Jump to content

Γέμισε αυγά το ενυδρείο!


filoxenos

Recommended Posts

Συγχαρητήρια για την γεννα φιλε μου ,να τα καμαρωσεις και μεγαλα ...ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΜΠΡΑΒΟ ΝΤΙΝΟ!!!!

Και ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις χαρες που μοιραζεσαι μαζι μας και τις γνωσεις που μας δινεις !!

FILOXENE σου οφειλουμε πολλα.

ΤΗΑΝΚS ;):D:thumbup::buttrock::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα σου πω καλες αναπαραγωγες γιατι το εχω δεδομενο αλλωστε η προιστορια σου στον αυτον το εχει αποδειξει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις... υπερβολές σας, αλλά προτιμώ να τις αποφεύγετε...

Ο κυριότερος λόγος που καταγράφω και παρουσιάζω τις διάφορες κατά καιρούς διαδικασίες και γεγονότα στα ενυδρεία μου, είναι γιατί στεναχωριέμαι αφάνταστα όταν ψάχνω σαν αρχάριος πληροφορίες για ένα θέμα και δυσκολεύομαι φοβερά να τις βρω... Ελπίζω λοιπόν μέσα από τις καταγραφές αυτές και από τις φωτογραφίες που τραβάω, να βοηθηθούν και κάποιοι άλλοι που πιθανώς ασχολούνται ή θα ασχοληθούν με αντίστοιχα θέματα στο μέλλον. Συγχωρήστε μου τυχόν λάθη ή παραλείψεις. Ολοι μας μαθαίνουμε μέσα από αυτά.

Ο δεύτερος βασικός λόγος είναι για να δώσω το κίνητρο και σε άλλους που έχουν αντίστοιχες εμπειρίες, να συμμετάσχουν και να συμπληρώσουν τις δικές μου καταγραφές με τις δικές τους. Να διορθώσουν τυχόν λάθη, να προτείνουν ενδεχομένως καλύτερες λύσεις και να περιγράψουν ανάλογες καταστάσεις, μέσα από τις γραμμές αυτού του φόρουμ. Πράγμα που πιστεύω πως θα βοηθήσει ακόμα περισσότερο στον εμπλουτισμό και διάδοση της σχετικής γνώσης γύρω από το υπέροχο χόμπι μας...

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ φιλόξενε καλό θα ήταν να συγκέντρωνες όλες της πληροφορίες και εμπειρίες που απέκτησες και να της δημοσίευες υπό μορφή άρθρου. Πιστεύω με αυτόν των τρόπο θα βοηθούσες πολλούς που θα ήθελαν να σε μιμηθούν ( σε ότι αφορά την αναπαραγωγή του συγκεκριμένου ψαριού).

Link to comment
Share on other sites

Είναι ήδη "στα σκαριά"... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νίκο δεν θα το πιστέψεις, αλλά θέλω πολύ λίγο ακόμα για να "πιάσω" την ευχή σου..! :lmao:

Πολύ καλά πας Ντίνο!

Εύχομαι να τα εκατοστήσεις.

Αυτή τη στιγμή έχω:

- 36 αρκετά μεγαλωμένα ψάρια (τα 7 είναι το αρχικό κοπάδι) χωρισμένα σε 2 ομάδες σε 2 διαφορετικά ενυδρεία...

- 52 ψαράκια λίγων ημερών, σε μικρό ενυδρείο-γεννήστρα (κατάργησα την γεννήστρα με το διχτάκι) από 2 γέννες...

- 26 σημερινά αυγά στο εκκολαπτήριο...

Σύνολο δηλαδή 114 (μαζί με το αρχικό κοπάδι) εάν "καταφέρω" όλα τα αυγά..! :rasp: (δύσκολο βέβαια αλλά θα δούμε...). Σας βάζω και μια φωτό από το ένα κοπαδάκι, την ώρα του "οικογενειακού τραπεζιού"...

Φυσικά, πολύ θάθελα να ξέρω τι σκέφτεται η θηλυκιά (τα περισσότερα μωρά είναι δικά της) κάθε φορά που με κοιτάει με αυτό το ύφος, χωρίς να με φοβάται πλέον όσο κοντά και να είμαι στο τζάμι... :lmao:

Υ.Σ.: Αποφάσισα να τους κάνω σύντομα ένα αρκετά μεγάλο ενυδρείο με αρκετή επιφάνεια και μάλλον ρηχό, για να μπορέσω να τα έχω όλα μαζί και να περνάνε όσο γίνεται καλύτερα. Το αξίζουν..! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

:rasp: Τα πολλά λόγια είναι φτώχια.

Πολλή όμορφα να τα χαίρεσαι :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ντίνο!!!

Καταπληκτική η προσπάθειά σου και το αποτέλεσμα!!!

Όταν αρχίσεις να τα μοιράζεις, θα ήθελα να με θυμηθείς. Θα είμαι ιδιαίτερα περήφανος, να φιλοξενώ στα ενυδρεία μου, Corydoras με Ελληνική ιθαγένεια.

Να τα χιλιάσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

μπράβο βρε Ντίνο.

Έχεις δοκιμάσει και με άλλα είδη cory εκτός από aenaus?

Link to comment
Share on other sites

...Όταν αρχίσεις να τα μοιράζεις, θα ήθελα να με θυμηθείς. Θα είμαι ιδιαίτερα περήφανος, να φιλοξενώ στα ενυδρεία μου, Corydoras με Ελληνική ιθαγένεια. Να τα χιλιάσεις!!!

Πήρες ήδη το χαρτάκι με το νούμερο προτεραιότητας..! :lmao:

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές, αλλά πάντως αν πιάσει και η τελευταία, τότε σίγουρα θα με διώξουν από το σπίτι... :rasp:

μπράβο βρε Ντίνο.

Έχεις δοκιμάσει και με άλλα είδη cory εκτός από aenaus?

Ευχαριστώ Γιάννη. Οχι δεν έχω δοκιμάσει με άλλα είδη corydoras γιατί και δεν θέλω να τα μπερδεύω στα ενυδρεία, αλλά και για λόγους πιθανού υβριδισμού. Αργότερα, όταν ολοκληρωθεί η καταγραφή αναπαραγωγής και συμπεριφοράς των aeneus, θα προχωρήσω και σε κάποιο άλλο είδος της οικογένειας γιατί τα θεωρώ εξαιρετικά ενδιαφέροντα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φιλαράκι να σου ζήσουν :rasp::lmao: πολύ ωραίο πράγμα μια γέννα μέσα στο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

...Να τα χιλιάσεις!!!

Και φυσικά, η από καρδιάς ευχή του Νίκου Ψάλτη, ήχησε τόσο δυνατά που η καλή μου η Corydorίνα την άκουσε και ανταποκρίθηκε αμέσως..! :lmao: (με την απαραίτητη βοήθεια φυσικά και των αρσενικών...) :lmao:

Η παρακάτω φωτογραφία είναι από τη σημερινή της γέννα, τη στιγμή που ψάχνει στο μπροστινό τζάμι για το καταλληλότερο σημείο να αφήσει τα πρώτα αυγά της ημέρας, που τα κρατάει σφιχτά ανάμεσα στα κοιλιακά της πτερύγια (διακρίνονται καθαρά). :rasp: Και όπως βλέπετε μου έκανε και τη χάρη να κοντοσταθεί για μια μόνο στιγμή, αρκετή όμως για να μπορέσω να την αποθανατίσω πεντακάθαρα με τη ΝΙΚΟΝ... :D

Τριάντα ακόμα αυγά λοιπόν, προστέθηκαν στο εκκολαπτήριο μαζί με τα προηγούμενα, κάνοντάς με να νοιώθω ακόμα πιο μεγάλη ευθύνη για τις μικρές αυτές ζωές που ετοιμάζονται να έρθουν στο κόσμο... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αργότερα, όταν ολοκληρωθεί η καταγραφή αναπαραγωγής και συμπεριφοράς των aeneus, θα προχωρήσω και σε κάποιο άλλο είδος της οικογένειας γιατί τα θεωρώ εξαιρετικά ενδιαφέροντα ψάρια.

Περιμένω ΑΡΘΡΟ.

Μην σου διαφεύγει, πως κάποια στιγμή τα ποστ θα χαθούν, ενώ το άρθρο θα μείνει.

Από που, λοιπόν, θα ενημερωθούν τα εγγόνια μας????

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ filoxenos !!! :rasp::lmao:

..

μια αναλυτική παρουσίαση της προσπάθειας σου θα ήταν πολύ χρήσιμη

.. καλή επιτυχία! :lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω την τιμή να φιλοξενώ 10 ψαράκια, της συγκεκριμένης αναπαραγωγής, εδώ και μερικές μέρες στα ενυδρεία μου.

Παρόλο που οι συνθήκες νερού, είναι εντελώς διαφορετικές με τα νερά στα οποία γεννήθηκαν και μεγάλωσαν, έγινε ιδιαίτερα προσεκτική προσαρμογή και σήμερα τα ψαράκια ενώθηκαν με τα υπόλοιπα του ίδιου είδους των ενυδρείων μου και δείχνουν τέλεια προσαρμοσμένα και ευτυχισμένα.

Χαρακτηριστικό είναι ότι "παίζουν", με τα παλαιότερα ενήλικα aenaus, σαν να γνωρίζονταν από παλιά. Εκτός αν τα θεωρούν γονείς τους.

Επίσης χαρακτηριστικό είναι, ότι δεν αναμείχθηκαν καθόλου με τα κοπάδια των άλλων ειδών corydoras.

Τους εύχομαι καλή διαμονή στο νέο τους σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι απόλυτα βέβαιος ότι θα καλοπεράσουν κοντά σου Νίκο και εύχομαι να τα χαίρεσαι υγιή μέχρι τα βαθιά τους γεράματα, με πολλές πετυχημένες γέννες και πολλούς απογόνους! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, τα αυγά έπιασαν φούνγκους και τελικά χάλασαν όλα. Κρίμα γιατί την ήθελα πολύ αυτή τη γέννα...

Δεν πειράζει πάντως, απ' ότι βλέπω, πιστεύω ότι σύντομα θα ξαναδώσουν γόνο και αυτή τη φορά θα είμαι καλύτερα προετοιμασμένος, εφαρμόζοντας άλλη τακτική.

Συνεχίζουμε ακάθεκτοι... :bowdown:

τι ειναι το φουνγκους :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=12

Διάβασε και αυτά από τη μηχανή αναζήτησης, στη λέξη fungus (πρέπει να μάθεις να τη χρησιμοποιείς, θα σε βοηθήσει πολύ)...:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...highlite=fungus

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και για όσους ενδιαφέρονται, η διάθεση των συγκεκριμένων (Ελληνικής Ιθαγένειας) corydoras, άρχισε... :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=10744

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

EYΓΕ! :)

ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ!

ΝΟΝΕ ΝΙΚΟ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΩΝ ΨΑΡΙΩΝ!

:thumbdown:

ΦΙΛΙΚΑ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...