Jump to content

Νεος Στο Θαλασσινο (Αλλα Και Γενικα) :) Μια Βοηθεια!


Recommended Posts

δεν θα τ οστρωσω μονος μου. θα μπολιασω.

τα τεστ που ειπες νομιζω ειναι αναλογα και το τι βαζεις. εγω θα βαλω βραχο και 2 κλοουν. ΟΛΑ τα αλλα ΑΝ ερθουν θα ερθουν αργοτερα. Και η αληθεια ειναι οτι επειδη εκει που θα παε ΘΑ φτιαξω ενα πολυ καλο (μιας και εκει ειναι ΑΛΛΕΣ οι συνθηκες) ειναι καλυτερα να μαθω οσο ειμαι εδω, και μιας και μου κολλησε το μικροβιο δεν μπορω να πω οχι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω θα πω μονο και τελειως φιλικα πως με :bigemo_harabe_net-105: δεν βαφουν αυγα!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα.η αληθεια ειναι πως το ενυδρειο αλμυρου νερου σε σχεση με του γλυκου(ορισμενα βεβαια ειναι το ιδιο ακριβοσυντηρητα) ειναι πιο πολυπλοκο,απαιτει,περισσοτερο εξοπλισμο και εξοδα συντηρησης οποτε περισσοτερο χρημα.το καταλαβα και ο ιδιοςαπο τη μεταβαση στο αλμυρο.το οτι θελεις να κρατησεις το κοστος χαμηλα ειναι θεμιττο μιας και οι καιροι που διανυουμε ειναι δυσκολοι αλλα το να αποφυγεις να παρεις σωστο εξοπλισμο θα το βρεις μπροστα σου και θα απογοητευτεις.

τα παιδια πιο πανω αυτο προσπαθουν να σου πουν ο καθενας με το τροπο του.

μπορεις να ψαχτεις και στις αγγελλιες.

με την καλυτερη των προθεσεων παντα.

καλη συνεχεια.

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα.η αληθεια ειναι πως το ενυδρειο αλμυρου νερου σε σχεση με του γλυκου(ορισμενα βεβαια ειναι το ιδιο ακριβοσυντηρητα) ειναι πιο πολυπλοκο,απαιτει,περισσοτερο εξοπλισμο και εξοδα συντηρησης οποτε περισσοτερο χρημα.το καταλαβα και ο ιδιοςαπο τη μεταβαση στο αλμυρο.το οτι θελεις να κρατησεις το κοστος χαμηλα ειναι θεμιττο μιας και οι καιροι που διανυουμε ειναι δυσκολοι αλλα το να αποφυγεις να παρεις σωστο εξοπλισμο θα το βρεις μπροστα σου και θα απογοητευτεις.

τα παιδια πιο πανω αυτο προσπαθουν να σου πουν ο καθενας με το τροπο του.

μπορεις να ψαχτεις και στις αγγελλιες.

με την καλυτερη των προθεσεων παντα.

καλη συνεχεια.

το ποσα εχει να δωσει ο καθενας ειναι δικο του θεμα και κανεις δεν μπορει να επεμβει. Απο την στιγμη που ειναι στην αγορα ειναι και αξιοπιστα. Γνωμη μου ειναι (απο οσα εχω δει στο γλυκο) οτι πολλα αντικειμενακια ειναι μονο για μοστρες (εξωτερικα φιλτρα με led οθονη, θερμομετρα ψηφιακα, αεραντλιες που μεταξυμας το μονο που κανουν ειναι να πετανε αερα κοπανιστο να κανουν 50-60 ευρω κτλ). Καταδικαστεο ειναι να για μενα να βαζεις αλατι απο το σουπερμαρκετ, πλαστικο ενυδρειο, πετρες απο τον δρομο κτλ τα οποια δεν γινονται και ειναι χαζα. Το να αγορασω σκιμμερ με 40 ευρω και οχι με 140 οπως λεει ο Α και ο Β με επιχειρημα "μα αφου ειναι καλυτερο" δεν ειναι κατι που με πειθει.

θα παρακαλουσα να μεινουμε στις συμβουλες για το πως δουλευει ενα θαλασσινο και το τι χρειαζομαι και θα αγχωθω εγω για τις τιμες και το ποσο θα το κρατησω.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε... δεν είναι μόνο οι συμβουλές το πως δουλεύει ένα θαλασσινό ενυδρείο, (απ αυτές θα βρεις πολλές στη θεματολογία του ΑΖ), αλλά και με το τι θέλει για να δουλέψει σωστά.

Αν θες να κάνεις ένα ενυδρείο για να σου περάσει η όρεξη και τίποτα παραπάνω ναι μπορείς να το κάνεις με ότι πιο φτηνό βρεις... με ότι επακόλουθα μπορεί να έχει αυτή η "συνταγή"

Αν όμως θες να το κρατήσεις και να το βλέπεις να εξελίσσεται, τότε θα πρέπει να επενδύσεις και σε σωστό εξοπλισμό, και σε υπομονή και σε πολύ χρόνο.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Σε λιγους μηνες φευγω για εξωτερικο! Πρεπει να το βαλω στην υπογραφη μου για αποφυγη παρεξηγησεων! Πιο πανω ειπα οτι εκει που παω ολα ειναι διαφορετικα κι ολα θα γινουν σωστα και τελεια

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος να ασχοληθείς και να ξοδευτείς (όσο ξοδευτείς), για να κάνεις κάτι που θα το διαλύσεις πριν καλά καλά το χαρείς?

Link to comment
Share on other sites

Χομπυ ειναι. Στηνουμε ξεστηνουμε. Για μενα αυτη ειναι η μεγαλυτερη χαρα αυτου του χομπυ. Και ολα θα μεταπωληθουν σε χομπιστες ετσι κι αλλιως

Ας γυρισουμε στο θεμα του τοπικ ομως

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα το εξής....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50474

ή αγόρασε ένα έτοιμο σύστημα κύβου με 100-150 ευρώ να κάνεις την "ψώρα" σου... να δεις τι παίζει και όταν με το καλό είσαι έτοιμος κάνεις το μεγάλο που θες εκεί που θα πας

Link to comment
Share on other sites

Να φτιαξω κατι μονος μου δεν εχω την δυνατοτητα. Να φτιαξω μικρουλη δε θελω μια και εχοντας μιλησει με μερικους το βρισκουν πολυ κακο σαν ιδεα μιας και τα ψαρια ταλαιπωρουνται αλλα και δεν το χαιρεσαι. Ενυδρειο εχω εοδη οποτε απο εκει γλιτωνω εξοδα. Γνωμη μου ειναι οτι με 200 ευρω θα εχω ενα υπερπληρες 190αρι

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αφού προκαθόρισες και το κόστος δεν μένει παρά να το ρίξεις στο διάβασμα και να ξεκινήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Οντως, διαβαζω ηδη απλα και μεσα στο διαβασμα βγαινουν ερωτησεις. Για το σκιμμερ καταλαβα. Αυτο που θα ηθελα ειναι να μου πειτε πως μπολιαζουμε θαλασσινο και αν ειναι αναγκαιο να παρω θαλασσινα φωτα για μονο 2 ψαρακια και βραχο

Link to comment
Share on other sites

Μα θαλασσινό δεν λες ότι θες να κάνεις?... φώτα για θαλασσινό ενυδρείο θα βάλεις. λογικό δεν είναι?

... και δεν είναι μόνο τα φώτα, σου είπαν και τα άλλα μέλη κάποια πράγματα.

Όσο για το μπόλιασμα θα ζητήσεις από κάποιον που έχει θαλασσινό να σου δώσει λίγο ζωντανό αραγωνίτη από το ενυδρείο του ή κάποιο κομματάκι βράχου.

Στο λίνκ που σου έδωσα παραπάνω αναλύονται όλοι οι μέθοδοι για το ξεκίνημα του ενυδρείου.. άσχετα με το μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε,χωρίς παρεξήγηση,μην το στήσεις,όχι τπτ άλλο αλλά για το διαστημα που το υπολογίζεις και με τις ενδεχώμενες αναποδιές που μπορει να σου τύχουν,ίσως να μην προλάβεις και να το στρώσεις καλά-καλά.

Sent from my iPhone

Θα συμφωνήσω απόλυτα...

Link to comment
Share on other sites

οτι γραψετε εδω μεσα.λινκ δεν διαβαζει....

Link to comment
Share on other sites

Λες να κάνω copy όλα τα κείμενα από τα άρθρα μέσα εδώ !!! χα χα χα

Αν δεν διαβάζει κακό του κεφαλιού του... (και της τσέπης του)

Link to comment
Share on other sites

Και να το μπολιασεις,δεν είναι όπως στο γλυκό μπόλι-ψαράκια και είναι έτοιμο.Μπορεί να χρειαστεί από 1 μήνα και παραπάνω μέχρι να ειναι έτοιμο να δεχτεί τους πρώτους οργανισμούς.Και δεν αναφέρομαι σε ψάρια και κοραλια

Sent from my iPhone

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλή θα σου δώσω αφού παρακολουθώ το θέμα σου απ την αρχή χωρίς να συμμετέχω για διάφορους λόγους.

Άσε το θαλασσινό για αυτούς που έχουν χρόνο και όχι μόνο ...

Link to comment
Share on other sites

Τόσο όσο χρειάζεται,κάθε εταιρία έχει οδηγείες για την ποσότητα ανάλογα τα λίτρα σου.

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Θα λεει πανω στο κουτακι δηλαδη; Πως μπορω να βρω σε μαγαζια ονλαιν να δω μεγεθη, τιμες κτλ; Αυτα αλλαζονται τακτικα; Τι αλλο μπαινει στο εξ φιλτρο;

Link to comment
Share on other sites

στου κουφου την πορτα.......

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε όλα αυτά που ρωτάς είναι γραμμένα στη θεματολογία του ΑΖ... διαβάζεις ή μας γράφεις κανονικά?

Έτσι που κάνεις κανείς δεν θα θελήσει να σε βοηθήσει στη τελική.... "προσαρμόσου" σ αυτά που δίνει το φόρουμ.. και έχει να σου δώσει πολλά.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχααααα.....ρε καλα σας κανει λεμεεεεε!!!!!!αχαχαχααααααα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...