Jump to content

"Πηδηχτούλα" Μονομαχίνα.


akis308

Recommended Posts

Πριν λίγο καιρό έστρωσα το κανουργιο μου ενυδρείο.

Περίπου στο 1/4 του τοποθέτησα ένα διάτρητο plexi glass και μέσα σε αυτό το κομμάτι μπήκε ο αρσενικός μονομάχος μου.

Στο υπόλοιπο κατοικούν 2 μονομαχίνες, ένα γκουραμάκι, δύο ινδιανάκια, ένα moli και ένας πλακόστομος...

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι 2 φορές τη μέρα η μικρή μονομαχίνα μου, πηδάει το " φράκτη", ο οποίος είναι περίπου στους 3-4 πόντους πάνω από το νερό και κάνει τα δικά της με το μονομάχο....

και μετά τον αφήνει στα κρύα του λουτρού....

Link to comment
Share on other sites

μονομαχος

με

γκουραμακι

ινδιανακια που δεν εχω ιδεα ποια ειναι

και ο πλακοστομος ειναι ενα υπεροχο μπερδεμα

οι μονομαχοι λεγονται μονομαχοι και για αυτο τους εχουν σε ποτηρακια για σφηνακια οποτε

το προβλημα σου ειναι τι θα κανεις το ενυδρειο με τις 2 μονομαχινες και την υπολλοιπη τρελοπαρεα

Link to comment
Share on other sites

καλά έκανες και απομόνωσες τον μονομάχο αλλά θα πρέπει να κάνεις το ίδιο και με τις μονομαχινες..

αλλιώς θα αρχίσουν να πηδάνε και οι δυο το φράχτη και δε θα ξέρεις τι να κάνεις τα κουτσούβελα!

θα πρέπει να τις απομακρύνεις από την υπόλοιπη τρελοπαρεα ( :) )..

πόσα λίτρα είναι αραγε το ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

Το να μην ξέρει τι να κάνει τα κουτσούβελα θα είναι η καλή περίπτωση.

Η κακή και ίσως πιο πιθανή είναι να αποκτήσει έναν νεκρό μονομάχο...

There Can Be Only One....

Link to comment
Share on other sites

Το να μην ξέρει τι να κάνει τα κουτσούβελα θα είναι η καλή περίπτωση.

Η κακή και ίσως πιο πιθανή είναι να αποκτήσει έναν νεκρό μονομάχο...

There Can Be Only One....

ο μονομάχος δε νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα..

οι μονομαχινες ναι..γιατί μπορεί ο μονομάχος να τις σκοτωσει με τις ορμες του

και τα πήγαινε-έλα τους !!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε θα σου πρότεινα να διαβάσεις τη συγκεκριμένη λύση που βρήκε ο Filoxenos στο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4251

Ξέρεις λατρεύει τους μονομάχους και ίσως θα ήταν καλό να έρθεις σε επαφή μαζί του για οποιαδήποτε πληροφορία θέλεις. Σου έυχομαι καλή συνέχεια.

ΥΓ: Επίσης στο αquazone cafe υπάρχει μια κατηγορία στην οποία γίνεται ψηφοφορία για να έχουν οι μονομάχοι καλύτερη μεταχείριση από τα petshops και να πάψουν πια να ζουν μέσα σε βάζα. Η προσπάθεια ξεκίνησε από τον Filoxeno και νομίζω πως πρέπει να την στηρίξουμε όλοι. Θερμή παράκληση λοιπόν σε όσα μέλη μπορούν να ψηφίσουν και έχουν διάθεση, να ασχοληθούν λίγο με το θέμα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, οι δύο μονομαχίνες ζουν πολύ πολύ αρμονικά με τα υπόλοιπα, ίχνος τσαμπουκά, ούτε μεταξύ τους, ούτε με τα υπόλοιπα.

Τη συγκεκριμένη συμπεριφορά την έχει μόνο η μία.

Η πλάκα είναι ότι έβγαλα κάμποσο νερό για να "ψηλώσει" το εμπόδιο και να φτάσει τους 6 πόντους αλλά και πάλι η μικρή αποδείχτηκε τρομερός άλτης....

Το ενυδρείο είναι 140lt με πολύ πυκνή βλάστηση σε μεγάλο μέρος του.

Link to comment
Share on other sites

οι μονομαχοι λεγονται μονομαχοι και για αυτο τους εχουν σε ποτηρακια για σφηνακια

???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήδα πήδα το φράκτη...έγινε το "κακό"...

Εχθές το πρωί που γύρισα βρήκα τη φωλιά γεμάτη αυγά, τα οποία σήμερα το πρωί

είχαν μετατραπεί σε κάτι σαν γυρίνους που κάθονται κάθετα και συγκρατιούνται από τις φυσσαλίδες με τη βοήθεια του μπαμπά...

Το ερώτημα είναι από δω και πέρα τι κάνω...

Πρέπει να τα βγάλω από το μεγάλο ενυδρείο (είναι περίπου στους 28 πόντους),

Τι να τα ταίζω?

Τον πατέρα πότε να τον βγάλω?

Link to comment
Share on other sites

..εμ..στα λεγαμε εμεις οτι πρεπει να λαβεις μετρα..

δε πειραζει..εγινε το "καλο" να λες.. :)

καλη συνεχεια με τα μικρα σου..

Link to comment
Share on other sites

Πήδα πήδα το φράκτη...έγινε το "κακό"...

Εχθές το πρωί που γύρισα βρήκα τη φωλιά γεμάτη αυγά, τα οποία σήμερα το πρωί

είχαν μετατραπεί σε κάτι σαν γυρίνους που κάθονται κάθετα και συγκρατιούνται από τις φυσσαλίδες με τη βοήθεια του μπαμπά...

Το ερώτημα είναι από δω και πέρα τι κάνω...

Πρέπει να τα βγάλω από το μεγάλο ενυδρείο (είναι περίπου στους 28 πόντους),

Τι να τα ταίζω?

Τον πατέρα πότε να τον βγάλω?

Το θαυμα της γενησης μπροστα στα ματια σου. Πολυ ομορφο θεαμα. Εξαλου λατρευω τα μονομαχακια. Ειχα για καποια χρονια και οι γεννες τους ηταν ολα τα λεφτα :lol: .

Εαν θελεις να τα κρατησεις τοτε θα χρειαστεις ενα ενυδρειακι για τα μικρα. Θα ταιζεις τον πρωτο καιρο καποια τροφη ειδικη για γονο, οπως π.χ. liquid fry και οταν μεγαλωσουν λιγο θα τους βαζεις flakes τριμενα. Απλα με τις ειδικες τροφες για μικρα, ναι μεν εξασφαλιζεις μεγαλο αριθμο μικρων που θα μεγαλωσουν αλλα το νερο σου βρωμιζει σχετικα ευκολα και θα θελεις τακτικες αλλαγες νερου. Με προσοχη παντα για να μην τραβηξεις το γονο.

Εαν τα αφησεις ετσι ολο και καποια μικρα θα ζησουν αλλα οχι ο αριθμος που θα ειχες με την πρωτη περιπτωση. Απαραιτητη προηποθεση να εχεις καποια φυτα οπως π.χ. κερατοφυλλο για να μπορουν να κρυβονται και να νιωθουν ασφαλεια τα μικρα. Αλλα να θεσω και ενα ρητορικο ερωτημα. Εαν σου ζησουν ολα, τι θα τα κανεις? Μολις μεγαλωσουν λιγο τα αρσενικα θα εχεις καυγαδες και θανατους στην πορεια. Αλλα δεν θελω να σε τρομαξω. Απλα σου θετω και ενα αλλο σκεπτικο για να εχεις το νου σου για μετα.

Σιγουρα καποια αλλα παιδια θα μπορεσουν να σου πουν παραπανω. :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ:

BETTA SPLENDENS (REGAN 1909)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=914

Αναπαραγωγή Μονομάχων - A' Μέρος

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4646

Αναπαραγωγή Μονομάχων - Β' Μέρος

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4647

Να σου ζήσουν!

:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φίλοι γειά σας!...Παρεμβαίνω στην συζήτησή σας, αν κι έχει "παγώσει", για να ζητήσω την γνώμη σας. Διατηρώ δύο ενυδρεία, εκ των οποίων στο ένα (12λιτρο) έχω κάπου 2 μήνες περίπου ένα ζευγαράκι μονομάχους! Φίλτρο, θερμοστάτης, φυτά κι ένα apple snail για καθαριότητα. Η σχέση τους δείχνει αρμονική. Μια εβδομάδα τώρα παρατηρώ μόνιμες φυσαλλίδες στην επιφάνεια και ένα γαλακτώδες υγρό να έχει απλωθεί. Δεν έχω παρατηρήσει ερωτική συμπεριφορά μεταξύ τους, παρόλο που όλη την μέρα λείπω κι έτσι μόνο το βράδυ μπορώ να ασχοληθώ.Τί γίνεται;....Τί να κάνω;...

Link to comment
Share on other sites

...στο ένα (12λιτρο) έχω κάπου 2 μήνες περίπου ένα ζευγαράκι μονομάχους! ...Η σχέση τους δείχνει αρμονική....

Φίλε μου καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Επέτρεψέ μου όμως να πω ότι αυτό που περιγράφεις δυσκολεύομαι να το πιστέψω... ;):D:thumbup:

Ανήκει στα παράδοξα και ίσως να είναι και παγκόσμια πρωτοτυπία...

Είναι... ζωντανά και τα 2 ψάρια..? :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...