Jump to content

Νεος Στο Θαλασσινο (Αλλα Και Γενικα) :) Μια Βοηθεια!


Recommended Posts

ειναι κατι θετικο η αρνητικο (εκτος απο το αισθητικο κομματι)? μπορουμε ανετα να την ξυνουμε ειδικα απο το μπροστινο τζαμι?

κι αλλη ερωτηση.. εβλεπα παιδια να λενε οτι το σκιμμερ θα κοστισει απο 100-200 ενω μπορεις να το βρεις και πολυ χαμηλοτερα. τα φθηνα πρεπει να αποφευγονται?

Σκίμμερ θα πάρεις το καλύτερο που σηκώνει η τσέπη σου.Δεν γίνεται οικονομία σε αυτό το κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γιατι δε γινεται οικονομια? ας πουμε στα γλυκα, το φιλτρο μπορεις να παρεις και πολυ φθηνο. δεν παιζει και τεραστιο ρολο. πιο σημαντικες ειναι οι αλλγες, οι μετρησεις και το υλικο παρα το μηχανημα. με το σκιμμερ τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο δηλαδή είναι ένα Eheim και ένα κινέζικο? Εχω 2 eheim και δουλεύουν συνέχεια 8 χρόνια με συντήρηση 1 φορά το τρίμηνο.Το σκίμμερ είναι απο τα πιο σημαντικά εργαλεία.Αν θέλεις βάζεις και ένα με αερόπετρα.Επιλογές υπάρχουν θα δουλεύουν όπως πρέπει όμως?

Link to comment
Share on other sites

μεγαλη εμπειρια μπορει να μην εχω αλλα απο την μικρη που εχω μπορω να πω το παρακατω

εχω 2 eheim μεγαλα, 1 fluval κι ενα (jbl). ε το μονο που δουλευει ρολοι ειναι το φτηνιαρικο jbl...

αυτο που θελω να πω ειναι οτι ΠΡΩΤΑ εχει σημασια το πως το δουλευεις και μετα τη μαρκα. Εκτος αυτου εγω για μερικους μηνες θα το εχω οποτε το μακροχρονιο δε με ενδιαφερει τωρα!

Link to comment
Share on other sites

μεγαλη εμπειρια μπορει να μην εχω αλλα απο την μικρη που εχω μπορω να πω το παρακατω

εχω 2 eheim μεγαλα, 1 fluval κι ενα (jbl). ε το μονο που δουλευει ρολοι ειναι το φτηνιαρικο jbl...

αυτο που θελω να πω ειναι οτι ΠΡΩΤΑ εχει σημασια το πως το δουλευεις και μετα τη μαρκα. Εκτος αυτου εγω για μερικους μηνες θα το εχω οποτε το μακροχρονιο δε με ενδιαφερει τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Σκίμμερ θα πάρεις το καλύτερο που σηκώνει η τσέπη σου.Δεν γίνεται οικονομία σε αυτό το κομμάτι.

Ετσι ακριβως ειναι

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αυτη η προταση τα λεει ολα " που σηκωνει η τσεπη σου" ! εγω δυστυχως να διαθεσω πανω απο 100-200 ευρω για ενα ενυδρειο δεν μπορω, οποτε πρεπει να κανω περικοπες.

Link to comment
Share on other sites

για μενα μην βαλεις απο τωρα κοραλια και ξεκινα μονο με ψαρια!

αν μεινεις μονο με ψαρια(οπως εγω τοτε ειναι πιο απλα τα πραγματα)

θα σου πω τι εχω αγορασει εγω σε 190αρι το ferplast dubai 100:

1)σκιμερ το deltec mce 600,οπως ελεγαν ολοι ειναι απο τα καλυτερα και εκει εδωσα τα περισσοτερα(290 ευρω) αλλα δεν το μετανιωσα γιατι ειναι πραγματικα ο πνευμωνας του ενυδρειου μου,και αυτο χρησιμοιποιω μαζι με τον βραχο για φιλτρανση!

2)4 κυκλοφορητες απο το ebay της resun,οι δυο των 2000l/h και οι αλλοι δυο απο 4000l/h,συνολο 12000l/h,απο τους ποιο φθηνους αλλα απροβληματιστοι μεχρι τωρα μετα απο ενα σχεδον χρονο!

3)ρεφρακτομετρο απο ebay,με αυτο κανω την δουλεια και δεν εχω χρησιμοποιησει καποιο αλλο!

4)βραχο απο αγγελια(να προσεξεις παρα πολυ γιατι εγω απο δυο διαφορετικους που αγορασα ειχαν απταισια και απο τους δυο και οταν δεν εχεις εμπειρια την πατας πολυ ευκολα)!

5)αραγωνιτη αγορασα ψιλοκοκκο απο μαγαζι 18 κιλα συνολο!

6)Α/Ο απο καταστημα αλλα πλεον κανω αλλαγες απο θαλλασα χωρις προβληματα και εκτος του φυσικου του πραγματος γλυτωνω και την αγορα αλατιου!

7)ανθρακα και αντιφοσφωρο απο το ιδιο μαγαζι που πηρα την Α/Ο και τα εχω μεσα στο σκιμερ(εχει συγκεκριμενο χωρο)

ξεκινα καπως ετσι και θα εχεις ενα πολυ καλο αποτελεσμα και με πολυ μικρη συντηρηση(ετσι το βλεπω εγω) και τα υπολοιπα σιγα σιγα θα τα μαθεις στη πορεια αναγκαστικα!

Έγινε επεξεργασία - elaspre
Link to comment
Share on other sites

για μενα μην βαλεις απο τωρα κοραλια και ξεκινα μονο με ψαρια!

αν μεινεις μονο με ψαρια(οπως εγω τοτε ειναι πιο απλα τα πραγματα)

θα σου πω τι εχω αγορασει εγω σε 190αρι το ferplast dubai 100:

1)σκιμερ το deltec mce 600,οπως ελεγαν ολοι ειναι απο τα καλυτερα και εκει εδωσα τα περισσοτερα(290 ευρω) αλλα δεν το μετανιωσα γιατι ειναι πραγματικα ο πνευμωνας του ενυδρειου μου!

2)4 κυκλοφορητες απο το ebay της resun,οι δυο των 2000l/h και οι αλλοι δυο απο 4000l/h,συνολο 12000l/h,απο τους ποιο φθηνους αλλα απροβληματιστοι μεχρι τωρα μετα απο ενα σχεδον χρονο!

3)ρεφρακτομετρο απο ebay,με αυτο κανω την δουλεια και δεν εχω χρησιμοποιησει καποιο αλλο!

4)βραχο απο αγγελια(να προσεξεις παρα πολυ γιατι εγω απο δυο διαφορετικους που αγορασα ειχαν απταισια και απο τους δυο και οταν δεν εχεις εμπειρια την πατας πολυ ευκολα)!

5)αραγωνιτη αγορασα ψιλοκοκκο απο μαγαζι 18 κιλα συνολο!

6)Α/Ο απο καταστημα αλλα πλεον κανω αλλαγες απο θαλλασα χωρις προβληματα και εκτος του φυσικου του πραγματος γλυτωνω και την αγορα αλατιου!

7)ανθρακα και αντιφοσφωρο απο το ιδιο μαγαζι που πηρα την Α/Ο

ξεκινα καπως ετσι και θα εχεις ενα πολυ καλο αποτελεσμα και με πολυ μικρη συντηρηση(ετσι το βλεπω εγω) και τα υπολοιπα σιγα σιγα θα τα μαθεις στη πορια αναγκαστικα!

ευχαριστω! οριστε τα σχολια μου!

0) εχουμε το ιδιο ενυδρειο btw! αν δεν πουληθει μπορει να κανω αυτο θαλασσινο στο τελος.

1) σκιμμερ θα παω σε κατι ΠΟΛΥ πιο φθηνο μιας και θα το εχω μονο για μερικους μηνες

2) μια χαρα, ειναι αρκετα φθηνοι νομιζω

3) μια χαρα. απο λιγο που εψαξα βρισκεις ανετα με 1-20 ευρω

4) σε αυτο οντως πρεπει να προσεξω. αν δεν κανω λαθος ο ζωντανος στις αγγελιες παει 5-6 ευρω το κιλο. ποσα κιλα θελει ενα ενυδρειο? παει με τα λιτρα του ενυδρειου, τα ψαρια η το τι θα βαλεις πανω του?

5) θα προτιμησω αγγελιες!

6) εδω θα πρεπει να δω τι θα κανω. ο φιλος απο πανω λεει μπορεις απλα με νερο απο βρυση. δεν το εχω πολυκαταλαβει

7) αυτα μπαινουν στα αναλωσιμα πιστευω ε?

και ναι σιγουρα θα ξεκινησω μονο με ψαρακια και βραχο

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αυτη η προταση τα λεει ολα " που σηκωνει η τσεπη σου" ! εγω δυστυχως να διαθεσω πανω απο 100-200 ευρω για ενα ενυδρειο δεν μπορω, οποτε πρεπει να κανω περικοπες.

αν 100-200 ευρω ειναι ολο το ποσο για το ενυδρειο μην το προσπαθησεις με τιποτα γιατι δεν προκειται να το υποποιησεις με τοσο λιγα χρημματα!

στην αρχη δινεις πολλα αλλα μετα σχεδον τιποτα(για ενυδρειο μονο με ψαρια)!

Link to comment
Share on other sites

για μενα μην βαλεις απο τωρα κοραλια και ξεκινα μονο με ψαρια!

αν μεινεις μονο με ψαρια(οπως εγω τοτε ειναι πιο απλα τα πραγματα)

θα σου πω τι εχω αγορασει εγω σε 190αρι το ferplast dubai 100:

1)σκιμερ το deltec mce 600,οπως ελεγαν ολοι ειναι απο τα καλυτερα και εκει εδωσα τα περισσοτερα(290 ευρω) αλλα δεν το μετανιωσα γιατι ειναι πραγματικα ο πνευμωνας του ενυδρειου μου,και αυτο χρησιμοιποιω μαζι με τον βραχο για φιλτρανση!Παρα πολυ καλο σκιμμερ.

2)4 κυκλοφορητες απο το ebay της resun,οι δυο των 2000l/h και οι αλλοι δυο απο 4000l/h,συνολο 12000l/h,απο τους ποιο φθηνους αλλα απροβληματιστοι μεχρι τωρα μετα απο ενα σχεδον χρονο!

3)ρεφρακτομετρο απο ebay,με αυτο κανω την δουλεια και δεν εχω χρησιμοποιησει καποιο αλλο!

4)βραχο απο αγγελια(να προσεξεις παρα πολυ γιατι εγω απο δυο διαφορετικους που αγορασα ειχαν απταισια και απο τους δυο και οταν δεν εχεις εμπειρια την πατας πολυ ευκολα)!Μη το λες αυτο.Η απταισια οπως και οτιδηποτε στο βραχο,μπορει να εμφανιστει αναπαντεχα.Δεν φταιει αυτος που εχει τον βραχο,αλλα οι συνθηκες και ο ιδιος ο βραχος.

5)αραγωνιτη αγορασα ψιλοκοκκο απο μαγαζι 18 κιλα συνολο!

6)Α/Ο απο καταστημα αλλα πλεον κανω αλλαγες απο θαλλασα χωρις προβληματα και εκτος του φυσικου του πραγματος γλυτωνω και την αγορα αλατιου!

7)ανθρακα και αντιφοσφωρο απο το ιδιο μαγαζι που πηρα την Α/Ο και τα εχω μεσα στο σκιμερ(εχει συγκεκριμενο χωρο)

ξεκινα καπως ετσι και θα εχεις ενα πολυ καλο αποτελεσμα και με πολυ μικρη συντηρηση(ετσι το βλεπω εγω) και τα υπολοιπα σιγα σιγα θα τα μαθεις στη πορεια αναγκαστικα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω! οριστε τα σχολια μου!

0) εχουμε το ιδιο ενυδρειο btw! αν δεν πουληθει μπορει να κανω αυτο θαλασσινο στο τελος.

1) σκιμμερ θα παω σε κατι ΠΟΛΥ πιο φθηνο μιας και θα το εχω μονο για μερικους μηνεςΤι εννοεις;Δηλαδη μετα τους λιγους μηνες τι θα εχεις;

2) μια χαρα, ειναι αρκετα φθηνοι νομιζω

3) μια χαρα. απο λιγο που εψαξα βρισκεις ανετα με 1-20 ευρω

4) σε αυτο οντως πρεπει να προσεξω. αν δεν κανω λαθος ο ζωντανος στις αγγελιες παει 5-6 ευρω το κιλο. ποσα κιλα θελει ενα ενυδρειο? παει με τα λιτρα του ενυδρειου, τα ψαρια η το τι θα βαλεις πανω του?

5) θα προτιμησω αγγελιες!

6) εδω θα πρεπει να δω τι θα κανω. ο φιλος απο πανω λεει μπορεις απλα με νερο απο βρυση. δεν το εχω πολυκαταλαβει

7) αυτα μπαινουν στα αναλωσιμα πιστευω ε?

και ναι σιγουρα θα ξεκινησω μονο με ψαρακια και βραχο

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω! οριστε τα σχολια μου!

0) εχουμε το ιδιο ενυδρειο btw! αν δεν πουληθει μπορει να κανω αυτο θαλασσινο στο τελος.

1) σκιμμερ θα παω σε κατι ΠΟΛΥ πιο φθηνο μιας και θα το εχω μονο για μερικους μηνες δηλαδη?

2) μια χαρα, ειναι αρκετα φθηνοι νομιζω οκ

3) μια χαρα. απο λιγο που εψαξα βρισκεις ανετα με 1-20 ευρω οκ

4) σε αυτο οντως πρεπει να προσεξω. αν δεν κανω λαθος ο ζωντανος στις αγγελιες παει 5-6 ευρω το κιλο. ποσα κιλα θελει ενα ενυδρειο? παει με τα λιτρα του ενυδρειου, τα ψαρια η το τι θα βαλεις πανω του? γενικα λενε περιπου 1 κιλο ανα 10 λιτρα,εγω εχω 12 κιλα αλλα με μικρη ιχθυοφορτωση,4 ψαρακια και 4 γαριδες,το ηθελα καπως ποιο ανετο σε χωρο και το ματι να μην ειναι φραγμενο με τον βραχο

5) θα προτιμησω αγγελιες δεν ειχα βρει τοτε αυτο που ηθελα αλλα καλως θα πραξεις

6) εδω θα πρεπει να δω τι θα κανω. ο φιλος απο πανω λεει μπορεις απλα με νερο απο βρυση. δεν το εχω πολυκαταλαβει τον ειχα και εγω τον προβληματισμο αυτον αλλα κατελειξα σε A/O γιατι ετσι ειναι ποιο καθαρο το νερο!

αυτο που σου ειπε ειναι οτι κανεις την διαδικασια οπως στο γλυκο για την αντιχλωριαση του και μετα προσθετεις το αλατι

7) αυτα μπαινουν στα αναλωσιμα πιστευω εεε?ειναι απαραιτητα αν και δεν μπορω να πω οτι τα χρησιμοποιω συνεχεια εγω

και ναι σιγουρα θα ξεκινησω μονο με ψαρακια και βραχοι για αρχη ειναι πιστευω ειναι καλυτερα,εγω δεν ειχα καμια εμπειρια απο ενυδρεια ουτε ειχα καποιον αλλον γνωστο

Link to comment
Share on other sites

αν 100-200 ευρω ειναι ολο το ποσο για το ενυδρειο μην το προσπαθησεις με τιποτα γιατι δεν προκειται να το υποποιησεις με τοσο λιγα χρημματα!

στην αρχη δινεις πολλα αλλα μετα σχεδον τιποτα(για ενυδρειο μονο με ψαρια)!

απο λιγο που το εχω ψαξει μου φαινεται οτι θα γινει και σχετικα ευκολα. αρκει να την ψαχνω την καθε αγορα και να μην παιρνω οτι καλυτερο.

1) θα φυγω στο εξωτερικο και οτι εχω απο ενυδρειακα θα πουληθουν σε συμφορουμιτες και χομπιστες

4) οποτε εχει να κανει και με τα δυο. μια χαρα μου φαινονται τα κιλα και δε θα βγει και ακριβος. Ακομα και 12 κιλα να βαλω οπως εσυ το πολυ 60 ευρω να παει

6) Αρκει να μην κανει κακο στα ψαρια

7) παντα ετσι κανω. και στο γλυκο ξεκινησα με χρυσοψαρα. αργοτερα εβαλα σε αλλο κριμπενσις. ΜΕΤΑ του προσεθεσα φυτα, ΜΕΤΑ διοξειδιο, ΜΕΤΑ εκανα αλλο με λαμπιντο, ΜΕΤΑ εβαλα αλλους φωτισμους κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βαγγέλη από τα 14 μου χρόνια ασχολούμαι με το χόμπι και είμαι 25 αλλά όλα τα χρόνια με το γλυκό. Το τελευταίο ένα χρόνο το έχω γυρίσει στην θάλασσα! Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο ότι ξέρεις από γλυκό τα ξεχνάς! Εδώ υπάρχουν άτομα που ασχολούνται χρόνια με την θάλασσα και έχουν παιδί σοβαρές ζημιές! Για εμένα αφού το θες τόσο πολύ και δεν έχεις σκοπό να το κρατήσεις φτιάξε ένα 30 η 40 λίτρα ώστε να μην δώσεις πολλά χρήματα και να γίνει κάτι σωστό!

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να μου πειτε καθε ποτε αλλαζουμε νερο σε θαλασσινο με σκιμμερ και ποσο περιπου κοστιζει το αλατι (αναλογα με τα λιτρα παντα)

Link to comment
Share on other sites

εγω αλλάζω κάθε 10 μέρες με μια μέρα πριν προετοιμασία του νερου τώρα το κόστος του αλατιού στα 10 λίτρα μου παει 4 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Ο κουβάς της red sea (coral pro) που είσαι για 220λίτρα έχει 24€.

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο νερό και κάθε πότε θα αλλάζεις εξαρτάται απο το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Το αλάτι ναι μεν κοστίζει αλλά υπάρχουν και μερικα ακόμα πράγματα που χρειάζονται για την συντήρηση ενός ενυδρείου. Σε ένα απλό σύστημα θες αλάτι, φίλτρα Α/Ο, λάμπες (αν πας με φθορίου ή μετάλου), άνθρακα (προαιρετικό), αντιφώσφορο (προαιρετικό), τα βασικά συμπληρώματα (ή υλικό), τεστ και τροφές. Αυτα υπολογίζω εγώ σαν συντήρηση στο δικό μου, χώρια η ΔΕΗ και η ΕΥΔΑΠ.

Link to comment
Share on other sites

καλα ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ δεν μετραμε για να μην μας πιασει η καρδια μας....

Α/Ο μου ειπαν δεν ειναι καθολου αναγκη

λαμπες ειναι συντηρηση? Εγω για καμια 6αρια μηνες θα το εχω

ανθρακας και αντιφωσφορο δεν ειναι αναγκαια? εγω νομιζα πρεπει να τα εχεις στο εξωτερικο σου φιλτρο

τεστ εχω και για το γλυκο οποτε οκ

τροφες εχω και για το γλυκο οποτε οκ

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη δεν ξέρω τι ακριβώς ενυδρείο θες να έχεις αλλά για μένα δεν γίνεται να εχεις ύφαλο χωρίς Α/Ο. Είναι σαν να πέρνεις αγωνιστικό αυτοκίνητο και να του φοράς κινέζικα λάστιχα.

Λάμπες αλλάζουμε κάθε 12-14μήνες, αν είναι μετάλλου λίγο πιο συχνά.

Άνθρακας και αντιφώσφορος καλό θα κάνει. Θα σε συμβούλευα να βάλεις.

Τεστ νερού εννοούσα ασβεστίου, μαγνησίου και αν.σκληρότητας. Ειδικά το τελευταίο θα σου φεύγει πριν το καταλάβεις. Ειδικά στην αρχή που θα γεμίζεις με κοράλλια.

Τροφές είναι τίποτα σαν έξοδο αλλά σου το έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

καλα ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ δεν μετραμε για να μην μας πιασει η καρδια μας....

Α/Ο μου ειπαν δεν ειναι καθολου αναγκη

λαμπες ειναι συντηρηση? Εγω για καμια 6αρια μηνες θα το εχω

ανθρακας και αντιφωσφορο δεν ειναι αναγκαια? εγω νομιζα πρεπει να τα εχεις στο εξωτερικο σου φιλτρο

τεστ εχω και για το γλυκο οποτε οκ

τροφες εχω και για το γλυκο οποτε οκ

Φίλε,χωρίς παρεξήγηση,μην το στήσεις,όχι τπτ άλλο αλλά για το διαστημα που το υπολογίζεις και με τις ενδεχώμενες αναποδιές που μπορει να σου τύχουν,ίσως να μην προλάβεις και να το στρώσεις καλά-καλά.

Sent from my iPhone

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...