιότερα είχα 40 καρδινάλιους μαζί με δίσκους αρχικά όλα ήταν μια χαρά μετά από αρκετές γέννες των δίσκων και αφού τα αυγά τους έγιναν τροφή των καρδιναλίων άρχισαν να τους σκοτώνουν και μου έμειναν μόνο 2!!όπου ήταν συνέχεια κρυμμένοι . Τώρα με τα σκαλάρια έχουν βγει και κυκλοφορούν ανάμεσά τους θα δούμε.

Οι ροδόστομοι είναι λίγο πιο "σκληροι" απο τους καρδινάλιους και τα ινδιανάκια ακομα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπον παιδια , οι τσακωμοι σταματησανε. το σκαλαρι που ετρωγε ξυλο ειναι θυληκο και γεννησε χτες... (αρα εχω 2 ζευγαρια)απο χτες ειναι πανω απο τα αυγα και τα αεριζει. παροτι το ενυδρειο μου ειναι κοινωνικο με αρκετα ψαρια τα αυγα ακομα υπαρχουν....

αυτο που ετρωγε ξυλο τωρα δεν αφηνει κανεναν να πλησιασει στο μερος που ειναι τα αυγα....

μια ερωτηση.... εχω 5 σκαλαρια και τα 4 ειναι ζευγαρια.... και ενα μπακουρι.... να βαλω αλλα οπως ειχατε πει η θα εχω περισσοτερα προβληματα τωρα που ειναι 2 τα ζευγαρια???

την ψαροσυνθεση την εχω ψιλοαλλαξει λιγο... εχω

5 σκαλαρια

25 καρδιναλιους

5 κορυ

2 σαε

και 4 ινδιανακια φιλοξενουμενα σε 300λτ

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και εμένα έτσι είναι στα 5 σκαλάρια έχω 2 ζευγάρια εγώ θα σου έλεγα να βάλεις ένα ακόμα αλλά να είναι στο ίδιο σχεδόν μέγεθος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...