Jump to content

Τα Φώτα Σας Παρακαλώ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.Χρειάζομαι τις γνώσεις σας.Αναγκαστικά πρέπει τα ενυδρεία μου (100χ40χ50 και 80χ40χ50) να μεταφερθούν 800 χιλιόμετρα μακρυά λόγω μετακόμισης :bigemo_harabe_net-74: .Έχω λοιπόν κάποια ερωτήματα για την καλύτερη και ποιο ασφαλή μετακόμιση ώστε όλα να πάνε καλά και να μην έχω κάποια απώλεια στα ψάρια μου.Να σας ενημερώσω ότι έχω δισκους από 5 έως 10 εκατοστών.Τώρα στις ερωτήσεις:

1.Η βιολογία που έχω στα εξωτερικά φίλτρα μου θα χαθεί κατά την μεταφορά?(Τα ενυδρεία τρέχουν 1 χρόνο)

2.Ποιός πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να πακετάρω τα ψάρια και τα φυτά?

3.Μπορώ να πάρω μπόλι για τόσες ώρες ταξίδι για να στίσω εκεί ένα ενυδρείο μέχρι να πάνε τα ψάρια?

4.Αν και λίγο άσχετο πρέπει να σας ρωτήσω.2 EHEIM ECCO PRO 300 με καλύπτουν σε ενυδρείο 400 λίτρα?

Όποιος έχει περάσει κάτι ανάλογο και μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πολυ δυσκολο το βλεπω το θεμα βιολογιας και λογω πολυ μεγαλης αποστασης-ωρας και λογω ζεστης.δεν θελω να σε στεναχωρησω φιλε μου,αλλα εγω θα τα εδινα-πουλουσα ολα.και θα ξεκινουσα απο το 0......

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Klaz πιστεύεις ότι θα έχω απώλειες στα ψάρια? Το θέμα βιολογίας αν είναι στήνω το ενυδρείο από την αρχή μέχρι να στρώσει αλλά τα ψάρια δεν μπορώ να τα δώσω!Τα μεγάλωσα από μικρά και δεν μου πάει η καρδιά να τα δώσω.(Φωνάζει και η κυρά χωρίς τα ψάρια μου δεν πάμε πουθενά λέει :chair: ).

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι ακου τη θα κανεις (φυσικα αν μπορεις).

1θα πακεταρεις τους δισκους τελευταια στιγμη

2 ενα ψαρι αν σακουλα.

3 στην σακουλα θα βαλεις νερο λιγο πιο πανω απο το υψος του δισκου και το υπολιπο οξυγονο με μερικες σταγονες για το στρες (μην κατσεις και φουσκωσεις με το στομα πολυ το κανουν)

4 κουτια απο φελιζολ εκει θα βαλεις της σακουλες ορθιες φυσικα

5 θα βαλεις νερο μεσα στο φελιζολ μεχρι την μεση και ενα κομματι παγο ενδιαμεσα και θα το σφραγισης (αυτο με τον παγο μονο το οχημα που θα μεταφερει τα ψαρια δεν εχει αιρκοντισιον).

αν σε ενδιαφερει πες μου να σου πω και παρακατω

Έγινε επεξεργασία - djtonyel
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται φίλε μου πως θέλω να συνεχίσεις και να με βοηθήσεις όσο περισσότερο μπορείς όπως επίσης και όποιος άλλος μπορεί. :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια μεταφερονται με σωστο τροπο οπως σου ειπε ο φιλος παραπανω αλλα εαν δεν υπαρχει βιολογια(που δεν το βλεπω να υπαρχει),που θα ζησουν;;;;;;;;;;;;αρα το ζητουμενο ειναι πως θα εχεις βιολογια σε ενα τοσο μακρινο ταξιδι μεσα σε ζεστη;;;θα προτεινα εαν εχεις καποιον που μπορει

Να σου τα φιλοξενησει να του τα στειλεις αρχικα και μολις φτασεις και το στησεις και τσεκαρεις οτι εχει σωθει η βιολογια σου να σου τα δωσει.φαντασου να εχεις μεταφερει τα ψαρια αλλα να εχει χαθει η βιολογια και να μετρας νιτρωδη και αμμωνια...τοτε τι θα κανεις;;; Θα τα βαλεις σε αστρωτο ενυδρειο και θα τα καταδικασεις;;;; Σκεψου ολα οσα σου ειπα...

Εκ κινητου συντονιστη..

Link to comment
Share on other sites

Με τι μέσο θα γίνει αυτό το ταξίδι και πόση ώρα θα διαρκέσει?

Link to comment
Share on other sites

Με ΙΧ γύρω στις 6 ώρες ταξίδι.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια όπως σου είπανε τα παιδιά και τα βιολογικά υλικά μέσα σε ένα πλαστικό βαρελάκι με νερό του ενυδρείου κλειστώ από πάνω και πρόσθεσε και υγρά βακτήρια!

Πιστεύω ότι δεν έχουν καμιά ανάγκη για 6 ωρες!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση ebenos. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, πριν καμια 15 χρονια ειχα φερει το 200αρι μου απο το Παλερμο Ιταλιας στο Βολο με το αυτοκινητο στο πισω καθισμα και ειχα μεσα 3,4 χρυσοψαρα. Εφυγα το πρωι και εφτασα την αλλη μερα το βραδακι και τα ψαρια την βγαλανε καθαρη. Τωρα δεν σου λεω να πραξεις το ιδιο γιατι οι δισκοι ειναι ως γνωστων ψαρια ντελικατα και που στρεσαρωνται ευκολα.

Η βιολογια δεν θα εχει κανενα προβλημα, βαλτα σε ενα βαρελακι με νερο του ενυδρειου και βαλε και μια αεραντλια με μπαταριες και θα ειναι μια χαρα. Αν δεν εχεις Air condition στο αυτοκινητο τοτε καλυτερα να ταξιδεψεις βραδυ για τα ψαρια, πρατωντας αναλογα οπως με την βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

ετσι ερχονται η δισκοι απο περου 48 ωρες ταχιδι ο importer μου φερνει καθε μηνα απο περου .

εγω εφερα πλεκο απο Νορβηγια σε θεσσαλονικη ,και με το λεωφορειο εστειλα απο θεσσαλονικη σε γιαννινα και λαρισα

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια όπως σου είπανε τα παιδιά και τα βιολογικά υλικά μέσα σε ένα πλαστικό βαρελάκι με νερό του ενυδρείου κλειστώ από πάνω και πρόσθεσε και υγρά βακτήρια!

Πιστεύω ότι δεν έχουν καμιά ανάγκη για 6 ωρες!

+1 αλλά αντί για πλαστικό βαρελάκι θα έλεγα σε cooleraki για να την παλέψει με την ζέστη!Φυσικά αν έχεις AC στο αυτοκίνητο τα βάζεις μπροστά!

Link to comment
Share on other sites

εχεις εξωτερικο φιλτρο;

Ναι το γράφω παραπάνω

+1 αλλά αντί για πλαστικό βαρελάκι θα έλεγα σε cooleraki για να την παλέψει με την ζέστη!Φυσικά αν έχεις AC στο αυτοκίνητο τα βάζεις μπροστά!

Τι είναι αυτό το cooleraki? Εννοείται πως το ac στο αμάξι θα δουλεύει σε όλο το ταξίδι.

Και μία νέα ερώτηση τα ψάρια πριν την μεταφορά πρέπει να τα έχω νηστικά? Αν ναι για πόσες μέρες πριν την μεταφορά?

Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα πριν το λιγοτερο!

Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα πριν το λιγοτερο!

ok σ'ευχαριστώ. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.Θα σας ενημερώσω για την όλη επιχείρηση.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάνε σίγουρα καλά, μην έχεις άγχος!

Άκουσες φίλους να μεταφέρουν τα ενυδρεία τους από πολύ μακριά χωρίς κανένα πρόβλημα!

Υ.Γ. μην πλακωθείς στα γκάζια από το άγχος σου…έχεις χρόνο και για καφέ στον δρόμο! Χαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα πάνε σίγουρα καλά, μην έχεις άγχος!

Άκουσες φίλους να μεταφέρουν τα ενυδρεία τους από πολύ μακριά χωρίς κανένα πρόβλημα!

Υ.Γ. μην πλακωθείς στα γκάζια από το άγχος σου…έχεις χρόνο και για καφέ στον δρόμο! Χαχαχα!!!

Ευτυχώς με ενθαρρύνατε πάρα πολύ και έφυγε κάποιο από το άγχος.Θα φύγει όλο μετά την μετακόμιση και αφού όλα θα πάνε καλά. Το σκέφτομαι για Θεσσαλονίκη να σου πώ την αλήθεια αλλά...............Πρώτα τα ψάρια και μετά βόλτα στην συμπρωτεύουσα. :bigemo_harabe_net-165:

Για την ερώτηση Ν. 4 έχει κάποιος γνώμη?Να σας πω πως δεν τα πάω καλά με την ΔΕΗ όπως και πολλοί συνχομπίστες εδώ μέσα, γι'αυτό ρωτάω για τα συγκεκριμένα φίλτρα.Υπάρχουν 3 διαθέσιμα για το 400άρι που μπορώ να χρησιμοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι άρχοντας με 2 τέτοια!!!

Link to comment
Share on other sites

Εφοδιάσου με ζωντανά βακτήρια,αμπούλες prodibio-ammo stop και όλα θα πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

Εσύ είσαι ο άρχοντας για τις άμεσες απαντήσεις που μου δίνεις. :thaman: ¨Οφείλω και ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους για τις απαντήσεις και για τις συμβουλές που μου έδωσαν.Όταν στηθεί το ενυδρείο θα κάνω και την ανάλογη παρουσίαση.Να'στε όλοι καλά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εφοδιάσου με ζωντανά βακτήρια,αμπούλες prodibio-ammo stop και όλα θα πάνε καλά

Τα έχω πάρει κιόλας :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Θα σε περιμένουμε με ανυπομονησία γιατί έχεις ένα μεγάλο ενυδρείο με πολλές δυνατότητες!

Καλή επιτυχία εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μήπως κάποιος έχει ξεχάσει να μας πει νεότερα από την μεταφορά και να μας παρουσιάσει και το ενυδρείο του?

Λέω....μήπως?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...