Jump to content

Καλως σας βρηκα!


oddin

Recommended Posts

Καλως σας βρηκα σε αυτο το πολυ ομορφο Forum.

Aποφασισα και εγω βλεποντας εναν φιλο μου να ασχολειτε αρκετα με τα ενυδρεια,να το τολμησω και εγω μιας και ειναι παρα πολυ ομορφα!

Διαβαζοντας μεσα βρηκα πολλες απαντησεις στις απορειες μου μιας και ειμαι πολυ νεος.

Εχω ενα Juwel 60L με

2 Three Spot Gourami

5 Tiger Barb

2 Apple snails

Τα τιγρακια ειναι πανεμορφα και πολυ ζωηρα....τρεχουν ασταματητα :D

Για τις επιλογες μου με βοηθεισε ο φιλος μου που εχει μια σχετικα μικρη εμπειρια αλλα και το μαγαζι που το αγορασα,ελπιζω να ειναι καλες επιλογες και να ειναι ανετα στο ενυδρειο.

Σαν νεος θελω να σας κανω ερωτησουλες που αν θελετε με βοηθατε.

Τι μπορω να βαλω ακομα (αν μπορω) μεσα στο ενυδρειο για να ζουν αρμονικα με τα υπολειπα?

Aπο οτι διαβασα τα gourami (Δυστηχως σας βρηκα αφου τα πηρα) δεν ειναι καλο να τα βαζουμε σε τοσο μικρα ενυδρεια και επισης πρεπει να εχω 2 αρσενικα...Δεν μαλωνουν αλλα μερικες φορες κυνηγιούνται λες και παιζουν,για πολυ λιγο ομως..συνηθως το ενα ειναι μακρια απο το αλλο.

Αυτα για αρχη.

Ευχαριστω για τον χρονο σας :)

Έγινε επεξεργασία - oddin
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΑ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΕΝΑ ( 1 ) ΕΚΑΤΟΣΤΟ ΨΑΡΙΟΥ ΑΝΑ ΛΙΤΡΟ ΝΕΡΟΥ :):D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και καλη συνεχεια.

Εγω παλι θα σου ελεγα να ξεχασεις τον κανονα 1 εκ. ψαριου ανα λιτρο νερου γιατι εχει τοσες εξαιρεσεις που μονο κανονας δεν πρεπει να ειναι για εναν αρχαριο και μπορει να τον μπερδεψει. Η καλυτερη λυση ειναι πολυ διαβασμα και ιδιαιτερα για τα ψαρια πριν τα βαλουμε στο ενυδρειο να κανουμε μια μικρη ερευνα γυρω απο το ειδος που θελουμε ωστε να δουμε αν εχουμε τα αναλογα λιτρα, τις αναλογες συνθηκες ακομη και αν ειναι συμβατα τα ειδη που διαλεξαμε μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

:) to AZ

..με γκουραμακια και τιγράκια, ετοιμάσου για μεγάλες μαχες!!! :D

Έγινε επεξεργασία - poelicia
Link to comment
Share on other sites

Kalos orises kai kali xronia,gia ta litra pou dia8eteis den 8a sou proteina na pros8etseis kati kai isos argotera na xreistei na apoxoristeis kapia.Kali sunexeia kai kalo diabasma.

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε oddin ... :)

Καλη διαμονη ... :D

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Για τα λίτρα που εχεις νομίζω είναι καλύτερα να φιλοξενείς μόνο μικρά είδη ψαριών!

Τα Gourami απο την φύση τους έιναι αρκετά μαχημα και ίσως να αντιμετωπίσεις προβλήματα!

Τα τηγράκια πάλι είναι μεγαλύτερος μπελάς και είσαι πολύ τυχερός αν δεν υπάρχει πρόβλημα!

Μπορείς να ανοίξεις ένα νέο θέμα για να δούμε όλοι μαζί τι μπορείς να κάνεις!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια και σας ευχαριστω ολους για το καλωσόρισμα! :)

Θα ανοιξω ενα καινουριγο θεμα στους αρχαριους για να με βοηθήσετε!

Έγινε επεξεργασία - oddin
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...