Jump to content

Φωτισμός Ενυδρείου


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά σε όσους δεν είπα!!! :):D

Θα ήθελα να παραθέσω ένα θέμα ,προσωπικό ,που ίσως και να βοηθήσει και άλλους και παρακαλώ για τη βοήθεια σας... ^_^:thumbup:

Αν κάποιος ξέρει από ηλεκτρονικά ας μου δώσει τα ''φώτα'' του για να τοποθετήσω επιπλεόν φωτισμό στο ενυδρείο μου που το έχει ανάγκη :D:P;) (Σχεδιάγραμμα επιθυμητό) :rasp::rasp:

Διαστάσεις 120x40x35 , κοινωνικό , φυτεμένο..

Ιδού και οι φώτο από το εσωτερικό του καπακιού..

post-918-1167984812_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

photo 2 ..

post-918-1167985640_thumb.jpg

photo 3 ..

post-918-1167985661_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω φίλε τι είχα κάνει εγώ σε ενυδρείο αντίστοιχο με το δικό σου με πολύ καλά αποτελέσματα (χωρις να σημαίνει οτι ειναι ο καλύτερος τρόπος.)

Πήρα δύο Τ5 λάμπες σε μήκος ανάλογο των T8 που έχει το καπάκι. και ένα μετασχηματιστή ηλεκτρονικό για δύο λάμπες.

Έδεσα με πλαστικά δετικά τις λάμπες πάνω στις Τ8. Δηλαδή σκέψου κάθε μία T8 να έχει πανω της δεμένη σφιχτά μια T5. Ο μετασχηματιστής βιδώθηκε κάτω απο το ενυδρείο στο έπιπλο. Σχεδιάγραμα για τη συνδεσμολογία των δύο λαμπών με τον μετασχηματιστή υπάρχει πάνω στον μετασχηματιστή. Τις συνδέσεις του καλωδίου στις λάμπες τις μόνωσα με λαστιχοταινία. Το καλώδιο το περασα πάνω απο τις T8 και το δρομολόγησα έξω απο το ενυδρείο μέχρι το έπιπλο στον μετασχηματιστή.

Δεν ξέρω αν τα λέω κατανοητά , ελπίζω πως ναι. Πάντως είναι η πιο απλή λύση. Και για εμένα δούλεψε μια χαρά τα δύο χρόνια που διατήρησα το φυτεμένο.

Αν είσαι Αθήνα στείλε μου pm να σου πως σε ποιο pet shop πηγα και με βοήθησε και πήρα και από εκει ότι χρειάστηκε.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν σιγουρα θες τρίτη λάμπα για τα λίτρα σου? νομιζα πως με σωστη επιλογή των 2 ηδη λαμπτήρων που μπορεις να βάλεις θα εισαι οκ... κατω απο 200λ δεν εισαι?

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν σιγουρα θες τρίτη λάμπα για τα λίτρα σου? νομιζα πως με σωστη επιλογή των 2 ηδη λαμπτήρων που μπορεις να βάλεις θα εισαι οκ... κατω απο 200λ δεν εισαι?

Είμαι στα 120 αλλά έχω πρόβλημα με τα φυτά τα οποία έχουν άλγη πιθανόν , απ'ότι μου είπαν , από μη επαρκή φωτισμό του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Για την άλγη μπορεί να φταίνε και άλλα πράγματα εκτός από τον φωτισμό. Θα πρέπει να μας πεις και τις παραμέτρους του νερού για να σου πούμε σίγουρα. Πάντως αν όντως χρειάζεσαι παραπάνω φωτισμό μπορείς να πας και στη λύση των ανακλαστήρων. Εγώ στο 240lt που έχω, έχω ήδη βάλει στη μία λάμπα και η διαφορά στον φωτισμό είναι ορατή. H Juwel ισχυρίζεται ότι με τους ανακλαστήες της έχεις 100% περισσότερο φως. Δεν ξέρω αν είναι τόσο πολύ ή όχι, αλλά σίγουρα έχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...