Jump to content

Νεος Στο Θαλασσινο (Αλλα Και Γενικα) :) Μια Βοηθεια!


Recommended Posts

Νεος στο θαλασσινο (αλλα και γενικα) :) μια βοηθεια!

γεια σας παιδια κι απο δω,

τελευταια μου μπηκε το μικροβιο να αρχισω ενα θαλασσινο μιας και ειναι πολυ ομορφα. θα ηθελα λοιπον την καθοδηγηση σας για το τι χρειαζομαι και τι οχι.

μερικα πραγματα

- εχω ηδη ενα 120αρι ενυδρειο γλυκο που σκεφτομαι να διαλυσω για να κανω το θαλασσινο. Ειναι καλη επιλογη για εναν αρχαριο η καλυτερα να παω σε nano reef? Αν ανεβω σε 180αρι θα ειναι πολυ?

- θα ηθελα να μου εξηγειται τι ειναι ΑΝΑΓΚΑΙΟ να εχω και τι ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ αλλα δε χρειαζεται κιολας. τα λεφτα ειναι λιγα οπως ξερετε και για αρχη θα ηθελα να ξεκινησω μονο με τα απαραιτητα.

- αυτα που ΘΕΛΩ να βαλω μεσα ειναι 2 κλοουν και οτι αλλο ισως μπει στο μελλον. αλλα για τωρα αυτα.

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Vangellis21 επικεντρώσου σε 4 πράγματα.Νερό-Φίλτρανση-Φωτισμός-Κυκλοφορία.Κάτσε διάβασε μερικά πράγματα απο εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=151

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=391

και στο θαλασσινό πρόχειρο και φτηνό βγαίνει τελικά πιο ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πάς σε μόνιμες λύσεις...που συνήθως βγαίνουν και ακριβές.Τι να πρωτοθυμηθώ βράχος.υπόστρωμμα.σκίμμερ.κυκλοφοριτές.φωτιστικό μετρητές pH ... τα προβλήματα που θέλεις να λύσεις βγαίνουν σε ακόμα πιο πολλά προβλήματα.Ολα για πέταμα και αγορά καινούριων. Με τα χρόνια μαθαίνεις και πάς κατευθείαν στα καλά και πιο ακριβά.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

αυτο ισχυει για τα παντα αλλα εγω δε θα μπορεσω να παρω αυτα τα πραγματα μαζι μου εκει που παω οποτε καλως η κακως ειναι προσωρινα. Και αναγκαστικα θα παω σε φθηνα.

διαβαζω σιγα σιγα αυτα που μου λινκαρες και θα ποσταρω με αποριες μου

Link to comment
Share on other sites

πρωτη ερωτηση (φωτισμος).

Ας πουμε εγω αυτη τη στιγμη στο 120αρι γλυκο μου που σκοπευω να κανω θαλασσινο εχω 2 Τ5 24W λαμπες. με αυτες απο οτι καταλαβα ΔΕΝ μπορω να συντηρησω σωστα εναν ζωντανο βραχο? θα πρεπει καπως να ανεβω στα 60 (απο τα 48 W) που ειμαι τωρα?

δευτερη ερωτηση (νερο)

Πρεπει να γινεται προεργασια του νερου στο θαλασσινο με ΑΟ? Δεν μπαινει κατευθειαν νερο απο τη βρυση οπως στο γλυκο?

Έγινε επεξεργασία - Vangelis21
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τα όλα πρώτα Βαγγέλη.Μια χαρά σου φτάνει για τον βράχο για fish-only και για "εύκολα" κοράλλια με μία μπλέ και μια λευκή ενυδρειακή λάμπα για θαλασσινό.Μετά ανάλογα τι θέλεις.Αν θέλεις σκληρά φωτοσυνθετικά και άλλα πολλά είσαι για 6Χ24Watt ή κάτι αντίστοιχο αν θέλεις να παίξεις σωστά.

Στο νερό που θα παίρνεις απο την θάλασσα θέλει μέτρηση με σοβαρό εργαλείο όπως το διαθλασίμετρο(ή ρεφρακτόμετρο αν προτιμάς)που είναι μια καλή αγορά...Απο τα 7-8 όργανα που έχω αγοράσει το 50ρικο που είχα δώσει για το D-D δεν το μετάνιωσα ποτέ..Βάζεις και απιονισμένο εσύ αν θέλεις για το σίδερο..κάνει δουλειά.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τα όλα πρώτα Βαγγέλη.Μια χαρά σου φτάνει για τον βράχο για fish-only και για "εύκολα" κοράλλια με μία μπλέ και μια λευκή ενυδρειακή λάμπα για θαλασσινό.Μετά ανάλογα τι θέλεις.Αν θέλεις σκληρά φωτοσυνθετικά και άλλα πολλά είσαι για 6Χ24Watt ή κάτι αντίστοιχο αν θέλεις να παίξεις σωστά.

αν διαβασω ολο το κατεβατο μαζι δεν θα θυμαμαι τις αποριες μου μετα! οποτε προτιμω να σημειωνω οτι δεν καταλαβαινω! πρεπει να αλλαξω λαμπες δηλαδη και να βαλω για θαλασσινο? 6 λαμπες που λες πως μπαινουν?

Link to comment
Share on other sites

αν διαβασω ολο το κατεβατο μαζι δεν θα θυμαμαι τις αποριες μου μετα! οποτε προτιμω να σημειωνω οτι δεν καταλαβαινω! πρεπει να αλλαξω λαμπες δηλαδη και να βαλω για θαλασσινο? 6 λαμπες που λες πως μπαινουν?

όλα τα καλά χωράνε! Εσύ ξέρεις το καπάκι σου.Βάλε 4 εσύ αν θέλεις.Βλέπεις πώς γίνεται και το κάνεις...σε ενυδρείο που θα στήσεις όμως προσωρινά δεν αξίζει τόσο μεγάλη φασαρία.

Link to comment
Share on other sites

εμενα για αρχη το ενδιαφερον μου παει σε εναν βραχο και 2 κλοουν. Βεβαια επειδη με ξερω, οσο περναει ο καιρος θα θελω να προσθετω. Οποτε αν καταλαβα καλα εχουμε

fish only = fish και βραχος

reef = fish βραχος, κοραλια, ανεμωνες κτλ

καλα το καταλαβα?

μηπως για αρχη θα ηταν καλο να αρχισω με κανα nano 30-40 λιτρων ?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 150 λίτρα είναι νάνο(35γαλόνια λένε τα αμερικανάκια που πρώτα αυτά βάλαν την λέξη νάνο ρίφ στο λεξιλόγιο)..20-30 είναι pico.Πολύ σωστά κατάλαβες.Αν θέλεις και ανεμώνη εκτός απο τον σούπερ φωτισμό που θα χρειαστείς για να μην ξεθωριάσει πρέπει να περιμένεις και ενα μεγάλο διάστημα μέχρι να είναι το ενυδρείο έτοιμο να δεχτεί ανεμώνη.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

για αρχη ειπαμε ενας βραχος και 2 κλοουν ειναι αρκετα. μετα σιγα σιγα το φτιαχνουμε.

για αυτο ,πορεις να μου πεις?

δευτερη ερωτηση (νερο)

Πρεπει να γινεται προεργασια του νερου στο θαλασσινο με ΑΟ? Δεν μπαινει κατευθειαν νερο απο τη βρυση οπως στο γλυκο?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τα όλα πρώτα Βαγγέλη.Μια χαρά σου φτάνει για τον βράχο για fish-only και για "εύκολα" κοράλλια με μία μπλέ και μια λευκή ενυδρειακή λάμπα για θαλασσινό.Μετά ανάλογα τι θέλεις.Αν θέλεις σκληρά φωτοσυνθετικά και άλλα πολλά είσαι για 6Χ24Watt ή κάτι αντίστοιχο αν θέλεις να παίξεις σωστά.

Στο νερό που θα παίρνεις απο την θάλασσα θέλει μέτρηση με σοβαρό εργαλείο όπως το διαθλασίμετρο(ή ρεφρακτόμετρο αν προτιμάς)που είναι μια καλή αγορά...Απο τα 7-8 όργανα που έχω αγοράσει το 50ρικο που είχα δώσει για το D-D δεν το μετάνιωσα ποτέ..Βάζεις και απιονισμένο εσύ αν θέλεις για το σίδερο..κάνει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

με εχασες παλι.

καταρχην δε θα παιρνω νερο απο τη θαλασσα. Βλεπω διαφορους που μπορουν, αλλα φυσικα η πλειοψηφια δεν εχει τι δυνατοτητα. Οποτε οτι νερο θα βαζω θα ξεκινα απο τη βρυση μου. Το απιονισμενο σε μπουκαλια δεν πωλειται και ειναι και πανακριβο?

οποτε, τι κανω για το νερο της βρυσης μου?

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο που διάβασες(?) λέει όλους τους τρόπους.Φυσικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις νερό απο την βρύση με αντιχλώριο και να προσθέσεις αλάτι.

Link to comment
Share on other sites

να ξεκαθαρισω λιγο πως δουλευει το μυαλο μου. Ειμαι ανυχτος στο να διαβασω 1000 πραγματα αλλα ΔΕΝ μπορεις να λυσεις τις αποριες σου ετσι. Ας πουμε απο το αρθρο εγω καταλαβα οτι η ΑΟ ειναι απαραιτητη. Ισως καταλαβα λαθος, αλλα για αυτο γραφω εδω.

Δηλαδη μου λες οτι με νερο απο τη βρυση + αντιχλωριο (οπως ετσι κι αλλιως κανουμε στα γλυκα) + αλατι εμποριου (φυσικα ενυδρειακο) ειμαστε μια χαρα?

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή είναι όκ.Αν θέλεις βράχο και 2 ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια. μπορουμε να κανουμε μια λιστα με τα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ προιοντα απο τα πιο μικρα ως τα πιο μεγαλα για ενα θαλασσινο?

1) σκιμμερ (παει αναλογα τα λιτρα του ενυδρειου ετσι?)

2) βραχος και αραγωνιτης (κατα προτιμηση ζωντανοι) (ο βραχος ποσο μεγαλος πρεπει να ειναι? παει αναλογα με τα λιτρα του ενυδρειου η με το τι φιλοξενεις?)

3) φιλτρο με βιολογικο υλικο (ανθρακας και αντιφωσφορο)

4) 2 ψαρακια κλοουν (2 μονα τους ζουν η θελουν παρεα? ειναι καλυτερο να μπαινει ζευγαρι?)

5) κυκλοφορητης (παει αναλογα με τα λιτρα ετσι?)

6) τεστ (εχω τα υγρα της ΑΠΙ. εχω διαβασει οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις τα ιδια τεστ αλλα φυσικα τη σωστη καρτελα. Σωστα?) υπαρχει καποιο ειδος τεστ που ειναι για τα θαλασσινα ενυδρεια και πρεπει να αγορασω? εχω νιτρικα, νιτρωδη, pH, αμμωνια.

7) φυσικα τροφες για τα ψαρακια

ξεχναω κατι απο τα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ?

Link to comment
Share on other sites

αλατι,

ρεφρακτομετρο

λαμπες

Έγινε επεξεργασία - giannispopi
Link to comment
Share on other sites

σωστα, το αλατι. το ρεφρακτομετρο τι ακριβως ειναι και κανει?

Α και τα φωτα. Δεν κανουν αυτα που εχω απο το γλυκο? Κι εχω ακουσει οτι ακομα κι αν δουλευουν οι λαμπες τα φωτα καποια στιγμη χανουν την λειτουργικοτητα τους. τι ακριβως ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

σωστα, το αλατι. το ρεφρακτομετρο τι ακριβως ειναι και κανει?

Α και τα φωτα. Δεν κανουν αυτα που εχω απο το γλυκο? Κι εχω ακουσει οτι ακομα κι αν δουλευουν οι λαμπες τα φωτα καποια στιγμη χανουν την λειτουργικοτητα τους. τι ακριβως ειναι αυτο?

το ρεφρακτομετρο ειναι αυτο που μετραει την αλατοτητα του νερου.

χρειαζεσαι μπλε λαμπα.

συνηθως μετα απο 6 μηνες με 1 χρονο αλαζουμε τις λαμπες ακομα και αν δεν εχουν καει γιατι μπορει να φερουν ανεπιθυμητες αλγες

Link to comment
Share on other sites

καθε τι που λετε μου φερνει αλλες 10 αποριες! λοιπον...

οποτε το ρεφρακτομετρο ειναι 100% απαραιτητο απο οτι καταλαβαινω. οσο για τις λαμπες. το μπλε μας ενδιαφερει μονο σαν χρωμα η εχει καποιες ιδιοτητες? λεντοταινια ας πουμε δεν κανει? οι αλγες ειναι ανεπιθυμητες γιατι? εκτος απο το ματι κανουν κατι αλλο?

α και μιας και λεμε για αλγες. αυτο που εχω δει σε πολλα θαλασσινα να ειναι ολο το ενυδρειο με πρασινα/ροζ και γενικα πολυχρωμα στιγματα στα τζαμια και συνηθως στρογγυλα. τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

ειναι κατι θετικο η αρνητικο (εκτος απο το αισθητικο κομματι)? μπορουμε ανετα να την ξυνουμε ειδικα απο το μπροστινο τζαμι?

κι αλλη ερωτηση.. εβλεπα παιδια να λενε οτι το σκιμμερ θα κοστισει απο 100-200 ενω μπορεις να το βρεις και πολυ χαμηλοτερα. τα φθηνα πρεπει να αποφευγονται?

Link to comment
Share on other sites

καθε τι που λετε μου φερνει αλλες 10 αποριες! λοιπον...

οποτε το ρεφρακτομετρο ειναι 100% απαραιτητο απο οτι καταλαβαινω. οσο για τις λαμπες. το μπλε μας ενδιαφερει μονο σαν χρωμα η εχει καποιες ιδιοτητες? λεντοταινια ας πουμε δεν κανει? οι αλγες ειναι ανεπιθυμητες γιατι? εκτος απο το ματι κανουν κατι αλλο?

α και μιας και λεμε για αλγες. αυτο που εχω δει σε πολλα θαλασσινα να ειναι ολο το ενυδρειο με πρασινα/ροζ και γενικα πολυχρωμα στιγματα στα τζαμια και συνηθως στρογγυλα. τι ειναι?

το ρεφρακτομετρο ειναι απαραιτητο.

το μπλε επισης ειναι απαραιτητο στο θαλασινο, λεντοταινια δεν ξερω αν κανει.

οι αλγες ειδικα στο θαλασσινο ειναι αντιαισθητικες σε μεγαλο βαθμο.

αυτα τα στιγματα που λες ειναι κοραλλινη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...