Jump to content

Γέμισε αυγά το ενυδρείο!


filoxenos

Recommended Posts

Δυο μέρες τώρα φαινότανε ότι η ομάδα των 10 κορυντόρας που έχω κάτι ετοίμαζε... Είχα βάλει κι εγώ το χεράκι μου βέβαια, κάνοντας αλλαγή νερού με λίγο χαμηλότερη θερμοκρασία και λίγο πιο όξινο pH (απιονισμένο μαζί με βρύσης) μετά από αρκετές μέρες καλό τάισμα και πολύ καθαρές και προσεγμένες συνθήκες, σε μια προσπάθεια να τα "σπρώξω" σε... ατασθαλίες! :D

Και φυσικά τα ψαράκια ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα και την επιθυμία μου, κάνοντας και την επίσης δική τους έντονη επιθυμία, πράξη... Ετσι, σήμερα το πρωί τα είδα να κυνηγιούνται αφιονισμένα και μετά η θηλυκιά να... "σκορπάει" αυγά όπου έβρισκε! Άλλα κόλλησε στο θερμόμετρο, άλλα πάνω σε φύλλα, άλλα πάνω στα τζάμια... Μέχρι και στο φίλτρο βρήκα μερικά...

Θα αφήσω τα ψάρια μέχρι το απόγευμα για να ολοκληρώσουν τη διαδικασία και μετά θα προσπαθήσω να μαζέψω τα αυγά σε γεννήστρα μέσα στο ενυδρείο, ελπίζοντας σε λίγες μέρες να καταφέρω να δω ουρίτσες!

Φυσικά θα ετοιμαστεί και το σχετικό αναλυτικό άρθρο... :D

Προς το παρόν δείτε τον αρσενικό, τη θηλυκιά και μερικά αυγά στο θερμόμετρο... :)



Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα συγχαρητήριά μου Ντίνο!

Τα αυγά μπορείς να τα βάλεις σε ένα διάφανο πλαστικό ποτηράκι, προσαρμοσμένο σε φελιζόλ, ώστε να επιπλέει και μια μικρή αερόπετρα μέσα.

Στην κλασσική γεννήστρα υπάρχει κίνδυνος να φύγουν οι νύμφες από τα κενά.

Αν πάλι επιλέξεις τη γεννήστρα, μη ξεχάσεις την αερόπετρα.

Καλή συνέχεια και περιμένουμε τα νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και απο εμενα.Περιμενω το αρθρο σου με περισσοτερες λεπτομεριες οπως λιτρα,ph,kh,gh,θερμοκρασια,τροφες κτλ.

Στειλε και φωτο οταν με το καλο βγουν τα μικρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές φωτογραφίες ακόμα... :D

Πρώτα το "παιχνίδι" των ψαριών...

Και τέλος, το αποτέλεσμα του "παιχνιδιού"... Μερικά ακόμα αυγά κολλημένα στο τζάμι! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο filoxenos!!Με το καλο να δεις και ουριτσες!! Επειδη εχω τα ιδια corydoras,υπαρχει καποιος ευκολος τροπος να ξεχωρισω αρσενικα-θηλυκα??

Link to comment
Share on other sites

Τα θηλυκά είναι λίγο μεγαλύτερα και έχουν πιο φουσκωμένη ας πούμε κοιλιά. Γενικά θα έλεγα ότι είναι λίγο πιο "ατσούμπαλα" στο σχήμα τους σε σχέση με τα αρσενικά... Η αλήθεια είναι ότι πολύ δύσκολα τα ξεχωρίζεις και για περισσότερη ασφάλεια, μόνο με πολύ παρατήρηση. Εγώ πρέπει να έχω 3 θηλυκά στο κοπαδάκι των 10, αλλά δεν είμαι και σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, τα αυγά έπιασαν φούνγκους και τελικά χάλασαν όλα. Κρίμα γιατί την ήθελα πολύ αυτή τη γέννα...

Δεν πειράζει πάντως, απ' ότι βλέπω, πιστεύω ότι σύντομα θα ξαναδώσουν γόνο και αυτή τη φορά θα είμαι καλύτερα προετοιμασμένος, εφαρμόζοντας άλλη τακτική.

Συνεχίζουμε ακάθεκτοι... :)

Link to comment
Share on other sites

Μην το βάζεις κάτω, αν και είμαι σίγουρος πως δεν πρόκειται να συμβεί κάτι τέτοιο.

Τα μάζεψες τα αυγά?

Αν ναι, φρόντισες να έχουν το σωστό αερισμό?

Link to comment
Share on other sites

Ντινο χρονια πολλα και καλη χρονια και σου ευχομαι μονο πετυχημενες αναπαραγωγες και να δεις τα cory σου να κανουν πολλα μωρακια. :):excl:

Link to comment
Share on other sites

Μάζεψα όσα πρόλαβα από τα δόντια των 5 αδηφάγων... γκάππυς (!) που ήταν μέσα στη γυάλα (περίπου καμιά 20αριά αυγά). Τα έβαλα σε μεγάλη γεννήστρα (~ 2 λίτρα) με τούλι (πολύ πυκνή, δεν μπορεί να φύγει έξω ο γόνος) και την τοποθέτησα στη ροή του νερού του φίλτρου. Εβαλα και μικρή αερόπετρα μέσα, πιασμένη στη μια γωνία για να μην ενοχλεί πολύ. Ο αερισμός και η κυκλοφορία ήταν καλή αλλά μάλλον χρειαζόταν και λίγο methylene blue για περισσότερη σιγουριά ίσως... (?) Ή ακόμα έπρεπε να τα χωρίσω σε 2 ομάδες τα αυγά... Πιάσανε κάποια και μετά κολλήσανε όλα... Δεν είχα απολυμάνει και την γεννήστρα πριν τη βάλω μέσα και μάλλον όλα μαζί αυτά έδωσαν το συγκεκριμένο αποτέλεσμα.

Το αμέσως επόμενο που έκανα ήταν να βγάλω τα γκαππάκια και τα apple snail που είχα μέσα, μπας και γλυτώσει κανα αυγό από αυτά που δεν είχα μαζέψει. Πιστεύω ότι πρέπει να είχε και άλλα αυγά μέσα, αλλά λόγω των πολλών φυτών δεν μπόρεσα να τα δω. Θα κοιτάω κάθε μέρα για ψαράκια πάντως... (δύσκολο όμως).

Αποφάσισα τελικά να το κάνω μόνο με corys αυτό το τανκ, γιατί τη θέλω τη γέννα τους οπωσδήποτε! Είναι 7 αρσενικά και 3 θηλυκά μέσα τώρα, αλλά έχω σκοπό να βάλω και άλλα 5 ακόμα, από άλλη γραμμή βέβαια.

Πάντως όλα δείχνουν ότι σύντομα θα... τρέχω πάλι! :)

Link to comment
Share on other sites

Και πράγματι τα "γατάκια" μου δεν με διέψευσαν! :)

Αυτή τη στιγμή γίνεται χαμός στο ενυδρείο! Δύο θηλυκιές έχουν τραβήξει όλους τους αρσενικούς και ένας απίστευτος αναπαραγωγικός χορός λαμβάνει χώρα στο μπροστινό τζάμι..! Οι 2 θηλυκιές κάνουν το χαρακτηριστικό Τ (ταφ) εναλλάξ σχεδόν με όλους και μετά από λίγο αφήνουν αυγά σε ότι σημείο μπορείτε να φανταστείτε! Φυτά, τζάμια, θερμόμετρο, πέτρες... παντού! Τα κυνηγητά τους είναι εντυπωσιακό θέαμα!

Κρίμα που δεν έχω τη μηχανή για φωτογραφίες...

Link to comment
Share on other sites

Τα νεώτερα είναι ότι αφού τα ψάρια ηρέμησαν μετά από κανα δίωρο, έβαλα καμιά δεκαριά αυγά (τα πιο εκτεθειμένα) μαζί με τα φύλα που ήταν, στη μεγάλη γεννήστρα (με τούλι). Βλέπω ακόμα καμιά εικοσαριά σκόρπια σε διάφορα σημεία, αλλά αυτά θα τα αφήσω μπας και βγουν από μόνα τους (και μάλλον πρέπει να έχει και άλλα σε σημεία που δεν φαίνονται...).

Εριξα και λίγο Methylene Blue αυτή τη φορά, αλλά η πιο δύσκολη κίνηση ήταν να αφαιρέσω καμιά 150αριά Tuberculata διαφόρων μεγεθών - τόσα περίπου κατάφερα να ρουφήξω με τη "σκούπα". Τα άτιμα τα σαλιγκάρια βγήκαν αμέσως από το υπόστρωμα και έπεσαν πάνω στα αυγά! Τώρα βέβαια μετακόμισαν στο δίπλα ενυδρείο, αλλά σίγουρα έχει και αρκετά άλλα μέσα... Ελπίζω να μπορέσω να τα βγάλω κι αυτά αργότερα.

Για να δούμε... Θα καταφέρουμε ουρίτσες αυτή τη φορά? :)

Link to comment
Share on other sites

Τα νεώτερα είναι ότι αφού τα ψάρια ηρέμησαν μετά από κανα δίωρο, έβαλα καμιά δεκαριά αυγά (τα πιο εκτεθειμένα) μαζί με τα φύλα που ήταν, στη μεγάλη γεννήστρα (με τούλι). Βλέπω ακόμα καμιά εικοσαριά σκόρπια σε διάφορα σημεία, αλλά αυτά θα τα αφήσω μπας και βγουν από μόνα τους (και μάλλον πρέπει να έχει και άλλα σε σημεία που δεν φαίνονται...).

Εριξα και λίγο Methylene Blue αυτή τη φορά, αλλά η πιο δύσκολη κίνηση ήταν να αφαιρέσω καμιά 150αριά Tuberculata διαφόρων μεγεθών - τόσα περίπου κατάφερα να ρουφήξω με τη "σκούπα". Τα άτιμα τα σαλιγκάρια βγήκαν αμέσως από το υπόστρωμα και έπεσαν πάνω στα αυγά! Τώρα βέβαια μετακόμισαν στο δίπλα ενυδρείο, αλλά σίγουρα έχει και αρκετά άλλα μέσα... Ελπίζω να μπορέσω να τα βγάλω κι αυτά αργότερα.

Για να δούμε... Θα καταφέρουμε ουρίτσες αυτή τη φορά? :)

συγχαρητηρια για τα ψαρακια σου αλλα να προσεχεις με το τουλι γιατι πριν 4 μερες ειχα κι εγω γεννα απο τα corys μου , τα εβαλα στο καινουργιο τουλι και οταν εγιναν ψαρακια δεν εμεινε ουτε ενα μεσα.

Ουτε ξερω πως την εκαναν απο μεσα :excl:

Γιαυτο προσεχε!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για την ίδια γεννήστρα? Εχω την μεγάλη (~2,5 λίτρα), άσπρη, της SERA. Γι' αυτήν λες? Εχω την εντύπωση ότι δεν χωράνε να περάσουνε από το "μάτι" της. Και με το φακό που κοιτάω τα αυγά μέσα, μεγαλύτερα είναι από τα "μάτια" του υφάσματος...

Link to comment
Share on other sites

Τα νεώτερα είναι ότι αφού τα ψάρια ηρέμησαν μετά από κανα δίωρο, έβαλα καμιά δεκαριά αυγά (τα πιο εκτεθειμένα) μαζί με τα φύλα που ήταν, στη μεγάλη γεννήστρα (με τούλι). Βλέπω ακόμα καμιά εικοσαριά σκόρπια σε διάφορα σημεία, αλλά αυτά θα τα αφήσω μπας και βγουν από μόνα τους (και μάλλον πρέπει να έχει και άλλα σε σημεία που δεν φαίνονται...).

Εριξα και λίγο Methylene Blue αυτή τη φορά, αλλά η πιο δύσκολη κίνηση ήταν να αφαιρέσω καμιά 150αριά Tuberculata διαφόρων μεγεθών - τόσα περίπου κατάφερα να ρουφήξω με τη "σκούπα". Τα άτιμα τα σαλιγκάρια βγήκαν αμέσως από το υπόστρωμα και έπεσαν πάνω στα αυγά! Τώρα βέβαια μετακόμισαν στο δίπλα ενυδρείο, αλλά σίγουρα έχει και αρκετά άλλα μέσα... Ελπίζω να μπορέσω να τα βγάλω κι αυτά αργότερα.

Για να δούμε... Θα καταφέρουμε ουρίτσες αυτή τη φορά? :)

Να υπερασπιστείς τα μικρούλια σου όπως μπορείς :excl::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να υπερασπιστείς τα μικρούλια σου όπως μπορείς :excl::thumbup:

Μακάρι να γίνουν "μικρούλια"! Αυτό θέλω κι εγώ...

Προς το παρόν όμως είναι μικρά εύθραυστα αυγουλάκια... :)

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα,να βγαλεις τους γονεις,και ολα τα αλλα ενηλικα,και να μην μετακινησεις τα αυγα.δωσε τους πολυ αερισμο και περιππου 4% μπλε του μεθυλαινιου,και, 1 τοις χιλιοις tripaflavin και οταν σκασουν τα μικρα,καθημερινες αλλαγες νερου της ταξεως του 5% για να φυγουν οσο γινεται περισσοτερο τα φαρμακα.

Παντως μην μετακινησεις τα αυγα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον φίλο μου τον oranda..! :thumbup:

Δεν ξαναπειράζω τίποτα στο ενυδρείο...

Οτι έκανα το αναφέρω παραπάνω και από δω και πέρα... ευχέλαια! :excl:

Υπολογίζω ότι υπάρχουν καμιά σαρανταριά σκόρπια μέσα στο ενυδρείο και καμιά δεκαριά στη γεννήστρα. Οτι είναι να γίνει τώρα, θα γίνει... Πάντως πιστεύω ότι αφού ξεκινήσανε, είναι θέμα χρόνου πλέον να αποκτήσω τα δικής μου παραγωγής corydorάκια... :) Ειδικά τώρα που έβγαλα και ότι άλλο υπήρχε μέσα και είναι πλέον μόνα τους (κοπάδι).

Εν τω μεταξύ από την πρωινή παρατήρηση που έκανα στο ζευγάρωμά τους, θέλω να σημειώσω ότι από αυτά που είδα με το μεγεθυντικό φακό (όλα έγιναν φάτσα-κάρτα στο μπροστινό τζάμι!), μάλλον είναι σωστή η άποψη ότι η θηλυκιά περνάει μέσα της (από το στόμα) το γενετικό υλικό του αρσενικού, γονιμοποιεί τα αυγά εσωτερικά και μετά τα βγάζει και τα κολλάει σε διάφορα σημεία στο περιβάλλον. Εκπληκτική και εντυπωσιακή διαδικασία!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για την ίδια γεννήστρα? Εχω την μεγάλη (~2,5 λίτρα), άσπρη, της SERA. Γι' αυτήν λες? Εχω την εντύπωση ότι δεν χωράνε να περάσουνε από το "μάτι" της. Και με το φακό που κοιτάω τα αυγά μέσα, μεγαλύτερα είναι από τα "μάτια" του υφάσματος...

Μιλαω ακριβως για την ιδια γεννηστρα!(ΔΥΣΤΗΧΩΣ).Τα αυγα σιγουρα ειναι μεγαλυτερα τα ψαρακια ομως στην αρχικη τους μορφη ειναι πολυ στενομακρα.Δεν λεω οτι μπορουν να περασουν ντε και καλα απο το ματι της αλλα απο καποια ραφη η γωνια με πιθανο κενο, οπως εγινε και με τα δικα μου τα καημενα.

Παντως αν ημουν τωρα στην θεση σου θα εβαζα γυρω απο την γεννηστρα ενα κομματι καλσον (ασπρο)

καλα τεντωμενο για καλυτερη ενισχυση.

Δεν θελω να σε ανυσηχησω αλλα να σε προειδοποιησω!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την προειδοποίηση. Μάλλον δεν θα κάνω τίποτα γιατί η γεννήστρα είναι καινούρια και ελεγμένη προσεκτικά με τον φακό για τρύπες ή ανοίγματα. Επίσης δεν θέλω να μειώσω τη ροή της κυκλοφορίας του νερού μέσα της. Θα αφήσω τα πράγματα να εξελιχθούν ως έχουν και βλέπουμε. Εξάλλου υπάρχουν και τα ελεύθερα αυγά έξω, οπότε θα μπορούσε κανείς να πει ότι υπάρχουν διπλές πιθανότητες. Το φίλτρο μόνο θα καλύψω αύριο με πυκνή σήτα, για να μην ρουφήξει τυχόν μικρά που θα βγουν αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την προειδοποίηση. Μάλλον δεν θα κάνω τίποτα γιατί η γεννήστρα είναι καινούρια και ελεγμένη προσεκτικά με τον φακό για τρύπες ή ανοίγματα. Επίσης δεν θέλω να μειώσω τη ροή της κυκλοφορίας του νερού μέσα της. Θα αφήσω τα πράγματα να εξελιχθούν ως έχουν και βλέπουμε. Εξάλλου υπάρχουν και τα ελεύθερα αυγά έξω, οπότε θα μπορούσε κανείς να πει ότι υπάρχουν διπλές πιθανότητες. Το φίλτρο μόνο θα καλύψω αύριο με πυκνή σήτα, για να μην ρουφήξει τυχόν μικρά που θα βγουν αργότερα.

Ειμαι κατι παραπανω απο σιγουρος οτι θα τα καταφερεις!!! :):excl::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς δεν είμαι και τόσο όμως, γιατί είδα τα πρώτα 2-3 άσπρα στη γεννήστρα, αλλά το χειρότερο, η μία θηλυκιά όλη μέρα σήμερα τριγυρίζει και ψαχουλεύει συνεχώς στα σημεία που τα έχει κάνει... Μόλις έμαθα ότι μάλλον τα τρώει (δεν έχω ορατότητα εκεί, αλλά μάλλον για κάτι τέτοιο μοιάζει).

Είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια! Με το καλο να δουμε και τις ουριτσες!

Τώρα... εάν είναι μόνο ΜΙΑ ουρίτσα, πειράζει..? :thumbup::):excl: ........ :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...